صفحه اصلی > محصولات آرایشی و مد و زندگی : درباره انواع ریمل چه می‌دانید؟

درباره انواع ریمل چه می‌دانید؟

زمانی که به دنبال یک ریمل (Mascara) می‌گردید، دانستن اینکه از کجا شروع کنید، کمی سخت و مشکل است. فقط با یک گشت و گذار ساده در داروخانه‌ها یا فروشگاه‌های عرضه لوازم آرایشی با انواع ریمل مواجه می‌شوید که امکان استفاده از آن‌ها را در شرایط مختلف خواهید داشت.
بنابراین درک اینکه ریمل چیست و کدام نوع ریمل مناسب شرایط شما است از موضوعات مهم در روتین آرایشی به حساب می‌آید. در این مقاله قصد داریم تا به اصول اولیه‌ای درباره ریمل‌ها بپردازیم تا تمامی افراد امکان استفاده از این لواز آرایشی را در کاربرد مدنظرشان داشته باشند.

ریمل چیست؟

در یک تعریف ساده از ریمل، آن را ماده‌ای می‌دانیم که از رنگدانه‌های سیاه رنگی که توسط یک پلیمر به یکدیگر متصل می‌شوند و توسط موم‌ها و روغن‌های مختلف نیز غلیظ می‌شوند تشکیل شده است. کاربرد ریمل در آرایش نیز موضوعی گسترده و متنوع است. از ریمل برای بلند کردن، ضخیم کردن، تیره کردن و حالت دادن طبیعی مژه‌ها استفاده می‌شود. اینکار باعث می‌شود تا توجه بیشتری به چشمان جلب شود.

انواع ریمل

قابل شستشو در مقابل ضد آب؛ این خلاصه تعریف ما در این قسمت است. ریمل قابل شستشو (Washable) با آب ولرم و صابون صورت به راحتی پاک می‌شوند. این در حالی است که یک ریمل ضد آب (Waterproof) به‌سادگی با شستشو و حتی استحمام پاک نخواهد شد.

در شروع برای اینکه به خوبی متوجه شوید ریمل چیست و چه کاربردی برای زیبایی صورت دارد، بهتر است به سراغ نمونه‌های قابل شستشو بروید. در ریمل‌های قابل شستشو مقدار رطوبت بیشتری وجود دارد. به همین دلیل به‌سادگی قابل پاک‌سازی هستند. محصولات ریمل قابل شستشو روی مژه‌ها انعطاف‌پذیری بهتری دارند و به تقویت سلامت مژه‌ها کمک می‌کنند.

از طرفی دیگر، ریمل‌های ضدآب تمایل زیادی به خشک شدن و چسبیدن دائمی روی مژه‌ها دارند. از همین‌رو گاهی اوقات باعث کشیده شدن ریشه و ریزش مژه‌ها می‌شوند. در فرمول ریمل قابل شستشو با توجه به انعطاف‌پذیری بالا به مژه‌ها اجازه داده می‌شود تا در هنگام لمس شدن یا تماس با عدسی عینک، آزادانه و مستقل از یکدیگر حرکت کنند. در ریمل قابل شستشو نیازی به پاک‌کننده‌های قوی آرایشی وجود ندارد و با کمی آب یا دستمال مرطوب آرایشی، ریمل از روی مژه پاک می‌شود.

ریمل چیست؟
ریمل چیست؟

نقاط ضعف و قوت انواع ریمل چیست؟

نقطه ضعف ریمل‌های قابل شستشو این است که چون کامل خشک نمی‌شوند، لکه‌های تیره از محصول را روی پلک پایین چشم باقی می‌گذارند و اطراف چشم کمی سیاه خواهد شود. البته این موضوع خیلی مهم نیست و با کمی مهارت در آرایش و استفاده درست از ریمل می‌توان بر این مشکل غلبه کرد.

ریمل‌های ضد آب در درون خود رطوبت کمی دارند و حتی در برخی از مدل‌ها هیچ آبی در ساخت آن‌ها استفاده نشده است. به همین دلیل در برابر تعریق، باران، اشک یا هر نوع رطوبت دیگری ماندگاری بالایی دارند. این‌گونه از ریمل‌ها علی‌رغم ماندگاری بالا همچنان اثراتی روی پلک پایین چشم می‌گذارند. البته اثر ریمل ضد آب در مقایسه با لکه‌های سیاه رنگ ریمل‌های قابل شستشو بسیار کمتر است و حالت سایه دارد.

از آنجایی که ریمل‌های ضد آب برای ماندگاری در طولانی مدت ساخته شده‌اند، مهم است که از پاک‌کننده‌های آرایشی مخصوص چشم یا پاک‌کننده‌های دارای روغن استفاده شود تا به آرامی محصول از روی مژه‌ها پاک شده و از ریزش مژه جلوگیری شود. در غیراین‌صورت در زمان پاک کردن ریمل از روی مژه با کشیده شدن مژه‌ها، درد زیادی را باید تحمل کرد.

کاربرد ریمل چیست؟

از هر ریملی با توجه به کاربرد آن انتظاری متفاوتی خواهیم داشت:

  • ریمل بلند کننده: در افرادی که مژه‌های کوتاهی دارند، یک ریمل بلند کننده، طول مژه را افزایش می‌دهد و به جذابیت چشمان می‌افزاید. بلند و کشیده‌تر شدن مژه‌ها، زیبایی چشمان را چندین برابر می‌کند؛
  • ریمل حجم دهنده: کم پشت بودن مژه‌ها از مشکلاتی است که با کمک ریمل‌های حجم‌دهنده می‌توان بر آن غلبه کرد. این‌گونه از ریمل‌ها با پر کردن فضای خالی بین مژه‌ها باعث یک دست شدن مژه چشم می‌شوند؛
  • ریمل حالت دهنده: اگر ریمل فرکننده یا همان فر مژه برای حالت‌دهی به مژه‌ها استفاده شود، زیبایی چشمان چند برابر خواهد شد.

انواع ریمل موجود در بازار با فرمول‌های منحصربه‌فردی که دارند جلوه‌های ویژه‌ای را به مژه‌ها خواهند بخشید. برس برخی از ریمل‌ها بسیار ضخیم هستند و ریمل را به هر مژه می‌چسبانند. آن‌ها این تصور را ایجاد می‌کنند که تعداد مژه‌ها بیشتر شده است. اما برخی از ریمل‌ها دارای برس نازکی هستند. این برس‌ها دور هر مژه پیچیده می‌شوند و نوک آن را کشیده‌تر می‌کنند. آن‌ها باعث بلندتر دیده شدن مژه می‌شوند. بنابراین در هنگام خرید ریمل باید به کاربرد مدنظر توجه کافی داشت تا محصولی متناسب با نوع آرایش و زیبایی هر فرد خریداری شود.

کاربرد ریمل
کاربرد ریمل

انواع برس ریمل

حالا که می‌دانیم ریمل چیست و چه کاربردی دارد، باید به بررسی انواع برس ریمل نیز بپردازیم. زیرا به همان اندازه که خود ریمل مهم است، برس‌ها و ساختارشان نیز اهمیت دارند. برای هر نوع ریملی، یک برس مخصوص عرضه می‌شود که روی بهینه‌سازی عملکرد آن تاثیر می‌گذارد.

زمانی که به یک برس ریمل فکر می‌کنیم به احتمال زیاد یک برس مویی را در انتهای آن تصور خواهیم کرد. این شیوۀ کلاسیک ریمل زدن است که امروزه در اکثر محصولات مشاهده می‌شود. موهای برس ریمل در طول‌ها، شکل‌ها و اندازه‌های مختلفی برای ایجاد حالت‌های گوناگون تولید می‌شوند. این موهای انواع برس ریمل هستند که وظیفۀ ایجاد بلندی، حجم دادن و حالت‌دهندگی مژه‌ها را برعهده دارند. البته در هنگام خرید ریمل با مدل‌های جدیدتر به جای برس‌های مویی با لاستیک مواجه خواهید شد. برخی از مدل‌های رایج برای برس ریمل عبارت‌اند از:

۱) برس لاستیکی

در حال حاضر برس‌هایی با دندانه‌های لاستیکی رایج شده‌اند. بسیاری از افراد برس‌های لاستیکی را ترجیح می‌دهند، زیرا به کمک اینگونه از برس‌ها می‌توان ریمل را برای حالت مدنظر روی مژه‌ها به درستی استفاده کرد.

از مزایای این مدل از برس‌ها این است که برس‌های لاستیکی ماندگاری بیشتری دارند؛ زیرا محصول پس از چند بار استفاده در بین دندانه‌ها جمع نمی‌شود و در هر بار استفاده، برس به‌طور کامل تازه و تمیز به‌نظر می‌رسد.

۲) برس‌های حجمی

حالا که می‌دانیم ریمل چیست، باید از آن برای بهبود حجم مژه‌ها هم استفاده کنیم. هر چه موهای برس بلندتر باشد، طول مژه‌ها بلندتر خواهد شد. یک برس بیضی شکل که دارای نوک تیزی است، توانایی زیادی برای گرفتن مژه‌های کوچک در گوشه چشم دارد.

یک برس مو با شکل ساعت شنی نیز حجم خیره‌کننده‌ای به مژه‌ها خواهد داد. به‌طور کلی برس‌های کوچک با دندانه‌های کوتاه حجم بیشتری بر مژه ایجاد می‌کنند. البته این برس‌ها توانایی بلند کردن طول مژه را نخواهند داشت.

۳) برس‌های منحنی

بعد از اینکه متوجه شدیم ریمل چیست و با کاربرد آن آشنا شدیم به احتمال زیاد به دنبال حالت دادن به مژه‌ها خواهیم رفت. برس‌های منحنی برای افرادی مناسب هستند که دارای مژه‌های بلندی بوده و قصد حالت دادن به آن‌ها را دارند. در برس‌های منحنی، حرکت دادن برس از وسط مژه به سمت بالا، امکان ایجاد حالت و فر کردن مژه‌ها را به‌وجود می‌آورد.

۴) برس‌های S شکل

در خرید ریمل و برس آن باید به کاربرد آن توجه کرد. برس‌های S شکل، هم برای حجم دادن و هم بلند کردن مژه مناسب هستند. بنابراین با خرید ریمل با برس S شکل، می‌توانید از آن برای کاربردهای مختلفی استفاده کنید.

۵) برس‌های توپی

در برخی از موارد نیاز است تا یک ناحیۀ خاص از مژه را حالت دهید و اینکه ریمل چیست و چه فایده‌ای دارد همین جا مشخص می‌شود. برس‌های توپی به خوبی توانایی ریمل زدن به یک ناحیه خاص را دارند و مژه‌های کوچک و کم پشت را پوشش می‌دهند. از این برس‌ها برای پوشش نقاطی استفاده می‌شود که سایر برس‌ها توانایی ریمل زدن به آن ناحیه را ندارند.

انواع برس ریمل
انواع برس ریمل

شیوه صحیح پاک کردن ریمل

خرید ریمل و استفاده درست از آن که یکی از ابزارهای مهم در آرایش است نقش مهمی در زیبایی دارد. اما باید توجه داشته باشید که اگر می‌خواهید تا چندین سال مژه‌های شما سالم و زیبا باقی بمانند، برای پاک‌سازی ریمل از روی مژه باید وقت کافی بگذارید. پاک کردن ریمل به شیوه‌ای نامناسب، عجله در پاکسازی و عدم استفاده از یک محصول پاک‌کننده مناسب باعث از بین رفتن مژه‌ها و آسیب به ریشه مژه‌ها می‌شود. به‌طور معمول رشد مجدد مژه سخت است و در صورت کنده شدن یا صدمه جدی، امکان رویش مجدد ریمل وجود نخواهد داشت.

همۀ افراد تصور می‌کنند که بهترین شیوه را برای پاک‌سازی ریمل از روی مژه را انجام می‌دهند. شاید روش آن‌ها بر اساس تجربه و کارایی درست به نظر برسد ولی نکته کلیدی که همیشه باید مدنظر قرار گیرد این است که ساختار ریمل باید قبل از برداشته شدن از روی مژه شکسته شود تا بدون کمترین فشار یا کشیدگی از روی مژه پاک شود.

نکات مهم در زمان پاک کردن ریمل از روی مژه

برای پاکسازی مژه خوب است که موارد زیر را بدانید:
ابتدا با استفاده از یک دستمال پاک‌کننده و مرطوب، آرایش روی صورت، چشم و مژه‌ها را پاک کنید.
سپس از یک پاک‌کننده روغنی برای مژه‌های خود استفاده کنید تا باقیماندۀ ذرات ریمل تا حد امکان جدا شده و روی دستمال مرطوب آرایشی قرار گیرند.
در مرحلۀ آخر صورت را با آب ولرم و یک شوینده مناسب بشویید.
اگر پاک‌کننده روغنی در اختیار ندارید، یک دستمال مرطوب آرایشی کافی است. فقط آن را برای چند ثانیه روی مژه‌های خود نگه دارید تا قبل از پاک کردن ریمل، رطوبت کافی به آن رسیده و به آسانی از روی مژه پاک شود.

کاربرد رنگ‌های مختلف ریمل

افرادی که به‌طور مستمر به استفاده از ریمل برای آرایش صورت و چشم خود می‌پردازند، با انواع ریمل در رنگ‌های متفاوت آشنا هستند. ریمل‌های با رنگ سیاه بیشترین کاربرد را دارند اما از رنگ‌های دیگر نیز برای آرایش‌های فانتزی استفاده می‌شود.

به‌طور معمول از رنگ قهوه‌ای برای تقویت مژه استفاده می‌شود. ریمل با رنگ آبی رنگ واقعی چشم را جلوه می‌دهد. ریمل‌هایی با تناژهای مختلف رنگ سیاه برای انواع آرایش مناسب هستند ولی در افرادی که رنگ پوست روشن و سفید دارند و استفاده از ریمل با رنگ سیاه جلوه خوبی ندارد، ریمل‌های رنگی کاربرد زیادی خواهند داشت.

رنگ‌های مختلف ریمل

نکات مهم در خرید ریمل

اکثر افرادی که به آرایش و زیبایی خود اهمیت می‌دهند اطلاعات کافی درباره این موضوع دارند که ریمل چیست؛ اما خوب است که در زمان خرید ریمل نکات زیر را هم در نظر بگیرند:

  1. نگهداری ریمل: هرگز ریمل را بیش از ۳ ماه نگه ندارید. متاسفانه تیوپ‌های ریمل به‌سادگی محل تجمع میکروب‌ها می‌شوند. قرارگیری برس ریملی که روی چشم کشیده می‌شود در داخل این تیوپ، احتمال ورود باکتری به چشم را افزایش می‌دهد؛
  2. قیمت ریمل: ریمل از محصولات آرایشی حساس است، بنابراین در هنگام خرید ریمل بیش از توجه به قیمت مناسب به دنبال کیفیت بالاتر باشید. خرید از برندهای معتبر و فروشگاه‌های مجاز این اطمینان‌خاطر را به شما خواهد داد که سلامت پوست و چشمان شما با مخاطره مواجه نخواهد شد؛
  3. بررسی ترکیبات ریمل: اگر دارای حساسیت یا آلرژی خاصی به مواد آرایشی هستید، در هنگام خرید ریمل به ترکیبات داخل آن توجه کافی داشته باشید. قرارگیری ریمل روی مژه احتمال بروز آلرژی را افزایش می‌دهد. توجه به زمان انقضای ریمل از دیگر نکات مهم در هنگام تهیۀ آن است.

انتخاب یک ریمل مناسب، راز زیبایی چشمان شما

تمامی افرادی که به آرایش و زیبایی صورت خود توجه دارند، اطلاعات کافی درباره این موضوع که ریمل چیست و انواع آن کدام است را دارند. استفاده درست از انواع ریمل به بلند کردن، پر حجم کردن یا حالت‌دهی مژه‌ها کمک می‌کند. انتخاب یک ریمل مناسب علاوه‌بر زیبایی چشمان موجب تقویت مژه‌ها نیز خواهد شد. به همین دلیل استفاده درست آن در آرایش و حتی در مواقعی که صورت آرایشی ندارد می‌تواند مثبت‌ترین تاثیرات را به جای بگذارد.

اینستاگرام لیاتیم
تلگرام لیاتیم
۵/۵ - (۱ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید