صفحه اصلی > مد و زندگی و مراقبت از مو : نکات ضروری در رابطه با استفاده از ابزار حالت دهنده مو

نکات ضروری در رابطه با استفاده از ابزار حالت دهنده مو

امروزه استایل کردن مو و حالت دادن به موها، تنوع بسیاری پیدا کرده است و تمام افراد هم در خانه هم در سالن‌های آرایشی می‌توانید موهای خود را به استایل‌های مختلفی در بیاورند. با پیشرفت علم، دستگاه‌های حالت‌دهنده مو نیز پیشرفت کرده و روزبه‌روز شاهد محصولی جدد از خانواده محصولات حالت دهنده مو از جمله سشوار‌ها، بابلیس‌ها و اتوهای مو هستیم. همچنان با اینکه تمامی تولیدکنندگان ابزار حالت دهنده مو سعی بر راحت کردن استفاده از ابزار حالت دهنده مو دارند، بازهم نکاتی وجود داشته که در صورت عدم رعایت آن‌ها مو دچار آسیب‌‌های شدیدی خواهد شد. همیشه از محصولاتی استفاده کنید که از موهای شما در برابر گرما و آسیب، محافظت می‌کنند.

ما این مطلب از لیامگ را به چگونگی استفاده از ابزار حالت دهنده مو اختصاص داده‌ایم. روش‌های صاف کردن مو و نیز فر کردن مو را به طور کامل در دو بخش مجزا توضیح داده‌ایم. پس تا آخر این مقاله با ما همراه باشید.

ترفندهای صاف کردن مو در خانه

ترندهای مو ممکن است بیایند و بروند، اما موهای صاف و درخشان، ظاهری کلاسیک هستند که هرگز از مد نمی‌افتند. بااین‌حال، به‌دست‌آوردن نتایجی مشابه با کارهای سالنی، در خانه مشکل است. بنابراین ما در اینجا، توضیح می‌دهیم که چگونه موهای خود را در خانه به طور کامل و بدون آسیب به مو با اتو مو صاف کنید. به‌علاوه اینکه چگونه به طور طبیعی موها را بدون گرما صاف کنید طوری که مو هیچ آسیبی نبیند. چرا که اگر در زمان صاف کردن مو برخی نکات را ندانید، به مو آسیب‌هایی جدی وارد خواهد شد.

صاف کردن مو در خانه
صاف کردن مو در خانه

۱) استفاده از ابزار حالت دهنده مو | نحوه صاف کردن مو با اتو

در موقع انتخاب صاف کننده مو مناسب خود هوشیار باشید. هیچ تحقیقی نشان نمی‌دهد که دستگاه اتو مو (در انواع تیتانیومی، سرامیکی، تورمالین و مس) اثرات متفاوتی بر روی مو خواهند داشت. کافیست ابزاری را انتخاب کنید که متناسب با بودجه و نیاز موهای شما باشد.

از تارهای موهایتان به کمک مواد محافظت کننده، حفاظت کنید و بعد صاف کردن مو را آغاز کنید. به‌طورکلی، به جز شرایطی که موهای شما تا حدودی به طور طبیعی صاف باشد، بهتر است صافی را با سشوار انجام دهید. در اینصورت هم کار کمتری با اتو انجام داده‌اید و هم در زمان صرفه‌جویی کرده‌اید. همچنین آسیب‌های احتمالی مو را نیز کاهش داده‌اید. پس از استفاده از سشوار نیز مقدار کمی از یک محصول حالت‌دهنده و محافظ در برابر حرارت را روی تمام موها بمالید. قبل از اتو نیز مطمئن شوید که موها کاملاً خشک شده‌اند(اگر موهای شما مستعد وز است، سرم ضد وز را انتخاب کنید).

وقتی صحبت از استفاده از ابزار حالت دهنده مو می‌شود، شروع با دمای پایین را در نظر بگیرید و در صورت نیاز آن را بالا ببرید. از حرارت کم روی موهای نازک استفاده کنید. حرارت متوسط روی تارهای سالم و بافت متوسط را انتخاب کنید و حرارت زیاد روی موها ضخیم یا فر. برای یکنواخت‌ترین سطح، اتو صاف را روی قسمت مو در ریشه چسبانده و به‌آرامی اتوی مو بسته را مستقیماً به سمت انتهای آن بکشید. دسته مو را رها کنید و روی بقیه موها تکرار کنید.

۲) استفاده از ابزار حالت دهنده مو | صاف کردن موهای فر و مجعد

چه موهایی فر داشته باشید و چه موج‌دار، به کمک نکات تخصصی این مقاله، استایل‌هایی با موهای صاف را هم امتحان خواهید کرد.

 1. ابزار مناسب موهای خود را انتخاب کنید: وقتی نوبت به صاف کردن موهای فرفری و مجعد می‌رسد، هم اتوهای مسطح سرامیکی و هم تیتانیومی مورد استفاده قرار می‌گیرند. این اتوها رسانای خوبی برای گرما هستند و به طور مؤثری تارهای ضخیم را صاف می‌کنند. مهم‌تر از همه شما باید به منظور به حداقل رساندن آسیب‌های احتمالی، ابزاری با قابلیت تنظیم دما را انتخاب کنید.
 2. بهترین دما را تنظیم کنید: انتخاب دمای مناسب کلید کاهش آسیب‌های وارده به مو است. به همین دلیل، توصیه ما توجه به نکات ادامه م است:
 3. برای فرهای ظریف از حرارت کم استفاده کنید.
 4. برای موهای طبیعی با ضخامت معمولی از حرارت متوسط استفاده کنید.
 5. موهای ضخیم و فر، به حرارت بالا نیاز دارند.
 6. مراقبت‌های پیش از اتوکشی را انجام دهید: قبل از اتو کردن، موها را کاملاً خشک کنید و همیشه قبل از شروع، از یک محصول محافظ حرارت استفاده کنید.
 7. موهای خود را به قسمت‌های عمودی تقسیم کنید: ریشه تا نوک مو را با فشار اتو بکشید. اینکار باعث می‌شود با یکبار اتوکشی موها صاف شوند. در اینصورت دیگر نیازی به چندین بار اتو کشیدن نخواهد بود.

۳) استفاده از ابزار حالت دهنده مو | صاف کردن مو بدون گرما

آیا می‌توان موهای خود را به طور کامل بدون حرارت یا نیاز به اتو مو صاف کرد؟ به گفته متخصصان، به طور کامل نه؛ مگر اینکه موهای شما در ابتدا نسبتاً صاف باشد. اما می‌توانید با استفاده از ابزار حالت دهنده، حالت صاف‌تری به موهای خود دهید. برای اینکه بدون گرما به موها براقیت ببخشید، از بیگودی‌های بزرگ یا پلاستیکی استفاده کنید. هرچه بیگودی بزرگ‌تر باشد، موهای شما صاف‌تر می‌شود.

۴) استفاده از ابزار حالت دهنده مو | روش حالت دادن مو با بیگودی

یکی دیگر از چیزهایی که باید در رابطه با استفاده از ابزار حالت دهنده مو در نظر بگیرید؛ کاربرد و طرز استفاده از بیگودی است. صاف کردن مو با بیگودی مراحلی دارد که باید پیش از استفاده از آن در نظر داشته باشید. در ادامه این روش را مرحله به مرحله برای شما توضیح داده‌ایم:

 1. آغشته کردن مو به مواد حالت دهنده مو: برای یکنواخت و باز شن موها، به آن مواد مراقبت از مو پس از حمام را بزنید. پس از آن موها را شانه بزنید.
 2. خشک کردن موها: موهای خود را با حوله کاملاً خشک کنید.
 3. تقسیم موها به قطعات مساوی: موهای خود را به قطعات بزرگ حدوداً ۵ سانتی‌متری تقسیم کنید. برای هر قسمت به یک بیگودی نیاز دارید. واضح است که تعداد قسمت‌های تشکیل شده به ضخامت موها و اندازه بیگودی بستگی دارد. اما احتمالاً به حداقل شش بیگودی، یعنی سه بیگودی در هر طرف سر نیاز باشد. اگر موهای شما محکم حلقه شده یا بسیار ضخیم است، ممکن است به هشت عدد بیگودی یا بیشتر نیز نیاز داشته باشید.
 4. پیچیدن مو به دور بیگودی را شروع کنید: قسمتی از مو را بپیچید که از نوک انتهایی شروع می‌شود، به دور بیگودی که از صورت شما دور می‌شود، بپیچید تا تمام رشته‌های مو در بیگودی پیچیده شوند و به ریشه‌ها برسید. در صورت نیاز از یک سنجاق یا گیره پیچ‌دار برای محکم کردن موها در بیگودی استفاده کنید. در بقیه قسمت‌ها تکرار کنید. بیگودی‌ها  را تا جایی که ممکن است محکم به ریشه‌ها بچسبانید تا بهترین اثر صاف‌کننده را داشته باشد.
 5. به مو فرصت حالت‌گیری دهید: اجازه دهید موها در هوا کاملاً در بیگودی خشک شوند، سپس هرکدام را باز کرده و روی موها برس بزنید.
استفاده از ابزار حالت دهنده مو
استفاده از ابزار حالت دهنده مو

نکات مهم در سشوار کشیدن موها

چیزی که واضح است دانستن برخی ترفندهای استفاده از ابزارهای حالت دهنده مو به منظور صرفه چویی در وقت و هزینه است. در صورتی که شما استفاده از این ابزارها را بلد باشید، نیاز به آرایشگاه به مرور کمتر خواهد شد. استفاده از سشوار آن‌قدر هم سخت نیست فقط باید به چند نکته توجه داشته باشید. چه مدلی با حجم و چه بدون فر، موهای کوتاه یا مجعد و غیره می‌خواهید. در اینجا، بهترین توصیه ما در مورد نحوه سشوار کشیدن موهای خود مانند یک متخصص آرایشگاه حتی برای مبتدیان آورده شده.

۱- سشواری مناسب تهیه کنید: سشوارها را براسس عواملی مانند سهولت استفاده، سرعت خشک‌کردن، نیروی جریان هوا، وزن، طول طناب و انتشار نویز مورد آزمایش قرار می‌دهند. بهترین سشوارها بیشتر در رقابت بر سر مسائلی مانند میزان سرعت و سهولت استفاده هستند. تقریباً تمامی آن‌ها هم دارای یک دکمه سرد که به تنظیم دما کمک می‌کند و یک نازل برای تمرکز جریان هوا هستند. توصیه ما به شما استفاده از سشواری با برند شناخته شده و باکیفیت است.

۲- شامپویی باکیفیت تهیه کنید: قبل از سشوار کشیدن، موهای خود را با یک شامپو و نرم‌کننده حجم دهنده مناسب بشویید. اینکار باعث می‌شود که به موهایی پرپشت دست پیدا کنید. این نرم‌کننده‌ها معمولاً حاوی سطح پایین‌تری از مواد حالت‌دهنده بوده و کمتر مو را سنگین می‌کنند؛ بنابراین موهای شما درخشان و حجیم خواهد شد. شامپو و نرم‌کننده حجم دهنده‌ای را امتحان کنید که در تست‌های آزمایشگاهی امتیاز بالایی برای افزایش حجم و درعین‌حال نرم کردن موها کسب کرده۲اند.

۳- از محصولات مراقبت از مو استفاده کنید: محصول حالت‌دهنده موسس بگیرید که به بو و برند آن حساسیت ندارید. آن را روی موهای مرطوب خود از ریشه تا انتها با استفاده از انگشتان خود بزنید، سپس موهای خود را شانه کنید تا محصول به طور یکنواخت پخش شود.

۵) استفاده از ابزار حالت دهنده مو | روش صحیح سشوار کشیدن موها

موها را به چهار قسمت مساوی در اطراف سر خود تقسیم کنید و هر قسمت را یکی‌یکی با سشوار خشک کنید. به‌صورت دایره‌ای کار کنید و بقیه را به پهلو ببندید. سپس جریان هوا را در ساقه مو متمرکز کنید. استفاده از سشوار در اصل به نظر آسان می‌آید، اما اگر درست از آن استفاده نکنید می‌تواند موهایتان را بسوزاند. یک برس گرد و اسپری فیکس بیاورید، یک‌تکه مو به ضخامت یک وجب را دور یک برس گرد بپیچید، درحالی‌که برس می‌زنید، هوا را به سمت پایین ساقه مو زده و تارها را محکم بکشید. این کار را تا زمانی که تمام موهای قسمت کاملاً خشک شوند، ادامه دهید. سپس با قسمت‌های باقی‌مانده این کار را تکرار کرده تا تمام موها کاملاً سشوار کشیده شوند. کار را با پخش کردن یک اسپری فیکس مو، روی سرتاسر موهایتان به پایان برسانید تا حالت خود را حفظ کنند.

روش‌های فر کردن حرفه‌ای مو در خانه

اگر دوست دارید موهایی فر داشته باشید و به طور طبیعی از آن برخوردار نبودید، چند راه بسیار ساده پیش روی شما است. پس این قسمت را بخوانید تا راه‌حل‌های داشتن موهایی فر را برای شما بگوییم.

نکاتی که قبل از فرکردن مو باید بدانید

صرف‌نظر از ابزاری که استفاده می‌کنید، در اینجا نکاتی وجود دارد که باید قبل از حالت دادن موها به آن‌ها توجه داشته باشید:

 1. استفاده از محصولات محافظت کننده مو: قبل از فر کردن با هر روشی که شامل ابزارهای داغ می‌شود، از یک محصول محافظ حرارت استفاده کنید، موها را کاملاً خشک کنید و آن را با برس بکشید تا تارها از هم جدا شوند. ابزار مناسب را انتخاب کنید. برای حلقه‌ها یا موهایی که به‌سختی فر می‌شوند، استفاده از بابلیس‌ کوچک‌تر را اولویت قرار دهید. برای فرها و موج‌های شل‌تر، استفاده از بابلیس با حلقه‌های حدوداً ۵ سانتی‌متری نتخاب خوبی است.
 2. انتخاب دمای مناسب: برای موهای نازک یا آسیب‌دیده ۱۸۰ درجه فارنهایت تا ۳۷۰ درجه فارنهایت برای ضخامت طبیعی، برای موهای سالم ۳۷۵ درجه فارنهایت تا ۳۹۵ درجه و و برای موهای ضخیم ۴۰۰ درجه فارنهایت تا ۴۲۰ درجه فارنهایت دمای مناسبی است.
 3. استفاده از اسپری فیکس کننده مو: وقتی حالت دادن را تمام کردید، کمی زمان دهید تا مو خنک شود. پس از آن موها را با اسپری حالت دهید و زمانی که موها خنک شدند، با انگشتانتان فرها را از باز کنید تا جدا شوند.

۶) استفاده از ابزار حالت دهنده مو | فرکردن مو با اتو فر کننده مو

برای داشتن فرهایی خوش فرم و ماندگار، استفاد از اتو فر‌کننده با گیره انتخاب خوبی است. روند استفاده از این ابزار حالت دهنده مو به اینصورت است:

 1. پایین مو را بین گیره قرار دهید و سپس دست را جوری حرکت دهید که مو دور حلقه دستگاه بپیچد.
 2. ۱۰ ثانیه نگه دارید تا فرم بگیرد و پس از آن مو را رها کنید.
 3. اجازه دهید مو خنک شود تا فرمش باقی بماند.

۷) استفاده از ابزار حالت دهنده مو | فر کردن مو با اتو مو

اتو مو به غیر از صاف کردن موها، می‌تواند آن‌ها را فر کند. در ادامه روش‌ فر کردن مو به کمک اتو مو را برای شما توضیح داده‌ایم:

 1. از پیشانی خود شروع کنید. یک بخش ۱ وجبی از موها را بردارید و اتو مو صاف خود را در سطح ابرو محکم کنید. شکل S را از طریق مو ایجاد کنید. درحالی‌که انتهای موها را گرفته‌اید و به شکل S از یک طرف به سمت دیگر حرکت می‌کنید، به طور مکرر بخش را بگیرید و رها کنید. درست قبل از اینکه به نوک موهایتان برسید، حالت دادن را متوقف کنید. این کار را با تمام مو تکرار کنید.
 2. از ریشه شروع کنید. اتو مو صاف خود را در نزدیکی ریشه‌های یک بخش ۱ وجبی از مو ببندید. سپس آن را بچرخانید. اتو را از صورت خود بچرخانید و بکشید، به سمت پایین حرکت کنید، انگار که با قیچی روبانی را حلقه می‌کنید. در قسمت‌های باقی‌مانده همین کار را تکرار کنید.


دوست دارید کlی بیشتر درباره مزایا و معایب اتو مو و بابلیس بدانید؟ مقاله زیر برای شماست:

بررسی مزایا و معایب ابزار حالت دهنده مو | سشوار و اتو مو

دانستن مزایا و معایب ابزار حالت دهنده مو برای انتخاب و خریداری آن‌ مهم است. در این مقاله به شما کمک می‌کنیم تا با این مزایا و معایب آشنا شوید.


۸) استفاده از ابزار حالت دهنده مو | فر کردن مو با استفاده از بابلیس

یک دستگاه بابلیس که گیره‌ای ندارد، فرها و امواج شل‌تری ایجاد می‌کند؛ مانند نسخه‌های مخروطی که می‌توانند مارپیچ‌هایی با اندازه‌های مختلف ایجاد کنند. روش استفاده از این بابلیس‌ها به اینصورت است:

 1. یک دستکش مقاوم در برابر حرارت را دست کنید تا از سوختن آن محافظت کرده باشید؛ به‌خصوص اگر در این روش تازه‌کار هستید.
 2. درست مانند استفاده از اتو مو، موهای خود را کاملاً برس بزنید و آن را به قسمت‌های ۱ سانتی‌متری تقسیم کنید.
 3. بابلیس را عمودی نگه دارید و نوک آن را به سمت پایین بگیرید. قسمتی از مو را از ریشه بردارید و آن را دور بابلیس پایین‌ترین قسمت میله آن بپیچید و از صورت خود بچرخانید تا به انتهای آن برسید. می‌توانید تا انتهای موهایتان فر کنید، یا می‌توانید انتهای موهایتان را برای داشتن ظاهری ساحلی بیرون بگذارید. این کار را در همه قسمت‌های مو تکرار کنید.

۹) استفاده از ابزار حالت دهنده مو | فر کردن مو با بیگودی

فر کردن موها با استفاده از بیگودی مزایایی فراتر از ایجاد مارپیچ‌های فنری دارد. بیگودی‌ها راه آسانی برای افزودن و حفظ حجم هستند. اگر عجله دارید، بیگودی‌های داغ می‌توانند سریع‌تر از سشوار کردن، موها را صاف کنند. در ادامه تکنیک‌های مختلفی برای انواع  بیگودی آورده‌ایم:

الف) بیگودی داغ

 1. موهای خود را خشک کنید و برس بزنید.
 2. بزرگ‌ترین بیگودی را انتخاب کنید.
 3. یک قسمت چند سانتی‌متری از مو را جدا کنید.
 4. از انتها شروع کنید، تارها را در اطراف بیگودی به سمت ریشه‌های موی خود بپیچید تا تمام طول مو پیچیده شود.
 5. این کار را روی تمام مو انجام دهید و قبل از باز کردن، اجازه دهید حلقه‌های مو خنک شوند.

ب) بیگودی نواری یا فوم

 1. ابتدا موهای خود را خشک کنید. مو را تقسیم‌بندی کنید و هر قسمت را به دور یک بیگودی بچرخانید تا فر شوند. این حرکت اجازه می‌دهد تا موهایی که در بیگودی هستند درحالی‌که به بقیه موها رسیدگی می‌کنید، فرم گرفته و خنک شوند.
 2. روی موهای باقیمانده این کار را تکرار کنید.
 3. هنگامی که همه قسمت‌ها در بیگودی قرار گرفتند، به آن‌ها اسپری مو بزنید تا تثبیت شوند. سپس چند دقیقه صبر کنید تا هرکدام از حلقه‌ها باز شوند. اگر وقت دارید، تا جایی که ممکن است آن‌ها را به حال خود رها کنید. این کار باعث می‌شود حلقه‌ها شکل خود را حفظ کنند و حالت گیرند.

از این لحظه به بعد رفتن به سالن‌های زیبایی ممنوع است!

بالاتر درباره تمام روش‌های استایل کردن مو، صاف کردن، فر کردن و حتی روش‌های جلوگیری از وزی مو صحبت کردیم. شما با داشتن تنها دو دستگاه خوب و باکیفیت و بدون پرداخت هزینه‌های کلان آرایشگاه، می‌توانید هزاران مدل مو را در خانه امتحان کنید. کافی است محصولاتی که برای قبل و بعد از حالت دادن مو لازم است را فراهم کنید. اینکار باعث می‌شود تا آسیب‌های احتمالی مو را به حداقل رسانید. به همین منظور می‌توانید با مراجعه به وبسایت لیاتیم با محصولات مراقبت از موی تراست آشنا شوید و به کمک آن‌ها موهایی سالم و درخشان داشته باشید.

اینستاگرام لیاتیم
تلگرام لیاتیم
امتیاز دهید.

دیدگاهتان را بنویسید