صفحه اصلی > مراقبت از پوست : هر آن چیزی که باید درباره سالیسیلیک اسید برای پوست بدانید!

هر آن چیزی که باید درباره سالیسیلیک اسید برای پوست بدانید!

سالیسیلیک اسید برای پوست

برخلاف راهکارهای خانگی که برای درمان آکنه می‌توانید در اینترنت پیدا کنید، تحقیقات زیادی درباره اثر سالیسیلیک اسید برای پوست و همچنین درمان آکنه وجود دارد. احتمالاً در جستجوهایی که انجام داده اید نیز با این ماده مؤثره آشنا شده باشید. اگر تا به حال سر و کارتان با آکنه افتاده باشد، قطعا یک بار از محصولی استفاده کرده اید که بر پایه سالیسیلیک اسید باشد. اما از آنجایی که آکنه موضوع بسیار پیچیده ای است هیچ راه حل قطعی و محکمی برای درمان آن وجود ندارد.

پس برای فهمیدن این که سالیسیلیک برای شما، نوع پوست یا نوع آکنه شما مناسب است یا نه، اول از همه باید درباره نحوه عملکرد آن بدانید. در این مطلب از لیامگ قرار است به تمام پرسش های ذهنی شما درباره اثر سالیسیلیک اسید برای پوست جواب دهیم. همراهمان باشید.

سالیسیلیک اسید چیست؟

در دنیای لایه‌بردارها، گزینه‌های زیادی دارید که می‌توانید بسته به نیاز پوستتان، از میانشان انتخاب کنید. سالیسیلیک اسید، ماده مؤثره‌ای است که از پوست درخت بید برداشت می‌شود و نوعی لایه بردار شیمیایی است که به آن اسید بتاهیدروکسی نیز می‌گویند. پیش از این که درباره نحوه عملکرد سالیسیلیک اسید برایتان بگوییم بیایید ببینیم مشکلات پوستی چگونه ایجاد می‌شوند: وقتی باکتری، سبوم و سلول‌های مرده پوست باهم ترکیب می‌شوند، داخل منافذ پوستی شما را می‌بندند. برخلاف لایه‌بردارهای شیمیایی که آلفاهیدروکسی اسید نامیده می‌شوند که حلال آب هستند و ایده‌آل برای لایه‌برداری سطحی، سالیسیلیک، حلال چربی است به این معنا که توانایی از بین بردن چربی و لایه‌برداری عمیق‌تر در منافذ بسته پوست را دارد.

سالیسیلیک اسید با افزایش مقدار رطوبت در پوست و حل کردن موادی که باعث چسبیدن سلول‌های پوستی به هم می‌شوند، کار می‌کند. این‌طوری می‌تواند سلول‌های پوستی را احیا کند. اکنون این موضوع که چرا ماده مؤثره سالیسیلیک اسید مدت‌هاست برای آن‌هایی که پوست مستعد آکنه یا چرب دارند، بسیار مناسب است، منطق پیدا می‌کند.

ممکن است با سالیسیلیک اسید به عنوان یک روش درمانی برای آکنه آشنا بوده باشید اما این ماده مؤثره همچنین در دیگر فرم‌ها مثل پاک‌کننده، تونر و سرم نیز یافت می‌شود که می‌تواند برای پوست شما به هر شکلی، مزیت‌هایی داشته باشد. هرکسی از سالیسیلیک اسید به روش خاصی استفاده می‌کند و بسته به مشکل پوستی فرد می‌تواند فواید خاصی داشته باشد.

کاربرد سالیسیلیک اسید چیست؟

همه این حرف‌ها را زدیم که بگوییم سالیسیلیک اسید می‌تواند به شکل عمیق‌تری به پوست شما نفوذ کند و کارش را انجام دهد. این کیفیت دقیقاً همان چیزی است که سالیسیلیک اسید را برای درمان آکنه، جوش‌های سرسیاه و سرسفید، ایده‌آل می‌سازد.

به محض این که سالیسیلیک اسید بتواند به داخل پوست نفوذ کند، تمام آسیب‌هایی که باعث بسته شدن منافذ پوست شده‌اند را از بین می‌برد و همچنین می‌تواند به درمان جوش‌های غیر ملتهب یا چرکی نیز کمک کند.

کاربرد سالیسیلیک اسید
کاربرد سالیسیلیک اسید

این ماده مؤثره می‌تواند عمیقاً به داخل پوست نفوذ کند به طوری که ارتباطات میان سلول‌های پوستی را از بین ببرد. بخش اسیدی مولکول آن می‌تواند برخی چسبندگی‌ها را که باعث چسبیدن سلول‌های پوستی به یکدیگر شده‌اند، نابود کند.

مزایای سالیسیلیک اسید برای پوست چیست؟

به لطف خواص منحصر به فردی که دارد، سالیسیلیک اسید به عنوان درمانی برای مشکلات مختلف پوستی به جز آکنه نیز استفاده می‌شود. در ادامه به برخی مزایای این ماده مؤثره خواهیم پرداخت:

لایه‌برداری پوست مرده:

سالیسیلیک اسید یک کراتولیتیک است و باعث احیای پوست شده و به از بین رفتن سلول‌های مرده پوست کمک می‌کند. در عین حال باعث تحریک پوست برای احیای خود می‌شود.

نرم ساختن محتوای منافذ بسته پوست:

این ماده حلال در چربی، توانایی نفوذ به منافذ پوست و از بین بردن چسبندگی ایجاد شده در بین سلول‌های پوستی را دارد و می‌تواند محتوای موجود در منافذ بسته پوست را که منجر به آکنه مصنوعی مثل سرسفید، سرسیاه یا جوش‌های کوچک قرمز می‌شوند را از بین ببرد.

از بین بردن چربی اضافی:

همان‌طور که گفتیم این ماده مؤثره حلال در چربی است و می‌تواند به زیر سطح پوست نفوذ کند و همچنین توانایی پاک‌سازی سبوم اضافی را از پوست دارد. همچنین می‌تواند به بهبود ظاهر منافذ پوستی نیز کمک کند.

جلوگیری از جوش‌های سرسیاه و سرسفید:

نه تنها مشکلات پوستی موجود را درمان می‌کند بلکه می‌تواند سرسفید و سرسیاه ها را به طور مستقیم هدف قرار دهد و جلوی بازگشت آنها به سطح پوست را بگیرد.

جلوگیری از جوش‌های سرسیاه و سرسفید با سالیسیلیک اسید
جلوگیری از جوش‌های سرسیاه و سرسفید با سالیسیلیک اسید

مبارزه با آکنه:

از آنجایی که حلال در چربی است، سالیسیلیک اسید می‌تواند نفوذ عمیق‌تری به پوست داشته باشد و از شکل‌گیری آکنه در آینده نیز جلوگیری کند.

کاهش منافذ پوست:

این ماده مؤثره می‌تواند منافذ پوست را جمع کند و تقریباً جلوی ایجاد مشکلات پوستی را بگیرد.

در دسترس بودن سالیسیلیک اسید:

شما می‌توانید این ماده مؤثره مراقبت از پوست را به راحتی در محصولات مختلف پیدا و خریداری کنید.

کاهش التهاب با سالیسیلیک اسید:

این ماده مؤثره درست در دسته داروهایی مثل آسپیرین قرار می‌گیرد. از آنجایی که دارای خاصیت ضدالتهابی است می‌تواند به کاهش تحریک پوستی و همچنین قرمزی ناشی از مشکلات پوستی کمک کند.

خواص لایه‌برداری سالیسیلیک اسید برای پوست چیست؟

این ماده مؤثره خارق‌العاده همچنین می‌تواند به شکلی کاملاً موفقیت‌آمیز، لایه‌برداری را انجام دهد. سالیسیلیک اسید یک داروی کراتولیتیک اسد به این معنا که برای لایه‌برداری بسیار مناسب است. همچنین باعث از هم باز شدن سلول‌های پوستی می‌شود تا منافذ پوستی از هم باز شوند. در عین حال این‌طوری به راحتی می‌تواند به درمان آکنه بپردازد.

عملکرد سالیسیلیک اسید بر روی جوش‌های سرسیاه و سرسفید چگونه است؟

۳ فاکتور وجود دارد که منجر به آکنه می‌شود: افزایش سلول‌های مرده پوست، افزایش چربی و عملکرد باکتری آکنه. سالیسیلیک اسید برای پوست مزایای زیادی دارد و یکی از آنها این است که جلوی کنار هم قرارگیری این ۳ فاکتور را می‌گیرد.

به همین خاطر می‌توان گفت این ماده مؤثره برای از بین بردن جوش‌های سرسیاه و سرسفید بسیار مفید است. می‌تواند به صورت مستقیم این موارد را حل کند و سلول‌های پوستی را به نظمی ثابت برگرداند. اثرگذاری این ماده در برابر آکنه کیستی نیز خوب است و می‌توانید از آن برای کنترل این مشکل نیز استفاده کنید.

عملکرد سالیسیلیک اسید بر روی جوش‌های سرسیاه و سرسفید
عملکرد سالیسیلیک اسید بر روی جوش‌های سرسیاه و سرسفید

نحوه استفاده از سالیسیلیک اسید برای پوست به چه صورتی است؟

اثرگذاری سالیسیلیک اسید برای پوست در آدم‌های مختلف متفاوت است و پیش از استفاده باید حتماً با متخصص پوست خود مشورت کنید. این نکته درباره تعداد دفعات استفاده از این ماده مؤثره نیز صدق می‌کند. به طور کلی برای استفاده از سالیسیلیک اسید باید تعادل داشته باشید تا این که بفهمید پوست شما حد تحملش چقدر است. هر چند روز یک بار از آن استفاده کنید و واکنش پوست خود را جایی بنویسید. نکته مهم در این است که به پوستتان توجه کنید. اگر ملتهب شد لازم است چند روزی صبر کنید و آبرسانی پوستتان را بیشتر کنید. نکته بسیار مهم در استفاده از سالیسیلیک اسید پیروی از آن چیزی است که پزشکتان گفته است. کم و زیادش نکنید و بیش از حد توصیه شده از آن استفاده نکنید. به اندازه‌ای استفاده کنید که ناحیه آسیب دیده را بپوشاند و سپس به آرامی با دست آن را پخش کنید.

اگرچه سالیسیلیک اسید، ماده مؤثره رایجی است که به راحتی در هر داروخانه‌ای پیدا می‌شود اما متغیرهای مختلف آن وقتی صحبت از مبارزه با آکنه می‌شود، نقش مهمی پیدا می‌کنند. باید با احتیاط از این محصول استفاده شود. استفاده از سالیسیلیک اسید بسته به نوع پوست و شدت آکنه متفاوت است. پس بهترین کار این است که نوع پوست خود را ارزیابی کنید و ببینید استفاده از این ماده مؤثره برای آن مناسب خواهد بود یا نه.

عوارض جانبی استفاده از سالیسیلیک اسید برای پوست چیست؟

سالیسیلیک اسید برای آن‌هایی که پوست چرب و آکنه دارند بسیار خوب است. برای کسانی که پوست خشک، مستعد اگزما یا حساس دارند، این ماده مؤثره خشک کننده می‌تواند خطرناک باشد و منجر به تحریک پوستشان شود.


اگر مشتاق هستید تا با روتین مناسب پوست چرب آشنا شوید، مقاله زیر را از دست ندهید.

روتین پوست چرب

روتین پوست چرب؛ برای آن‌هایی که از پوست چرب کلافه شده‌اند!

پوست چرب از انواع پوست است که سر و کله زدن با آن می‌تواند سخت باشد اما راه کنار آمدن با آن داشتن روتین پوست چرب مناسب است. با ما همراه باشید.


رایج‌ترین عوارض جانبی این ماده مؤثره را می‌توان خشکی، سوزش و تحریک پوست در نواحی استفاده شده دانست اما این عوارض در ابتدای استفاده از این محصول ایجاد می‌شود و نباید ادامه داشته باشد. اگر ادامه‌دار شد و پوستتان شرایط بدی پیدا کرد حتماً باید سراغ متخصص خود بروید و درباره نحوه واکنش پوستتان برایش بگویید.

علاوه بر این، استفاده از سالیسیلیک اسید برای پوست می‌تواند منجر به حساس شدن آن نسبت به نور خورشید شود و به راحتی زیر نور خورشید بسوزید. اگرچه باید همیشه از پوست خود در برابر خورشید، محافظت کنید اما به طور خاص در هنگام استفاده از این ماده مؤثره این نکته بسیار مهم را فراموش نکنید.

آیا می‌توان هر روز از سالیسیلیک اسید استفاده کرد؟

محصولات بر پایه سالیسیلیک اسید برای استفاده روزانه اشکالی ندارند اگر به صورت مستقیم مورد استفاده قرار بگیرند و پوستتان واکنشی نشان ندهد. اگر پوست چربی دارید، استفاده روزانه از سالیسیلیک اسید نه تنها بد نیست، بلکه بسیار هم خوب است. اگر پوست خشک یا حساسی دارید، احتمالاً باعث تحریک پوست شما خواهد شد که پیش از استفاده توصیه می‌کنیم حتماً با متخصص پوست خود مشورت کنید.


استفاده روزانه از سالیسیلیک اسید
استفاده روزانه از سالیسیلیک اسید

ماده مؤثره‌ای درست شبیه معجزه!

اگر از آکنه رنج می‌برید یا پوست چربی دارید و نمی‌دانید چطور این مسئله را کنترل کنید، سالیسیلیک اسید برای پوست شماست. در این مطلب از لیامگ به بررسی ویژگی‌های این ماده مؤثره پرداختیم و سعی کردیم هر آن چیزی که درباره این ماده وجود دارد را به شما بگوییم. برای خرید محصولاتی که حاوی ماده مؤثره سالیسیلیک باشند، می‌توانید سری به فروشگاه اینترنتی لیاتیم بزنید. اگر به پوست خود اهمیت می‌دهید، این ماده مؤثره، برای شما طراحی شده است، آن را جدی بگیرید.

بسیاری از محصولات مناسب پوست چرب تراست حاوی سالیسیلیک اسید هستند. برای آشنایی با آن‌ها کافیست تا سری به فروشگاه اینترنتی لیاتیم بزنید.

اینستاگرام لیاتیم
تلگرام لیاتیم

۵/۵ - (۱ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید