صفحه اصلی > مراقبت از پوست : شناسنامه‌ای برای آشنایی شما با لک های پوستی!

شناسنامه‌ای برای آشنایی شما با لک های پوستی!

لک های پوستی

لک پوستی هر نوعی از علامت، نقطه، رنگ پریدگی یا نقصی است که روی پوست ظاهر شود. لک های پوستی روی صورت ممکن است تا حد زیادی ناراحت‌کننده و آزاردهنده باشند اما بیشتر آن‌ها خطرناک نیستند و زندگی شما را به خطر نمی‌اندازند. اما لکه های پوستی خطرناک نیز وجود دارند و می‌توانند نشانه‌ای برای سرطان پوست باشند. استفاده از درمان‌های پزشکی یا استفاده از روش‌های خانگی می‌تواند به کاهش ظهور لک های پوستی کمک کند.

در این مطلب از لیامگ قرار است شما را با انواع لک پوستی و نحوه درمان آن‌ها آشنا کنیم.

انواع لک پوستی

لک پوستی اصطلاحی کلی است که برای هر نوع علامت پوستی استفاده می‌شود. انواع متعددی از لک های پوستی وجود دارد.

مورد اول) آکنه

آکنه مشکل رایجی به حساب می‌آید. می‌تواند به صورت‌های زیر ظاهر شود:

 • جوش
 • سرسیاه
 • سرسفید

آکنه زمانی اتفاق می‌افتد که سبوم (چربی)، باکتری یا کثیفی باعث بسته شدن منافذ فولیکول مو شود. آکنه گاهی اوقات می‌تواند نقاطی تیره از خود به جا بگذارید یا باعث ایجاد زخم‌های پوستی شود. همه این‌ها جزو لک های پوستی به حساب می‌آیند.

تغییرات هورمونی نیز نقش بسیار مهمی را در شکل‌گیری آکنه بازی می‌کنند. استرس نیز می‌تواند باعث بدتر شدن آکنه شود و این کار را با افزایش تولید سبوم انجام می‌دهد. البته استرس به‌عنوان دلیل ریشه‌ای بدتر شدن آکنه شناخته نمی‌شود.

آکنه
آکنه

مورد دوم) کورک (جوش نوک‌تیز)

کورک‌ها، ضایعات پوستی کوچکی هستند که انواع مختلفی دارند. قطر آن‌ها معمولاً حدود ۱ سانتی‌متر است. رنگ آن‌ها می‌تواند از صورتی و قهوه ای باشد. گاهی از جوش ها به‌عنوان کورک یاد می‌شود. کورک‌ها می‌توانند به صورت جداگانه یا به صورت خوشه‌ای ظاهر شوند و به هر شکلی باشند. از انواع اشکال کورک می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • بثورات آبله‌مرغان
 • اگزما
 • درماتیت
 • پسوریازیس و زونا نیز می‌توانند باعث ایجاد کورک شوند.
کورک (جوش نوک‌تیز)
کورک (جوش نوک‌تیز)

مورد سوم) ندول ها

ندول ها، مجموعه‌ای از بافت هستند. بزرگ‌تر از کورک هستند و سفت به نظر می‌رسند و معمولاً قطرشان بین ۱ تا ۲ سانتی‌متر است. ندول ها می‌توانند در هر سطحی از پوست ظاهر شوند. می‌توانند رنگ‌های مختلفی داشته باشند از صورتی گرفته تا قرمز. زگیل از انواع ندول می‌باشد.

ندول ها
ندول ها

مورد چهارم) لکه های پیری (لکه های کبدی)

این لکه های کوچک، لکه های تیره می‌توانند در هر ناحیه از بدن که در برابر خورشید قرار بگیرد، ظاهر شوند. بیشتر در افراد بالای ۵۰ سال ظاهر می‌شوند اما می‌توانند در افراد جوان‌تر هم مشاهده شوند. لکه های پیری از انواع رنگ پریدگی پوستی به حساب می‌آیند.

لکه های پیری (لکه های کبدی)
لکه های پیری (لکه های کبدی)

مورد پنجم) جوش چرکی

جوش چرکی، جوش هایی است که داخلشان مایع قرار دارد. سرسیاه و جوش های آبله‌مرغان از انواع جوش های چرکی به حساب می‌آید. از دیگر شرایطی که می‌تواند باعث شکل‌گیری جوش چرکی شود می‌توان به روزاسه نیز اشاره کرد.

جوش چرکی
جوش چرکی

مورد ششم) موی زیرپوستی

تکنیک‌های از بین بردن مو مثل استفاده از موچین، اپیلاسیون یا تراشیدن مو، گاهی اوقات می‌تواند باعث فرورفتگی مو شود. این‌ها موهایی هستند که به داخل پوست برمی‌گردند و گیر می‌کنند. این می‌تواند باعث برجستگی قرمز شود. افرادی که موی فر دارند بیشتر از آن‌هایی که موی صاف دارند در معرض این لک پوستی قرار می‌گیرند.

فرورفتگی مو می‌تواند همچنین به کیست‌های بزرگ و پر از مایع تبدیل شود. این‌ها می‌توانند قرمز، زرد یا سفید باشند. همچنین هنگام لمس کردن می‌توانند باعث ناراحتی شوند و بسیار دردناک باشند.

موی زیر پوستی
موی زیر پوستی

مورد هفتم) ماه‌گرفتگی

ماه‌گرفتگی معمولاً در زمان تولد یا کمی بعد از آن شکل می‌گیرد. می‌تواند به شکل‌ها، سایزها و رنگ‌های مختلف ظاهر شود. خال‌ها و لکه های شرابی از انواع ماه‌گرفتگی‌هایی هستند که می‌توانند تمام طول عمر باقی بمانند.

ماه‌گرفتگی
ماه‌گرفتگی

مورد هشتم) ملاسما

ملاسما در طول بارداری جزو لک های پوستی رایج به شمار می‌رود. مشکل پوستی‌ای است که با لکه های قهوه ای اش شناسایی می‌شود. می‌تواند به خاطر تغییرات هورمونی یا قرار گرفتن در معرض خورشید، شکل بگیرد.

ملاسما
ملاسما

تا خداحافظی با لک‌های خود؛ تنها یک کلیک کافیست.


مورد نهم) سرطان پوست

انواع مختلفی از سرطان پوست وجود دارد که به شرح زیر می‌باشد:

 • کارسینومای سلولی پایه
 • کارسینومای سلولی سنگفرشی
 • ملانومای بدخیم

سرطان پوست می‌تواند در ظاهر و رنگ‌های مختلف به وجود بیاید. گاهی اشکال سرطان پوست می‌تواند شبیه خال‌های تیره با مرزهای نامنظم به نظر برسد. برخی دیگر مانند پوسته‌های زرد یا برجستگی‌های قرمز به نظر می‌رسند. فقط پزشک شما می‌تواند به طور قطعی تشخیص دهد که آیا لک پوستی شما، سرطانی است یا نه!

سرطان پوست
سرطان پوست

مورد دهم) کیست

انواع مختلفی از کیست وجود دارد.

 • کیست‌های اپیدرموئید
 • کیست گانگلیون
 • کیست چربی

کیست‌ها خوش‌خیم هستند و حاوی مایعات می‌باشند. آن‌ها به صورت برجستگی‌هایی متغیر در اندازه و زیر پوست ظاهر می‌شوند. اغلب دایره‌ای شکل هستند.

کیست
کیست

مورد یازدهم) زخم

زخم‌های پوستی می‌توانند وقتی لایه‌های پوستی عمیق آسیب می‌بینند، ظاهر شوند. این لایه‌ها در جایی هستند که غدد تعریق، رگ‌های خونی، فولیکول‌های مو و اعصاب قرار دارند. هر چیزی که بتواند باعث باز شدن پوست شود می‌تواند باعث ایجاد زخم شود.

زخم‌های پوستی
زخم‌های پوستی

برای آشنایی با لک های سفید پوست، به شما پیشنهاد می‌کنیم مقاله زیر را مطالعه نمایید.

لکه‌های سفید روی پوست

با لکه‌های سفید روی پوست خداحافظی کنید!

لکه‌های سفید روی پوست معمولاً درد ندارند اما ظاهر خوشی ندارند و بهتر است به سرعت از شرشان خلاص شد. راه‌های خلاص شدنتان را اینجا در این مطلب نوشته‌ایم.


مورد دوازدهم) تاول تبخالی

نوع ۱ ویروس هرپس باعث تاول تبخالی می‌شود. آن‌ها تاول‌های پر از مایعی هستند که می‌توانید اطراف دهان پیدایشان کنید. ممکن است دچار خارش شوند و حساس باشند. وقتی این تاول‌ها باز شوند و سپس خشک شوند، قرمز می‌شوند و بعد به رنگ زرد تبدیل شده تا این که به طور کامل درمان شوند.

تاول تبخالی
تاول تبخالی

مورد سیزدهم) افزایش رنگ پوست

تولید بیش از حد ملانین می‌تواند باعث تیره شدن پوست شود. دلایل آن شامل موارد زیر می‌شود:

 • قرار گرفتن در معرض خورشید.
 • آکنه
 • تغییرات هورمونی مثلاً در دوران بارداری
هایپرپیگمنتیشن
هایپرپیگمنتیشن

دلایل شکل‌گیری لک های پوستی چیست؟

ویروس‌ها

برخی لک های پوستی، مثل تاول تبخالی به خاطر ویروس ایجاد می‌شوند. مثلاً ویروس واریسلا زوستر باعث آبله‌مرغان می‌شود.

لک های ویروسی
لک های ویروسی

عفونت‌ها

برخی انواع مشخصی از عفونت‌های پوستی می‌توانند باعث لک های پوستی شوند. آکنه قارچی نوعی از عفونت است که در فولیکول مو اتفاق می‌افتد. این شرایط به خاطر رشد بیش از حد مخمر اتفاق می‌افتد و سپس به جوش چرکی تبدیل می‌شود.

عفونت های پوستی
عفونت های پوستی

ژنتیک

آکنه ممکن است ارتباطات ژنتیکی داشته باشد. شرایط ارثی مشخصی می‌تواند باعث ایجاد لک های پوستی شود. این شرایط شامل موارد زیر می‌شود:

 • بیماری درییر: لکه‌هایی مثل زگیل روی پوست ایجاد می‌شود که چرب است، بوی بدی می‌دهد و در عین حال بسیار محکم است.
 • گانگلیوزیدز بزرگ‌سالان نوع ۳: بیماری ارثی نادری است که باعث ایجاد لکه های غیر سرطانی در پایین‌تنه می‌شود.
 • بیماری فابری: اختلالی ارثی است شامل جهش ژنی. گروه‌های کوچک لکه های تیره و قرمز از نشانه‌های آن است.
لک های ژنتیکی
لک های ژنتیکی

خورشید

قرار گرفتن بیش از حد زیر نور خورشید به دلیل داشتن اشعه فرابنفش می‌تواند باعث سرطان پوست، تغییر رنگ پوست و دیگر آسیب‌های پوستی شود.

لک های ناشی از نور خورشید
لک های ناشی از نور خورشید

انسداد منافذ

تولید بیش از حد چربی توسط غدد چربی می‌تواند باعث ایجاد لک های پوستی شود. تغییرات هورمونی اغلب می‌تواند این تولید انبوه را تحریک کند. چربی زیاد می‌تواند باعث نگه داشتن سلول‌های مرده پوست، کثیفی یا باکتری شود. چنین کاری باعث جوش زدن، جوش چرکی، سرسیاه و سرسفید می‌شود.

منافذ می‌توانند با استفاده از محصولاتی مثل آرایش، ضد آفتاب یا مرطوب‌کننده مسدود شوند. به دنبال محصولاتی غیر کومدونی باشد. این‌ها برای جلوگیری از بستن منافذ طراحی شده‌اند.

انسداد منافذ پوست صورت
انسداد منافذ پوست صورت

محصولات مدل دادن مو نیز می‌توانند منافذ صورت را ببینند.

سموم محیطی مثل کثیفی، دود ماشین و آلودگی می‌تواند روی پوست شما بنشیند و با چربی مخلوط شود و منافذ شما را ببندد. می‌توانید کثیفی و باکتری صورت را با دست زدن به صورتتان کنار بزنید.

رژیم غذایی

چیزی که می‌خورید، روی پوستتان تأثیر می‌گذارد. آلرژی‌های غذایی و درماتیت های تماسی می‌تواند باعث التهاب پوست و جوش شود. محصولات لبنی مثل شیر می‌تواند باعث آکنه در برخی افراد شود. رژیم غذایی پر از شکر و کربوهیدرات نیز می‌تواند منجر به لک های پوستی شود.

رژیم غذایی
رژیم غذایی

داروها

برخی نسخه‌ها ممکن است باعث آکنه شوند. در ادامه چند مورد از آن‌ها را معرفی خواهیم کرد:

 • کورتیکواستروئیدها
 • استروئیدهای آندروژنیک
 • لیتیوم
 • داروهای ضد تشنج
داروها
داروها

راهنمای رنگ لک پوستی

رنگ لک پوستی شما می‌تواند سرنخ‌هایی برایتان به جا بگذارد.

قرمز

انواع لکه های پوستی قرمز ممکن است روی پوست ظاهر شوند. این‌ها شامل موارد زیر می‌شوند:

 • جوش
 • جوش چرکی
 • روزاسه
 • واکنش‌های آلرژیک
 • فرورفتگی مو
 • تاول تبخالی
 • برخی انواع مشخص از سرطان پوست نیز به رنگ قرمز هستند!

قهوه ای

علت لکه های قهوه ای روی صورت می‌تواند متفاوت باشد. سرطان‌های پوست مثل ملانومای بدخیم به رنگ قهوه ای یا سیاه است. برخی علائم ماه‌گرفتگی یا تغییر رنگ پوست، می‌تواند قهوه ای باشد. ملاسما می‌تواند باعث ایجاد لک های پوستی قهوه ای شود.

سیاه

ملانومای بدخیم به صورت لک پوستی تیره درمی‌آید. سرسیاه‌ها می‌توانند با هاله‌ای قرمز ایجاد شوند.

سفید

انواع لکه های سفید پوستی می‌توانند دلایل مختلفی داشته باشند. سرسفیدها و برخی از عفونت‌های قارچی معمولاً به شکل لکه های سفید ظاهر می‌شوند.

نحوه درمان لک های پوستی

درمان لک های پوستی می‌تواند با ارزیابی دلایل لک های پوستی انجام شود. اگر لک پوستی شما با انجام درمان خاصی بدتر شد، حتماً درمان را متوقف کنید و به پزشکتان مراجعه کنید.

داروهای آکنه

محصولات OTC زیادی هستند که می‌توانند به ما در کاهش یا از بین بردن جوش، سرسفید و سرسیاه کمک کنند. ممکن است بسیاری را قبلاً تجربه کرده باشید اما این کار را تا زمانی که بهترین درمان را پیدا نکردید، ادامه دهید. از اسکراب صورت گرفته تا ژل‌های موضعی.

سالیسیلیک اسید

محصولات حاوی سالیسیلیک اسید می‌توانند به باز شدن منافذ پوست کمک کنند.

کرم هیدروکورتیزون

کرم‌های موضعی می‌توانند واکنش‌های آلرژیک و التهابات را کاهش دهند. همچنین می‌توانند برای فرورفتگی مو مفید باشند. اگر مشغول درمان فرورفتگی مو هستید، از تکنیک‌های از بین بردن مو در طول درمان استفاده نکنید.

محافظت در برابر خورشید!

ضد آفتاب، لباس‌های محافظ، عینک آفتابی و کلاه می‌توانند از شما در برابر اشعه فرابنفش مراقبت کنند. این کار می‌تواند از رسیدن آسیب‌های اضافی نیز جلوگیری کند. برای آشنایی با صفر تا صد ضدآفتاب، به شما پیشنهاد می‌کنیم مقاله‌ی “کرم ضد آفتاب | محافظ پوست شما زیر نور خورشید” را مطالعه کنید.

محافظت در برابر خورشید
محافظت در برابر خورشید

پروسه‌های پوستی برای درمان تغییر رنگ

پروسه‌های مختلفی وجود دارند که از آن‌ها می‌توان برای از بین بردن لکه های پیری استفاده کرد:

 • میکرودرمابراشن
 • لیزر درمانی
 • لایه‌برداری شیمیایی
 • سرما درمانی

عادت‌های بهداشتی سالم

پاک‌سازی منظم صورت، بدن و مو می‌تواند به از بین بردن چربی اضافی، کثیفی و باکتری روی پوست کمک کند. اما زیاده‌روی نکنید. با پاک‌سازی زیاد پوست می‌توانید باعث التهابات پوستی بشوید.

راه‌حل‌های طبیعی

لک های پوستی گاهی اوقات می‌توانند با روش‌های خانگی درمان شوند:

 • نارون کوهی
 • آلوئه ورا
 • سرکه سیب

لک های پوستی نمی‌گذارند، آن‌طوری که زیبا هستید، به نظر برسید!

در این مطلب از لیامگ به معرفی انواع لک های پوستی پرداختیم. سعی کردیم با ارائه این شناخت نامه به شما، ترس های اولیه را از شما دور کنیم. اکنون دیگر با دیدن لک های پوستی روی صورتتان نمی‌ترسید. در عوض، خودتان را مهیا می‌کنید برای درمان آن‌ها. هرگز نگذارید این لک ها به حال خودشان بمانند و به سرعت برای درمان آن‌ها اقدام کنید. محصولات بهداشتی و آرایشی تراست نیز از آن محصولاتی است که اگر یک بار استفاده‌شان کنید، هرگز فراموش نخواهید کرد. کافی است سری به فروشگاه اینترنتی لیاتیم بزنید و از محصولات ما دیدن کنید.

اینستاگرام لیاتیم
تلگرام لیاتیم
۵/۵ - (۱ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید