صفحه اصلی > محصولات تراست و محصولات مراقبتی : مقایسه سرم ویتامین C تراست با سه برند اروپایی!

مقایسه سرم ویتامین C تراست با سه برند اروپایی!

سرم ویتامین C تراست

بدین خاطر که همه سرم‌های ویتامین سی، با یک فرمول و به یک شکل تولید نمی‌شوند، بایستی پیش از خرید به عوامل متعددی توجه کرد تا بتوان از حداکثر مزایای ارائه‌شده توسط یک سرم ویتامین سی بهره‌مند شد. برای همین در این مقاله، می‌خواهیم ویژگی‌های «سرم ویتامین C تراست» را در مقایسه با سه برند اروپایی «اریکه (ERIKEH) از فرانسه»، «باباریا (BABARIA) از اسپانیا» و «بالانس (BALANCE) از انگلستان» به‌طور تخصصی بررسی کنیم:

پیش از خرید ویتامین سی، به چه فاکتورهایی باید توجه کرد؟

برای اینکه مطمئن باشید بهترین سرم ویتامین سی موجود در بازار محصولات مراقبتی را تهیه می‌کنید، بایستی حتماً به چند فاکتور زیر پیش از خرید توجه کنید. ما هم در ادامه این عوامل را تک به تک، برای سرم ویتامین C تراست در قیاس با سه برند اروپایی اریکه، باباریا و بالانس بررسی کرده‌ایم:

۱. نوع ویتامین سی

در بین سرم‌های مراقبت از پوست، دو نوع اصلی از ویتامین سی وجود دارد:

الف) اسید ال اسکوربیک

شکل خالص و پرمصرف‌ترین نوع ویتامین سی است؛ حالتی از ویتامین سی که ممکن است برای پوست‌های فوق حساس مناسب نباشد. همچنین این نوع از ویتامین سی به سرعت تخریب یا اکسیده می‌شود.

ب) مشتقات ویتامین C

برخی از مشتقات پرمصرف ویتامین سی عبارتند از:

منیزیم آسکوربیل پالمیتات، تتراهگزیل دسیل آسکوربات، سدیم آسکوربیل فسفات و رتینیل آسکوربات.

سرم ویتامین سی باباریا (BABARIA)

هنگامی‌که این مشتقات جذب پوست می‌شوند، به اسید اسکوربیک بدل می‌گردند و برای پوست نسبت به اسید اسکوربیک خالص ملایم‌تر هستند؛ در نتیجه برای پوست‌های بسیار حساس مناسب‌ترند. همچنین نسبت به اسید اسکوربیک ماندگاری بیشتری داشته و به سرعت فاسد نمی‌شوند.

توجه: در دو برند «باباریا» و «تراست»، از فرم خالص ویتامین سی استفاده و در برندهای «بالانس» و «اریکه»، مشتقات ویتامین سی (سدیم اسکوربیل فسفات)بکار برده شده است.

توصیه ما هم به شما این است که بایستی همواره به دنبال خالص‌ترین شکل از ویتامین سی باشید! چون با وجود اینکه چندین مشتق از ویتامین سی در محصولات مراقبت از پوست پیدا می‌شود، اما تحقیقات نشان می‌دهد که اسید ال اسکوربیک، به طور خالص، مؤثرترین ماده محافظ آنتی‌اکسیدانی دربرابر رادیکال‌های آزاد مخرب تولیدشده توسط عوامل محیطی است.


در مقاله زیر اطلاعاتی از مقایسه سرم آبرسان تراست با سه برند خارجی ارائه شده است. با کلیک روی لینک زیر نتایج را ببینید و بهترین گزینه را انتخاب نمایید.

سرم هیالورونیک اسید تراست

مقایسه سرم هیالورونیک اسید تراست با سه برند خارجی!

سرم هیالورونیک اسید تراست و مزایای آن را می‌شناسید؟ ما در این مقاله این محصول را با سرم‌های آبرسان برندهای خارجی مقایسه کردیم.


۲. فرمول پایداری سرم ویتامین سی

مسئله بعدی که بایستی در انتخاب یک سرم ویتامین سی به آن توجه داشته باشید، میزان پایداری آن می‌باشد زیرا کلاً ویتامین سی، ساختار ناپایداری دارد و در معرض نور و هوا به‌راحتی اکسید می‌شود؛ بنابراین فرمولاسیونی که بالاترین سطح از پایداری را ایجاد کند، در اولویت قرار می‌گیرد.

پس حواستان باشد که حین انتخاب یک سرم ویتامین سی، به دنبال مواد تثبیت‌کننده زیر باشید:

 • اسید فرولیک
 • ویتامین E (که گاهی‌اوقات به عنوان توکوفرول از آن یاد می‌شود)

اسید فرولیک و ویتامین E بهترین نتیجه را برای پایداری یک سرم به ارمغان می‌آورند. بنابراین، همیشه جزئیات مواد تشکیل‌دهنده را بخوانید تا دقیقاً بدانید قرار است چه چیزی از محصول دریافت کنید.

توجه: هر چهار برند «تراست»، «اریکه»، «باباریا» و «بالانس» از فرم‌های مختلف ویتامین E برای تثبیت و پایداری ویتامین سی استفاده می‌کنند.

سرم ویتامین سی بالانس
سرم ویتامین سی بالانس (BALANCE)

به شما توصیه می‌کنیم، هر دو ویتامین C و E یا اسید ال اسکوربیک و توکوفرول را به ترتیب در لیست مواد تشکیل‌دهنده محصول جستجو کنید. ویتامین E، ویتامین C را برای حداکثر محافظت از پوست تثبیت می‌کند.

۳. غلظت ویتامین سی

برای اینکه یک سرم ویتامین سی، از عملکرد مطلوبی برخوردار باشد، بایستی با غلظت بین ۱۰ تا ۲۰ درصد اسید ال اسکوربیک فرموله شود؛ برای همین هم هست که یک سرم آنتی‌اکسیدانی با غلظت ۱۰ درصد ممکن است برای کسانی‌که پوست حساسی دارند یا برای اولین بار است که ویتامین سی مصرف می‌کنند، بهترین باشد.

بنابراین، احتمالاً به آن سرم ویتامین سی نیاز دارید که غلظت آن بالای ۸ درصد باشد، تا بتوانید از حداکثر اثربخشی لازم بهره‌مند شوید. و به این مسئله هم بایستی توجه داشته که مصرف یک سرم ویتامین سی با غلظت بالای ۲۰ درصد، می‌تواند منجر به تحریک پوست شده و لزوماً بر مزایای یک محصول نمیفزاید.

نکته ویژه: درخصوص مشتقات ویتامین سی، بایستی به این مسئله توجه داشته باشید که آن‌ها در تماس با پوست به آسکوربیک تبدیل می‌شوند و یک معادل یک به یک برایشان وجود ندارد. بدین معنا که اگر محصولی دارای ۵ درصد مشتقات اسید اسکوربیک باشد، به ۵ درصد آسکوربیک بدل نمی‌گردد. در واقع، در تبدیل به فرم اسکوربیک، از میزان آن کاسته می‌شود؛ به عنوان مثال، یک مشتق ۱۰٪ ای ممکن است فقط ۳٪ اسید اسکوربیک به شما بدهد.

۴. میزان pH ویتامین سی

میزان pH پایین یا اسیدی، حدود ۴ یا کمتر، به پوست اجازه می‌دهد تا اسید ال اسکوربیک بیشتری جذب کند. از طرف دیگر هم اگر pH سرم ویتامین C بیش از حد بالا باشد، پوست قادر به دریافت ویتامین C به اندازه کافی نبوده و در نتیجه اثرگذاری‌اش کاهش می‌یابد.

سرم ویتامین سی اریکه
سرم ویتامین سی اریکه (ERIKEH)

ازآنجایی‌که در سرم ویتامین سی، نمی‌خواهیم سریع اکسید شود، کمترین میزان اکسیداسیون درpH  ای با مقدار ۳ قابل مشاهده می‌باشد، که پایدارترین نوع ویتامین سی است. افزایش میزان pH به ۵ نیز نرخ اکسیداسیون را با ضریب ۲ افزایش می‌دهد.

توجه: pH هر چهار برند در محدوده ۳.۵-۴ هست که pH مناسبی برای پایداری ویتامین سی است.

۵. اهمیت هم‌افزایی مواد در سرم ویتامین سی

ویتامین سی به خودی خود از اثرگذاری بسیار بالایی برخوردار است، اما تحقیقات نشان داده که قابلیت مبارزه با رادیکال‌های آزاد و پایداری آن در حضور سایر آنتی‌اکسیدان‌ها، از جمله اسید فرولیک، فلورتین و ویتامین E افزایش می‌یابد.

از طرف دیگر وقتی از ویتامین C استفاده می‌کنید، می‎تواند باعث خشکی پوست شود. بنابراین، یک سرم خوب باید حاوی برخی از ترکیبات آبرسان و یا مرطوب‌کننده باشد. سرم ویتامین سی در کنار آنتی‌اکسیدان‌ها و مرطوب‌کننده‌ها باید برای افزایش تولید کلاژن فرموله شده یا حاوی آمینواسیدهایی برای افزایش تولید کلاژن باشد.

همچنین در بهترین حالت یک سرم ویتامین سی باید حاوی:

 • نیاسینامید برای تقویت سد پوستی
 • اسیدهای آمینه و آنتی‌اکسیدان‌ها برای کاهش هایپرپیگمانتاسیون و چین‌و‌چروک باشد.

توجه: همانطور که گفتیم، هر چهار برند از فرم‌های متفاوتی از ویتامین E برای پایداری استفاده کرده‌اند. بنابراین: «اریکه»، «باباریا» و «بالانس» از گلیسیرین و زینک PCA برای آبرسانی استفاده کرده‌اند. و برند «تراست» از کلسیم PCA، پتاسیم PCA و سدیم PCA  برای آبرسانی عمقی استفاده کرده است.

در بین این برندها، تراست تنها محصولی است که حاوی نیاسینامید (niacinamide) برای تقویت سد پوستی و حاوی آمینواسیدهای مختلفی مانند آلانین، پرولین، آرژنین، هیستیدین و… برای کاهش لک‌های پوستی و ایجاد چین و چروک است.

نیاسینامید در سرم ویتامین سی
نیاسینامید در سرم ویتامین سی

۶. بسته‌بندی سرم ویتامین سی

ویتامین سی یک آنتی‌اکسیدان قدرتمند محسوب می‌شود، اما بایستی از قرار گرفتن سرم حاوی اسید ال اسکوربیک یا مشتقات آن در معرض نور و هوا محافظت کرد تا قدرتش حفظ شود. همچنین هنگام انتخاب یک سرم، بایستی به دنبال محصولی باشید که در یک بطری شیشه‌ای مات و تیره عرضه می‌شود تا میزان تخریب را به حداقل برساند.

توجه: در بین چهار برند مورد مقایسه قرار گرفته، تنها برند «تراست» از بهترین و مات‌ترین شیشه برای به حداقل رساندن آسیب‌ها استفاده کرده است.

۷. نحوه پخش سرم ویتامین سی روی پوست

سرم‌ها به دلیل ریز مولکول بودن و غنی بودن از مواد مؤثره فوق‌العاده، گران قیمت هستند. همچنین به مقدار کمی تولید می‌شوند و بیشترین بهره‌برداری از آن‌ها اهمیت بسیار بالایی دارد.

توجه: برند «اریکه» به صورت اسپری بوده و ممکن است حین استفاده دچار هدررفت شود و «باباریا» حاوی ۵ ویال ۲ میلی‌لیتری است که توصیه شده بعد از باز کردن ویال، حتماً طی ۲۴ ساعت مصرف شود و با توجه به سرعت اکسیداسیون ویتامین سی در هوا و نیاز متفاوت هر فرد به میزان مختلف ویتامین سی، این دو فرم از محصول خیلی به صرفه نیستند.

اما برندهای «تراست» و «بالانس» به صورت قطره‌چکانی تولید شده‌اند و با توجه به نیاز هر فرد روی صورت می‌نشینند؛ ضمناً برند تراست به عمد لیزتر است تا با حداقل مقدار، حداکثر مقدار پوست را پوشش دهد و از نظر اقتصادی قابل‌توجیه‌ترین برند در نظر گرفته می‌شود.

۸. قیمت سرم ویتامین سی

با توجه به اهمیت کیفیت سرم ویتامین سی، پرداخت هزینه مناسب برای نوع باکیفیت آن، واقعاً ارزشمند است. این را هم باید درنظر داشت که استفاده از یک سرم غیراصیل با ترکیبات ناشناخته می‌تواند هزینه بیشتری را به شکل تحریک و واکنش‌های پوستی ناخواسته برای مصرف‌کننده به همراه داشته باشد.

سرم ویتامین سی تراست
سرم ویتامین سی تراست

توجه: با توجه به موارد مطرح‌شده و قیمت‌ سرم‌های ویتامین سی این چهار برند در بازار ایران، برند تراست چه از نظر کیفیت، چه از نظر قیمت بهترین گزینه پیشنهادی روی میز است.

از یک سرم ویتامین سی چه انتظاراتی می‌رود؟

با توجه به موارد بالا در یک جمع‌بندی می‌توان گفت آنچه از یک ویتامین سی باکیفیت انتظار داریم به شرح زیر خواهد بود:

 • برای افزایش تولید کلاژن، حاوی آمینواسیدها باشد.
 • علاوه بر خاصیت روشن‌کنندگی و هموارکنندگی، از ویژگی آبرسانی پوست هم برخوردار باشد.
 • با وجود بهره‌مندی از یک فرمولاسیون مناسب، قیمت خوبی هم داشته باشد.
 • قادر به محو کردن لک‌های تیره و هایپرپیگمانتاسیون باشد.
 • در برابر عوامل استرس‌زای محیطی مانند آسیب‌های UVA/UVB از پوست محافظت کند.
 • برای کاهش هایپرپیگمانتاسیون و چین و چروک، حاوی اسیدهای آمینه و آنتی‌اکسیدان باشد.
 • بافت سبکی داشته باشد تا به سرعت جذب پوست شود.
 • با فرم پایدار ویتامین C، فرموله شود.
 • برای بهره‌مندی از حداکثر قدرت، دارای ویتامین C کپسوله باشد.
 • با مواد دارای خاصیت ضد نور بسته‌بندی شده باشد.
 • برای نفوذ عمیق به پوست ضمن حداکثر اثربخشی، طراحی شده باشد.
 • حاوی آنتی‌اکسیدان ویتامین E باشد.
 • برای تقویت سد پوستی، حاوی نیاسینامید باشد.
 • برای افزایش تولید کلاژن، فرموله شده باشد.
 • مقرون به صرفه باشد.

توجه: تمامی خصوصیات بالا در سرم ویتامین C تراست وجود دارد.

از یک سرم ویتامین سی چه انتظاراتی نباید داشته باشیم؟

آنچه که از یک سرم ویتامین سی نباید انتظار داشت هم به شرح زیر است:

 • فرمولاسیونش به گونه‌ای باشد که به سرعت اکسید شود.
 • گران قیمت باشد.
 • پس از استفاده در پوست، احساس سفتی نشود.
 • بافتش کمی چسبنده باشد.
 • حاوی رایحه‌های افزوده‌شده باشد.
 • حاوی سیلیکون باشد و سریع جذب نشود.
سرم ویتامین سی
سرم ویتامین سی تراست

توجه: یک محصول بایستی به دقت فرموله شود تا بتواند به اندازه کافی به پوست برسد. بخشی از برتری فرمول سرم ویتامین C تراست هم نسبت به سایر برندها، سطح pH ای بهتر است. از طرف دیگر به دلیل داشتن نیاسینامید (niacinamide)، این سرم می‌تواند ویتامین C را از طریق لایه‌های بالایی بدون ایجاد اختلال در سد محافظتی پوست منتقل کند. همچنین عاری از عطر، پارابن، روغن‌های معدنی و رنگ‌های مصنوعی است، بنابراین پوست شما را تحریک نمی‌کند و باعث بروز جوش‌های ناخواسته نمی‌شود.

سرم ویتامین C تراست، پیروز میدان رقابت!

ویتامین سی، به عنوان یکی از قدرتمندترین مواد مؤثره شناخته‌شده در حوزه مراقبت از پوست، می‌تواند التهابات پوستی را کاهش دهد، با آسیب‌های ناشی از رادیکال‌های آزاد مبارزه کند، خطوط ریز و چین‌وچروک‌ها را کاهش دهد و ضمن کاهش ظاهر تغییر رنگ و لک‌های تیره، پوست را روشن نماید. و ازآنجایی‌که ویتامین سی عنصری ناپایدار محسوب می‌شود، پیدا کردن سرم‌های با فرمول مناسب برای بهره‌مندی از همه مزایایی که دارد، کار چندان آسانی نخواهد بود!


تا داشتن پوستی جوان و شاداب، تنها یک کلیک فاصله دارید.

سرم ویتامین سی تراست

ما در این مقاله، از برتری‌های سرم ویتامین C تراست در مقایسه با سه برند اروپایی اریکه، باباریا و بالانس برایتان گفتیم و به این نتیجه رسیدیم، که این سرم ایرانی، پیروز میدان رقابت با سرم‌های خارجی است! پس معطل نکنید و خرید سرم ویتامین C تراست را هرچه زودتر در برنامه‌تان قرار دهید!

اینستاگرام لیاتیم
تلگرام لیاتیم
۵/۵ - (۱ امتیاز)

دیدگاه کاربران (4 دیدگاه)

  1. سلام دوست عزیز. نیاسینامید نه‌تنها عملکرد ویتامین سی رو کاهش نمیده، که از اکسید اون درمقابل نور و هوا هم جلوگیری میکنه.

  1. سلام ❤️
   به طور کلی تمام محصولات لیاتیم فاقد هرگونه مواد حساسیت زا و ایجاد کننده جوش هستند.
   پیشنهاد می‌شود اگر پوست شما دچار جوش شده، برای بررسی علل این اتفاق حتما به یک متخصص مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید