صفحه اصلی > مد و زندگی : انواع ماساژ بدن؛ روش‌هایی برای بهتر کردن حال روحی و جسمی!

انواع ماساژ بدن؛ روش‌هایی برای بهتر کردن حال روحی و جسمی!

انواع ماساژ بدن

بدن شما به خوبی می‌تواند این خبر را بدهد که به ماساژ نیاز دارد یا نه – اگر می‌توانست این را هم بگوید که از میان انواع ماساژ بدن به کدامشان نیاز دارد، دیگر خیلی خوب می‌شد. اگر خیلی درباره ماساژ اطلاعات ندارید یا هرگز سراغ ماساژ بدن نرفته‌اید، ممکن است با انواع ماساژ بدن و شناختنشان کمی گیج شوید. خوشبختانه شکل و شمایل انجام هرکدام از این انواع ماساژ بدن و مزایایی که برایتان دارد، متفاوت است. همراهمان باشید که قرار است در این مطلب از لیامگ هر مدل اطلاعاتی که درباره ماساژ نیاز دارید را به شما بدهیم.

انواع ماساژ بدن | ماساژ سوئدی

این ماساژ روی ریلکس کردن شما متمرکز است و خیلی از آدم‌ها وقتی واژه ماساژ را می‌شنوند اولین نوعی که در ذهنشان شکل می‌گیرد همین است. درمانگرها برای کمک به کاهش تنش در ماهیچه‌ها، از دنباله‌ای از ضربات، مشت و مال و حرکات دایره‌ای طولانی استفاده می‌کنند. رایحه‌درمانی نیز ممکن است برای بیشتر کردن آرامش شما در این جلسه ماساژ مورد استفاده قرار بگیرد.

مزایا: علاوه بر کمک به راحت کردن عضلات و از بین بردن تنش‌ها، ماساژ سوئدی همچنین می‌تواند به افزایش گردش خون در بدن کمک کند.

در صورتی امتحان کنید که: با دنیای ماساژ آشنایی ندارید یا به دنبال جلسه‌ای هستید که تنش‌های کمر و شانه شما را برطرف کند و آرامتان نماید.

انواع ماساژ بدن | ماساژ بافت‌های عمیق

همان‌طور که از نامش پیداست، ماساژ بافت‌های عمیق، لایه‌های عمیق‌تر بافت عضلانی را برای از بین بردن تنش‌ها هدف قرار می‌دهد. به همین خاطر، مشت و مال دادن در این روش نسبت به ماساژ سوئدی کمی محکم‌تر انجام می‌شود.

مزایا: ماساژ بافت‌های عمیق برای آزادکردن تنش‌های مزمن بسیار مفید است و همچنین می‌تواند به بهبود طیف حرکات کمک کند.

در صورتی امتحان کنید که: از دردهای مزمن رنج می‌برید یا فشار بیشتری نسبت به ماساژ سوئدی را می‌خواهید.

ماساژ بافت‌های عمیق
ماساژ بافت‌های عمیق

انواع ماساژ بدن | ماساژ سنگ داغ

به جای این که صرفاً زیر دستان کسی که ماساژ می‌دهد قرار بگیرید، درمانگر، سنگ‌های بازالت حرارت دیده را روی کمرتان می‌گذارد کشیدگی‌ها و تنش‌های بدنی‌تان از بین برد.

مزایا: علاوه بر کمک به از بین رفتن تنش‌ها، حرارت ناشی از سنگ به بهبود گردش خون کمک می‌کند.

در صورتی امتحان کنید که: نقاطی روی بدنتان هست که حسابی گرفته یا گرمادرمانی را دوست دارید.

انواع ماساژ بدن | ماساژ ورزشی

به طور خاص برای ورزشکاران طراحی شده است، ماساژ ورزشی را می‌توان مشتقی از ماساژ سوئدی در نظر گرفت که هدف آن شناسایی درد ناشی از حرکات تکراری و کمک به ریکاوری زودتر و جلوگیری از آسیب‌های جدی است.

مزایا: سریع‌تر شدن زمان ریکاوری، طیف بهتر حرکتی و بهبود عملکرد تنها چند مزیت ساده هستند که توسط کسانی که به طور منظم ماساژ ورزشی می‌گیرند، گفته شده است.

در صورتی امتحان کنید که: ورزشی را به طور مستمر انجام می‌دهید و می‌خواهید بدنتان در بهترین شرایط خود قرار داشته باشد.

انواع ماساژ بدن | ماساژ شیاتسو

سبک ژاپنی ماساژ است که در طب چینی ریشه دوانده است. ماساژ شیاتسو با هدف از بین بردن گرفتگی‌ها وارد عمل می‌شود و نیروی انرژی بدن یا QI را آزادانه به جریان می‌اندازد. درمانگران از تکنیک‌های مختلفی استفاده می‌کنند اغلب آرنج، زانو و حتی پای خود را در هنگام ماساژ به کار می‌گیرند و با آن تلاش می‌کنند تا تنش‌های موجود در کمر یا مفاصل را از بین ببرند.

مزایا: ماساژ شیاتسو بهترین شیوه برای رهایی از استرس است و همچنین به بهبود گردش خون کمک می‌کند و باعث تولید اکسی‌توسین می‌شود.

در صورتی امتحان کنید که: نیاز جدی به رهایی از استرس و ریلکس کردن داشته باشید. البته در صورتی که درباره انواع شرقی ماساژ کنجکاو هستید و نمی‌دانید یک مقدمه عالی را از کجا پیدا کنید، باید با این ماساژ شروع کنید.

ماساژ شیاتسو
ماساژ شیاتسو

انواع ماساژ بدن | ماساژ سه نقطه

درست مثل ماساژ بافت‌های عمیق، ماساژ سه نقطه تنش‌های مزمن را هدف قرار می‌دهد و سراغ آنهایی می‌رود که در عمق عضلات قرار دارند. اما درحالی که بافت‌های عمیق برای رهایی از تنش در نواحی بزرگ مفید هستند، سه نقطه برای درهایی بهتر است که از نقطه‌ای خاص بیرون بزند.

مزایا: درد ناشی از سیاتیک، مشکلات روتاتور کاف، سفت شدن مفاصل، فاسیای کف پا و سایر مشکلات خاص را حل می‌کند.

در صورتی امتحان کنید که: از هرکدام از مشکلاتی که بالاتر گفتیم، رنج می‌برید یا دوست دارید کمی درد بکشید اما لذت هم ببرید.

انواع ماساژ بدن | ماساژ زوج ها

درمان‌گران دو نفر را کنار هم داخل یک اتاق قرار می‌دهند و همزمان ماساژشان می‌دهند. ماساژ سوئدی روش معمولی است که در آنجا مورد استفاده قرار می‌گیرد اما شما می‌توانید دیگر انواع ماساژ مثل بافت‌های عمیق یا سنگ داغ را هم درخواست بکنید.

مزایا: از آنجایی که زمینه عاشقانه‌ای در این نوع ماساژ وجود دارد، بهتر است سعی کنید حتما با کسی که دوستش دارید آنجا باشید. در غیر این صورت یک فرد صمیمی مثل خواهر، مادر، دوست صمیمی که بتوانید کنار او نیمه برهنه شوید.

در صورتی امتحان کنید که: به دنبال بازیابی حس عاشقانه خود با کسی که دوستش دارید، هستید یا نمی‌توانید از کسی که دوستش دارید حتی در هنگام ماساژ هم برای ۱ ساعت دور شوید.

انواع ماساژ بدن | ماساژ قبل از تولد

این سبک ماساژ با هدف کاهش درد زایمان برای مادران باردار ایجاد شده است. به جای این که به پشت دراز بکشند، فرد باید به یک طرف بدن دراز بکشد یا روی تخت ماساژی قرار بگیرد که جای شکم او سوراخی بزرگ وجود داشته باشد که شکم از آن بیرون بزند.

مزایا: کاهش درد در هنگام زایمان و همچنین کمک به درمان افسردگی، بی‌خوابی و اضطراب.

در صورتی امتحان کنید که: زایمان شما دارد باعث دردی قابل توجه در ناحیه پایین کمرتان می‌شود.

ماساژ قبل از تولد
ماساژ قبل از تولد

انواع ماساژ بدن | رفلکسولوژی

رفلکسولوژی شکل اختصاصی ماساژ پا است که در طول آن برخی نقاط مهم روی پا تحریک می‌شوند و گفته می‌شود برای هماهنگی اندام و سیستم‌های مختلف بدن بسیار مهم است.

مزایا: به طور سنتی، رفلکسولوژی برای تصحیح و برگرداندن تعادل به کل بدن استفاده می‌شد. اما درست مثل هر ماساژ پای دیگری، برای از بین بردن تنش‌های ناشی از پوشیدن کفش پاشنه بلند یا تمام روز سر پا بودن، مفید است.

در صورتی امتحان کنید که: کنجکاو هستید بدانید چطور رفلکسولوژی می‌تواند بافت‌های دیگر بدن شما را اصلاح کنید یا به دنبال آرام کردن درد پایتان هستید.


اگر مشتاق هستید تا با مراحل ماساژ صورت در منزل آشنا شوید، مقاله زیر را از دست ندهید.

ماساژ صورت

۷ مرحله ماساژ صورت در منزل+ آموزش تصویری

ماساژ صورت تاثیر زیادی در رفع خستگی و از بین بردن چین و چروک‌های پوست دارد. برای یادگیری مراحل انجام یک ماساژ ساده در خانه با ما همراه باشید.


انواع ماساژ بدن | ماساژ تایلندی

به نام ماساژ یوگا نیز شناخته می‌شود. ماساژ تایلندی معمولا فرد را مجبور به انجام برخی حرکات کششی سخت می‌کند و کاملا هم با لباس انجام می‌شود.

مزایا: بهبود انعطاف پذیری، طیف بیشتر حرکتی و از بین بردن موقتی درد.

تنها در صورتی استفاده کنید که: می‌خواهید انعطاف بدنی شما بیشتر شود و دوست دارید در طول ماساژ لباس تنتان باشد.

انواع ماساژ بدن | ماساژ پا

همان‌طور که از نامش پیداست ماساژی است برای آرام کردن پا.

مزایا: برخلاف رفلکسولوژی هدف آن دیگر نواحی بدن نیست. ماساژ پا صرفاً برای ریلکس کردن پا به خاطر دردهایی است که کشیده.

در صورتی امتحان کنید که: شغلی دارید که نیازمند این است که تمام روز سر پا بایستید.

ماساژ پا
ماساژ پا

ماساژ پوست بدن با روغن آرگان پوست تراست

اگر به دنبال یک روغن پوست فوق‌العاده با مزایای بسیار هستید، ما به شما روغن آرگان پوست تراست را پیشنهاد می‌کنیم. این روغن پوست شما را به‌خوبی نرم کرده و به حفظ رطوبت آن کمک می‌کند. این روغن پوست را ترمیم و آن را سفت و مستحکم می‌سازد. علاوه بر این، باعث جوانسازی پوست شده و از ایجاد لک روی آن پیش‌گیری می‌کند. با استفاده از این محصول، روند پیری پوست شما به تاخیر می‌افتد.

به فکر سلامتی خود هستید؟

معلوم است که هستید! اگر نبودید که اینجا نمی‌آمدید، نه؟ در این مطلب از لیامگ به بررسی انواع ماساژ بدن پرداختیم. سعی کردیم ویژگی‌هایی مهم در ارتباط با هرکدام از این ماساژها را برایتان بنویسیم که در صورت نیاز، بتوانید به درستی انتخاب کنید که کدامشان برای مشکلی که در حال حاضر دارید، مناسب است.

اینستاگرام لیاتیم
تلگرام لیاتیم
۵/۵ - (۱ امتیاز)

دیدگاه کاربران (2 دیدگاه)

دیدگاهتان را بنویسید