نام زردچوبه ما را به یاد آشپزی و آشپزخانه می‌اندازد. احتمالاً با خواص بی‌نظیر زردچوبه آشنا هستید و در غذا‌های خود از آن استفاده می‌کنید. اما آیا از فواید زردچوبه برای پوست هم با خبرید؟ زردچوبه، پوست را پاک‌سازی می‌کند و توان این را دارد تا اکثر بیماری‌های پوستی را درمان کرده و پوست شما را به سالم‌ترین حد خود برساند. زردچوبه می‌تواند شما را از شر آکنه راحت کند و به‌مرور پوستی درخشان و بدون لک را به شما هدیه دهد.

بیماری‌های پوستی نه‌تنها گاهی با درد روبه‌رو هستند، بلکه تأثیر مستقیم در اعتماد به نفس انسان دارند. شما با رعایت چند نکته و دانستن چگونگی استفاده از زردچوبه، می‌توانید اعتماد به نفس خود را به‌سرعت برگردانید و هر روز از تصویر خود در آینه لذت ببرید. ما در اینجا هر آن چیزی که شما برای پوستی زیبا نیاز دارید را برایتان فراهم کرده‌ایم. با ما تا آخر این مقاله همراه باشید تا قدمی مثبت به سمت پوستی درخشان برداشته باشید.

فواید زردچوبه برای پوست

ادویه زردچوبه از دیرباز توسط بسیاری از فرهنگ‌ها به‌عنوان مصارف دارویی و همچنین آشپزی در نظر گرفته شده است. این ادویه که جزء اصلی در کاری است، صدها سال است که به دلیل اثرات ضد‌میکروبی، ضدالتهابی، آنتی‌اکسیدانی و ضد توموری آن موردتوجه قرار گرفته است. بر اساس یک مطالعه در سال ۲۰۱۶، شواهد اولیه نشان می‌دهد که محصولات و مکمل‌های زردچوبه، کورکومین، چه خوراکی و چه موضعی، ممکن است مزایای درمانی برای سلامت پوست داشته باشند. کورکومین جزء اصلی زردچوبه است.

این ادویه زرد و نارنجی شبیه به زنجبیل است. زردچوبه به‌عنوان ادویه آسیاب شده یا در مکمل‌ها و سایر محصولات زیبایی و پوست در دسترس همه قرار دارد. فواید زردچوبه در درجه اول به دلیل وجود کورکومین است. کورکومین دارای خواص ضد‌التهابی و آنتی‌اکسیدانی است. تحقیقات علمی مدرن تازه شروع به مطالعه تأثیر مثبت زردچوبه کرده است، اما بسیاری معتقدند که چندین کاربرد مفید برای پوست دارد. ما در اینجا به چند نکته از فواید زردچوبه برای پوست اشاره می‌کنیم.

فواید زردچوبه برای پوست
فواید زردچوبه برای پوست

فواید زردچوبه برای پوست | حاوی خواصی است که به درخشش طبیعی کمک می‌کند.

زردچوبه حاوی آنتی‌اکسیدان‌ها و اجزای ضدالتهابی است. این ویژگی‌ها ممکن است باعث درخشندگی پوست شوند. زردچوبه همچنین می‌تواند با نشان دادن درخشش طبیعی پوست شما را احیا کند.

ممکن است بخواهید یک ماسک صورت زردچوبه را در خانه امتحان کنید تا ببینید آیا این ادویه تأثیر مثبتی روی پوست شما دارد یا خیر. شما می‌توانید مقدار کمی ماست یونانی، عسل و زردچوبه را با هم مخلوط کرده و به‌صورت خود بمالید. ماسک را به مدت ۱۵ دقیقه روی پوست نگه دارید و سپس با آب بشویید.

فواید زردچوبه برای پوست | التیام بخش زخم‌ها است.

کورکومین موجود در زردچوبه می‌تواند با کاهش التهاب و اکسیداسیون به بهبود زخم‌ها کمک کند. همچنین پاسخ بدن ما به زخم‌های پوستی را کاهش می‌دهد. این باعث می‌شود که زخم‌های ما سریع‌تر بهبود یابد. مطالعات نشان داده‌اند که زردچوبه می‌تواند بر بافت و کلاژن نیز تأثیر مثبت بگذارد. در برخی مجله‌ها، استفاده از کورکومین را به‌عنوان یک فرمول بهینه برای بهترین کار بر روی زخم‌های پوستی توصیه می‌کنند.

فواید زردچوبه برای پوست | می‌تواند به بیماری پسوریازیس کمک کند.

خواص آنتی‌اکسیدانی و ضدالتهابی زردچوبه ممکن است با کنترل عود و علائم دیگر به پسوریازیس شما کمک کند. بنیاد ملی پسوریازیس بیان می‌کند که می‌توانید از این ماده به‌عنوان مکمل یا با افزودن آن به غذا استفاده کنید. قبل از اینکه آن را امتحان کنید، بنیاد توصیه می‌کند در مورد دوز مناسب با یک متخصص صحبت کنید.

فواید زردچوبه برای پوست | جای آکنه را از بین می‌برد.

ممکن است بخواهید ماسک صورت زردچوبه را امتحان کنید تا به کاهش آکنه و هرگونه اسکار ناشی از آن کمک کند. خواص ضدالتهابی می‌تواند منافذ پوست شما را هدف قرار داده و پوست را آرام کند. زردچوبه برای کاهش جای زخم نیز شناخته شده است. این ترکیب از کاربردها ممکن است به پاک شدن و از بین رفتن صورت شما از جوش‌ها و آکنه کمک کند.

از بین بردن جای آکنه با زردچوبه
از بین بردن جای آکنه با زردچوبه

فواید زردچوبه برای پوست | به درمان گال کمک می‌کند.

در یک مطالعه اولیه که در هند انجام شد، ترکیبی از زردچوبه و چریش، گیاهی بومی هند، در درمان گال مؤثر بود. گال شرایطی است که توسط آکنه‌های میکروسکوپی ایجاد می‌شود که بثورات پوستی به جا می‌گذارد.

فواید زردچوبه برای پوست | بیماری‌های پوستی را از بین می‌برد.

مطالعات کافی برای ارائه شواهد قطعی در مورد اینکه چگونه زردچوبه می‌تواند به سایر بیماری‌های پوستی کمک کند، وجود ندارد. با این حال، می‌تواند به اگزما، آلوپسی، لیکن پلان و سایر مشکلات پوستی کمک کند.

مطالعه‌ای در تحقیقات فیزیوتراپی انجام تحقیقات بیشتر در مورد اثرات زردچوبه بر شرایط مختلف پوست را توصیه می‌کند. زردچوبه به‌عنوان یک ماده موثر در درمان پوستی شناخته شده است.

فواید زردچوبه برای پوست | خواص ضد باکتریایی و ضدآکنه دارد.

یکی از عوامل ایجاد آکنه، باکتری معروف به پروپیونی باکتریوم آکنه، فراوان‌ترین باکتری روی پوست انسان است. اغلب، برای درمان آکنه شدید، آنتی‌بیوتیک‌هایی مانند اریترومایسین و کلیندامایسین، در ترکیب با آزلائیک اسید تجویز می‌شود. با این حال، با افزایش مقاومت دارویی، محققان به طور مداوم عوامل ضد‌میکروبی جدید را آزمایش می‌کنند.

یکی از احتمالاتی که مورد توجه تحقیقات قرار گرفته است، کورکومین است. یک مقاله در سال ۲۰۱۳ نشان می‌دهد که کورکومین در ترکیب با اسید لوریک، فعالیت ضد باکتریایی در برابر تعدادی از باکتری‌ها دارد.


حالا که با فواید زردچوبه بیشتر آشنا شدید، در مقاله زیر با خواص ماسک زردچوبه برای پوست بیشتر آشنا شوید.

خواص ماسک زردچوبه برای پوست

خواص ماسک زردچوبه برای پوست؛ چیزهایی که درباره این ادویه نمی‌دانستید!

برای مقابله با آکنه و مشکلات پوستی، نیازی به کلافگی نیست. ما اینجا برایتان پرده از خواص ماسک زردچوبه برای پوست برداشته‌ایم. با این معجزه آشنا شوید.


فواید زردچوبه برای پوست | خواص ضد التهابی دارد.

چندین مطالعه اولیه تأیید می‌کنند که کورکومین موجود در زردچوبه ممکن است التهاب را در انسان کاهش دهد و طبق مقاله‌ای در سال ۲۰۱۷، تحقیقات نشان می‌دهد که کورکومین می‌تواند به مدیریت شرایط اکسیداتیو و التهابی کمک کند. نشانه‌هایی وجود دارد که خواص ضد التهابی زردچوبه ممکن است روی آکنه نیز مؤثر باشد.

فواید زردچوبه برای پوست | آکنه را از بین می‌برد.

طرفداران زردچوبه برای درمان آکنه هم کاربردهای خوراکی و هم موضعی را پیشنهاد می‌کنند. مصرف خوراکی معمولاً از سه روش پیروی می‌کند:

  • پخت و پز با زردچوبه به‌عنوان ادویه
  • نوشیدن یک چای زردچوبه
  • مصرف مکمل زردچوبه

توجه داشته باشید که کورکومین می‌تواند با برخی داروها تداخل داشته باشد و برای افراد مبتلا به بیماری کیسه صفرا توصیه نمی‌شود. قبل از افزودن زردچوبه به برنامه درمان آکنه با پزشک خود صحبت کنید. اگر می‌خواهید زردچوبه را به‌صورت موضعی استفاده کنید مانند ماسک صورت، با متخصص پوست خود در مورد خطرات واکنش آلرژیک به کورکومین صحبت کنید. یک محصول تجاری ساخته شده از زردچوبه را انتخاب کنید. همچنین در مورد پتانسیل ایجاد حساسیت به ادویه در طول زمان بحث کنید.

عوارض احتمالی زردچوبه برای پوست

استفاده از زردچوبه خطراتی هم دارد. هنگام استفاده از زردچوبه، باید مراقب دوز مصرفی، نوع محصولی که استفاده می‌کنید و نحوه واکنش آن به سایر داروهایی که مصرف می‌کنید، باشید. متابولیسم شما به‌سرعت آن را می‌سوزاند و بدن شما مقدار زیادی جذب نمی‌کند.

زردچوبه را زیاد از حد مصرف نکنید.

از مصرف بیش از حد زردچوبه در یک‌زمان خودداری کنید و قبل از مصرف بیشتر صبر کنید تا ببینید بدن شما چه واکنشی نشان می‌دهد. اگر داروهای دیگری مصرف می‌کنید، در مورد استفاده از زردچوبه با پزشک خود مشورت کنید.

مراقب لکه رنگ زردچوبه باشید.

توجه داشته باشید که زردچوبه دارای رنگ زرد تیره‌ای است که به پودر کاری رنگ متمایز آن می‌دهد. در واقع، یکی از کاربردهای اولیه زردچوبه برای رنگ کردن پارچه‌ها بوده است.

ایجاد لکه زردچوبه روی پوست
ایجاد لکه زردچوبه روی پوست

هنگامی که زردچوبه روی پوست مالیده می‌شود، می‌تواند به طور موقت پوست را لکه‌دار کند یا باقیمانده‌ای زرد باقی بگذارد، این طبیعی است. اما اگر حساسیت دارید، تماس مستقیم با پوست می‌تواند باعث تحریک، قرمزی و تورم شود. زردچوبه را روی ساعد خود تست کنید. اگر به ادویه موجود در غذا حساسیت دارید، از زردچوبه برای پوست خود استفاده نکنید.

زردچوبه همراه با پارچه می‌تواند چیزهای دیگری را نیز لکه‌دار کند، مانند:

  • پوست
  •  ناخن‌های شما
  • ظروف چینی، مانند سینک و وان حمام
  • کانترها، به‌خصوص سنگ مرمر
  • ظرف‌ها

زردچوبه را تست کنید تا دچار حساسیت نشوید.

بثورات قرمز خارش‌دار ناشی از تماس مستقیم با یک ماده حساسیت‌زا یا محرک به‌عنوان درماتیت تماسی شناخته می‌شود. اگرچه بثورات پوستی می‌تواند کاملاً ناراحت‌کننده باشد، اما درماتیت تماسی، مسری یا خطرناک نیست. بر اساس یک بررسی در سال ۲۰۱۵، ۱۱ مطالعه جداگانه نشان می‌دهد که کورکومین موجود در زردچوبه یک آلرژن است و می‌تواند باعث درماتیت تماسی شود. آلرژی را با قرار دادن ناحیه‌ای به اندازه سکه از محصول روی ساعد خود تست کنید. اگر در ۲۴ ساعت هیچ واکنشی نداشته باشید، بعید است که واکنش آلرژیک داشته باشید.

قدمی به سمت پوستی سالم!

پوست سالم، آرزوی همه است. اما گاهی با داشتن بیماری‌های پوستی، نمی‌توان به آرزوی خود رسید. امروزه با دانستن فواید زردچوبه برای پوست، می‌توان به جرات گفت که دیگر داشتن پوستی سالم و بدون آکنه، غیرممکن نیست. ما در این مقاله از لیامگ، به بررسی فواید زردچوبه برای پوست و عوارض احتمالی آن پرداختیم. برای خرید محصولاتی که هم باکیفیت است هم از زردچوبه استفاده شده است، همین حالا اقدام کنید.

اینستاگرام لیاتیم
تلگرام لیاتیم
۵/۵ - (۱ امتیاز)

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید