صفحه اصلی > مد و زندگی : انواع ویتامین برای پوست؛ چیزهایی که درباره معجزه ویتامین‌ها نمی‌دانستید!

انواع ویتامین برای پوست؛ چیزهایی که درباره معجزه ویتامین‌ها نمی‌دانستید!

انواع ویتامین برای پوست

ویتامین‌ها مهم‌ترین ابزار برای داشتن پوستی جوان و شاداب هستند و باید چه به صورت موضعی و چه به صورت خوراکی مصرف شوند. ویتامین‌های شناخته شده‌ای مثل ویتامین آ و ب، بهترین‌ها هستند درست مثل هیالورونیک اسید و داشتن آنها در روتین مراقبت از پوست بسیار ضروری است. در این مطلب از لیامگ قرار است برایتان از انواع ویتامین برای پوست بنویسیم. آن‌هایی که می‌توانند سلامت کلی و ظاهر پوستتان را بهبود ببخشند. اطلاعات جالبی درباره مزایای ویتامین برای پوست شما خواهیم داشت:

انواع ویتامین برای پوست | ویتامین آ

مزایای ویتامین آ برای پوست چیست؟ اگر دنبال ویتامین قدرتمندی می‌گردید که خاصیت ضد پیری داشته باشید، خودتان را خسته نکنید. ویتامین آ همان چیزی است که دنبالش هستید و با نام رتینول نیز شناخته می‌شود. این ویتامین کمک به بازسازی سلول می‌کند و در عین حال باعث سفتی، حفظ رنگ و خاصیت کشسانی پوست شما می‌شود در زمانی که خواب هستید. بهتر است از ویتامین آ در هنگام شب استفاده کنید و همیشه سراغ محصولاتی بروید که دارای SPF طبیعی باشد. سلامت سلول، محکم ساختن پوست، ضد پیری و کاهش خطوط و چین و چروک پوست از جمله مزایای این ویتامین است. آن را می‌توانید در هویج، کدو و سیب‌زمینی پیدا کنید.

انواع ویتامین برای پوست | ویتامین ب ۵

چرا ویتامین ب ۵ برای پوست شما خوب است؟ این ویتامین همچنین با نام پانتئنول یا پانتوتنیک‌اسید نیز شناخته می‌شود. این ویتامین برای پوست و مو بسیار عالی است. اگر به صورت موضعی از آن استفاده کنید باعث آبرسانی، نرمی و ترمیم پوست و مو می‌شود. برای پوست ملتهب، خارش‌دار و خشک، ویتامین ب ۵، خاصیت آبرسانی، ترمیم‌کنندگی و کاهش التهاب دارد. این ویتامین همچنین برای قوی شدن و رشد مجدد مو بسیار مناسب است. می‌توانید آن را روی پوست سر استفاده کنید و باعث رشد موی سالم شوید. افزایش سطح سرامید، حفظ رطوبت و نرمی پوست از جمله مزایای آن به شمار می‌رود. این ویتامین را می‌توانید در دانه‌های گل آفتاب‌گردان، آووکادو، بروکلی و قارچ پیدا کنید.

ویتامین ب 5 برای پوست
ویتامین ب ۵ برای پوست

انواع ویتامین برای پوست | ویتامین سی

چرا ویتامین سی برای پوست خوب است؟ ویتامین سی حاوی مقدار زیادی آنتی‌اکسیدان است که به روشن ساختن و سفیدی پوست کمک می‌کند و لک‌های تیره پوست را از بین می‌برد. در عین حال باعث تولید کلاژن در پوست می‌شود و با رادیکال‌های آزاد ناشی از اشعه فرابنفش خورشید مبارزه می‌کند. محکم شدن پوست، روشنی و هماهنگ شدن رنگ پوست از جمله مزایای ویتامین سی است. این ویتامین را می‌توانید در لیمو، توت‌فرنگی، آناناس و انبه پیدا کنید.

انواع ویتامین برای پوست | ویتامین ای

چرا ویتامین ای برای پوست خوب است؟ چه به صورت خوراکی مصرف شود چه موضعی، این ویتامین غنی از آنتی‌اکسیدان دارای خواص سلامتی بسیار خوبی است. این ویتامین را بیشتر برای کمک به ترمیم پوست و کاهش اسکار می‌شناسند. همچنین می‌توان از این ویتامین برای مرطوب ساختن پوست خشک و آسیب دیده نیز استفاده کرد. دقیقاً به همین خاطر است که در بیشتر محصولات مراقبت از پوست می‌توانید این ویتامین را به عنوان ماده مؤثره پیدا کنید.

آیا می‌دانستید که ویتامین ای می‌تواند مزایای دیگر ویتامین‌ها مثل ویتامین سی را افزایش دهد؟ تحقیقات نشان می‌دهد که ویتامین سی و ای در کنار هم می‌توانند به خوبی از پوست شما در برابر آسیب‌های خورشید محافظت کنند. از مزایای این ویتامین می‌توان به ترمیم‌کنندگی، کاهش رد چین و چروک و خطوط، نرم‌کنندگی و آبرسانی پوست اشاره کرد. این ویتامین را می‌توانید در دانه‌های گل آفتاب‌گردان، بادام، آووکادو و روغن زیتون پیدا کنید.

انواع ویتامین برای پوست | اسیدفولیک

چرا فولیک‌اسید برای پوستتان خوب است؟ یکی دیگر از انواع ویتامین ب، فولیک‌اسید است. این ویتامین نقش مهمی را در حفظ سلامت و زیبایی پوست بازی می‌کند. فولیک‌اسید دارای مقدار زیادی آنتی‌اکسیدان است و می‌تواند اثرات ضد پیری داشته باشد. فولیک‌اسید را در بیشتر میوه‌های مورد علاقه‌مان مثل توت‌فرنگی و تمشک می‌توانید پیدا کنید. این ویتامین خاصیت ضد پیری، آبرسانی و آنتی‌اکسیدانی دارد و می‌توانید آن را در پاپایا و گریپ‌فروت نیز پیدا کنید.

اسیدفولیک برای پوست
اسیدفولیک برای پوست

انواع ویتامین برای پوست | پروبیوتیک‌ها

چرا پروبیوتیک‌ها برای پوستتان خوب هستند؟ پروبیوتیک‌ها برای داشتن پوستی شاداب و سالم بسیار مفید هستند. این باکتری دوست زمانی رشد می‌کند که در شرایط خوبی قرار بگیرد و همچنین به صورت طبیعی در سیستم گوارشی و روده شما نیز وجود دارند. آیا می‌دانستید ارتباطی میان روده و سلامت پوست شما وجود دارد. وقتی روده شما به خوبی کار نمی‌کند، بدن شما قادر به مبارزه با باکتری‌های بدی که می‌توانند منجر به التهاب شوند، نیست. اگر داشتن پوستی پاکیزه هدف شماست، توصیه می‌کنیم که با سلامت روده خود شروع کنید. از مزایای پروبیوتیک می‌توان به داشتن سیستم گوارشی سالم، متعادل ساختن پوست با باکتری خوب و مبارزه با التهاب اشاره کرد.

انواع ویتامین برای پوست | اسیدهای چرب امگا ۳

چرا اسیدهای چرب امگا ۳ برای پوست شما خوب هستند؟همه اسیدهای چرب مثل هم ساخته نمی‌شوند اما وقتی صحبت از اسیدهای چرب امگا ۳ به میان می‌آید داریم درباره چربی‌های سالمی حرف می‌زنیم که در روتین سلامت و زیبایی ما نقش مهمی دارند. اسیدهای چرب امگا ۳ بهترین راه برای مبارزه با چین و چروک هستند. چه به صورت خوراکی مصرف شوند و چه موضعی چرا که توان مبارزه با التهابات را دارند. آیا می‌دانستید که امگا ۳ برای آبرسانی پوست بسیار مهم است؟ این چربی مفید در پشت صحنه کار می‌کند و به حفظ رطوبت و همچنین کاهش خشکی پوست کمک می‌کند. از مزایای اسیدهای چرب امگا ۳ می‌توان به محافظت در برابر اشعه‌های مضر فرابنفش، ضد پیری، آبرسانی و مرطوب‌سازی اشاره کرد. شما این اسیدهای چرب را می‌توانید در گردو، توفو و … پیدا کنید.

انواع ویتامین برای پوست | کلاژن گیاهی

چرا کلاژن گیاهی برای پوست خوب است؟ ما قدرت کلاژن گیاهی را از کلپ و جلبک دریایی می‌گیریم تا از آن برای داشتن پوستی طبیعی استفاده کنیم. برخی برندها کلاژن را از منابع حیوانی مثل استخوان، تاندون، دندان یا پوست می‌گیرند. هیچ نیازی به کشتن حیوانات نیست وقتی طبیعت این امکان را برایمان فراهم کرده تا کلاژن را از گیاهان بگیریم. جلبک‌های دریایی بهترین امکان برای حفظ رطوبت پوست هستند و می‌توان از آن کلاژن گیاهی گرفت. از مزایای این کلاژن می‌توان به افزایش خاصیت کشسانی پوست و آبرسانی اشاره کرد.

کلاژن گیاهی برای پوست
کلاژن گیاهی برای پوست

انواع ویتامین برای پوست | هیالورونیک اسید

چرا هیالورونیک اسید برای پوست شما خوب است؟ درحالی‌که هیالورونیک اسید به طور طبیعی در بدن انسان وجود دارد اما با افزایش سن کاهش می‌یابد. استفاده موضعی از این محصول می‌تواند به آبرسانی پوست کمک کند. برخلاف برخی مواد مؤثره مراقبت از پوست، هیالورونیک اسید قادر به نفوذ عمیق به پوست است. از مزایای هیالورونیک اسید می‌توان به حفظ رطوبت و همچنین افزایش خاصیت کشسانی پوست اشاره کرد. این ماده مؤثره را می‌توان در سویا، سیب‌زمینی، لیمو و … پیدا کرد.

انواع ویتامین برای پوست | فلاونوئیدها

چرا فلاونوئیدها برای پوست شما خوب هستند؟ فلاونوئیدها را به خاطر داشتن میزان زیادی آنتی‌اکسیدان و همچنین خاصیت آنتی کارسینوژنیک و خاصیت ضدالتهابی می‌شناسند. شما می‌توانید آن را به صورت خوراکی مصرف کنید یا از آن به صورت موضعی استفاده کنید. فرقی نمی‌کند چون مزایای آنها یکی است. چای سبز و شکلات تلخ هر دو دارای خواص محافظت از پوست هستند و دارای فلاونوئید می‌باشند.

انواع ویتامین برای پوست | ویتامین کا ۲

چرا ویتامین کا ۲ برای پوست شما خوب است؟ یک وقت این ویتامین را با ویتامین کا ۱ اشتباه نگیرید. ویتامین کا ۲ بیشتر در گوشت و لبنیات وجود دارد. استفاده موضعی از این ویتامین می‌تواند باعث افزایش جوانی پوست شود و در عین حال به تولید کلاژن و افزایش خاصیت کشسانی نیز کمک می‌کند. مطالعه‌ای در ژاپن نشان می‌دهد که زنان ژاپنی که سویا یا دیگر مواد غذایی دارای ویتامین کا ۲ را مصرف می‌کنند تراکم استخوان بهتری دارند و احتمال ابتلای آنها به آرتروز کمتر است.


اگر مشتاق هستید با فواید و طرز تهیه دتاکس واتر و بهترین تغذیه برای رسیدن به پوستی شاداب آشنا شوید، مقاله زیر را از دست ندهید.

فواید دیتاکس واتر برای پوست

طرز تهیه دتاکس واتر برای پوست و فواید آن

دتاکس واتر چیست؟ از فواید دتاکس واتر برای پوست و سلامت عمومی بدن خبر دارید؟ ما به شما یاد می‌دهیم که به راحتی آب خوردن سالم و شاداب بمانید.

بهترین تغذیه برای پوست

بهترین تغذیه برای پوست | از سبزیجات تا میوه‌جات

برای داشتن بهترین تغذیه برای پوست و یک رژیم غذایی ایده‌آل، باید از انواع میوه و سبزی به اندازه لازم در برنامه روزانه و هفتگی‌تان قرار دهید.


انواع ویتامین برای پوست | ویتامین ب ۳

چرا ویتامین ب ۳ برای پوست شما خوب است؟ این ویتامین همچنین با نام نیاسین یا نیاسین آمید نیز شناخته می‌شود و به عنوان آنتی‌اکسیدان با توانایی روشن‌کنندگی و ضد پیری ویتامینی مهم برای پوست به شمار می‌رود. ویتامین ب ۳ باعث استحکام عملکرد موانع پوست می‌شود. این موضوع به دو دلیل مهم است: یک این که مانع پوستی قوی به حفظ رطوبت کمک می‌کند و باعث می‌شود پوستی نرم و مرطوب داشته باشید. دوم این که مانع پوستی قوی از پوست در برابر آلودگی، کثیفی و چربی محافظت می‌کند. شما می‌توانید این ویتامین را در بادام‌زمینی، برنج و قهوه پیدا کنید.

انواع ویتامین برای پوست | ویتامین د

چرا ویتامین د برای پوست شما خوب است؟ ویتامین د همان چیزی است که وقتی در زمستان هستیم دوست داریم زودتر تابستان شود. ویتامین د به طور خاص برای پوست‌های مستعد آکنه بسیار خوب است. همچنین به رشد پوست جدید، ترمیم و بازسازی کمک می‌کند. همه اینها برای پیری پوست و پوستی آسیب دیده بسیار مهم است. این ویتامین جلوی اشعه‌های مضر فرابنفش را می‌گیرد. از مزایای این ویتامین می‌توان به خنثی‌سازی اثر رادیکال‌های آزاد، کمک به رشد سلولی، بازسازی و ترمیم پوست و خواص ضد آکنه اشاره کرد. می‌توانید این ویتامین را در نور خورشید پیدا کنید.

انواع ویتامین برای پوست | کوآنزیم Q10

این آنتی‌اکسیدان بسیار قوی به طور طبیعی در بدن ما وجود دارد. به طور خاص در میتوکندری که مسئول تولید انرژی برای سلول‌های ماست. درست مثل هیالورونیک اسید و کلاژن، تولید این کوآنزیم نیز با افزایش سن کاهش می‌یابد. اضافه کردن این کوآنزیم در روتین مراقبت از پوستتان می‌تواند به بازسازی پوست، کاهش آسیب اکسیداسیون و همچنین کاهش چین و چروک کمک کند. شما می‌توانید این کوآنزیم را در بادام‌زمینی، سویا، اسفناج و بروکلی پیدا کنید.

کوآنزیم Q10 برای پوست
کوآنزیم Q10 برای پوست

انواع ویتامین برای پوست | آلفا لیپوئیک اسید

آلفا لیپوئیک اسید، آنتی‌اکسیدانی است که به طور خاص برای جلوگیری از التهاب بسیار مفید است. روی پلاسمای پوست کار می‌کند و برای مبارزه با رادیکال‌های آزاد بسیار مناسب است. همچنین به بازسازی و لایه‌برداری پوست نیز کمک می‌کند. شما می‌توانید آلفا لیپوئیک اسید را در سیب‌زمینی و گوجه‌فرنگی پیدا کنید.

برای داشتن پوستی خوب، ویتامین فراموش نشود!

در این مطلب از لیامگ به ارائه فهرستی از انواع ویتامین برای پوست پرداختیم. به طور جزئی درباره مزایای آنها برایتان نوشتیم و این که از کجا می‌توانید آنها را پیدا کنید. اما مسئله اینجاست که شما می‌توانید با استفاده از محصولات مراقبت از پوست که حاوی این مواد مؤثره هستند نیز این ویتامین‌ها را به پوست خود برسانید. پیشنهاد ما فروشگاه اینترنتی لیاتیم است. تنها کافی است به این وب‌سایت مراجعه کرده و از محصولات مراقبت از پوست ما دیدن کنید.

اینستاگرام لیاتیم

تلگرام لیاتیم
۵/۵ - (۲ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید