وقتی درباره روتین مراقبت از پوست صحبت می‌کنیم، اولین چیزی که به ذهنمان می‌رسد استفاده از مرطوب‌کننده و پاک‌کننده‌هاست اما در این میان بیشتر اوقات ممکن است استفاده از سرم‌ها را جا بیندازیم یا سراغشان نرویم. یکی از بهترین سرم‌های مراقبت از پوست سرم ویتامین سی است. خواص سرم ویتامین سی به‌قدری زیاد است که استفاده از آن برای پوست به اتفاقی روتین تبدیل شده و محبوبیت بسیار زیادی در بین همه پیدا کرده است. در این مطلب از لیامگ قرار است به بررسی و معرفی سرم ویتامین سی تراست بپردازیم. محصولی خارق‌العاده با ویژگی‌هایی حیرت‌انگیز. همراهمان باشید و شگفت‌زده شوید!

ساختار پوست

احتمالاً خودتان بهتر می‌دانید که پوست بزرگ‌ترین اندام بدن آدم به حساب می‌آید. این اندام از چند لایه تشکیل شده که دو لایه اصلی آن، لایه سطحی اپیدرم و لایه عمقی درم نامیده می‌شوند. باز همین لایه‌ها از چند زیرلایه دیگر تشکیل شده‌اند. مثلاً لایه سطحی اپیدرم خودش از سلول‌های کراتینوسیت و لایه عمقی درم، بیشتر از چربی تشکیل شده است. تا اینجای کار از شکل تعریف‌مان احتمالاً متوجه شده‌اید که پوست و ساختارش چیزی شبیه به ساختار پیاز را دارد. همان‌طور لایه‌لایه اما به‌مراتب پیچیده‌تر. خب، پوست در وهله اول به عنوان یک مانع عمل می‌کند. مانعی میان دنیای بیرون و فضای داخل بدن. وظیفه آن محافظت از بدن در برابر هرگونه آسیب حرارتی، اشعه فرابنفش، مکانیکی و شیمیایی است.

علل بروز تیرگی و لک در پوست

این موضوع یا برای خودتان پیش آمده یا تجربه دیدنش را در دیگران داشته‌اید. به هر حال باید بگوییم لک‌های پوستی به طور معمول به رنگ قهوه‌ای، خاکستری یا سیاه روی پوستمان ظاهر می‌شوند. بیشتر هم روی قسمت‌هایی از پوست پیدا می‌شوند که بیشتر از قسمت‌های دیگر در معرض نور خورشید قرار دارند. برخی لک‌های پوستی هم هستند که با افزایش سن شما ممکن است روی پوستتان ایجاد شوند که نام مختص خودشان را دارند و به آنها لک‌های کبد گفته می‌شود. این لک ها بر اثر تولید مقدار بیش از حد ملانین در پوست ایجاد می‌شوند. یک چیزی را همین ابتدا بگوییم که دلایل ایجاد لک‌های پوستی اصلاً مشخص نیست و دانشمندان هیچ دلیل قطعی‌ای برای آن ندارند. اما اتفاقاتی وجود دارد مثل پیری، مثل قرار گرفتن پوست در معرض نور خورشید، مثل اختلالات ژنتیکی، اختلالات هورمونی و بیماری‌های زمینه‌ای دیگر که می‌توانند باعث ایجاد لک‌های پوستی بشوند.

علت تیرگی و ایجاد لک در پوست
علت تیرگی و ایجاد لک در پوست

منشأ لک‌ها و اختلالات پوستی

اختلالات پوستی که به آن کک و مک هم می‌گوییم یک نوع دیگر از همین لک‌های پوستی به حساب می‌آیند. بیشترین منشأ این لک ها را به مسائل ارثی نسبت می‌دهند اما در فصل تابستان اگر دقت کنید، بروزشان بیشتر است. این یعنی نور خورشید روی بروز آنها بی‌تأثیر نیست. یک مزیت اگر بخواهیم برای پیری در نظر بگیریم آن هم این که با افزایش سن باعث کاهش وضوح کک و مک می‌شوند. به جز این مورد یکی مورد دیگر که روی شرایط پوست و ابتلای پوست به مشکل پوستی می‌تواند نقش داشته باشد، قرار گرفتن در آب و هوایی است که هیچ ثباتی ندارد. مثلاً یا خیلی گرم است یا خیلی سرد. این‌طوری پوست در صورتی که در این شرایط قرار بگیرد نسبت به دما و رطوبت، حساس می‌شود و آسیب‌پذیر.

تاثیر آب‌وهوا در اختلالات پوستی

شاید این سؤال برایتان پیش بیاید که اصلاً آب و هوای گرم چطور می‌تواند باعث آسیب رسیدن به پوست شود؟ ببینید، اگر تابش نور خورشید شدید باشد به این معناست که شما در برابر کلی اشعه ماورا بنفش قرار گرفته‌اید. همین اشعه می‌تواند باعث تیرگی، آفتاب‌سوختگی، پیری و حتی سرطان پوست شود. در شرایط آب و هوایی سرد هم، امکان ایجاد آکنه، اگزما و روزاسه بالاست. پوست در آب و هوای سرد شروع به تولید چربی بیشتری می‌کند. این‌طوری می‌خواهد از تبخیر آب جلوگیری کند. هرچه میزان چربی بالا برود سلول‌های پوست از هر وقت دیگری بیشتری به سمت بسته شدن می‌روند و بعد آکنه ایجاد می‌شود.

و اما برخی دیگر از لک‌های پوستی وجود دارند که می‌توانند به خاطر دوره قاعدگی باشند. بالا رفتن مقدار چربی می‌تواند منجر به این شود که پوستی چرب پیدا کنید و بعد هم منجر به ایجاد لک شود. از دیگر دلایل ایجاد لک پوستی، بارداری است. این طبیعی است که بیشتر خانم‌ها در این دوران، روی مرکز صورتشان لک‌های پوستی ایجاد می‌شود. کلی عامل دیگر وجود دارد که می‌تواند باعث ایجاد لک‌های پوستی شود مثلاً بیماری، عوارض دارو، شرایط محیطی که در آن کار می‌کنید، نوع لباسی که می‌پوشید، نوع عطر یا سوختگی.

راهکار رفع تیرگی و روشن‌سازی پوست

حالا که متوجه لک‌های پوستی و علت های شکل‌گیری آن شدیم، نوبت به این می‌رسد که به دنبال راهکاری مناسب برای مقابله با آن باشیم. مهم‌ترین ماده مؤثره‌ای که می‌تواند باعث روشن شدن پوست و رفع تیرگی شود، آنتی‌اکسیدان و مهارکننده تولید ملانین است. این ماده مؤثره عملکردش به این شکل است که آنزیم تیروزیناز (آنزیم کلیدی در تولید ملانین که باعث جلوگیری و کاهش میزان تولید رنگ‌دانه در پوست می‌شود) را در بدن غیرفعال می‌کند تا با اشعه ماورا بنفش مقابله کند و این‌طوری جلوی ایجاد لک یا تیرگی پوست را بگیرد. این مواد مؤثره که گفتیم خاصیت آنتی‌اکسیدان دارند. علاوه بر این که از پوست شما در برابر نور خورشید مراقبت می‌کنند، امکان تحریک کلاژن را هم دارند و این‌طوری به محکم شدن پوست شما کمک می‌کنند.

یکی از مهم‌ترین مواد مؤثره در این میان، ویتامین سی است که خواص آنتی‌اکسیدان حیرت‌انگیزی دارد و از اشعه ماورا بنفش جلوگیری می‌کند و دست آخر باعث سفید و روشن شدن پوست می‌شود و لک‌های پوستی را از بین می‌برد.

ویتامین سی و مزایایش برای پوست

سؤالی است که احتمالاً آدم در نگاه اول با آن این‌طوری برخورد می‌کند که جوابش را بلد است. احتمالاً هم جوابش را تا حدودی بدانید. ویتامین سی بیشترین آنتی‌اکسیدانی است که در پوست آدم وجود دارد. برعکس گیاهان و حیوانات، انسان توانایی تولید ویتامین سی را ندارد. بیشتر این ویتامین به شکل خوراکی دریافت می‌شود و فقط مقدار کمی از آن به صورت زیستی در پوست فعال است.

با این حرف‌ها می‌خواهیم به این نتیجه برسیم که در این صورت تنها یک منبع برای تأمین ویتامین سی پوست وجود دارد و آن هم استفاده موضعی از آن است. فرم‌های مختلفی برای این ویتامین وجود دارد. ویتامین سی کلاً مزایای زیادی هم برای پوست دارد. مهم‌ترینش همین خاصیت روشن‌کنندگی پوست است. این ویتامین می‌تواند آنزیم تیروزیناز را که بالاتر معرفی کردیم و در پوست وجود دارد را غیرفعال کند و این‌طوری جلوی تولید رنگ‌دانه را می‌گیرد و باعث روشن شدن پوست و از بین رفتن لک ها می‌شود.

مزایای ویتامین سی برای پوست
مزایای ویتامین سی برای پوست

ویتامین سی، جزء ویتامین‌های محلول در آب به حساب می‌آید. خاصیت آنتی‌اکسیدانی هم دارد. یعنی وقتی پوست در برابر نور خورشید قرار بگیرد، رادیکال‌های آزاد به خاطر اشعه ماورا بنفش تشکیل می‌شوند.

ویتامین سی علاوه بر روشن کردن پوست نقش مهم دیگری هم دارد. تحریک کلاژن. با این کار جلوی التهاب را می‌گیرد و رادیکال‌های آزاد را خنثی می‌کند. یک مطالعه‌ای روی اندازه کارآمد بودن مواد مؤثره مختلف روی پوست انجام شد و در آن مشخص شد که ویتامین سی باعث افزایش مقدار رطوبت لایه اپیدرم و بهبود آبرسانی پوست می‌شود. این یعنی ماده مؤثره موجود در سرم ویتامین سی تراست، برایتان کاملاً ضروری و خوب است و می‌تواند باعث روشن شدن پوست، لایه‌برداری، بهبود تولید کلاژن و آبرسانی پوست شود. چه چیزی از این بهتر؟

ترکیبات مؤثره سرم ویتامین سی تراست

ویتامین سی

پیش‌تر به این نکته اشاره کردیم که ویتامین سی، آنتی‌اکسیدانی است بسیار قوی که با گرفتن رادیکال‌های آزاد اشعه ماورا بنفش جلوی اثرگذاری این اشعه مضر بر پوست را می‌گیرد. این‌طوری جلوی پیری پوست و همچنین ایجاد لک‌های پوستی را هم می‌گیرد. تولید کلاژن را تحریک می‌کند و باعث محکم شدن پوست می‌شود. این ماده، مهم‌ترین ماده مؤثره موجود در سرم ویتامین سی تراست به حساب می‌آید.

سدیم پی سی ای

ماده مؤثره‌ای است که از آن به عنوان امکانی برای افزایش رطوبت سلول‌های پوستی استفاده می‌شود. این ماده به خوبی آب را جذب می‌کند و توان نگهداری آب آن هم چند برابر وزن خودش را دارد. این ماده هم رطوبت سلول‌های پوست را بیشتر می‌کند و هم چربی پوست را کنترل می‌کند و درنتیجه باعث محکم شدن پوست می‌شود.

آمینواسیدها

آرژینین، آسپارتیک اسید، گلایسین، آلانین، سرین، والین، پرولین، ترئونین، ایزولوسین، هیستیدین و فنیل آلانین از آمینواسیدهای موجود در این سرم هستند.از ویژگی‌های این مواد مؤثره می‌توان به آبرسانی مؤثر پوست اشاره کرد. این مواد نیز رادیکال‌های آزاد را دریافت می‌کنند و باعث روشن شدن پوست و نرم شدن آن می‌شوند. آمینواسیدهای مختلفی در سرم ویتامین سی تراست استفاده شده است که از میان آنها آمینواسید آرژینین به سلول پوستی یا تولید مجددش کمک می‌کند. گلایسین و پرولین مستقیماً باعث تولید کلاژن و آبرسانی می‌شوند.

نیاسینامید

کاهش‌دهنده التهاب در پوست به شمار می‌رود. علاوه بر خاصیت آنتی‌اکسیدانی می‌تواند رادیکال‌های آزاد را دریافت کند و از پوست در برابر اشعه مضر فرابنفش محافظت کند. تأثیر اساسی این ماده مؤثره در سرم ویتامین سی تراست، جلوگیری از خشک شدن پوست و ایجاد لک است.

استفاده از نیاسینامید برای پوست
استفاده از نیاسینامید برای پوست

عصاره دانه انگور وینیفرا

این هم درست مثل تمام مواد مؤثره‌ای که گفتیم و معرفی کردیم می‌تواند رادیکال‌های آزاد را دریافت کند و درنتیجه از ایجاد لک جلوگیری کند. خاصیت ضدالتهابی هم در این عصاره وجود دارد. این ماده درست مثل سدیم پی سی ای در آبرسانی و محکم شدن پوست نیز تأثیر دارد.


برای کسب اطلاعات بیش‌تر در خصوص ویتامین سی و طرز استفاده از آن، به شما پیشنهاد می‌کنیم مقالات “سرم ویتامین سی، قهرمانی برای جوان‌سازی پوست شما!” و “نکاتی درباره روشن کردن پوست با استفاده از سرم ویتامین سی و سرم روشن‌کننده!” را حتماً مطالعه نمایید.

استفاده از سرم ویتامین سی

نکاتی درباره روشن کردن پوست با استفاده از سرم ویتامین سی و سرم روشن‌کننده!

استفاده از سرم ویتامین سی یک بخش مهم از روتین پوستی است. در این مقاله قصد داریم چند نکته را با شما در این خصوص به اشتراک بگذاریم.

سرم ویتامین سی

سرم ویتامین سی، قهرمانی برای جوان‌سازی پوست شما!

برای داشتن پوستی جوان و بدون چین و چروک، تنها کافی است از سرم ویتامین سی استفاده کنید و تا می‌توانید از پیری فاصله بگیرید!


ویتامین ب ۶

این ماده مؤثره به بالا رفتن میزان خون‌رسانی و درنتیجه اکسیژن‌رسانی به پوست کمک می‌کند. خون به مقدار کافی اکسیژن دارد و باعث تغذیه سلول‌های پوستی می‌شود و سلول‌های مرده را از بین می‌برد و جایگزینشان می‌کند با سلول‌های جدید.

ویتامین ب ۵

این ماده خاصیت نفوذ کنندگی عمیق دارد و به همین دلیل به عنوان عنصری مرطوب‌کننده شناخته می‌شود. خاصیت ضد قارچ و ضدباکتریایی از مهم‌ترین خواص این ویتامین به شمار می‌رود. استفاده از ویتامین ب ۵ در سرم ویتامین سی تراست، باعث آبرسانی مؤثر سلول‌های پوست و همچنین محکم ساختن آنها می‌شود.

ویتامین ای

از اولین آنتی‌اکسیدان‌هایی است که برای از بین بردن لک‌های پوستی شناخته شد. بیشتر مطالعات این را می‌گویند که به طور هم‌زمان بهتر است هم از ویتامین ای استفاده شود و هم از ویتامین سی. این ویتامین نیز مشابه دیگر مواد مؤثره رادیکال‌های آزاد را دریافت می‌کند و به روشن شدن پوست و بهبود لک کمک می‌کند. از ویتامین ای همچنین می‌توان برای درمان اسکار نیز استفاده کرد.


تا داشتن پوستی روشن، جوان و زیبا، تنها یک کلیک فاصله دارید!


عصاره شیرین‌بیان

از خاصیت‌های مهم این ماده مؤثره می‌توان به آنتی‌اکسیدان بودن، ضدالتهاب بودن و عناصر روشن‌کننده داشتن، اشاره کرد. استفاده از این ماده در ساخت سرم ویتامین سی تراست باعث روشن شدن پوست و همچنین از بین رفتن لک‌های پوستی می‌شود.

مزایای سرم ویتامین سی تراست

در سرم ویتامین سی تراست، علاوه بر ویتامین سی پایدار، از دیگر مواد مؤثره روشن‌کننده، ویتامین‌ها و عصاره‌ها استفاده شده است. با این ترکیب، بهتر از هر محصول دیگری توان درمان تیرگی، جوان‌سازی پوست و محکم ساختن پوست را دارد. به همین خاطر است که می‌گوییم بهترین سرم ویتامین سی، محصول تراست است.

داشتن خواص آنتی‌اکسیدان منحصر به فرد این سرم، باعث دریافت رادیکال آزاد شده و از شکل‌گیری لک پوستی جلوگیری می‌کند. دیگر ویژگی بارز سرم ویتامین سی تراست را می‌توان خاصیت روشن‌کنندگی و لایه‌برداری آن دانست. راز این اتفاق در مهار آنزیم تولیدکننده ملانین است. بعضی آمینواسیدهای به کار گرفته شده در سرم ویتامین سی تراست می‌توانند در آبرسانی مؤثر پوست کمک کنند.

مزایای سرم ویتامین سی تراست
مزایای سرم ویتامین سی تراست

چند پرسش و پاسخ درخصوص سرم ویتامین سی تراست!

۱. آیا سرم ویتامین سی تراست، منع مصرفی دارد؟

بهتر است از سرم ویتامین سی تراست هم‌زمان با محصولات ضدچروک حاوی رتینول، به صورت پشت سر هم استفاده نشود. اگر با فاصله باشد، مشکلی نخواهد داشت.

۲. آیا می‌توان از سرم ویتامین سی تراست، دور چشم هم استفاده کرد؟

بله. این کار باعث می‌‎شود تا حلقه دور چشم بهبود پیدا کند و تقریباً ناپدید شود. اما تا زمانی‌که سرم ویتامین سی تراست مخصوص دور چشم تولید نشده، می‌توان از این محصول استفاده کرد.

۳. این سرم، چه مدت بعد از مصرف جذب می‌شود؟

حدوداً ۳ الی ۴ دقیقه پس از مصرف جذب می‌گردد.

۴. در یک روتین مراقبت پوست، چه زمانی از سرم ویتامین سی استفاده شود بهتر است؟

سرم ویتامین سی بایستی اولین محصولی باشد که پس از شستشو و پاکسازی صورت مورد استفاده قرار می‌گیرد.

۵. جایگاه استفاده از این سرم در بین سرم‌های تراست کجاست؟

بایستی اول از آن محصولی استفاده کرد که اسیدیته پایین‌تری داشته باشد؛ به ترتیب سرم ویتامین سی، سرم روشن‌کننده و سرم هیالورونیک اسید.

۶. سرم ویتامین سی تراست با سرم روشن‌کننده تراست چه تفاوتی دارد؟

سرم ویتامین سی علاوه بر روشن‌کنندگی، خاصیت جوان‌کنندگی هم دارد. و از سرم ویتامین سی، می‌شود فقط برای روشن‌کنندگی استفاده کرد، نه درمان لک.

۷. آیا می‌توان بعد از سرم ویتامین سی تراست، از کرم روشن‌کننده و ضدلک استفاده کرد؟

بله؛ نیم ساعت بعد از مصرف سرم، می‌توان از کرم روشن‌کننده و ضدلک استفاده کرد.

۸. بهترین زمان استفاده از سرم ویتامین سی، چه زمانی‌ است؟

ایده‌آل‌ترین زمان برای مصرف این سرم، شب‌هاست. اما صبح‌ها هم می‌توان از این سرم استفاده کرد. اما حواس‌تان باشد که پیش از قرار گرفتن زیر نور خورشید، بایستی ضدآفتاب بزنید.

۹. آیا سرم ویتامین سی برای چین‌و‌چروک‌ها هم مناسب است؟

سرم یک محصول پیشگیری‌کننده برای چین‌وچروک‌های پوستی می‌باشد؛ اما برای درمان بایستی از سرم‌های ضدچروک تراست استفاده کرد. این محصول بایستی برای افراد بین سنین ۲۰ تا ۳۵ سالگی برای پیشگیری و برای افراد با سنین بالاتر، بمنظور روشن شدن پوست استفاده می‌شود.

۱۰. آیا سرم ویتامین سی تراست را می‌توان برای رفع لک‌های سوختگی استفاده کرد؟

بهتر است برای این کار از سرم روشن‌کننده تراست استفاده شود.

۱۱. از چه محصولی می‌توان در کنار سرم ویتامین سی تراست استفاده کرد؟

در کنار این محصول می‌توانید از کرم ویتامین سی تراست استفاده نمایید.

۱۲. درصورتی‌که کسی به ماده ویتامین سی حساسیت دارد، آیا می‌تواند از سرم ویتامین سی تراست استفاده کند؟

بطور کلی، اگر شخصی به محصولی حساسیت نشان می‌دهد، بهتر است مصرفش را قطع کند. اما محصولاتی همچون کرم لایه‌بردار AHA یا سرم ویتامین سی در ابتدای مصرف، شاید پوست‌ را دچار قرمزی کنند که در ادامه برطرف می‌شود. اما افرادی هستند که با استفاده از این سرم، دچار حساسیت‌های پوستی بیشتر می‌شوند و بهتر است تحت هیچ شرایطی از آن استفاده نکنند.

۱۳. آیا استفاده از سرم ویتامین سی تراست برای خانم‌های باردار منع مصرف دارد؟

خیر. این سرم منع مصرفی برای خانم‌های باردار ندارد.

۱۴. آیا افرادی که منافذ باز پوست دارند هم می‌توانند از سرم ویتامین سی تراست استفاده کنند؟

بله. می‌توانند و مشکلی هم ایجاد نمی‌شود و تاحدودی کمک می‌کند تا اندازه منافذ باز پوست کنترل و جمع شوند.

۱۵. آیا سرم ویتامین سی تراست برای کسانی‌که میکرونیدلینگ انجام داده‌اند هم مناسب است؟

بله. می‌توانند از این سرم استفاده کنند.

۱۶. آیا پس از استفاده از سرم ویتامین سی تراست، بایستی صورت را شستشو داد؟

خیر. اصلاً نیازی به شستشو پس از مصرف ندارد.

۱۷. آیا مصرف کرم ضدآفتاب در کنار سرم ویتامین سی ضرورت دارد؟

بله؛ اگر از منزل خارج می‌شوید، و در طول روز از آن استفاده می‌کنید بایستی از کرم ضدآفتاب استفاده نمایید.

 18. آیا می‌توان سرم ویتامین سی را جایگزین کرم دور چشم کرد؟

خیر. اما در کنارش می‌توان استفاده کرد.

۱۹. آیا استفاده از سرم ویتامین سی نیاز به تمدید دارد؟

دوبار در روز استفاده از سرم کفایت می‌کند. ماهیت سرم بدین صورت است که پس از مصرف، ردی روی پوست به‌جای نمی‌گذارد. اگر شخصی این تصور را داشته باشد که چرا اثری از سرم نیست و بخواهد سرم را تمدید کند، این تصوری اشتباه است.

این شما و این هم داروی جوانی پوست!

در این مطلب از لیامگ به معرفی سرم ویتامین سی تراست پرداختیم. از مزایای استفاده از این محصول به طور مفصل برایتان گفتیم و درباره مواد مؤثره به کار گرفته شده در تولید آن نیز مطالبی نوشتیم. طرز استفاده از سرم ویتامین سی تراست بسیار ساده بوده و کافی است در روتین مراقبت از پوست خود آن را بین تونر و مرطوب‌کننده قرار دهید. بعد از استفاده نیز بگذارید ۱۵ دقیقه‌ای بگذرد و سپس از مرطوب‌کننده استفاده کنید. برای سفارش این کالا کافی است از طریق فروشگاه اینترنتی لیاتیم اقدام کرده و محصول مورد نظرتان را سفارش دهید. از کنار جوانی خود ساده عبور نکنید، همین حالا این سرم حیرت‌انگیز را سفارش دهید.

اینستاگرام لیاتیم
تلگرام لیاتیم

۵/۵ - (۱ امتیاز)

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید