صفحه اصلی > محصولات مراقبتی : کدام یک از انواع دستمال مرطوب بی خطر است؟

کدام یک از انواع دستمال مرطوب بی خطر است؟

انواع دستمال مرطوب

دستمال مرطوب یکبار مصرف، تکه های مرطوب از نوعی پارچه است که برای تمیز کردن یا موارد بهداشتی استفاده می‌شود. انواع دستمال مرطوب می‌توانند به صورت جداگانه یا در یک بسته چندتایی بسته بندی  و عرضه شوند. خود دستمال را می‌توان با موادی مانند بامبو، ابریشم مصنوعی یا پلاستیک درست کرد. محلول پاک کننده نیز بسته به برند و کاربرد دستمال متفاوت است. در برخی موارد ممکن است به برخی دستمال‌ها مواد معطر یا مرطوب کننده اضافه شود.

دستمال‌های مرطوب آنقدر مفید هستند که ممکن است تمامی ما انواع آن را در برندهای مختلفی در خانه خود داشته باشیم. از جمله موارد محبوب می توان به دستمال مرطوب کودک، دستمال مرطوب آرایش پاک کن، دستمال مرطوب پاک کننده و دستمال مرطوب ضد عفونی کننده اشاره کرد.

در این مقاله، انواع مختلف دستمال‌های مرطوب موجود را بررسی می‌کنیم و توضیح می‌دهیم که کدام یک انواع دستمال مرطوب برای استفاده روی پوست بی‌خطر هستند.

فهرست مطالب

کدام دستمال مرطوب برای پوست بی خطر است؟

مهم است که بدانید کدام نوع دستمال مرطوب برای استفاده روی پوست شما مناسب است. اگر شما یا فرزندانتان پوست حساسی دارید، از آلرژی رنج می‌برید یا هر گونه بیماری پوستی مانند اگزما دارید، آشنایی با انواع دستمال مرطوب خطرناک برای پوست برایتان مهم است.

مانند دستمال‌های ضد باکتری دست، تمام نواحی دست‌هایتان را کاملا پاک کنید، اجازه دهید در هوا خشک شوند و دستمال‌های استفاده شده را در سطل زباله بیندازید. دقت کنید که این دستمال‌ها یکبار مصرف بوده و به هیچ عنوان نباید به کمک آب شسته شوند.

دقت داشته باشید که در میان انواع دستمال مرطوب برخی برای پوست مناسب هستند و برخی تنها برای سطوح، حیوانات و… مورد استفاده قرار می‌گیرند. پس در هنگام استفاده از انواع دستمال مرطوب نوع دوم حتما پس از مصرف دست‌هایتان را بشویید.

تقسیم بندی انواع دستمال مرطوب

برخی از ما تصور می‌کردیم که تنها یک نوع دستمال مرطوب در  فروشگاه‌ها موجود است و آن دستمال مرطوب بچه است. در طول سال‌ها، همانطور که صنعت زیبایی محصولات خاص بیشتری را توسعه می‌دهد، تقریباً برای هر هدف بهداشتی با انواع مختلفی از دستمال‌ها برخورد کرده‌ام.

درحالی که هیچ چیز به اندازه قدرت پاک کنندگی صابون و آب واقعی نیست، این انواع دستمال مرطوب ذکر شده در ادامه برای استفاده مسافران و افرادی که در شرایط خاص هستند عالی به نظر می‌رسد.

انواع دستمال مرطوب عبارتند از:

۱. انواع دستمال مرطوب | دستمال مرطوب بچه

دستمال مرطوب کودک طوری طراحی شده است که برای تعویض پوشک استفاده می‌شود. این دستمال‌ها نرم و بادوام و حاوی فرمول پاک‌کننده ملایمی هستند که مخصوص پوست لطیف کودک ساخته شده است. این دستمال مرطوب‌ها را می توان در سایر قسمت های بدن نوزاد یا کودک نوپا، مانند بازوها، پاها و صورت آن‌ها نیز استفاده کرد.

دستمال مرطوب کودک
دستمال مرطوب کودک

۲. انواع دستمال مرطوب | دستمال مرطوب پاک کننده آرایش

این دستمال مرطوب نیز به عنوان دستمال مرطوب صورت شناخته می‌شود، آرایش را پاک، پوست را شاداب و صورت شما را مرطوب می‌کند. در این مدل دستمال مرطوب‌ها زیرشاخه‌هایی با نام و کاربربی متفاوت از جمله دستمال مرطوب پاک کننده آرایش چشم و دستمال مرطوب رژ لب نیز وجود دارد.

۳. انواع دستمال مرطوب | دستمال مرطوب خنک کننده

این دستمال مرطوب که به عنوان دستمال مرطوب ورزشی نیز شناخته می شود، پوست را در هنگام تماس خنک می‌کند. بهترین کار برای پاک کردن عرق و کثیفی بعد از ورزش یا یک روز طولانی و گرم است.

۴. انواع دستمال مرطوب | دستمال مرطوب عطر

این یک جایگزین سبک تر برای بطری‌های عطر است که بویی خوش روی بدن برجای می‌گذارد.

دستمال مرطوب عطری
دستمال مرطوب عطری

۵. انواع دستمال مرطوب | دستمال مرطوب بدن

مشابه دستمال مرطوب خنک کننده است اما بدون احساس خنکی. این محصول نزدیک‌ترین و کاربردی ترین چیزی است که می‌توان با آن به دوش گرفتن سریع در زمانی که آب به راحتی در دسترس نیست، دست یافت.

۶. انواع دستمال مرطوب | دستمال های طبی

در سه نوع دستمال مرطوب مخصوص آکنه، دستمال مرطوب بینی و دستمال مرطوب هموروئید وجود دارد.

۷. انواع دستمال مرطوب | دستمال مرطوب تمیز کننده عمومی

در حالی که این برای ضد عفونی کردن وسایل الکترونیکی، رومیزی‌ها و سایر وسایل شخصی عالی است، اما استفاده از آن را روی صورت یا نواحی خاص بدن توصیه نمی‌کنیم. برخی از این دستمال مرطوب‌ها برای استفاده روی دست بی خطر هستند، اما فقط برای اطمینان لازم است تا برچسب روی آن‌ها را بررسی کنید.

۸. انواع دستمال مرطوب | دستمال مرطوب حیوانات خانگی

از این نوع دستمال مرطوب‌ها برای تمیز کردن دست و پا و دهان حیوان خانگی خود و نیز سایر قسمت‌های بدن استفاده کنید. اما به این نکته هم دقت داشته باشید که لازم است در اولین فرصتی که به آب دسترسی یافتید این نقاط را با آب و صابون بشویید.

دستمال مرطوب حیوانات
دستمال مرطوب حیوانات

۹. انواع دستمال مرطوب | دستمال مرطوب

این نوع دستمال مرطوب برای تمیز و شاداب نگه داشتن برخی از نقاط بدن به خصوص در زنان و در طول دوره قاعدگی گزینه خوبی است.

۱۰. انواع دستمال مرطوب | دستمال مرطوب دئودورانت

برخلاف دستمال مرطوب های معطر، این نوع دستمال‌ها به اندازه کافی ملایم بوده و  پس از تعریق شدید زیر بغل را خوشبو می‌کنند.

۱۱. انواع دستمال مرطوب | دستمال مرطوب لاک پاک کن

این یک راه سریع برای پاک کردن لاک ناخن بدون نیاز توپ‌های پنبه‌ای و یک بطری پاک کننده لاک ناخن است.

دستمال مرطوب لاک پاک کن
دستمال مرطوب لاک پاک کن

۱۲. انواع دستمال مرطوب | دستمال مرطوب ضد باکتری

دستمال‌های ضد باکتری برای از بین بردن باکتری‌های روی دست طراحی شده‌اند، بنابراین برای استفاده روی پوست بی‌خطر هستند. این دستمال مرطوب‌ها حاوی مواد مرطوب کننده مانند آلوئه ورا برای کمک به تسکین دست‌ها و جلوگیری از خشکی و ترک خوردگی پوست هستند.

برای استفاده حداکثری از دستمال‌های ضدباکتری دست، مطمئن شوید که تا مچ دست، دو طرف دست‌‌ها، بین تمام انگشت‌ها و نوک انگشتانتان را پاک کنید. اجازه دهید دست هایتان پس از استفاده در هوا کاملا خشک شوند و دستمال را در سطل زباله بیندازید.

۱۳. انواع دستمال مرطوب | دستمال مرطوب پاک کننده لوازم آرایشی

بهترین گزینه برای آرایشگران و افرادی که زیاد آرایش می‌کنند استفاده از این دستمال مرطوب است. این دستمال‌ها به شما کمک می‌کنند تا لوازم آرایش خود از جمله براش‌ها را به خوبی تمیز کنید. برخی از متخصصین این زمینه اعلام کرده‌اند که برای این کار می‌توان از دستمال مرطوب کودک هم استفاده کرد.

۱۴. انواع دستمال مرطوب | دستمال مرطوب حاوی لوسیون

این دستمال‌ها باعث نرمی پوست و جلوگری از ایجاد خشکی و آسیب پوست می‌شوند.

۱۵. انواع دستمال مرطوب | دستمال مرطوب ضد عفونی کننده سطح

دستمال‌های ضدعفونی‌کننده و ضدعفونی‌کننده هنگام تمیز کردن با آن‌ها خوب هستند، اما هرگز نباید برای تمیز کردن دست‌ها یا سایر قسمت‌های بدن استفاده شوند. این نوع دستمال‌ها برای تمیز و ضدعفونی کردن سطوح غیر متخلخل مانند میزها و توالت‌ها ساخته می‌شوند. پس از استفاده حتما آن را در سطل زباله بیندازید (هرگز آن را داخل توالت نیندازید) و دستان خود را با آب و صابون بشویید.

۱۶. انواع دستمال مرطوب | دستمال مرطوب لنز و صفحه نمایشگر

این نوع دستمال مرطوب برای تمیز کردن لنزها (عینک و عینک آفتابی) و دستگاه‌های الکترونیکی  از جمله صفحه نمایش کامپیوتر، گوشی های هوشمند و صفحه نمایش لمسی است.

۱۷. انواع دستمال مرطوب | دستمال مرطوب ضد عفونی کننده دست

دستمال‌های ضدعفونی‌کننده دست با دستمال‌های ضدباکتری از این نظر متفاوت هستند که حاوی الکل هستند. این دستمال‌های مرطوب ضد حساسیت هستند، حاوی آلوئه مرطوب‌کننده و ویتامین E هستند و مناسب حمل راحت و دارای بسته‌بندی مناسب هستند.

دستمال مرطوب ضد عفونی کننده دست
دستمال مرطوب ضد عفونی کننده دست

چرا دستمال مرطوب تا این اندازه محبوب هستند؟

در سه جمله علت این مح وبیت را برایتان توضیح خواهد داد:

اول اینکه در شرایط سختی که به آب دسترسی ندارید مانند سفر، کمپ یا زمانی که برای تعویض پوشک کودک خود در بی آبی به سر می‌برید دستمال مرطوب به شما کمک می‌کند.

دوم اینکه زمانی که ضدعفونی کننده در دسترس نیست و لازم دارید دست‌های خود را بشویید دستمال مرطوب به کمکتان می‌آید.

و سوم زمانیست که برای پاک کردن آرایش خود نیرویی کمکی در کنار آب و شوینده صورت نیاز دارید.


فراموش نکنید که در شرایط غیرضروری، باز هم ترجیح همه ما شست‌وشو با آب و صابون است؛ می‌توانید از مایع دستشویی‌های کلاس یک برای اینکار کمک بگیرید:

مایع های دستشویی


نحوه نگهداری دستمال مرطوب

سوالتان این است که چطور باید از بسته دستمال مرطوب نگهداری کرد؟

دستمال مرطوب باید در دمای اتاق و به دور از گرما یا سرمای شدید نگهداری شود. همینطور همیشه مطمئن شوید که درب بسته بندی دستمال مرطوب به درستی بسته شده است تا از خشک شدن دستمال‌ها جلوگیری شود.

مراقب پوستتان باشید

باز هم در پایان تاکید می‌کنم که در زمان انتخاب و استفاده از انواع دستمال مرطوب حتما به نوع آن و نیز محدودیت‌های استفاده از دستمال مرطوب انتخابی خود دقت کنید. به خصوص اگر پوستی حساس دارید.

همچنین به نکاتی گفته شده در قسمت مربوط به هر یک از دستمال‌های مرطوب از جمله لزوم شستن پوست بعد از مصرف آن‌ها دقت ویژه‌ای داشته باشید.

اینستاگرام لیاتیم
تلگرام لیاتیم
۵/۵ - (۱ امتیاز)

دیدگاه کاربران (2 دیدگاه)

  1. با تشکر از خانم افشار بابت مقاله ی مفیدشون در مورد انواع دستمال های مرطوب و موضوعات مربوط به آن.
    بسیار مفید و کاربردی🙏🙏🌹

دیدگاهتان را بنویسید