همه ما می‌دانیم که هیچ دهانشویه‌ای به تنهایی، جایگزین اقدامات روتین بهداشت دهان و دندان نمی‌شود. دو بار در روز مسواک زدن و استفاده روزانه از نخ دندان در روتین مراقبتی دندان ضروری است، به‌طوری که هیچ‌کدام از آنها نباید به‌هیچ‌وجه جایگزین دیگری شود. در صورتی که به مصرف انواع دهانشویه برای مراقبت بهتر از دندان‌های خود علاقه دارید، تا انتهای این مطلب همراه ما باشید تا با روش استفاده از دهانشویه آشنا شوید.

دهانشویه چیست ؟

هیچ نوع دهانشویه‌ای شامل محصولات درمانی و معمولی جایگزین روتین معمول بهداشت دهان و دندان نمی‌شوند. عملکرد اصلی دهانشویه‌ها تازه کردن تنفس شماست. این در حالی است که استفاده از دهانشویه‌های حاوی فلوراید، پس از مسواک زدن و نخ دندان به محافظت از دندان‌های شما در برابر اسیدهای دهان که توسط باکتری‌ها تولید می‌شوند، کمک می‌کند.

اگر مشکل لثه دارید یا در حال بهبودی از یک عفونت هستید، دندانپزشک شما ممکن است یک نوع دهان‌شویه خاص را برای شما تجویز کنند. این دهان‌شویه می‌تواند از نوع درمانی یا معمولی باشد.

فواید دهانشویه

برخی از دهانشویه‌ها تنها تنفس شما را تازه می‌کنند، درحالی‌که برخی دیگر به دلیل داشتن ترکیباتی چون فلوراید، خواص ضدپوسیدگی دارند. انواع دیگر دهانشویه‌ها هم دارای خاصیت میکروب‌کشی هستند که از تجمع پلاک (جرم) و باکتری‌های اضافه روی دندان‌ها جلوگیری می‌کنند.

چرا باید از دهانشویه استفاده کنم؟

مطالعات اخیر نشان می‌دهند که دهانشویه‌ها می‌توانند نقش مهمی در سلامت دندان‌ها ایفا کرده و همچنین به ایجاد یک رایحه نعنایی که باعث تازه شدن تنفس می‌شود، کمک کنند.

دلیل استفاده از دهانشویه
دلیل استفاده از دهانشویه

برخی از مزایای استفاده از دهانشویه به شرح زیر است:

خوشبو کردن تنفس

استفاده منظم از این محصول به بهبود رایحه تنفس شما کمک می‌کند. جالب است بدانید که دهانشویه‌های معمولی، بهترین دهانشویه برای بوی بد دهان هستند.

 کاهش باکتری دهان و دندان

باکتری‌های مضر که باعث بوی بد دهان و پوسیدگی دندان‌ها می‌شوند، نیز می‌توانند از طریق استفاده نخ دندان یا دهان‌شویه از بین بروند.

محافظت از دندان‌ها

بیشتر دهانشویه‌ها حاوی فلوراید هستند، این ماده به تقویت و محافظت دندان‌هایتان کمک می‌کند.

انواع دهانشویه

دهانشویه‌ها می‌توانند تحت سه عنوان اصلی با نام‌های: پیشگیری‌کننده، کنترل‌کننده پلاک و آنتی‌سپتیک (ضدعفونی‌کننده) دسته‌بندی شوند. بسیاری از دهانشویه‌های موجود در بازار طیف وسیعی از مزایای مشترک را عرضه می‌کنند. تقریبا تمامی انواع دهانشویه‌ها باعث افزایش سطح بهداشت و طراوت دهان می‌شوند اما تنها تعدادی از آنها وجود دارند که برای کنترل مشکلات خاصی تجویز شده و مورد استفاده قرار می‌گیرند. دهانشویه‌ها همچنین برای کنترل حساسیت شدید عاج دندان به کار می‌روند. این دسته از دهانشویه‌ها نباید به طور طولانی‌مدت و بدون مشورت با دندان‌پزشک مورد استفاده قرار بگیرند.

در پایان، آخرین دسته، دهانشویه‌های سفیدکننده دندان هستند. این محصولات در سال‌های اخیر بیش‌ازپیش محبوب شده‌اند. اطلاعات محدودی در مورد استفاده طولانی‌مدت از این محصولات در دست است. هرچند کسانی که از دهانشویه‌های سفیدکننده دندان استفاده می‌کنند، باید از عوارضی جانبی احتمالی این محصولات مانند سوزش لثه‌ها و حساسیت دندان‌ها آگاه باشند.

انواع دهانشویه
انواع دهانشویه

بایدها و نبایدهای استفاده از دهانشویه

در این بخش به ارائه نکاتی در خصوص استفاده از این محصول می‌پردازیم.

از محصولات بدون الکل استفاده کنید

این نوع دهان‌شویه در برابر بافت‌های نرم دهان، ملایم‌تر و سازگارتر خواهد بود. همچنین دهانشویه‌های بدون الکل از خشکی دهان جلوگیری می‌کنند.

از محصولات حاوی فلوراید استفاده کنید

پزشکان توصیه می‌کنند که از دهانشویه‌های حاوی فلوراید استفاده شود. فلوراید به تقویت مینای دندان و حساسیت‌زدایی از آن کمک می‌کند. اگر به شما گفته شده که در معرض پوسیدگی دندان هستید، این ماده می‌تواند گزینه مناسبی برای اضافه‌کردن به روتین سلامت دهان و دندان باشد؛ زیرا باعث کاهش پوسیدگی دندان می‌شود.

در طول روز از دهانشویه استفاده کنید

زمان استفاده از دهانشویه را تنها به پس از مسواک زدن محدود نکنید. شما می‌توانید در هر ساعتی از روز از آن استفاده نمایید. مناسب‌ترین زمان برای خنثی‌کردن PH دهان، پس از غذا خوردن است. شستشوی دهان با دهان‌شویه باعث افزایش مقاومت دندان‌ها در برابر آسیب‌های ناشی از اسیدها می‌شود.

شستشوی دهان با دهانشویه
شستشوی دهان با دهانشویه

دهانشویه، پلاک دندان (جرم دندان) را از بین نمی‌برد

دهانشویه، پلاک دندان شما را از بین نخواهد برد؛ چراکه برای این هدف طراحی نشده است. ازبین‌بردن پلاک دندان تنها با مسواک زدن و تمیزکردن بین دندان‌ها با نخ دندان یا  مسواک‌های بین دندانی امکان‌پذیر است. این بخش از روتین سلامت دندان شما اهمیت زیادی دارد. همانطور که قبلا هم اشاره کردیم، دهانشویه قسمتی از روتین مراقبتی دندان شماست که باید به آن اضافه شود و نمی‌تواند جایگزین موارد دیگر شود.

بلافاصله پس از استفاده از دهانشویه، دهان خود را با آب نشویید

اگر بلافاصله پس از استفاده از دهانشویه، دهان خود را با آب بشویید، همه مواد مفید آن قبل از تأثیرگذاری روی دندان‌ها از بین می‌روند.

از استفاده مکرر از دهانشویه بپرهیزید

تنها یک بار در روز از دهان‌شویه استفاده کنید. استفاده بیش از حد از این محصول می‌تواند تعادل میکروبی دهان و دندان شما را برهم بزند و از این طریق به‌سلامت دهان و دندان شما آسیب برساند.

در صورت مشاهده زخم‌های دهانی از دهان‌شویه استفاده نکنید

در صورت مشاهده زخم‌های دهانی یا لکه‌های جدید روی دندان‌ها، استفاده از دهانشویه را متوقف کنید. رخ دادن این اتفاق، بلافاصله پس از شروع مصرف این محصول به معنای ناسازگاری آن با بدن شماست. مراقب باشید که بی‌توجه از کنار مشکلات ناشی از دهانشویه‌ها، بدون اینکه به علت آن مشکل پی ببرید، نگذرید. به عنوان مثال، بوی بد دهان می‌تواند ناشی از تجمع باکتری‌ها باشد. این مشکل باید توسط متخصص بهداشت برطرف شود و حل کردن این مسئله در خانه و با دهان‌شویه اشتباه است.

عدم استفاده از دهانشویه با وجود زخم دهان
عدم استفاده از دهانشویه با وجود زخم دهان

اگر هرگونه مشکل نگران‌کننده‌ای دارید که فکر می‌کنید با دهانشویه قابل‌حل است، حتما در چکاپ بعدی خود با دندان‌پزشکتان مشورت کنید تا قبل از شروع استفاده از آن از سلامت دندان‌های خود اطمینان پیدا کنید.

روش صحیح استفاده از دهانشویه

روش صحیح استفاده از این محصول روی بسته بندی آن نوشته شده و برای هر محصول یا هر برند متفاوت است. بنابراین اگر در مورد طریقه مصرف دهان شویه مردد هستید، همیشه می‌توانید از دستورالعمل داخل کاتالوگ محصولات استفاده کنید یا طبق مراحل زیر پیش بروید:

مقدار مصرف دهانشویه برای برندهای مختلف، متفاوت است اما در حالت کلی توصیه شده که در هر مرتبه از ۱۵ میلی لیتر از آن استفاده شود.

سپس به طور مداوم دهان‌شویه را در اطراف دهان خود شست‌وشو دهید و مطمئن شوید که آن با تمام نواحی دندان‌ها تماس پیدا کرده است.

حداقل به مدت ۳۰ تا ۶۰ ثانیه آن را غرغره کنید. این کار به شما کمک می‌کند تا مطمئن شوید، دهانشویه به پشت زبان شما تماس پیدا کرده و باکتری‌های دهان را نابود کرده است.

 در مرحله آخر، آن را از دهان خود بیرون بریزید.


اگر مشتاق هستید تا با راهنمای خرید دهانشویه آشنا شوید، مقاله زیر را از دست ندهید.

راهنمای خرید دهانشویه

خرید دهانشویه و هر آنچه لازم است درباره‌ی آن بدانید

در اینجا انواع دهانشویه را به شما معرفی می‌کنیم و از فواید و مضرات آن می‌گوییم تا از این به بعد با چشم باز برای خرید دهانشویه اقدام کنید.


آیا باید پس از دهانشویه، دهان خود را با آب بشویم؟

شستن دهان با آب پس از استفاده از دهانشویه توصیه نمی‌شود؛ زیرا بسیاری از دهانشویه‌ها حاوی موادی مانند فلوراید هستند که برای تأثیرگذاری به زمان نیاز دارند. اگر بلافاصله پس از استفاده از دهانشویه، دهان خود را با آب بشویید، فلوراید موجود در آن هم شسته شده و از بین می‌رود.

اقدامات پیشگیرانه هنگام استفاده از این محصول

دهانشویه‌ها معمولاً حاوی مقدار زیادی الکل و فلوراید هستند. خوردن این دو ماده به میزان زیاد به‌خصوص برای بچه‌ها مضر است. به همین دلیل انجمن دندانپزشکان، استفاده از دهانشویه را برای کودکان زیر ۶ سال توصیه نمی‌کند. بهتر است بدانید که خوردن این محصول برای بزرگسالان هم مانند کودکان مضر و خطرناک است.

اگر داخل دهان خود، زخم باز یا ضایعات دهانی دارید، ممکن است بخواهید از دهانشویه برای ازبین‌بردن باکتری‌ها و تسریع روند بهبودی خود استفاده کنید. بهتر است بدانید که در صورت بازگشت مجدد ضایعات دهانی، باید قبل از استفاده از این محصول با دندانپزشک خود مشورت کنید. زخم‌های دهانی می‌توانند ناشی از مشکلات زمینه‌ای باشند. تماس این زخم‌ها با فلوراید و آنتی‌سپتیک (ضدعفونی‌کننده) موجود در دهان‌شویه می‌تواند بیشتر از اینکه فایده داشته باشد، باعث آسیب شود.

بهترین زمان برای استفاده از دهانشویه، قبل یا بعد از مسواک زدن است؟

در حال حاضر کارشناسان در مورد اینکه آیا باید قبل یا بعد از مسواک زدن (یا نخ دندان) از دهانشویه استفاده شود، اختلاف‌نظر دارند.

به‌عنوان‌مثال، انجمن دندانپزشکان ادعا می‌کند که ترتیب دقیق استفاده از دهانشویه از اهمیت بسیار کمتری نسبت به انتخاب محصولات باکیفیت برخوردار است. همچنین جنبه‌های عملی نیز وجود دارند که باید در نظر گرفته شوند. به‌عنوان‌مثال، استفاده از نخ دندان می‌تواند برای ازبین‌بردن ذرات بین دندان‌ها مفید واقع شود؛ چراکه پس از آن، خمیردندان و دهان‌شویه به‌راحتی به همه سطوح دندان‌ها دسترسی پیدا می‌کنند. برخی شواهد ادعا می‌کنند که استفاده از آن قبل از مسواک زدن، می‌تواند باعث بلند شدن پلاک از سطح دندان‌ها شده و همچنین باعث می‌شود که سطوح دندان‌ها بهتر تمیز شوند. از طرف دیگر بسیاری از خمیردندان‌ها حاوی مواد فعال مانند فلوراید هستند که بهتر است توسط آب شسته نشده و از بین نروند.

بهترین زمان استفاده از دهانشویه
بهترین زمان استفاده از دهانشویه

با درنظرگرفتن این موارد و تفاوت‌های جزئی که وجود دارد، می‌توان از روش زیر برای استفاده از دهانشویه استفاده کرد.

  • ابتدا با استفاده از نخ دندان ذرات باقی‌مانده بین دندان‌ها را بیرون بیاورید.
  • برای ازبین‌بردن ذرات جدا شده، دهان خود را کاملاً با آب بشویید.
  • سپس دهان خود را با دهانشویه شستشو دهید و به مدت ۳۰ تا ۶۰ ثانیه آن را غرغره کنید.
  • بدون شستشوی مجدد، دندان‌های خود را به مدت ۲ تا ۳ دقیقه مسواک بزنید و مطمئن شوید که از روش صحیح مسواک زدن پیروی می‌کنید.
  • در آخر بقایای خمیردندان را به بیرون از دهان بریزید، اما مجدداً دهان خود را با آب نشویید تا مواد فعال خمیردندان و دهانشویه بتوانند وظیفه خود را انجام دهند.

کلام آخر!

در این مقاله تلاش کردیم تا شما را با انواع دهانشویه و روش استفاده از آن آشنا کنیم. همچنین به این نکته اشاره کردیم که فلوراید موجود در این محصول نباید به سرعت از دهان شسته شود تا زمان لازم برای اثر گذاری بر دندان‌ها را داشته باشد. امیدواریم مطالب گفته شده مورد توجه شما قرار گرفته باشند.

اینستاگرام لیاتیم
تلگرام لیاتیم
۴.۲/۵ - (۱۳ امتیاز)

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید