صفحه اصلی > مراقبت از پوست : ترفندهایی برای کوچک کردن منافذ باز پوست و دست‌یابی به پوستی زیبا

ترفندهایی برای کوچک کردن منافذ باز پوست و دست‌یابی به پوستی زیبا

منافذ باز پوست

علت منافذ باز پوست می‌تواند گزینه‌های زیادی باشد. استفاده از محصولات آرایشی نامرغوب، افزایش سن، ژنتیک، سبک زندگی و رژیم غذایی نامناسب، بروز مشکلات هورمونی و قرار گرفتن زیاد در معرض نور خورشید، از علت‌های منافذ پوست باز هستند.

بسته به نوع پوست، منافذ فرد ممکن است کم ‌و بیش قابل‌توجه باشد. برخی از شیوه‌های درمان خانگی منافذ باز پوست ممکن است به بهبود ظاهر منافذ بزرگ کمک کنند. در حالت کلی دو نوع منفذ روی پوست وجود دارد. از یکی سبوم (چربی طبیعی بدن) و از دیگری عرق آزاد می‌شود. گاهی اوقات منافذ آزادکننده سبوم ممکن است بزرگ‌تر و بازتر به نظر برسند. ازبین‌بردن منافذ باز پوست امکان‌پذیر نیست و تقریباً درمان قطعی منافذ باز پوست کشف نشده و با رعایت نکردن دوباره ممکن است منافذ دوباره بزرگ شوند، اما راه‌هایی برای کاهش و جمع کردن آن‌ها وجود دارد. مانند:

 • استفاده از محصولات بر پایه آب
 • استفاده از ماسک خاک رس
 • اجتناب از قرارگرفتن بیش از حد در معرض آفتاب

در ادامه این مقاله به بررسی چگونه کوچک شدن منافذ باز پوست میپردازیم. همچنین در مورد چگونگی ارتقاء سلامت پوست و اینکه چه نوع درمان‌های بیشتر در دسترس هستند، بحث می‌کنیم.

راه‌های جمع کردن منافذ باز پوست

همانطور که گفتیم ازبین‌بردن منافذ باز پوست ممکن است امکان‌پذیر نباشد، اما راه‌هایی برای جمع کردن و کوچک‌تر جلوه ‌دادن آنها وجود دارد.

در اینجا چند روش مؤثر برای کوچک کردن منافذ باز پوست ارائه می‌شود:

۱. انتخاب محصولات بر پایه آب

به نقل از منبع معتبر، محصولات مرطوب‌کننده حاوی مواد فعال مختلف هستند، از جمله روغن‌ها. متخصصان پوست و زیبایی استفاده از محصولات بدون روغن، از جمله لوازم آرایشی بر پایه آب را توصیه می‌کنند. افرادی که پوست چرب دارند از محصولاتی که سرشار از هومکتانت ها (جاذب رطوبت) هستند، بیشتر بهره می‌برند تا روغن‌ها. عسل و اوره نمونه‌هایی از هومکتانت ها در محصولات مراقبتی پوست هستند.

محصولات بر پایه روغن حاوی وازلین، روغن نارگیل و انواع دیگر روغن هستند. آنها به طور مؤثری پوست را مرطوب می‌کنند اما ممکن است برای افرادی که پوست چرب و منافذ بزرگ دارند، مناسب نباشد. چربی اضافی که روی پوست جمع می‌شود می‌تواند منافذ را بزرگ‌تر نشان دهد.

۲. شستشو صورت در صبح و شب

شستن صورت، مراقبت اولیه از پوست است. موارد زیر از نکاتی هستند که رعایت آن‌ کمک زیادی به کوچک کردن منافذ باز با روش شستشو می‌کند.

 • شستن صورت تا دو بار در روز یا بیشتر پس از تعریق زیاد یا انجام ورزش
 • استفاده از آب ولرم به همراه شوینده صورت
 • انتخاب یک پاک‌کننده ملایم و فاقد الکل
 • خشک‌کردن صورت با یک حوله تمیز

شستن صورت هر روز صبح و عصر به ازبین‌بردن چربی و آلودگی از منافذ کمک می‌کند. این کار باعث می‌شود تا منافذ کمتر قابل رویت باشند.

شستشوی صورت برای جلوگیری از باز شدن منافذ
شستشوی صورت برای جلوگیری از باز شدن منافذ

۳. انتخاب پاک‌کننده‌های بر پایه ژل

پاک‌کننده ژل مناسب افرادی است که پوست چرب دارند و می‌خواهند منافذ پوستشان کمتر دیده شود. بهتر است از شوینده‌های حاوی روغن یا الکل اجتناب کنید، زیرا این محصولات باعث تحریک پوست می‌شوند. پاک‌کننده بر پایه ژل به پاک‌سازی چربی از منافذ کمک می‌کند و منافذ باز پوست را جمع می‌کند.

۴. لایه‌برداری

فردی که پوست چرب دارد باید هفته‌ای یک یا دو بار لایه‌برداری کند تا هرعاملی که باعث مسدود کردن منافذ پوستی میشود از بین برود. این عوامل عبارتند از:

 • گردوخاک
 • سلول‌های مرده پوست
 • روغن اضافی
 • لوازم آرایشی نامرغوب

محصولات مناسب لایه‌برداری ممکن است حاوی موارد زیر باشد:

 • بتا هیدروکسی اسیدها مانند سالیسیلیک اسید
 • اسیدهای پلی هیدروکسی مانند لاکتوبیونیک اسید و گلوکونولاکتون که به تقویت سد دفاعی پوست کمک میکنند.
 • اسید ماندلیک، برای پوست‌های حساس

دفعات انجام لایه برداری به نوع پوست شما بستگی دارد؛ اما توصیه میشود که بیش از دو بار در هفته لایه‌برداری نکنید، زیرا این کار می‌تواند پوست را خشک کند. اگرچه لایه‌برداری به باز شدن منافذ پوست کمک می‌کند، اما اگر پوست بیش از حد خشک شود، منافذ می‌توانند بزرگ‌تر به نظر برسند.


برای داشتن محصولی فوق‌العاده که به راحتی منافذ باز پوست شما را کوچک می‌کند، یک کلیک کافیست!


۵. مرطوب‌کننده روزانه

برخی عقیده دارند ایده استفاده از کرم برای منافذ باز پوست یا مرطوب کردن پوست چرب ممکن است دور از عقل باشد. با این‌حال، یک مرطوب‌کننده فاقد چربی می‌تواند از بزرگ شدن منافذ باز پوست شما جلوگیری کند.

فرد ابتدا باید پوست را بشوید و خشک کند. سپس به‌آرامی از مرطوب‌کننده استفاده کند تا به آبرسانی و نرم شدن پوست کمک کند. این کار باعث می‌شود چربی ناشی از ترشح غدد چربی به‌جای ماندن در منافذ سطح، عمیق‌تر به پوست نفوذ کند. به‌این‌ترتیب مرطوب کردن پوست از مسدود شدن منافذ به‌وسیله روغن جلوگیری کرده و ظاهر آنها کوچک‌تر می‌کند.

۶. استفاده از ماسک خاک رس

استفاده از ماسک خاک رس یک یا دو بار در هفته می‌تواند به حذف چربی اضافی در منافذ کمک کند؛ به این دلیل که خاک رس چربی پوست را جذب می‌کند. حذف آن چربی‌ها می‌تواند از بزرگ شدن منافذ جلوگیری کرده و باعث شود منافذ، کمتر دیده شوند. توصیه می‌شود این کار را با لایه‌برداری در یک روز انجام ندهید ، زیرا درمان بیش از حد پوست ممکن است باعث تحریک پوست شود. تحریک پوست می‌تواند باعث بزرگ شدن منافذ و ایجاد لک شود.

استفاده از ماسک خاک رس
استفاده از ماسک خاک رس

۷. همیشه آرایش خود را در شب پاک کنید.

پاک‌کردن آرایش قبل از خواب ضروری است. خوابیدن با آرایش در شب می‌تواند به دلیل تجمع مواد آرایشی، چربی و باکتری‌ها، منافذ باز پوست را مسدود کرده و آن‌ها را بزرگ‌تر نشان می‌دهند. درست است که خیلی از ما در شب حوصله پاک کردن آرایشمان را نداریم، ولی این کار می‌تواند عوارض زیادی برای پوستمان داشته باشد. پس تنبلی را کنار گذاشته و قبل از خواب با استفاده از یک شوینده مناسب، پوست خود را از دست محصولات آرایشی خلاص کنید.

برای آشنایی بیشتر با شوینده‌های صورت، انواع مو مزایای آن‌ها، به شما پیشنهاد می‌کنیم مقاله ” انواع شوینده صورت کدامند و هر کدام مناسب چه پوستی هستند؟” را مطالعه کنید.

انواع شوینده صورت

انواع شوینده صورت کدامند و هر کدام مناسب چه پوستی هستند؟

انواع شوینده صورت با پاکسازی آلودگی‌ها، مواد آرایشی و چربی‌های اضافه از روی صورت و منافذ آن، به پوست اجازه تنفس داده و از پیری زودرسش جلوگیری می‌کنند.


۸. استفاده از کرم ضدآفتاب

مراقبت از پوست در برابر آفتاب بسیار مهم است. قرارگرفتن در معرض نور خورشید باعث خشکی پوست می‌شود و منافذ را بزرگ‌تر نشان می‌دهد. بسیاری از مرطوب‌کننده‌ها یا کرم‌پودرها حاوی ضدآفتاب هستند. افراد باید یکی را با SPF ۳۰ یا بیشتر انتخاب کنند. محافظت از پوست در برابر آفتاب، باعث انعطاف پوست می‌شود. بهترین راه‌ها برای این کار عبارتنداز:

 • پوشیدن کلاه لبه پهن
 • استفاده از کرم ضدآفتاب هر روز
 • ماندن در سایه در زمانی که نور خورشید شدیدتر است

چرا منافذ پوست، بزرگ می‌شوند؟

به جز کغ دست ها و پاها تمامی نقاط پوست، دارای مو یا پرزهای ریز است. هر فولیکول مو دارای منافذی در بالای آن است. فولیکول مو یک غده در داخل خود دارند که چربی تولید می‌کند. چربی آزاد شده از این غده به بالای پوست می‌رود و در منافذ جمع می‌شود. بر اساس مطالعه‌ای که در سال ۲۰۱۶ انجام شده به نقل از منبع معتبر، دلایل اصلی بزرگ شدن منافذ باز پوست عبارتند از:

الف)چربی اضافی

این زمانی است که ترشح غدد چربی بیش از حد معمول شده و منجر به چربی پوست می‌شود.

ب)کاهش خاصیت کشسانی در اطراف منافذ

این زمانی است که پوست انعطاف‌پذیری کمتری پیدا می‌کند.

پ)افزایش حجم فولیکول مو

این زمانی است که منافذ انتهای فولیکول مو مسدود می‌شود.

هنگامی که چربی در منافذ جمع می‌شود و با آلودگی یا آرایش ترکیب می‌شود، منافذ می‌توانند مسدود شوند و این انسداد منافذ را کشیده و آنها را بزرگتر می‌کنند. در صورت مسدود ماندن منافذ، ممکن است جوش ایجاد شود. ژنتیک و اندازه منافذ فرد به تعیین میزان فعال بودن غدد چربی فرد کمک می‌کند.

نحوه ارتقاء پوست سالم

از دیگر مواردی که سبب کوچک شدن منافذ باز پوست و ارتقای سلامت آن می‌شود، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

خوردن غذای سالم

تعادل مناسب مواد مغذی، چربی‌ها، پروتئین‌ها و کربوهیدرات‌ها به بهبود سلامت کلی کمک می‌کند. رژیم غذایی سالم می‌تواند منافذ باز پوست را کوچک کرده و سلامت پوست افراد را افزایش دهد.

نوشیدن آب زیاد

آب، پوست را از درون آبرسانی می‌کند. این کار کوچک شدن منافذ باز پوست و جلوگیری از چین و چروک در پوست کمک زیادی می‌کند.

ورزش منظم

ورزش منظم گردش خون را در تمام نقاط بدن از جمله پوست افزایش می‌دهد و باعث تعریق می‌شود. در یک مطالعه‌ای که انجام شد به نقل از منبع معتبر، عرق حاوی یک ماده آنتی‌بیوتیک طبیعی است که به محافظت از پوست در برابر باکتری‌ها کمک می‌کند. اگرچه تعریق برای پوست مفید است، اما باقی‌ماندن آن روی سطح ممکن است منافذ باز پوست را مسدود کند؛ بنابراین، فرد همیشه باید بعد از ورزش پوست را شستشو دهد.

پوستی سالم با مصرف آب زیاد
پوستی سالم با مصرف آب زیاد

زمان مراجعه به پزشک

اگر فردی دارای مشکلات پوستی مداوم از قبیل آکنه است، باید با پزشک خود مشورت کند. پزشک میتواند درمان و محصول مناسب برای آن مشکل را شناسایی و توصیه کند.

سایر گزینه‌های درمانی

متخصص پوست ممکن است میکرونیدلینگ را برای بهبود ظاهر منافذ توصیه کند. در درمان منافذ باز پوست با استفاده از میکرونیدلینگ، از درمارولر (غلتک دستی با سوزن‌های ریز روی آن) یا قلم میکرونیدل (وسیله‌ای دارای موتور که پوست را با سوزن‌های کوچک سوراخ می‌کند) استفاده شود. سوراخ کردن سطح پوست باعث بروز صدمات بسیار کوچکی می‌شود که منجر به التیام پوست می‌شوند. این کار می‌تواند ظاهر منافذ بزرگ را کاهش دهد و همچنین جای آکنه و سایر مشکلات پوستی را بهبود بخشد. اگر فردی به این درمان‌ها علاقه‌مند است، باید با پزشک خود مشورت کند.

کلام آخر!

درمان‌های زیادی برای کوچک کردن منافذ باز پوست و جلوگیری از ایجاد جوش، در دسترس است. ما در این مقاله برخی ترفندهای کارآمد را برای این امر در اختیار شما قرار داده‌ایم. امیدواریم که این ترفندها برایتان مفید بوده باشند و به شما در داشتن پوستی زیبا و شاداب کمک کنند.

برای داشتن پوستی سالم و زیبا به شما پیشنهاد می‌کنیم از محصولات ما در فروشگاه لیاتیم دیدن کنید.

اینستاگرام لیاتیم
تلگرام لیاتیم

۵/۵ - (۵ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید