صفحه اصلی > مراقبت از پوست : ویتامین A چیست و چه نقشی در محصولات مراقبت از پوست دارد؟

ویتامین A چیست و چه نقشی در محصولات مراقبت از پوست دارد؟

ویتامین A برای پوست

به طور معمول هر 30 روز یکبار پوست ما در چرخه از بین رفتن قرار می‌گیرد و یک لایه جدید جایگزین قبلی خواهد شد. با مصرف ویتامین A در روتین روزانه این دوره به 14 تا ۲۱ روز کاهش پیدا می‌کند. بی‌دلیل نیست که ویتامین آ به یک ماده محبوب در بازار تبدیل شده. خواص بی‌نظیر ویتامین A برای پوست انکارشدنی نیست؛ جوری که همه دوست دارند یک محصول با این ترکیب داشته باشند. امــا به خاطر داشته باشید که ویتامین A مثل یک شمشیر دو لبه عمل کرده و همیشه برای مصرف آن باید یک تعادل برقرار باشد.

ویتامین A یک ویتامین طبیعی است که می‌تواند به طرق مختلف از جمله تقویت کلاژن پوست، کاهش رنگدانه، تنظیم تولید چربی (سبوم) و کاهش قرمزی یا التهاب بر سلامت پوست تأثیرگذار باشد. محصولات مراقبت از پوست حاوی ویتامین A می‌تواند چین و چروک های پوست را برطرف کنند و رنگ پوست را یکدست نمایند.

فهرست مطالب

منابع ویتامین A

دو منبع اصلی ویتامین A منابع حیوانی و منابع گیاهی هستند. برای کمک به جذب ویتامین A باید مقداری چربی در رژیم غذایی وجود داشته باشد. از جمله منابع حیوانی ویتامین A می‌توان به جگر، ماهی سالمون، زرده تخم‌مرغ و لبنیاتی مانند کره، شیر، پنیر و کره اشاره کرد.

منابع گیاهی حاوی ویتامین A به شکل کاروتنوئیدهایی هستند که در هنگام هضم به رتینول تبدیل می‌شوند تا بدن بتواند از آن‌ها استفاده کند. کاروتنوئیدها رنگدانه‌هایی هستند که گیاهان را سبز رنگ و بعضی از میوه‌ها و سبزیجات را قرمز یا نارنجی می‌کند. منابع گیاهی ویتامین A عبارتند از: انبه، پاپایا، بسیاری از کدوها، هویج، سیب‌زمینی شیرین، اسفناج، کدو تنبل و ذرت.

منابع ویتامین A
منابع ویتامین A

کمبود ویتامین A

از آنجایی که ویتامین A بر طیف گسترده‌ای از عملکردهای بدن تأثیر می‌گذارد، کمبود آن می‌تواند منجر به ایجاد مشکلات مختلفی شود، از جمله:

 • شب کوری
 • افزایش خطر بروز عفونت‌ها به خصوص در گلو، سینه و شکم
 • هایپرکراتوز فولیکولی، که منجر به خشکی و پوستی پوستی می‌شود.
 • مسائل مربوط به باروری
 • تأخیر رشد در کودکان

فواید ویتامین آ برای بدن

در بخش زیر به ۳ فایده ویتامین A برای بدن اشاره کردیم:

کاهش خطر سرطان

مصرف کافی کاروتنوئیدها موجود در میوه و سبزیجات خطر ابتلا به سرطان ریه را کاهش می‌دهد، اما استفاده از مکمل‌های بتاکاروتن و ویتامین نتایج مشابهی را نشان نداده است. همچنین، برخی از اشکال ویتامین A ممکن است به جلوگیری از سرطان پروستات کمک کند.

درمان دیابت نوع ۲

در جدیدترین تحقیقات مرتبط با ویتامین‌های ضروری پوست ثابت شده است که اسید رتینوئیک که از مشتقات ویتامین A است در کنترل قند خون تاثیرگذار است.

حفظ سلامت پوست و مو

ویتامین A در رشد کلی بافت‌های بدن از جمله پوست و مو از اهمیت زیادی برخوردار است. این ماده در تولید سبوم، روغنی که به حفظ سطح رطوبت در پوست و مو کمک می‌کند، موثر است.

انواع ویتامین A

ویتامین A(رتینوئیدها) به سه گروه پیش‌ساخته که فعالیت متابولیکی دارند، گفته می‌شود:

 • شکل الکلی (رتینول)
 • حالت آلدئیدی (رتینال یا رتینالدئید)
 • شکل اسیدی (اسید رتینوئیک)

اغلب رتینول ذخیره شده با یک اسیدچرب (معمولا پالمیتات) واکنش داده و رتینیل‌ پالمیتات را ایجاد می‌کند. رتینیل استرها در غذاها به شکل ترکیب پروتئینی وجود دارند. اینگونه اشکال فعال ویتامینA تنها در فرآورده‌های حیوانی یافت می‌شوند.

علاوه بر ویتامین A پیش‌ساخته موجود در محصولات حیوانی، ترکیبات گیاهی به نام کاروتنوئید هستند که در بدن به رتینوئید تبدیل می‌شوند. اگرچه به‌صورت طبیعی صدها نوع کاروتنوئید به عنوان آنتی‌اکسیدان در مواد غذایی یافت می‌شوند، اما تنها تعداد کمی ‌از آن‌ها فعالیت مشابه ویتامین A از خود نشان می‌دهند. مهم‌ترین آن‌ها بتاکاروتن می‌باشد. مقدار ویتامین A که از طریق کاروتنوئیدهای غذایی به دست می‌آید، به کفایت جذب و تبدیل آن‌ها به رتینول بستگی دارد.

عملکرد ویتامین A در بدن

ویتامین A دارای نقش‌های اساسی اما مجزا در بینایی و عملکردهای سیستمیک گوناگون می‌باشد که عبارتنداز:

 • تمایز طبیعی سلولی و عملکرد طبیعی سطح سلولی (به عنوان مثال شناسایی سلول)، تقویت سیستم ایمنی بدن و تولید مثل.
 • رتینال جزء ساختمانی رنگدانه‌های بینایی واقع در سلول‌های مخروطی استوانه‌ای شبکیه‌ی چشم است و برای دریافت نور ضروری می‌باشد.
 • ویتامین A (رتینول) برای تولیدمثل طبیعی، عملکرد و تکامل استخوانی و کارکرد صحیح سیستم ایمنی نیز ضروری است.
 • بتاکاروتن می‌تواند به عنوان یک آنتی‌اکسیدان عمل کند. سایر اثرات آن شامل ارسال سیگنال وابسته به رتینوئید، ارتباطات بین سلولی، تنظیم رشد سلول و القای آنزیم‌ها می‌باشد.
عملکرد ویتامین A در بدن
عملکرد ویتامین A در بدن

جایگاه ویتامین A در مراقبت و روتین پوستی:

مراقبت از پوست باید بخشی ضروری از روتین سلامتی فرد باشد. چرا که پوست بزرگترین اندام بدن فرد است. به‌طور کلی برای جواب این سوال که چه ویتامین هایی برای مراقبت و سلامت پوست صورت مورد نیاز هستند می‌توان گفت: ویتامین A به همراه ویتامین های ویتامین C، ویتامین E و ویتامین K بهترین ویتامین های مورد نیاز برای سلامت پوست انسان است.

اطمینان از دریافت ویتامین های کافی می‌تواند پوست فرد را سالم و جوان نگه دارد. تداوم در دریافت این مواد، می‌تواند در کاهش مواردی مثل تیرگی‌های پوست، قرمزی، چین‌و‌چروک، ضایعات ناهموار و خشکی‌های بیش‌ازحد کمک‌کننده باشد. ویتامین های ضروری پوست به شکل مکمل غذایی و یا در محصولات مراقبت از پوست یافت می‌شوند.

فواید ویتامین A برای پوست

ویتامین A برای پوست | کاهش چین و چروک

ویتامین A اولین ویتامین مورد تأیید سازمان غذا و دارو به‌عنوان یک عامل ضدچروک است که ظاهر سطح پوست را تغییر می‌دهد و دارای اثرات ضد پیری است. این ویتامین در گروهی از مواد محلول در چربی قرار دارد که به‌طور کلی به آن‌ها رتینوئیدها گفته می‌شود. ویتامین A و مشتقات آن از جمله موثرترین موادی هستند که روند پیری را کند می‌کنند. رتینوئیدها تمایز و تکثیر سلولی را تنظیم می‌کنند. خواص ضدچروک رتینوئیدها تکثیر کراتینوسیت‌ها را تقویت می‌کند، عملکرد محافظتی پوست را تقویت می‌کند، از هدررفت آب در ناحیه سطحی پوست جلوگیری می‌کند، از کلاژن در برابر تخریب محافظت می‌کند و فعالیت متالوپروتئینازها را مهار می‌کند.

همچنین رتینوئیدهایی مانند رتینول می‌توانند با کمک به حذف الیاف الاستین آسیب‌دیده و ترویج رگ‌زایی یا تشکیل رگ‌های خونی جدید، خاصیت ارتجاعی و افتادگی پوست را بهبود بخشند.

ویتامین A برای پوست | کاهش هایپرپیگمانتاسیون و سایر آسیب‌های ناشی از نور خورشید

رژیم غذایی سرشار از کاروتنوئیدها مانند بتاکاروتن می‌تواند از آسیب سلولی، پیری پوست و بیماری‌های پوستی جلوگیری کند. کاروتنوئیدها همچنین می‌توانند به محافظت از پوست شما در برابر عوامل محیطی مانند آلودگی و اشعه ماوراءبنفش کمک کنند. این کار می‌تواند بر سلامت و ظاهر پوست نیز تأثیر بگذارد. رتینوئیدها باعث افزایش گردش سلولی پوست شده و می‌توانند به بهبود هایپرپیگمانتاسیون، لکه های ناشی از افزایش سن، و لکه های خورشیدی کمک کنند و به‌طور کلی منجر به یکنواختی رنگ پوست شوند.

ویتامین A برای پوست | کمک به رفع آکنه

آکادمی پوست آمریکا رتینوئیدهای موضعی را برای کمک به درمان آکنه در نوجوانان و بزرگسالان توصیه می‌کند. رتینوئیدها می‌توانند باعث لایه‌برداری سطحی پوست شوند و کثیفی، چربی و سلول‌های مرده پوست را از منافذ پاک کنند و با این کار مانع از ایجاد جوش روی پوست شوند. آن‌ها همچنین می‌توانند به سطح پوست نفوذ کرده و تولید کلاژن و الاستین را تحریک کنند؛ که این کار می‌تواند به کاهش ظاهر منافذ و اسکار آکنه کمک کند.

ویتامین A برای پوست | کمک به درمان پسوریازیس و سایر بیماری‌های پوستی

داروهای تجویزی موضعی و خوراکی که برای درمان پسوریازیس استفاده می‌شوند، حاوی ویتامین A هستند. رتینوئید موضعی تشکیل لکه‌های پوستی برجسته و تشکیل سیتوکین‌ها و اینترلوکین‌ها را که باعث التهاب می‌شوند، کاهش می‌دهد. متخصصان پوست همچنین ممکن است آسیترتین خوراکی، که نوع دیگری از رتینوئید است را برای درمان پسوریازیس شدید و مقاوم به درمان تجویز کند.

همچنین (Targretin) Bexarotene، که یک داروی مبتنی بر ویتامین A است، برای درمان لنفوم سلول T پوست (نوعی سرطان که می‌تواند باعث تغییرات پوستی مانند بثورات، خشکی، خارش و ضخامت شود) استفاده می‌شود.

ویتامین A برای پوست | بازسازی سلول‌های پوستی

رتینول و رتینوئیک اسید می‌توانند در تولید و رشد سلول‌های جدید پوست نقش به‌سزایی داشته باشند. ویتامین A باعث تحریک فیبروبلاست‌ها در لایه‌های عمقی پوست و به‌دنبال آن تولید کللاژن و استحکام پوست می‌شوند.

بازسازی سلول‌های پوستی با ویتامین a
بازسازی سلول‌های پوستی با ویتامین a

کدام فرم ویتامین A برای استفاده در محصولات مراقبتی پوست مفیدتر است؟

اسید رتینوئیک تقریباً ۲۰ برابر قوی‌تر از رتینول است. در یک فرآیند شیمیایی، در مرحله اول، رتینول از طریق یک فرآیند اکسیداسیون دو مرحله‌ای به اسید رتینوئیک تبدیل می‌شود.

رتینوئیک اسید چیست؟

همان ترکیب فعالی است که باعث اتفاقات معجزه آسای زیر پوست شده و با نام های Tretnoin و Retin-A نیز شناخته می‌شود. رتینوئیک اسید قوی ترین فرم رتینوئید است.

چه زمانی باید ویتامین A را در روتین روزانه قرار داد؟

متخصصین پوست توصیه می‌کنند در اوایل یا اواسط دهه ۲۰ خود، ویتامین A رو به روتین مراقبت از پوستتان اضافه کنید. با افزایش سن و با کاهش تولید کلاژن، پوست نازک‌تر و روند بازسازی آن کندتر خواهد شد.

البته باید در نظر داشت استفاده بیش از حد از آن باعث حساسیت و خشکی پوست می‌شود. به یاد داشته باشید اگر دچار اگزما یا رزاسه هستید، در ابتدا ممکن است پوست شما توان تحمل ویتامین A را نداشته باشد؛ ولی به معنی این نیست که هرگز نمی‌توانید از آن استفاده کنید. باید آهسته و به مرور زمان آن را به روتین پوستی خود اضافه کنید.

ویتامین A در سبد محصولات تراست

سرم ضدچروک صورت تراست مناسب ۳۰ تا ۴۵ سال

با داشتن ترکیبات فعال آبرسان و پپتیدهای تقویت‌کننده پوست، باعث تحریک تولید کلاژن در پوست و آبرسانی آن می‌شود. ترکیب هیالورونیک اسید به صورت هم‌افزا با سدیم پی سی ای و زایلیتول، علاوه بر آبرسانی، به رفع چین‌و‌چروک‌های پوستی کمک می‌کند. ترکیب گلوکونولاکتون خاصیت لایه‌برداری داشته و ضمن از بین بردن سلول‌های مرده پوست آن را آبرسانی نیز می‌کند. این سرم از آسیب رادیکال‌های آزاد ناشی از پرتوهای UV به پوست جلوگیری کرده و از بروز چین‌و‌چروک روی پوست پیش‌گیری می‌کند.

سرم ضدچروک صورت تراست (مناسب بالای ۴۵ سال)

به‌طور مؤثر به کاهش چین‌وچروک پوست کمک می‌کند. رتینول موجود در این سرم، توانایی بالایی در ساخت کلاژن و تحریک ساخت سلول‌های جدید پوستی داشته و به صورت هم‌افزا با ای سی الاستین، بتاگلوکان و عصاره جو منجر به تقویت، استحکام و بازسازی سلول‌های پوستی می‌شود و به رفع چین‌وچروک کمک می‌کند. هیالورونیک اسید، زایلیتول و سدیم پی سی ای در سرم‌ ضدچروک تراست از تبخیر آب از سطح پوست جلوگیری کرده و با نگهداشت آب در لایه‌های پوستی، به آبرسانی پوست کمک می‌کنند. عصاره دانه انگور وینیفرا و دکسپنتانول در این محصول، از التهاب و پیری پوست جلوگیری کرده و با داشتن خواص آنتی‌اکسیدانی از پوست در برابر آسیب رادیکال‌های آزاد و پرتو UV محافظت می‌کنند.

کرم‌های ضدچروک صورت تراست

حاوی کمپلکس سرامید بوده و ضمن حفظ رطوبت پوست، آن را در مواجهه با آسیب‌های محیطی تقویت می‌کند. این محصول با وجود رتینول در ساختار خود، باعث تقویت تولید کلاژن در پوست شده و خطوط و چین‌و‌چروک را کاهش می‌دهد. هیالورونیک اسید موجود در کرم‌های ضدچروک تراست پوست را به خوبی آبرسانی کرده و با جلوگیری از تبخیر آب پوستی، از بروز چروک‌های ناشی از خشکی پوست جلوگیری می‌کند. این کرم با وجود پروتئین کلاژن در ساختارش، پوست را مستحکم کرده و به تشکیل سلول‌های پوستی جدید کمک می‌کند. از دیگر مزایای کلاژن، جلوگیری از پیری پوست و جوانسازی آن است. همچنین این محصول با داشتن لیزین پلی پپتید در ترکیبات خود، خون‌رسانی به سلول‌های پوستی را بیش‌تر کرده و از بروز چین‌و‌چروک پیش‌گیری می‌کند.

مزایای ویتامین A در محصولات ضدچروک تراست

وجود ویتامین‌ها در محصولات ضد چروک تراست مزایای زیر را به‌همراه دارد:

 • ویتامین A اولین ویتامین مورد تأیید سازمان غذا و دارو به عنوان یک عامل ضد چروک است که ظاهر سطح پوست را تغییر می‌دهد و دارای اثرات ضد پیری است.
 • ویتامین A در گروهی از مواد محلول در چربی قرار دارد و به دسته رتینوئیدها تعلق دارد.
 • به غیر از رتینول، موادی مرتبط با ساختار و خواص بیولوژیکی رتینول را به‌منظور استانداردسازی ، معادل رتینول قرار می‌دهند.
 • ویتامین A و مشتقات آن از جمله موثرترین موادی هستند که روند پیری را کند می‌کنند.
 • رتینوئیدها تمایز و تکثیر سلولی را تنظیم می‌کنند.
 • خواص ضد چروک رتینوئیدها تکثیر کراتینوسیت ها را تقویت می‌کند.
 • عملکرد محافظ اپیدرم را تقویت می‌کند.
 • از دست دادن آب در ناحیه سطح پوست را متوقف می‌کند.
 • از کلاژن در برابر تخریب محافظت می‌کند.
 • فعالیت متالوپروتئینازها را مهار می‌کند.

اگر مایلید تا به‌طور کامل‌تر با سرم‌های ضدچروک تراست و کرم‌های ضدچروک تراست آشنا شوید، مقالات زیر را از دست ندهید.

کرم ضدچروک تراست

کرم ضدچروک تراست؛ مناسب برای مبارزه با پیری!

چین و چروک پوست می‌تواند اعتماد به نفس شما را از بین ببرد. راه مبارزه با آن استفاده از کرم ضدچروک تراست است که اینجا مفصل آن را به شما معرفی کرده‌ایم.

سرم ضدچروک صورت تراست

سرم ضدچروک صورت تراست؛ همچنان جوانی کنید!

چین و چروک و پیری پوست مشکلی لاعلاج نیست. اینجا به طور مفصل درباره محصولی برایتان نوشته‌ایم که با آن می‌توانید حسابی جوان شوید؛ سرم ضدچروک صورت تراست!


نحوه استفاده از رتینول

اگر در استفاده از ویتامین A برای پوست یک فرد تازه‌کار هستید، با یکی از این ۳ روش شروع کنید:

۱. بعد از شستشوی صورت و اطمینان از خشک شدن آن، ۲ تا ۵ دقیقه صبر کنید؛ زیرا استعمال رتینول روی پوست خیس یا مرطوب باعث نفوذ به لایه های عمیق پوست شده و حساسیت ایجاد خواهد کرد.

توصیه: از نواحی اطراف چشم دوری کنید، حتماً با مرطوب کننده مناسب نوع پوست خود برای آبرسانی استفاده کنید.

۲. اگــر پوست بسیار حساسی دارید و یا قبلاً با استفاده از رتینول دچار التهاب و حساسیت شده‌اید، این روش را امتحان کنید: بعد از شستشوی صورت، از مرطوب کننده استفاده کنید و ۳۰ دقیقه صبر کنید تا کاملاً جذب شود. سپس از رتینول استفاده کنید. از این روش به مدت چند هفته کمک بگیرید تا پوست شما به رتینول عادت کند و بعد می‌توانید با روش اول ادامه دهید.

۳. مقداری از رتینول رو با سرم یا مرطوب‌کننده همیشگی خود مخلوط کنید. این روش برای تازه‌کاران و پوست‌های حساس بسیار توصیه می‌شود.

سوالات متداول

۱. عوارض ویتامین A چیست؟

مصرف زیاد ویتامین A می‌تواند باعث مسمومیت، سرگیجه، سر درد، تهوع و یا حتی مرگ شود.

۲. ویتامین A در کدام مواد غذایی وجود دارد؟

این ویتامین در ماهی، تخم مرغ، هویج، محصولات لبنی، جگر گاو، میگو، کدو حلوایی و… یافت می‌شود.

۳. از کجا بفهمیم کمبود ویتامین A داریم؟

کمبود ویتامین‌ A می‌تواند علائم گوناگونی داشته باشد. خشکی پوست، اگزما، خشکی چشم، شب کوری و جوش و آکنه روی پوست می‌توانند از علائم کمبود ویتامین A باشند

کلام آخر!

حتماً با خواندن این مقاله پی برده‌اید که یکی از ویتامین های مؤثر در سلامت پوست، بی‌شک ویتامین A است. در بالا با خواص بی‌نظیر ویتامین A برای پوست آشنا شدیم، انواع آن را شاختیم و پی بردیم کمبود این ویتامین در بدن باعث بروز چه مشکلاتی می‌شود. امیدواریم با اضافه ردن این ویتامین در رژیم غذایی خود و همچنین استفاده از محصولات مراقبتی پوست که حاوی ویتامین A هستند، سلامت پوست خود را افزایش داده و پوستی درخشان و زیبا را تجربه کنید.

همان‌طور که گفتیم، لاین محصولات ضدچروک تراست، با داشتن ویتامین A در ترکیبات خود، باعث بهبود ظاهر پوست و برطرف کردن چین‌و‌چروک‌های آن می‌شود. برای سفارش این محصولات کافیست تا سری به وب‌سایت لیاتیم بزنید.

اینستاگرام لیاتیم
تلگرام لیاتیم
۴.۷/۵ - (۳ امتیاز)

دیدگاه کاربران (4 دیدگاه)

دیدگاهتان را بنویسید