صفحه اصلی > مراقبت از پوست : انواع مختلف صابون صورت و بدن

انواع مختلف صابون صورت و بدن

انواع صابون

صابون چیست؟ صابون به عنوان یک کالای اجباری مصرفی برای هر خانواده تعریف شده است. این محصول تولید کننده کف یکی از ضروری‌ترین عناصر بهداشت فردی است که باید در سبد خرید تمامی افراد جای داشته باشد. در حالی که کلمه “صابون” به طور کلی تصاویری از صابون‌های معمولی که ما برای حمام کردن از آن‌ها استفاده می‌کنیم را تداعی می‌کند، اما این همه چیزی نیست که صابون برای آن استفاده می‌شود؛ باید گفت انواع مختلف صابون طیف گسترده‌ای دارد که بد نیست با همه آن‌ها آشنا باشید.

صابون‌ها نمک اسیدهای چرب هستند. آن‌ها فقط پاک کننده هایی نیستند که برای بهداشت شخصی استفاده می‌شوند. بلکه می‌توان از صابون‌ها تقریباً برای تمیز کردن هر سطحی استفاده کرد. این نکته مهمی است که باید به آن توجه کرد، زیرا انواع صابون براساس سطوحی که برای تمیز کردن استفاده می‌شوند طبقه بندی شده است.

تاریخچه صابون

قدمت صابون سازی به ۲۸۰۰ سال قبل از میلاد مسیح برمی‌گردد. پشتوانه اختراع این ماده تمیز کننده استوانه‌های سفالی بود که در حفاری بابل باستان پیدا شد. این استوانه‌ها حاوی ماده‌ای صابون مانند بودند که دیواره‌های داخلی آن‌ها را پوشانده بود.

علاوه‌براین کتیبه‌های خاصی روی این استوانه‌ها وجود داشت که حاکی از این بود که خاکستر و چربی را با هم می‌جوشانند تا صابون درست شود. طبق افسانه روم باستان، کلمه صابون از کوه ساپو گرفته شده است که مکانی باستانی بود و حیوانات در آن قربانی می‌شدند. چربی و خاکستر حیوانی توسط باران شسته شده و در سواحل رودخانه تبت انباشته شده است. زنانی که در آنجا لباس می‌شستند متوجه شدند که اگر در یک نقطه خاص لباس‌ها را بشویند، لباس‌هایشان تمیزتر می‌شود. اینجا بود که استفاده از صابون برای اولین بار ظهور کرد.

تاریخچه صابون سازی و ساخت صابون دست ساز
تاریخچه صابون سازی و ساخت صابون دست ساز

چه صابونی برای چه کاری بهتر است؟

آیا صورت خود را با همان صابونی که برای شستن لباس‌هایتان استفاده می‌کنید، می‌شویید؟ برای هر نوع تمیزکاری صابون متفاوتی دارید؟ انواع صابون‌ها را چطور، می‌‌شناسید؟

باید گفت انواع مختلف صابون بسته به چیزی که باید تمیز شود استفاده می‌شود. اما آیا تا به حال فکر کرده‌اید که چند نوع صابون وجود دارد و چه چیزی آن‌ها را متفاوت می‌کند؟ انواع مختلفی از صابو‌ن‌ها براساس روش به کار رفته در ساخت آن‌ها و هدف از استفاده آن‌ها وجود دارد که در ادامه به معرفی هر کدام پرداخته‌ایم.

انواع صابون بر اساس کاربرد

هر صابونی کاربرد متفاوتی دارد. به صرت کلی همه صابون‌ها را براساس کاربردشان به ۴ دسته طبقه‌بندی کرده‌اند. از جمله:

  • صابون‌های توالت؛
  • صابون‌های غیر توالتی؛
  • صابون‌های گلیسیرین؛
  • صابون‌های شفاف.

– صابون توالت و صابون حمام

صابون‌های توالت و صابون‌های حمام از جمله مواردی هستند که کاربرد آرایشی دارند. اصطلاحات صابون توالت و صابون حمام معمولاً به جای یکدیگر استفاده می‌شوند. با این حال، آنها یک چیز نیستند و تفاوت‌های قابل توجهی بینشان وجود دارد.

اگرچه هر دو به منظور بهداشت شخصی استفاده می‌شوند، اما ترکیب آن‌ها متفاوت است. صابون‌های توالت حاوی مقدار بیشتری از مواد چرب کل (TFM) هستند که هر چه TFM بالاتر باشد، خواص پاک کنندگی صابون بهتر است. TFM بالاتر همچنین به این معنی است که صابون اثر مرطوب کنندگی بیشتری دارد. از طرف دیگر صابون‌های حمام TFM پایین‌تری دارند. این ویژگی باعث می‌شود که آن‌ها از نظر تمیز کردن در مقایسه با صابون‌های توالت خاصیت پاک کنندگی کمتری داشته باشند.

صابون توالت و صابون حمام
صابون توالت و صابون حمام

صابون های توالت بر اساس ارزش TFM و متعاقباً کارایی تمیز کنندگی به سه درجه تقسیم می‌شوند:

۱) انواع صابون توالت | درجه ۱

محتوای TFM در صابون های توالت درجه ۱ حدود ۷۶ درصد است. این صابون می‌تواند همگن یا صابون آسیاب شده با درجه بالا باشد و حتی می‌تواند ترکیبی از این دو باشد. صابون‌هایی با این سطح از محتوای TFM کف بسیار خوبی ایجاد می‌کنند. صابون های توالت درجه ۱ در رنگ‌های متنوع و معطر هستند.

۲) انواع صابون توالت | درجه ۲

صابون‌های توالت درجه ۲ حاوی تقریباً ۷۰ درصد TFM هستند. آن‌ها بافتی سفت و صاف دارند و می‌توانند سفید یا رنگی باشند. خاصیت تراش صابون‌های توالت درجه ۲ نسبتاً خوب است اما این خاصیت د ر آن‌ها به اندازه صابون‌های توالت درجه ۱ نیست. اکثر صابون‌هایی که در بازار موجود هستند معمولاً صابون‌های توالت درجه ۲ هستند.

۳) انواع صابون توالت | درجه ۳

محتوای TFM صابون‌های توالت درجه ۳ بسیار کم است. حدود ۶۰٪. آن‌ها بافتی سفت و صاف دارند، اما خاصیت تراشیدن و برش خوردن آن‌ها در بین هر سه درجه صابون توالت ضعیف‌ترین است. این نوع صابون‌ها اغلب به دلیل وجود اسید کرسیکلیک در ترکیباتشان، قرمز رنگ هستند.

– صابون های گلیسیرین

صابون‌های گلیسیرین یکی از مرطوب کننده‌ترین انواع صابون هستند. این صابون‌ها برای پوست ملایم هستند و نه تنها پوست را مرطوب می‌کند بلکه برای انواع پوست مفید نیز هستند. این صابون ها ۱۰۰% طبیعی بوده و این ویژگی باعث مناسب بودن آن‌ها برای پوست‌های حساس می‌شود. اگر مشکلات پوستی جدی مانند پسوریازیس یا اگزما رنج می‌برید و همیشه در انتخاب صابون مناسب پوستتان به مشکل می‌خورید، صابون گلیسیرین برای شما معجزه خواهد کرد.

گلیسیرین یک مرطوب کننده است، به این معنی که رطوبت را جذب می‌کند. در نتیجه، وقتی از صابون گلیسیرین استفاده می‌‍کنید، پوست شما نه تنها مرطوب شده، بلکه رطوبت نیز در آن قفل می‌شود. پوست شما برای چندین ساعت هیدراته می‌ماند و باعث می‌شود که ظاهری شاداب و نرم داشته باشید. به همین خاطر اگر به طور منظم از صابون گلیسیرین استفاده کنید، پوست شما نه تنها نرم می‌شود، بلکه احساس لطافت نیز می‌کند.

صابون حاوی گلیسیرین
صابون حاوی گلیسیرین

–  صابون های شفاف

برای تولید این نوع از صابون، به جای مخلوط کردن مواد صابون در آب، آن را در محلول الکل داغ مخلوط می‌کنند. ذراتی که در الکل حل نشده باقی می‌مانند، فیلتر شده و  به همین خاطر صابونی شفاف تشکیل می‌شود.

فیلتراسیون ذرات حل نشده باید در هنگام تشکیل صابون شفاف با دقت زیاد انجام شود؛ زیرا بر خلاف صابون معمولی، این ذرات نمی‌توانند در یک توده مات پنهان شوند. سپس محتوی الکل از مخلوط از طریق فرآیند تقطیر جدا می‌شود تا زمانی که بقایای باقی مانده قادر به تشکیل یک توده جامد باشد. صابون‌های شفاف بسیار سخت هستند و به سختی کف می‌کنند.

این صابون‌ها به اندازه صابون مات مرطوب کننده نیستند، اما برای پوست‌های چرب و در معرض آکنه بسیار موثر هستند. این به این دلیل است که الکل در طول فرآیند صابون را خنثی می‌کند. علاوه‌براین، صابون شفاف کاملاً لیز بوده و می‌توان آن را به چندین شکل تراشید.

انواع صابون براساس فرم ساخت

صابون‌ها فقط بر اساس کاربردشان طبقه بندی نمی‌شوند. می‌توان صابون‌ها را بر اساس شکل آن‌ها نیز دسته بندی کرد.

در ادامه به بررسی انواع صابون بر اساس شکل آن‌ها می پردازیم:

۱. صابون تخته‌ای

صابون تخته‌ای شامل همه انواع صابون‌هایی است که به شکل تخته‌ای در دسترس هستند. اینها شامل صابون زیبایی، صابون حمام و صابون های لباسشویی است.

۲. صابون مایع

همانطور که از نام آن مشخص است، صابون‌های مایع همانطور که از نامشان پیداست به شکل مایع در دسترس هستند. این نوع صابون برای استفاده روی بدن (شستشوی بدن)، دست‌ها یا ظروف و به عنوان مایع ظرفشویی هم تولید و استفاده می‌شوند. از صابون‌های مایع ممکن است برای تمیز کردن سطوح نیز استفاده کرد.

صابون مایع
صابون مایع

۳. صابون دست ساز

صابون های دست ساز در مقایسه با صابون‌های تجاری گران‌تر هستند. آن‌ها در دسته‌های کوچک از مواد کاملا طبیعی ساخته می‌شوند. صابون‌های دست ساز صابون‌های واقعی هستند؛ زیرا فقط حاوی مواد طبیعی هستند.

این صابون‌‌ها از روغن‌های پایه مانند روغن پالم، روغن زیتون، روغن نارگیل و یا کره مانند کره شی ساخته می‌شوند. این مواد سرشار از آنتی اکسیدان‌ها، مواد مغذی و ویتامین هایی بوده که برای سلامت پوست ضروری هستند. صابون‌های دست ساز نه تنها برای پوست شما ملایم هستند، بلکه ایمن تر نیز هستند. از آنجایی که این نوع صابون حاوی هیچ گونه مواد شیمیایی قوی و مصنوعی نیست، می‌تواند مناسب افرادی با پوست حساس باشد.

صابون دستساز
صابون دستساز

انواع صابون بر اساس مواد تشکیل دهنده

صابون‌ها را می‌توان براساس ماده اصلی مورد استفاده در تهیه آن‌ها به انواع مختلفی طبقه بندی کرد. انواع صابون بر اساس مواد تشکیل دهنده عبارتند از:

۱. صابون شیر

صابون شیر یکی از نرم‌ترین و ملایم‌ترین انواع صابون است. ماده اصلی این نوع صابون شیر است که نه تنها پوست را تغذیه می‌کند، بلکه پوست را نیز نرم خواهد کرد. بافت این نوع صابون صاف و لغزنده است.

صابون های شیر بز رایج ترین نوع صابون شیر هستند. پوست نوزادان بسیار حساس است و مواد شیمیایی خشن موجود در صابون های معمولی می‌تواند پوست آن‌ها را تحریک یا حتی آن را زبر کند. یک صابون خوب شیر بز می‌تواند پوست کودک را به آرامی تمیز کند و به آن احساس صافی ببخشد. صابون شیر بز  به قدری برای پوست لطیف و ملایم است که در واقع برای استفاده پوست نوزاد توصیه می‌شود.

صابون شیر
صابون شیر

۲. صابون عصاره دار

صابون های طعم دار از عصاره و خود گیاهان تهیه می‌شوند. این صابون‌ها در عصاره‌های مختلفی مانند نعناع فلفلی، وانیل، جلبک دریایی، علف لیمو، درخت چای و… هستند، رایحه‌ای مطبوع دارند و حس طراوت را به پوست القا می‍کنند. علاوه‌براین، بیشتر این صابون‌ها برای بیماری‌های پوستی خاص استفاده می‌شوند.

صابون عصاره دار
صابون عصاره دار

۳ . صابون حیوانی

درست مانند صابون‌های طعم‌دار از موادی که از گیاهان به دست می‌آیند، صابون‌های حیوانی نیز از چربی‌هایی ساخته می‌شوند که از حیوانات استخراج شده‌اند. ماده اصلی تشکیل دهنده این نوع صابون سدیم پیه است. بنابراین صابون حیوانی مخلوطی از پیه حیوانی و روغن است.

صابون طبیعی حیوانی
صابون طبیعی حیوانی

۴. صابون لوکس

صابون‌ها لاکچری از مواد ممتاز مانند چوب صندل، بادام و شکلات ساخته می‌شود. هر عنصر دارای مجموعه‌ای از مزایا خاص خود برای پوست است. از آنجایی که این صابون ها از مواد درجه یک و خاص ساخته شده اند، گران هستند. اما به دلیل طبیعت گیاهی و طبیعی خود برای پوست فواید بسیاری دارند.

صابون لاکچری
صابون لاکچری

۵. صابون معطر

صابون معطر برخلاف رایحه‌های ملایم صابون‌های معمولی، عطرهای فانتزی دارد. این صابون‌ها معمولا در اسپاها و سالن‌ها و در مکان‌هایی که رایحه درمانی انجام می‌شود، مورد استفاده قرار می‌گیرند. علاوه‌براین، اگر مردم به عطر و بوی تازه‌ای که این صابون ها ارائه می‌دهند علاقه مند باشند، اغلب از آن‌ها به صورت روزانه استفاده می‌کنند.

صابون معطر
صابون معطر

انواع صابون براساس روش ساخت

روش‌های مختلفی برای تولید صابون وجود دارد. هر روش با روش دیگر متفاوت است. صابون تولید شده از هر تکنیک دارای مجموعه‌ای از ویژگی‌های منحصر به فرد است.

۱. روش ذوب و ریختن

روش ذوب و ریختن یک روش ساده و بدون ریسک است که از آن برای تهیه صابون در خانه استفاده می‌شود. تنها چیزی که برای تهیه صابون با روش ذوب و ریختن نیاز دارید، یک صابون از پیش ساخته شده است.

به سادگی صابون را ذوب کنید تا کاملاً مایع شود. رنگ دلخواه و سایر مواد از جمله گیاهان، اسانس ها و مواد مغذی را اضافه کنید. تمام مواد را در پایه صابون ذوب شده مخلوط و آن را در قالب دلخواه بریزید. اجازه دهید تا خشک و سفت شود و تمام.

۲. روش پرس داغ و روش پرس سرد

هر دو روش پرس گرم و سرد از مواد اولیه برای ساخت صابون از ابتدا استفاده می‌کنند. بنابراین این روش‌های صابون سازی خالص ترین صابون‌ها را تولید می‌کنند.

– روش پرس داغ

در روش فرآیند گرم، نسبت لیمو به روغن لازم نیست به اندازه روش پرس سرد دقیق باشد. که باعث می شود روش پرس گرم بسیار آسان تر و زمان کمتری صرف شود. با این حال، نقطه ضعف این زمان گیرش سریع این است که صابون های تولید شده از این روش به اندازه روش پرس سرد از نظر بصری خوشایند نیستند. علاوه‌براین، صابون ها معمولاً به صورت توده ای در می آیند.

صابون های لباسشویی اغلب با روش پرس گرم ساخته می شوند.

– روش پرس سرد

روش پرس سرد ساخت صابون بهترین صابون ها را تولید می کند. فرآیند صابون سازی کند است و از این رو، صابون سازان زمان کافی برای ایجاد طرح ها و نقش های زیبا دارند. بیشتر صابون‌هایی که می‌توانید از نظر بصری بخرید، با استفاده از تکنیک ساخت صابون پرس سرد تولید می‌شوند.


کدام صابون برای کدام پوست مناسب است؟

پاسخ این سوال را در مقاله زیر برای شما توضیح داده‌ایم:

صابون

صابون را برخلاف تصورتان، آن‌طور که باید نمی‌شناسید!

برای داشتن پوستی زیبا و همچنین نرم و لطیف، استفاده از یک صابون خوب را توصیه می‌کنیم. اما یک صابون خوب چه ویژگی‌هایی باید داشته باشد؟


۳. روش آسیاب

روش Re-batching یا آسیاب صابون روشی برای صابون سازی وشامل استفاده مجدد از صابون‌هایی است که قبلا ساخته شده‌اند. این شامل خرد کردن صابون های قبلی (به روش پرس گرم یا روش پرس سرد) و سپس ذوب آن‌ها و تبدیلشان به صابون‌های تازه است. هر روشی برای تهیه صابون مزایا و معایب خاص خود را دارد. بنابراین صابون‌های تولید شده از هر روش، از نظر کیفیت و زیبایی نیز متفاوت است.


اگر به دنبال نوعی صابون خاص هستید صابون‌های تراست را از دست ندهید:


مواد اولیه تشکیل دهنده صابون

تمام مواد اولیه‌ای که یک صابون معمولی از آن تشکیل شده‌اند عبارتند از:

  • لیمو: واکنش بین لیمو و روغن است که صابون را از طریق فرآیندی به نام صابون سازی تولید می‌کند. دو نوع لیمو که در صابون سازی استفاده می شود، هیدروکسید سدیم و هیدروکسید پتاسیم است. گفته می‌شود که فرآیند صابونی سازی زمانی کامل می‌شود که کل لیمو مصرف شود.
  • آب: آب بخش مهمی از روند تولید صابون را تشکیل می‌دهد. لیمو قبل از اینکه با روغن مخلوط شود در محلول با آب مخلوط می‌شود.
  • اسانس: اکثر صابون های موجود امروزی معطر هستند. بنابراین، یک ماده معطر، یک عنصر مهم از صابون‌ها را تشکیل می‌دهد. از روغن‌های معطر یا اسانس‌های گیاهی برای افزودن عطر به صابون استفاده می‌شود.
  • رنگ: رنگ جزء ضروری همه صابون‌ها هستند. صابون‌های رنگی از نظر بصری جذاب‌تر هستند و به همین دلیل است که معمولاً رنگ‌ها و رنگدانه‌های مورد تایید FDA را به صابون ها اضافه می‌کنند.
  • مواد نگهدارنده: صابون‌های واقعی که از روغن، لیمو و آب ساخته می‌شوند نیازی به مواد نگهدارنده ندارند، اما اغلب به صابون‌های مایع مواد نگهدارنده اضافه می‌کنند.
  • پایه صابون آماده: پایه‌های صابون ممکن است کاملا طبیعی یا مصنوعی باشند. پایه صابون شامل موادی است که برای ذوب شدن صابون قبل از ریختن در قالب لازم است.
مواد اولیه تشکیل دهنده صابون
مواد اولیه تشکیل دهنده صابون

امروزه صابون‌ها جز حیاتی زندگی ما هستند. آن‌ها عنصر اساسی همه مراحل نظافت هستند، خواه خود نظافتی باشد یا نظافت خانه یا شستن لباس یا ظروف. هر زمان که چیزی وجود دارد که باید تمیز شود، صابون‌ها و مواد شوینده، مواد پاک کننده‌ای هستند که ما از آن‌ها استفاده می‌کنیم.

وقت تصمیم گرفتن برای خرید صابون رسیده!

اکنون که همه چیز را در مورد انواع صابون‌های موجود می‌دانید، بهتر می‌توانید بفهمید که چرا برخی از انواع صابون‌ها برای پوست استفاده می‌شوند و برخی نه. حالا می‌توانید تصمیم بگیرید که کدام نوع صابون برای هدفی که در ذهن دارید مناسب است.

سری به وبسایت لیاتیم بزنید تا با انواع صابون تولید شده در خط تولید ما آشنا شوید. استفاده از بهترین مارک صابون برای صورت را تجربه کنید.

اینستاگرام لیاتیم
تلگرام لیاتیم
۵/۵ - (۱ امتیاز)

دیدگاه کاربران (2 دیدگاه)

دیدگاهتان را بنویسید