صفحه اصلی > محصولات آرایشی و مد و زندگی : آشنایی با انواع خط چشم

آشنایی با انواع خط چشم

خط چشم یکی لوازم اصلی در هر کیف آرایشی است که تفاوت زیادی را در ظاهر افراد ایجاد می‌کند؛ از چشم‌های گربه‌ای خیره‌کننده تا آرایش‌های ظریف چشم. تمامی این‌ها چهره‌های متفاوتی را ایجاد می‌کنند که با انواع خط چشم به‌وجود خواهند آمد. نکته کلیدی برای داشتن چشمانی زیبا، آشنایی با کشیدن انواع مدل خط چشم است. چه در آرایش مبتدی باشید و چه در حال تقویت مهارت‌های‌تان هستید، در این مقاله اطلاعات مفیدی در اختیار شما قرار خواهیم داد تا چشمانتان را زیباتر از چیزی  که هست کنید.

اهمیت خط چشم در آرایش

استفاده از انواع خط چشم، به خاص شدن آرایش کمک زیادی می‌کند. خط چشم موجب می‌شود تا چشمان فرد زیباتر، نافذتر و درشت‌تر دیده شوند. زیبایی چشمان نقش مهمی در زیبایی کل چهره خواهد داشت. برای کشیدن خط چشم باید ابتدا زیرسازی لازم ایجاد شود؛ به همین منظور استفاده از یک پرایمر که منافذ پوستی را مسدود می‌کند به رسم بهتر خط چشم کمک زیادی خواهد کرد.

معرفی انواع مختلف خط چشم

اولین گام برای آرایش چشم و کشیدن خط چشم این است که مناسب‌ترین شیوه را پیدا کنید. چشمان هر فردی منحصربه‌فرد هستند و خط چشم باید بر اساس فرم و ویژگی‌های آن کشیده شود. رایج‌ترین انواع خط چشم عبارتند از ژله‌ای، کرمی، مدادی، مایع و نوک نمدی.

انواع خط چشم
انواع خط چشم

۱- خط چشم ژله‌ای

همانطور که از نام آن مشخص است، خط چشم ژله‌ای دارای ماده‌ای با قوام نیمه جامد و ژل مانند است. اینگونه از خط چشم‌ها به صورت قوطی یا مدادی عرضه می‌شوند و نسبت به خطوط مدادهای سنتی دارای انعطاف‌پذیری بیشتری هستند.

در ژل‌های خط چشم از فرمول‌هایی با ماندگاری طولانی استفاده می شود که کاملاً ضدلک هستند و توانایی ایجاد ظاهری متفاوت را دارند. با چنین خط چشمی امکان طراحی چشم‌های دودی، بال‌های لکه‌دار و اشکال گرافیکی وجود دارد. ضد آب بودن آن‌ها نیز موجب می‌شود تا برای استفاده طولانی مدت مناسب باشند.

خط چشم‌های ژله‌ای که به شکل مداد عرضه می‌شوند را به‌طور مستقیم روی مژه‌ها استفاده می‌کنند. در خط چشم‌های  ژله‌ای قوطی از برس خاصی برای کشیدن خط چشم استفاده می‌شود. فقط ۱ تا ۲ دقیقه زمان خواهد برد تا خط چشم ژله‌ای خشک شود. بنابراین اگر می‌خواهید ظاهری مات و پراکنده داشته باشید، خیلی سریع آن را با یک برس زاویه‌دار، لکه‌دار کنید.

خط چشم ژله‌ای
خط چشم ژله‌ای

۲- خط چشم کرمی

مزیت مهم خط چشم‌های کرمی قابلیت ترکیب آن‌ها با یکدیگر است که موجب دستیابی به ظاهری طبیعی، نرم و لطیف خواهد شد. البته اگر قصد دارید خط چشم واضح و پررنگی داشته باشید و به استفاده از این نوع خط چشم تاکید دارید، امکان استفاده چندلایه‌ای با نوک برس ضخیم‌تر را خواهید داشت.

به‌طور معمول خط چشم‌های کرمی به‌صورت مداد یا لوله‌ای موجود هستند که می‌توانید آن را مستقیم روی پلک خود قرار دهید. همچنین در مدل‌هایی که در قوطی عرضه می‌شوند برس‌های مخصوصی برای کشیدن انواع خط چشم ساده استفاده می‌شوند. استفاده از برس به شما کمک می‌کند تا خطوط دقیق‌تری را ترسیم کنید.

خط چشم ژله‌ای
خط چشم ژله‌ای

۳- خط چشم مدادی

مداد چشم سنتی که به آن خط چشم کژال یا سرمه نیز گفته می‌شود به‌صورت مدادهایی نازک تولید شده‌اند. این ماده نرم، خشک و ابریشمی است که این امکان را می‌دهد تا آرایش جسورانه‌تری در چشم‌ها داشته باشید. کشیدن انواع خط با مداد چشم، تبحر فرد را در کشیدن خط چشم نشان میی‌دهد. به‌طور سنتی، خط چشم مدادی در سایه‌های مشکی و خاکستری وجود دارد. البته امروزه مداد چشم در رنگ‌های مختلفی در بازار یافت می‌شود.

خط چشم مدادی برای افراد مبتدی مناسب است. با استفاده از اسفنج کوچک بعد از کشیدن خط چشم، امکان ایجاد لکه نیز وجود دارد. باید توجه داشت که این خط چشم ماندگاری بالایی ندارد.

خط چشم مدادی
خط چشم مدادی

۴- خط چشم مایع

همانطور که از نام آن حدس زده می‌شود، خط چشم مایع نوعی خط چشم است که دارای فرمول مایع است. اغلب در یک لوله قرار می‌گیرد (مانند ریمل) و همراه با یک اپلیکاتور عرضه می‌شود که در تیوپ فرو می‌رود. برای کشیدن انواع خط چشم مایع،
اپلیکاتورهای مختلفی عرضه می‌شوند. برخی از آن‌ها دارای نوک برسی ظریف هستند و برخی دیگر برس‌هایی با نوک ضخیم دارند. همچنین به لحاظ جنسی شاهد عرضه اپلیکاتورهای پلاستیکی یا فلزی هستیم.

خط چشم‌های مایع برای ترسیم انواع مختلف بال، خطوط دقیق و چشم‌های گربه‌ای عالی هستند. البته برای کشیدن انواع خط چشم باید مهارت کافی داشته باشید. برای جلوگیری از لکه شدن ناخواسته، حتما اجازه دهید آستر مایع پس از استفاده به‌طور کامل خشک شود.

خط چشم مایع
خط چشم مایع

۵- خط چشم نوک نمدی

خط چشم نوک نمدی نوعی خط چشم مایع است که دارای نوک نمدی داخلی است. برخلاف اپلیکاتوری که در لوله قرار می‌گیرد، اپلیکاتور نوک نمدی در بالایی آن باز می‌ماند و خط چشم مایع را از لوله جذب می‌کند.

برای کشیدن، خط چشم نمدی را مانند یک نشانه‌گر نگه دارید. برخی از افراد هنگام استفاده از این نوع خط چشم، کنترل بیشتری دارند؛ به همین دلیل برای رسم خط چشم‌های بالدار عالی است.

خط چشم نوک نمدی
خط چشم نوک نمدی

۶- خط چشم پودری

استفاده از پودرها در کشیدن انواع خط چشم بسیار ساده است و تنوع رنگ زیادی را در اختیار استفاده‌کننده خواهد گذاشت. ترکیب رنگ پودرها موجب می‌شود تا امکان دستیابی به رنگ مورد نظر وجود داشته باشد. البته باید توجه داشت که خط چشم پودری ماندگاری زیادی ندارد.

خط چشم پودری
خط چشم پودری

معرفی انواع مدل‌های خط چشم

با توجه به نوع خط چشمی که ترسیم می‌کنید به ظاهرهای مختلفی دست پیدا می‌کنید. سبک‌های زیادی برای انتخاب وجود دارند:

۱- مدل خط چشم | خط چشم‌های طبیعی (Natural)

در این مدل هدف از کشیدن انواع خط چشم بهبود ظاهر طبیعی چشمان است. خط چشم طبیعی، مژه‌ها را بلندتر و چشم‌ها را واضح نشان می‌دهد. تنها کافی است با استفاده از مداد یا خط چشم کرمی، یک خط روشن و ساده در امتداد خط مژه بالایی ترسیم کنید.

۱- مدل خط چشم | خط چشم دودی (Smoky Eye)

اگر به دنبال ایجاد تفاوت در ظاهر آرایشی خود هستید، چشم دودی گزینه‌ای مناسب است. با استفاده از خط چشم کرمی، مداد یا ژل خط ضخیمی در امتداد خط مژه بالای خود بکشید. در مرحله بعد خط چشم را روی خط مژه پایین خود بمالید و خط بالایی و پایینی را لکه‌دار کنید تا اثری دودی داشته باشید.

۳- مدل خط چشم | خط چشم بالدار (Winged)

برای کشیدن انواع خط چشم بالدار باید از خط چشم‌های مایع یا نمدی استفاده کنید. اگر در اولین تلاش خود به نتیجه مدنظر نرسیدید، نگران نشوید. زیرا برای دستیابی به مهارت کافی نیاز به تمرین و تکرار زیادی دارید.

۴- مدل خط چشم | خط چشم گربه‌ای (Cat Eye)

در حالی که خط چشم بالدار از لبۀ بیرونی چشم شروع می‌شود، چشم گربه‌ای به‌طور معمول از گوشه داخلی تا لبه بیرونی و فراتر از آن اعمال می‌شود. در این شیوه رسم خط چشم، خط اشک چشم پوشانده می‌شود تا چشم‌ها شباهت بیشتری به چشمان گربه پیدا کند. برای رسیدن به این ظاهر از خط چشم مایع یا نمدی در خط مژه بالایی و خط چشم ژله‌ای، کرم یا مداد چشم در خط مژه پایین استفاده می‌کنیم.

۵- مدل خط چشم | خط چشم هنری (Artistic)

از بازی با انواع مختلف خط چشم نترسید. سعی کنید از رنگ‌های روشن استفاده کنید. داشتن زرق و برق در انواع خط چشم با استفاده از الگوها یا اشکال هندسی به آرایش صورت جلوه‌ای خاص خواهد بخشید. حتی می‌توانید تعدادی نقطه ایجاد کنید و با ایجاد فضاهای متفاوت، زیبایی خیره‌کننده‌ای را خلق کنید.

مدل خط چشم
مدل خط چشم

چگونگی آرایش با انواع خط چشم

خط چشم از هنرهای آرایشی است که نقش مهمی در زیبایی و جلوه‌گری صورت دارد. برای کشیدن انواع خط چشم بیش از هر چیزی به تمرین نیاز دارید تا به مهارت کافی دست پیدا کنید. توجه به مراحل زیر کمک زیادی خواهد کرد تا خط چشم‌های مختلف را به درستی ترسیم کنید:

۱) استفاده از پرایمر چشم:

برای کشیدن خط چشم نیاز به یک بوم صاف دارید. به همین دلیل با استفاده از یک پرایمر زیرسازی لازم را ایجاد کنید. آماده‌سازی اطراف چشم یک محیط یکنواخت و روان را برای رسم خط چشم و ماندگاری آن ایجاد می‌کند؛

۲) دنبال کردن خط مژه:

مهم نیست که قصد دارید چه نوع خط چشمی را بکشید، فقط باید تا حد امکان به خط مژه نزدیک بمانید؛

۳) استفاده از حرکات کوچک:

اگر در استفاده از خط چشم تازه‌کار هستید، خط چشم را کوچک رسم کنید و آن را دنباله‌دار نکنید. در شروع کار حتماً چشمان خود را به صورت نیمه باز نگه دارید. رسم خط چشم پایه امکان کنترل کافی را به شما می‌دهد. استفاده از برس‌های مخصوص خط چشم به شما کمک خواهد کرد. توجه داشته باشید دست شما باید کاملا آزادانه عمل کند و هرگز آن را تکیه‌گاه قرار ندهید؛

۴) قرینه‌سازی:

در کشیدن انواع خط چشم، توجه به قرینه بودن اهمیت دارد. سعی کنید ابتدا یک خط چشم را به‌طور کامل رسم کرده و سپس خط چشم دیگر را با توجه به آن قرینه کنید؛

۵) دقت به رنگ خط چشم:

افرادی که دارای چشمان قهوه‌ای هستند از هر رنگ خط چشمی استفاده می‌کنند. در هنگام استفاده از رنگ‌های مختلف باید به سایه، رنگ پوست و حتی رنگ موی خود توجه کنید. همچنین در مدل‌های آرایش فانتزی از خط چشم اکلیلی هم استفاده می‌شود که درخشندگی و جلوه خاصی را به‌وجود می‌آورد؛

۶) ریمل:

آرایش چشم در کنار آرایش مژه‌ها و ابروها تکمیل خواهد شد. خط چشم را با مژه‌های خود متناسب کنید. به‌سادگی از فر مژه، ریمل‌های بلندکننده و حجم‌دهنده استفاده کنید. انواع خط چشم، ظاهری متفاوت را در افراد ایجاد خواهند کرد. با رعایت ساده‌ترین نکات، آرایشی متفاوت را به‌وجود آورید. با تمرین، مهارت خود را در رسم خط چشم افزایش خواهید داد. برای شروع کار امکان استفاده از شابلون را خواهید داشت ولی به مرور زمان باید برای یک میکاپ حرفه‌ای خط چشم را بدون کمک گرفتن از چنین ابزارهایی رسم کنید.

استفاده درست از انواع مدل‌های خط چشم

استفاده درست از انواع خط چشم تاثیر زیادی بر آرایش صورت دارد. یک خط چشم حالت کلی صورت را تغییر می‌دهد و موجب جلوه‌گری چشمان خواهد شد. امروزه انواع خط چشم‌ها در بازار عرضه می‌شوند. به همین دلیل امکان انتخاب مدل مدنظر مشتریان به‌سادگی فراهم شده است.

تجربه خود را در رابطه با استفاده از خط چشم در آرایش برای ما در قسمت کامنت‌ها بنویسید.

اینستاگرام لیاتیم
تلگرام لیاتیم
۵/۵ - (۱ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید