صفحه اصلی > مد و زندگی : رژگونه چیست و چه تاثیری بر زیبایی صورت دارد؟

رژگونه چیست و چه تاثیری بر زیبایی صورت دارد؟

اگر قصد دارید تا در آرایش و زیبایی پوست صورت به یک فرد حرفه‌ای تبدیل شوید باید اطلاعات کاملی دربارۀ انواع لوازم آرایشی داشته باشید. اینکه بدانید رژگونه چیست، انواع آن را بشناسید و اطلاعات کافی داشته باشید که هر نوع آن برای چه پوستی مناسب است، به شما کمک خواهد کرد تا به درستی محصول متناسب با کاربرد مدنظرتان را استفاده کنید.

در این مقاله به شما اطلاعات کاملی درباره نحوه استفاده از رژگونه روی پوست را خواهیم داد تا امکان انتخاب رژگونه‌های متناسب با پوستتان را داشته باشید.

رژگونه چیست؟

رژگونه یک ماده آرایشی رنگارنگ است که با توجه به رنگ پوست هر فردی انتخاب می‌شود. این محصول آرایشی به آرامی روی گونه‌ها، پیشانی و بینی قرار گرفته و به شادابی پوست صورت و حفظ رطوبت آن کمک می‌کند. استفاده درست از رژگونه شادابی صورت را افزایش داده و زیبایی آن را چندین برابر می‌کند.

اهمیت استفاده از رژگونه در چیست؟

اگر در یک جزیره بیابانی گیر افتاده بودید و تنها امکان انتخاب تعدادی انگشت‌شمار از محصولات زیبایی را داشتید چه محصولاتی را انتخاب می‌کردید؟ قطعا رژگونه یکی از اولین انتخاب‌ها خواهد بود. بسیاری از افراد ممکن است به این موضوع فکر کنند، زیرا آن‌ها در مسافرت‌های کاری با محدودیت‌های زیادی در حمل لوازم آرایشی روبه‌رو هستند. حتی زمانی که در آپارتمان مسکونی در مناطق غیرگرمسیری هم قرار دارند برای آراستن صورت خود باید وسایلی را آماده کنند که این کار همیشه ساده نیست.

رژگونه از وسایل آرایشی است که همیشه نوعی از آن را در هر کیف آرایشی پیدا خواهید کرد. رژهای گونه از نظر برخی افراد کم ارزش‌ترین لوازم آرایشی هستند، اما زمانی که دوست دارید تا سرحال و شاداب‌تر به نظر برسید، فقط رژگونه به کمک‌تان خواهد آمد. رژگونه مانند هوای تازه کوهستانی به صورت شما رنگ و حسی متفاوت خواهد بخشید.

هر زمانی که احساس سرزندگی ندارید رژگونه آن را ایجاد می‌کند. کمی رنگ روی استخوان گونه‌ها، روی بینی و پیشانی شادابی را به پوست تزریق می‌کند. هرچند استفاده از رژگونه یک مرحله ساده در روتین روزانه آرایشی هر فردی به‌نظر می‌رسد، اما اشتباه در نحوۀ استفاده از رژگونه در بسیاری از افراد مشاهده می‌شود. فراموش نکنید که یک رنگ برای همه مناسب نیست. بنابراین یافتن رنگ مناسب یک ضرورت در انتخاب رژگونه است.

رژگونه چیست؟
رژگونه چیست؟

مراحل انتخاب و استفاده از رژگونه

خوب حالا که می‌دانیم رژگونه چیست، باید استفاده از آن را چگونه و از کجا شروع کنیم؟
در راهنمای جامعی که در ادامه به بیان آن می‌پردازیم در ۵ مرحله آسان راهکارهای کلیدی برای جذاب‌تر کردن گونه‌ها را مطرح می‌کنیم:

مرحله ۱: شناخت رنگ پوست

اولین گام برای خرید رژگونه این است که رنگ واقعی پوست خود را شناسایی کنید. رنگ پوست صورت هر انسانی از گرم تا سرد متغیر است. این گرمی و سردی لزوماً ارتباطی با روشن یا تیره بودن پوست ندارند.

برای مثال، در حالی که رنگ‌های روشن اغلب “سرد” هستند، رنگ‌های پوست متوسط و تیره به‌طور خاص از گرم تا سرد متغیرند. رنگ پوست روی انتخاب انواع رژگونه و حتی رژلب‌ها تاثیر می‌گذارد. البته طیف وسیعی از ته‌رنگ‌های مختلف وجود دارند که روی پوست صورت مورد استفاده قرار می‌گیرند.

 • پوست گرم: به این معنی است که پوست صورت فرد دارای رنگ طلایی و زرد است؛
 • پوست سرد: به این معنی است که پوست صورت فرد دارای رنگ آبی یا صورتی است؛
 • پوست خنثی: زمانی است که پوست ترکیبی از دو رنگ گرم و سرد را داشته باشید.

برای پیدا کردن ته‌رنگ پوست خود به مچ دست‌تان نگاهی بیندازید:

 • اگر رنگ رگ‌های مچ دست شما سبز است، پوست گرمی دارید؛
 • اگر رنگ رگ‌های مچ دست شما آبی هستند، پوست سردی دارید؛
 • اگر ترکیبی از این دو رنگ را مشاهده کردید، به احتمال زیاد رنگ پوست شما خنثی است.

همچنین از تست تی‌شرت هم می‌توانید استفاده کنید:

 1. ابتدا یک تی‌شرت یا تاپ سفید بپوشید یا بخشی از پوست صورت خود را با یک برگ سفید بپوشانید؛
 2. اگر پوست زرد به‌نظر می‌رسد، دارای پوست گرمی هستید. اگر سرخ به‌نظر می‌رسد، دارای پوست سردی هستید. اگر رنگ ثابت باشد، پوست خنثی دارید.
خرید رژگونه
خرید رژگونه

مرحله ۲: انتخاب رنگ رژگونه

حالا که می‌دانید رژگونه چیست و ته‌رنگ پوست خود را می‌شناسید، زمان آن رسیده است که به انتخاب رنگ رژگونه بپردازید. به‌طور کلی، افرادی که پوستی با ته‌رنگ‌های گرم دارند با انتخاب رژگونه‌های قرمز یا نارنجی تناسب بیشتری به صورت خود خواهند داد. این در حالی است که برای پوست‌هایی با ته‌رنگ سرد استفاده از رژگونه‌های صورتی و آبی ایده‌آل است (به ارتباط بین رنگ پوست و رنگ‌های پایه رژگونه توجه کنید).
افرادی که ته‌رنگ پوست‌شان خنثی است، بسیار خوش‌شانس‌اند؛ چرا که امکان استفاده از هر رنگ رژگونه را خواهند داشت.

باید توجه داشت که ته‌رنگ‌ها بسیار ظریف هستند و این به معنای آن نیست که یک فرد می‌تواند با گونه‌های نارنجی یا آبی روشن راه برود. هر دو نوع پوست گرم و سرد به خرید طیف گسترده‌ای از رژگونه می‌پردازند و فقط در سایه کمی تفاوت ایجاد می‌کنند.

فرمول ساده برای تعیین رنگ رژگونه مناسب هر فرد

اگر در کاربرد رژگونه هنوز تازه‌کار هستید و نمی‌دانید از کجا شروع کنید، گونۀ خود را به‌مدت ۵ تا ۱۰ ثانیه نیشگون بگیرید تا خون در سطح آن جریان پیدا کند. سپس رژگونه‌ای را پیدا کنید که با رنگ گلگون صورت مطابقت کامل داشته باشد و یک برافروختگی فوق‌العاده طبیعی و دلپذیر بعد از آرایش به‌وجود بیاید.

رنگ‌های مختلف رژگونه چیست؟

در بین رنگ‌های مختلف رژگونه، چند رنگ اهمیت بیشتری دارند:

 1. رژگونه صورتی: برای افراد با پوست روشن مناسب است؛
 2. رژگونه هلویی: مناسب افرادی با رنگ پوست سفید یا ته‌رنگ زرد است. این رژگونه به پوست شادابی و طراوت ویژه‌ای می‌بخشد؛
 3. رژگونه قهوه‌ای: برای افرادی مناسب است که دارای پوستی با رنگ تیره هستند. استفاده از رنگ طلایی در کنار قهوه‌ای درخشندگی خاصی را به پوست می‌دهد.

مرحله ۳: انتخاب یا ترکیب فرمول مناسب

بعد از شناخت اینکه رژگونه چیست و ته‌رنگ پوست را شناختید، یک فرمول متناسب برای پوست خود پیدا کنید تا در آرایش‌های طولانی مدت دچار مشکل نشوید. اگر پوست خشکی دارید از رژگونه‌های کرمی یا ژل‌دار استفاده کنید. رژگونه‌های کرمی، یک گزینه ایده‌آل هستند زیرا به راحتی قابلیت ترکیب با یکدیگر را دارند و به کمک آن‌ها انواع رنگ‌ها را می‌توان ایجاد کرد. به‌علاوه، چنین رژگونه‌هایی در ماه‌های زمستان و سرد سال برای مرطوب نگه داشتن پوست و عدم احساس خشکی پوست عالی هستند.

برای پوست‌های چرب، پودرها گزینه مناسبی‌اند. باید توجه داشت کاربرد رژگونه تنها به یک فرمول خاص محدود نمی‌شود. اگر رنگ‌های پوست درخشان را ترجیح می‌دهید، از انواع کرم، روغن‌ها یا مایعات استفاده کنید. به کار بردن رژگونه‌های کرمی و پودری با رنگ‌های مشابه به گونه‌ها بُعد بخشیده و ماندگاری رنگ صورت را افزایش می‌دهد.

انتخاب رژگونه
انتخاب رژگونه

مرحله ۴: انتخاب نوع ابزار

در حال حاضر انواع رژگونه در بازار عرضه می‌شوند: رژگونه ژلی، رژگونه پودری، رژگونه استیکی، رژگونه کرمی، رژگونه مایع، پالت رژگونه و… . در کنار این رژگونه‌ها، ابزارهای مختلفی برای زدن رژگونه روی گونه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. نکته مهم این است که ابزاری که مورد استفاده قرار می‌دهید باید بر اساس فرمول رژگونه‌تان باشد. همیشه به آرامی روی کرم‌ها، رنگ‌ها یا ژل‌ها ضربه بزنید تا ظاهری طبیعی داشته باشید. همچنین بهتر است از یک اسفنج مرطوب استفاده کنید یا یک برس فشرده و متراکم را مورد استفاده قرار دهید.

در رژگونه پودری، داشتن یک برس کرکی ضروری است. از حرکات دایره‌ای و جارویی استفاده کنید تا رنگ را به آرامی روی پوست قرار دهید. فراموش نکنید که اضافه کردن رژگونه به پوست ساده است ولی کم کردن و از بین بردن اثر آن از روی صورت خیلی آسان نیست.

مرحله ۵: شناخت تکنیک استفاده از رژگونه

حالا که می‌دانید رژگونه چیست، ته‌رنگ خود را شناسایی کرده‌اید، رنگ خود را شناخته‌اید، فرمول خود را می‌دانید و به ابزارهای لازم مجهز شده‌اید، سوال اساسی این خواهد بود که رژگونه را به کدام  قسمت صورت بزنید. برای این موضوع چند راهکار پیشنهاد می‌شود:

۱- آرایش روزانه

زمانی گفته می‌شد که صورت را مانند یک سیب در نظر بگیرید و رژگونه را روی برجستگی گونه‌ها قرار دهید. اما امروزه از تکنیکی سه مرحله‌ای زیر بیشتر استفاده می‌شود:

 1. ابتدا محصول را روی نقطه معمول رژگونه استفاده کنید.
 2. رنگ باقیمانده را روی پل بینی‌تان بمالید و حتی یک لمس کوچک روی چانه‌تان داشته باشید.
 3. رنگ را به خوبی ترکیب کنید تا ظاهری شاداب و با طراوت داشته باشید.

۲- آرایش ظریف

دقیقا زیر استخوان گونه، از نیمه به بالا و خارج رژگونه را قرار دهید. استفاده از رژگونه در بالای گونه‌ها و شقیقه‌ها به جوان‌تر شدن صورت کمک می‌کند.

۳- زرق و برق آرایش عصر

رژگونه تاثیر به‌سزایی در جلوه‌گری آرایش صورت دارد. روی نوک استخوان گونه خود تمرکز کنید، رژگونه را به سمت پیشانی بکشید. استفاده از رنگ‌های زنده برای این نوع آرایش بسیار مناسب هستند. همچنین از فرمول‌های استفاده کنید تا درخشش اضافی ایجاد شود. یعنی هر چه پر رنگ‌تر و روشن‌تر، بهتر.


با لوازم آرایش ضروری که باید در کیف لوازم آرایش هر خانمی دیده شود بیشتر آشنا شوید:

لوازم آرایش ضروری

لوازم آرایش ضروری که باید در کیف لوازم آرایش هر خانمی دیده شود!

لوازم آرایش ضروری محصولاتی هستند که باید در کیف آرایش هر خانمی وجود داشته باشند. لیست لوازم آرایش ضروری در اینجا آورده شده‌ است.


انواع رژگونه

می‌توان انواع رژگونه را به ۶ دسته تقسیم بندی کرد:

۱- انواع رژگونه | رژگونه کرمی

به‌طور معمول در رژگونه کرمی چندین رنگ عرضه می‌شوند که امکان انتخاب ته‌رنگ متناسب با پوست صورت را فراهم خواهند کرد. تنظیم شدت رنگ‌ها و مقاومت آن در برابر تعریق و آب این امکان را فراهم می‌آورد تا در طول روز نیازی به آرایش مجدد نداشته باشیم.

۲- انواع رژگونه | رژگونه پودری

رنگدانه‌های ریز آسیاب شده، رنگ مورد نظر برای پوست صورت را فراهم می‌آورند. برای متعادل کردن رنگ در رژگونه پودری کمی از آن را بردارید و روی شقیقه، بینی و چانه بمالید و با اضافه کردن پودر به پوست، رنگ مطلوب را ایجاد کنید.

۳- انواع رژگونه | رژگونه استیکی

منظور از استیک در رژگونه چیست؟ استیک که دارای رنگ‌های مختلفی است، تنها لازم دارد ه با چند ضربۀ کوچک آن را به گونه‌ها بزنید و کار را تمام کنید. رژگونه استیکی روی لب‌ها نیز بسیار خوب عمل می‌کند و به‌سادگی پاک نمی‌شود.

۴- انواع رژگونه | ژل

رژگونه ژلی امکان استفاده آسان و طبیعی را فراهم می‌کنند. این ژل‌ها بدون زحمت با پوست ترکیب شده و حاوی رنگدانه‌های برای پوشش منافذ ناهموار سطح پوست است.

۵- انواع رژگونه | رژگونه مایع

رژگونه مایع در واقع یک تیوپ رنگی استکه برای گونه‌ها و حتی لب‌ها استفاده می‌شود. ذرات روغن کرچک یا بادام حاوی ویتامین E روی تقویت کلاژن و کاهش آکنه پوست تاثیرگذار هستند.

۶- انواع رژگونه | پالت رژگونه

منظور از پالت رژگونه چیست؟ رژگونه یک ابزار کاربردی در آرایش صورت است، به‌خصوص در سالن‌های آرایش که با انواع پوست مواجه هستند، کاربرد زیادی دارد. پالت رژگونه یک بسته با تعداد زیادی از انواع رژگونه آرایشی است که امکان استفاده تکی یا ترکیبی از آن‌ها وجود دارد. با خرید رژگونه به‌صورت پالت امکان اجرای سبک‌های مختلف آرایشی فراهم می‌شود.

انواع رژگونه
انواع رژگونه

قیمت رژگونه

اکثر زنان می‌دانند که رژگونه چیست و چطور باید در آرایش صورت از آن استفاده کرد. در هنگام خرید رژگونه علاوه‌بر قیمت باید به کیفیت محصول نیز توجه داشت؛ زیرا محصولات بی‌کیفیت تاثیر بدی بر پوست می‌گذارند و به سلول‌های پوست آسیب وارد می‌کنند. در استفاده از رژگونه، تجربه اهمیت زیادی دارد. برای کشیدن رژگونه با فوت و فن‌های آرایش باید آشنایی کامل داشت. در خرید رژگونه باید به اعتبار برند، کیفیت محصول و همچنین تاریخ انقضای مصرف آن توجه کرد.

انتخاب رژگونه مناسب هر فرد

اکثر زنان می‌دانند که رژگونه چیست و چطور باید در آرایش صورت از آن استفاده کرد. در هنگام خرید علاوه‌بر قیمت رژگونه باید به کیفیت محصول نیز توجه داشت؛ زیرا محصولات بی‌کیفیت تاثیر بدی بر پوست می‌گذارند و به سلول‌های پوست آسیب وارد می‌کنند.

در استفاده از رژگونه تجربه اهمیت زیادی دارد. برای کشیدن رژگونه با فوت و فن‌های آرایش باید آشنایی کامل داشت. در خرید رژگونه باید به اعتبار برند، کیفیت محصول و همچنین تاریخ انقضای مصرف آن توجه کرد.

اینستاگرام لیاتیم
تلگرام لیاتیم
۴/۵ - (۱ امتیاز)

دیدگاه کاربران (6 دیدگاه)

دیدگاهتان را بنویسید