صفحه اصلی > مراقبت از پوست : آفتاب سوختگی پوست سر خود را درمان کنید…

آفتاب سوختگی پوست سر خود را درمان کنید…

آفتاب سوختگی پوست سر

اگرچه قرار گرفتن در زیر نور خورشید برای بسیاری از افراد لذت‌بخش است. اما هنگامی که در مقابل آینه قرار می‌گیریم، تازه متوجۀ آفتاب سوختگی شدید در پوست خود می‌شویم. در هنگام دوش گرفتن سوزش و درد ناشی از آفتاب سوختگی پوست در کنار لکه‌های قرمز رنگ روی آن بر مشکلات می‌افزاید. درمان آفتاب سوختگی سر و خط مو مشکل است؛ زیرا زمانی‌که که قصد دارید موهای خود را برس بزنید، ناگهان متوجه سوزش دردناک بودن آن خواهید شد.

پس باید خیلی زود برای درمان این مشکل کاری انجام دهید…

منظور از آفتاب سوختگی چیست؟

آفتاب سوختگی یا Sunburnt نوعی التهاب پوستی است که بر اثر قرارگیری طولانی مدت در زیر نور شدید خورشید یا سایر اشعه‌های فرابنفش ایجاد می‌شود. در حال حاضر افراد زیادی علاقه‌مند هستند تا پوست خود را برنزه کنند و از همین‌رو در برخی از موارد دچار آفتاب سوختگی شدید پوست سر می‌شوند.

آفتاب سوختگی دارای درجات متفاوتی است. در ساده‌ترین حالت آن شاهد قرمزی رنگدانه‌های پوست خواهیم بود؛ و در مرحله بعد شاهد تاول یا پوسته پوسته شدن پوست هستیم. همچنین در مراحل شدیدتر شاهد ورم و تب نیز خواهیم بود. به همین دلیل هم درمان آفتاب سوختگی از اهمیت زیادی برخوردار است و نباید آن را یک موضوع ساده در نظر بگیریم. علاوه‌بر سوزش و درد شدید ناشی از آفتاب سوختگی، اگر این مشکل همراه با گرمازدگی و کم آبی شدید بدن باشد، ممکن است منجر به وخامت حال فرد و حتی مرگ او شود.

اهمیت درمان آفتاب سوختگی پوست سر

بااینحال که آفتاب گرفتن در زیر نور خورشید یک تفریح مناسب است ولی باید دقت کنید که پوست سر و محل رویش مو دچار آفتاب سوختگی نشود. استفاده از کرم‌های ضد آفتاب یک شیوۀ مرسوم است، اما استفاده از آن‌ها روی پوست سر یا خط رویش مو کار ساده‌ای نیست.

درمان آفتاب سوختگی سر

اگر به هر دلیلی دچار آفتاب سوختگی سر شدیم باید چه کاری انجام بدهیم؟

در این مقاله به راهکارهایی می‌پردازیم که متخصصان برای درمان آفتاب سوختگی پوست سر ارائه می‌دهند. درمان سوختگی پوست سر و خط مو به دلیل وجود فولیکول‌های مو (Hair Follicles) پیچیده است. کمتر کسی پیدا می‌شود که از ژل‌های غلیظ آلوئه‌ورا که برای سوختگی بدن استفاده می‌شوند، برای پوست سر و نواحی پوشیده با مو نیز استفاده کند.

برای همین به سراغ ۲ متخصص پوست رفته‌ایم تا راهکارهایی را در این زمینه به ما ارائه کنند. در ادامه به بررسی ۱۱ شیوه کاربردی برای درمان آفتاب سوختگی پوست سر می‌پردازیم. پس با ما همراه باشید.

درمان آفتاب سوختگی سر به کمک متخصصان پوست

راهکارهای ارائه شده در این مقاله توسط یک جراح پوست از هاروارد و نیز یکی از متخصصین پوست و جراح زیبایی از مرکز پزشکی دانشگاه روچستر نیویورک مطرح شده‌اند:

۱- درمان آفتاب سوختگی با دوش آب سرد

اولین کاری که باید در آفتاب سوختگی شدید روی پوست سر یا هر جای دیگر بدن انجام دهید، کاهش التهابی است که در سلول‌ها ایجاد شده است. ناحیۀ آسیب‌دیده را با آب سرد، خنک کنید. البته استفاده از یخ برای کاهش سوزش آفتاب سوختگی پوست توصیه نمی‌شود، زیرا باعث تشدید آسیب ناشی از سوختگی می‌شود.

اولین قدم در درمان آفتاب سوختگی یک دوش آب خنک است که باعث تسکین سوزش و درد پوست سر و خط مو می‌شود. اگر آفتاب سوختگی روی پوست سر است، اجازه دهید تا آب خنک دوش حمام روی آن جاری شود تا سوزش آن تا حدود زیادی برطرف شود. این دوش گرفتن بر حسب میزان آفتاب سوختگی می‌تواند ۵ تا ۲۰ دقیقه باشد.

۲- استفاده از داروهای مُسکن

برخی از داروهای مُسکن نیازی به نسخۀ پزشک ندارند، هرچند که در استفاده از آن‌ها هم نباید زیاده‌روی کرد. داروهای مسکن بدون نیاز به نسخه کمک زیادی به درمان آفتاب سوختگی سر و کاهش درد و التهاب ناشی از آن می‌کنند.

ایبوپروفن (NSAIDS) یا تیلنول (استامینوفن) به کاهش درد ناشی از آفتاب سوختگی سر کمک می‌کنند. البته باید توجه داشته باشیم که چنین داروهایی باعث تسریع در زمان بهبودی نمی‌شوند. همچنین برخی از داروهای ضدالتهابی را برای کاهش التهاب ناشی از آفتاب سوختگی شدید توصیه می‌کنند. اکثر مردم این قبیل از داروها را در خانۀ خود دارند. استفاده از آن‌ها درد و سوزش آفتاب سوختگی پوست سر و خط مو را تسکین می‌دهد.

۳- کاهش آفتاب سوختگی پوست سر با کمپرس سرد

با چندین بار کمپرس سرد در روز به تسکین درد سوختگی کمک کنید. البته استفاده از یخ به‌طور مستقیم روی پوست، بیش از آنکه مفید باشد، مضر است. اما کمپرس سرد یک تسکین قوی برای درمان آفتاب سوختگی سر است.

همچنین می‌توانید دستور زیر را برای تهیه یک کمپرس سرد موثر انجام دهید:

  • مقداری یخ، آب و درصورت تمایل آلوئه‌ورا یا سویا را در یک کاسه بزرگ با یکدیگر ترکیب کنید.
  • چند پارچه نرم داخل کاسه قرار دهید تا خنک شوند و کاملا خیس بخورند.
  • سپس پارچه‌ها را به آرامی در حدود ۲۰ دقیقه روی پوست خود قرار دهید. در صورت نیاز این فرایند را چندین بار در طی روز تکرار کنید.
کاهش آفتاب سوختگی پوست سر
کاهش آفتاب سوختگی پوست سر

۴- درمان آفتاب سوختگی سر با ژل آلوئه‌ورا

ژل آلوئه‌ورا یکی از موثرترین مواد برای درمان آفتاب سوختگی پوست تمام بدن است. این ژل خاصیت مرطوب‌کننده داشته و به کاهش التهاب کمک زیادی می‌کند. ترکیبی از خواص آب‌رسانی و ضد التهابی، ژل آلوئه‌ورا را به راهی عالی برای درمان آفتاب سوختگی پوست تبدیل کرده است.

برخلاف برخی از شیوه‌های دیگر از ژل آلوئه‌ورا می‌توان چندین بار در روز استفاده کرد. در چند روز اول پس از آفتاب سوختگی پوست سر و خط مو، درمان سوختگی در اولویت قرار دارد. زمانی که پوست التهاب اولیه‌اش کم شد و در حال التیام بود از ژل آلوئه‌ورا که با آب رقیق شده است روی پوست خود استفاده کنید.

متخصصین معتقد هستند که رقیق کردن ژل باعث می‌شود تا مو سنگین نشود و حالت نامناسبی پیدا نکند. علاوه‌براین ایجاد یک استایل متفاوت با موهای نامرتب یا استفاده از هدبند تا حدود زیادی نرم‌کننده‌های قرار گرفته روی پوست را از دید سایرین پنهان می‌کند و جذابیت خاصی را برای شما ایجاد می‌کند.


با فواید آلوئه‌ورا برای پوست آفتاب سوخته بیشتر آشنا شوید:

فواید آلوئه ‌ورا برای پوست

فواید آلوئه ورا برای پوست؛ از تسکین آفتاب‌سوختگی تا درمان لک

آلوئه‌ ورا گیاهی پرمزیت است که عصاره آن از بطن برگ آلوئه ورا به‌دست می‌آید. در‌‌‌‌ این مقاله می‌خواهیم شما را با فواید آلوئه ‌ورا برای پوست آشنا کنیم.


۵- استفاده از کرم‌های هیدروکورتیزون

هیدروکورتیزون (Hydrocortisone) یک داروی ضدالتهاب است. هر دو متخصص توصیه می‌کنند که یک بار در روز از کرم هیدروکورتیزون یک درصد برای درمان آفتاب سوختگی پوست سر و خط مو استفاده شود. به‌طور معمول هیدروکورتیزون برای درمان تورم، خارش و سوزش استفاده می‌شود. توجه داشته باشید که از این دارو بیش از یک هفته بدون تجویز پزشک استفاده نشود.

اگر طی ۲۴ تا ۴۸ ساعت بعد از آفتاب سوختگی شدید، در وضعیت خود بهبودی مشاهده نکردید؛ حتما به یک متخصص پوست مراجعه کنید تا داروهای قوی‌تری برای درمان آفتاب سوختگی سر شما تجویز شود.

هیدروکورتیزون برای درمان آفتاب سوختگی
هیدروکورتیزون برای درمان آفتاب سوختگی

۶- استفاده از مرطوب‌کننده‌های پوست

پس از استفاده از کرم‌های هیدروکورتیزون، استفاده از یک نرم‌کننده ملایم روی پوست برای آب‌رسانی و کمک به بازسازی آن اهمیت زیادی دارد. همچنین توصیه می‌شود که از مرطوب‌کننده‌های ملایم پوست استفاده شود تا علاوه‌بر حفاظت از رطوبت به مراقبت از لایه‌های پوست نیز کمک شود. متخصصین استفاده از لوسیون‌های حاوی سرامید (Ceramides) را مفید می‌داند. همچنین می‌گوید که برای درمان آفتاب سوختگی سر، از وازلین هم می‌توان استفاده کرد. مرطوب‌کننده‌ها با حفظ رطوبت پوست تاثیر زیادی در درمان آفتاب سوختگی‌های شدید دارند.

هر دو متخصص تاکید می‌کنند که از پوست آفتاب سوخته به هیچ عنوان لایه‌برداری نکنید. لایه‌برداری از پوست در شرایطی که دچار سوختگی شدید شده است به سلول‌ها آسیب جدی وارد می‌کند.

۷- عدم استفاده از اتوهای حالت‌دهنده مو

در شرایطی که دچار آفتاب سوختگی پوست سر شده‌اید و هنوز بهبودی کامل را به دست نیاورده‌اید، از حالت‌دهنده‌های حرارتی مانند اتوهای فرکننده، صاف‌کننده‌ها و سشوارهایی با حرارت داغ استفاده نکنید.

علاوه‌بر موردی که گفته شد، در دوران درمان آفتاب‌سوختگی دوش آب گرم هم نگیرید؛ چرا که باعث افزایش ناراحتی ناشی از سوختگی پوست می‌شود و تورم پوست را تشدید می‌کند. همچنین از ایجاد مدل‌های پیچیده روی موهای سر خود خودداری کنید. زیرا ممکن است هنگام شانه کردن یا برس زدن موها به‌طور تصادفی پوست آفتاب سوخته را تحریک کنید.۸- استفاده از شوینده‌های ملایم

تا زمانی که آفتاب سوختگی شدید پوست بهبود نیافته است، از شوینده‌های ملایم و محصولات مراقبت از پوست مناسب استفاده کنید.

در دوران درمان آفتاب سوختگی سر از رتینوئیدها، اسیدها و هرگونه مواد دارویی موضعی برای درمان آکنه (نظیر بنزوئیل) یا درمان لکه‌های پوستی استفاده نکنید.

همچنین از شامپوهای معطر یا دارویی هم استفاده نکنید؛ زیرا احتمال تحریک آفتاب سوختگی پوست توسط آن‌ها وجود دارد.

پیشگیری از آفتاب سوختگی پوست سر
پیشگیری از آفتاب سوختگی پوست سر

۹- دوری از آفتاب شدید

تا زمانی که آفتاب سوختگی پوست به‌صورت کامل برطرف نشده است از قرارگیری در زیر نور آفتاب شدید اجتناب کنید. ماندن در منزل یا قرارگیری در سایه روی درمان آفتاب سوختگی موثر است.

تا زمانی که پوست سر شما در حال بهبودی ناشی از آفتاب سوختگی است، استفاده از کلاه لبه گشاد الزامی است. قرارگیری در معرض نور خورشید، علائم آفتاب سوختگی سر را تشدید کرده و زمان بهبودی را طولانی‌تر می‌کند.

کلاه‌های محافظ آفتاب مانع آفتاب سوختگی در نواحی پوست سر که امکان استفاده از کرم‌های ضدآفتاب معمولی برای آن قسمت‌ها را نداریم می‌شوند. را در آن محل‌ها نداریم.

۱۰- مصرف آب بیشتر

برای درمان آفتاب سوختگی سر، آب بیشتری بنوشید؛ چرا که پوست از درون به بیرون بهبود پیدا می‌کند. با آب‌رسانی مناسب به پوست سر و خط موی آفتاب سوخته، به درمان آفتاب سوختگی سرعت می‌بخشید.

۱۱- استفاده از انواع ماسک‌های گیاهی

این دو متخصص معتقدند که برای درمان آفتاب سوختگی استفاده از انواع ماسک‌های گیاهی موثر خواهد بود. البته باید دقت کرد این ماسک‌ها حساسیت پوستی ایجاد نکنند. گیاهانی هم‌چون خیار، گوجه فرنگی، آلوئه‌ورا، شیر و حتی عسل در کاهش سوزش و التیام آفتاب سوختگی موثر هستند.

امکان ایجاد حساسیت‌های پوستی موجب شده تا پزشکان توصیه کنند که از این مواد در آفتاب سوختگی‌های بسیار شدید استفاده نشود و تنها در موارد سوختگی جزوی پوست مورد استفاده قرار گیرند.


کرم ضد آفتاب ضد لک تراست برای جلوگیری از آفتاب سوختگی پوست شما مفید است.

برای خرید ضد آفتاب تراست و نیز آشنایی با مشخصات و خواص ضد آفتاب تراست کلیک کنید:


این مشکل شایع را به راحتی حل کنید!

آفتاب سوختگی پوست از مشکلات شایعی است که در تابستان و فصل گرم یا در مناطق ساحلی برای بسیاری از افراد به‌وجود می‌آید. این مشکل در حالت عادی عوارض زیادی ندارد اما ممکن است سوزش و درد آن برای برخی از افراد آزاردهنده باشد. در آفتاب‌سوختگی‌های شدید اگر دچار تب، لرزش، حالت تهوع، سرگیجه یا تورم شدید پوستی بودید به پزشک مراجعه کنید. همچنین در روند درمان آفتاب سوختگی سر، اگر به هر دلیلی تا ۴۸ ساعت مشکل کاهش پیدا نکرد، حتما به پزشک متخصص پوست مراجعه کنید تا داروهای موثرتری برای درمان سوختگی‌های پوست تجویز شود.

🔎 تاکنون تجربه آفتاب سوختگی پوست سر خود را داشته‌اید؟ چه اقدامی برای درمان این مشکل انجام داده‌اید؟

اینستاگرام لیاتیم
تلگرام لیاتیم
امتیاز دهید.

دیدگاه کاربران (2 دیدگاه)

دیدگاهتان را بنویسید