کره زمین در طول ۴/۵ میلیارد سال، کوه‌های عظیم، دره‌های سرسبز، جنگل‌های پر از برگ را شکل داده و تبدیل شده است به خانه‌ای برای گیاهان و حیواناتی بی‌شمار. در ۱۹۶۹۰۰۰۰۰ مایل مربع از سطح کره زمین، دانشمندان تخمین می‌زنند که ۳۹۰۰۰۰ گیاه وجود دارد و گونه‌های جدیدی هم مدام در حال کشف است.

صدها هزار گیاه درواقع عملکردهای قابل‌توجهی برای کره زمین دارند. گیاهان به کنترل آب و هوا، بهینه‌سازی کربن‌دی‌اکسید و آزادسازی اکسیژن در هوا کمک می‌کنند و باعث می‌شوند بتوانیم نفس بکشیم و همچنین از آن می‌شود برای غذا و سلامت هم استفاده کرد.

با این‌همه مزایا، تعجبی ندارد که گیاهان از همان زمان‌های ابتدایی به عنوان راهی برای کمک به امور روزمره انسان مورداستفاده قرار می‌گرفتند.

دوران کهن و گیاهان

مردمان تمدن‌های کهن از گیاهان، عصاره‌ها و انواع بخش‌های گیاهان برای آسان‌تر زندگی کردن استفاده می‌کردند. این هدیه زمینی را به هر چیزی که به کارشان بیاید و برایشان کاربردی باشد تبدیل می‌کردند. مردمان دوران کهن بر این باور بودند که زمین به آنها هر چیزی که برای حل مشکلاتشان لازم بوده را داده است. حالا گذری هم به سرعت به زمان و مدرن بزنیم می‌بینیم که گیاهان همچنان همه جا در دور و اطراف ما هستند با این که کلی اختراعات جدید آمده و تکنولوژی زندگی همه ما را تحت تأثیر خود قرار داده است. اما متأسفانه ما این‌گونه بار آمده‌ایم که به جای استفاده از هدایای طبیعت برای چالش‌های روزانه‌مان از محصولات مصنوعی استفاده می‌کنیم. تکنولوژی، زندگی را راحت‌تر کرده است اما با پیشرفت تکنولوژی، هنوز هم در بسیاری از مسائل کیفیت زندگی‌مان رشد نکرده است.

در دنیای مدرن و صنعتی ما، روزانه در معرض سموم مختلفی قرار می‌گیریم از آلودگی گرفته تا محصولات بهداشتی شخصی، عوامل پاک‌کننده و حتی غذایی که می‌خوریم. به خاطر سطح بالایی قرارگیری ما در برابر عوامل سمی، سراغ چاره‌های مصنوعی می‌رویم که با آن مشکلات سلامت خود را درمان کنیم.

آیا می‌دانستید؟

پیش‌بینی می‌شد هزینه سالانه مراقبت‌های بهداشتی ما در سرتاسر جهان تا سال ۲۰۲۰ به ۸/۷ تریلیارد دلار برسد. علی‌رغم پولی که برای رسیدن به سلامتمان خرج می‌کنیم بسیاری از ما به نتایج خوبی نمی‌رسیم. تحقیقات نشان می‌دهد که درحالی‌که آمریکا بیشتر از هر کشوری روی مسئله سلامت هزینه می‌کند، این کشور هنوز از نظر شاخص‌های مرگ و میر و امید به زندگی در مقایسه با سایر کشورها در رتبه پایین‌تری قرار دارد.

روغن معطر
روغن معطر

تحقیقات و پیشرفت‌های تکنولوژیکی جدید اصلاً بد نیستند. به لطف تکنولوژی و نوآوری، قادر بوده‌ایم که از قدرت طبیعت برای حل مشکلاتمان استفاده کنیم و اکنون می‌توانیم این کار را مؤثرتر از هر نسل دیگری که در گذشته بوده انجام دهیم.

از آنجایی که این مسئله بسیار نرمال است، نیازی نیست که سراغ محصولات شیمیایی مصنوعی برویم تا مشکلات مربوط به سلامتمان را حل کنیم. می‌توانیم از چیزی که طبیعت به ما داده استفاده کنیم تا زندگی شاد و سالمی داشته باشیم. روغن اسانس (Essential oil) به ما این امکان را می‌دهد تا تمام قدرت طبیعت را بگیریم و به خانه‌مان بیاوریم و از آن برای مبارزه با سموم استفاده کنیم و به بدنمان آن چیزی را بدهیم که دنبالش هست. علاوه بر سنت‌های کهن، اکنون تحقیقات علمی و تکنولوژی لازم برای جمع کردن این قدرت در یک بطری را داریم.

در این مقاله و مقالات بعدی لیامگ قرار است به تاریخچه روغن های اسانس (essential Oils) و مزایای منحصر به فرد آن بپردازیم و ببینیم چطور باید از آن استفاده کنیم. اجداد ما روی جهانی طبیعی برای مراقبت از خودمان، مراقبت از آشنایان و همچنین پیش بردن تمدنمان تکیه کردند. اگر ما قدرت طبیعت را در آغوش بگیریم، تصور کنید به چیزهایی می‌توانیم دست پیدا کنیم.

عصر مدرن و روغن اسانس

در سال‌های اخیر، روغن معطر (Essential Oil) روزانه از محبوبیت بسیار زیادی برخوردار شده است. با این حال استفاده از روغن معطر به خیلی سال قبل برمی‌گردد. روغن های معطر در گذشته توسط مصری‌ها، یونانی‌ها، رومی‌ها و غیره مورداستفاده قرار می‌گرفت.

روغن های معطر، عصاره گیاهان قدرتمندی است که می‌تواند برای بهبود زندگی استفاده شود. همان‌طور که قرن‌ها مورداستفاده قرار می‌گرفت. درحالی‌که بسیاری از نواحی در جهان استفاده از محصولات طبیعی را کنار گذاشته‌اند و به محصولات مصنوعی روی آورده‌اند، روغن معطر به همان اندازه‌ای که در گذشته کاربردی و مؤثر بوده، تأثیر دارد. مردم این تمدن‌های کهن، کار بسیار خوبی می‌کردند که سراغ این روغن های طبیعی می‌رفتند. آنها از آن برای پاک‌سازی، نرم‌کنندگی، محافظت و همچنین تقویت بدن استفاده می‌کردند.

زندگی ما امروزه به طور قابل‌توجهی نسبت به زندگی مردمان رومی فرق دارد. سؤالی که پیش می‌آید این است که آیا گیاهان و عصاره گیاهان روشی مناسب برای روبرو شدن با مشکلات مدرن هستند؟

روزانه، ما از محصولات زیادی استفاده می‌کنیم. ما آشپزی می‌کنیم، تمیزکاری می‌کنیم، ورزش می‌کنیم، می‌خوابیم، کار می‌کنیم و کلی فعالیت دیگر انجام می‌دهیم. وقتی می‌خواهید به غذایتان آرد اضافه کنید سراغ فروشگاه می‌روید و آن را می‌خرید. وقتی کودکتان حالش خوب نیست، سراغ داروخانه می‌روید. وقتی نیاز دارید لکه‌ای را از روی لباستان پاک کنید، مایع لباسشویی می‌خرید تا با آن لباستان را بشویید.

روغن اسانس در دنیای مدرن
روغن اسانس در دنیای مدرن

لزوم استفاده از روغن اسانس در عصر کنونی

جدای از مسیری که تا فروشگاه می‌رویم، عموماً به چیزی که می‌خریم فکر نمی‌کنیم، این که از چه چیزی درست شده و از کجا آمده است؟ آخرین باری که به این فکر کرده‌اید که چه چیزی دارید روی لباستان می‌گذارید، کی بوده است؟ یا محصولاتی که می‌خرید از کجا آمده‌اند؟

همان‌طور که دارید خریدهایتان را خالی می‌کنید، ممکن است برچسبی را پشت جعبه حبوبات یا مایع ظرف‌شویی بخوانید که پر از کلماتی است که نمی‌توانید آنها را تلفظ کنید یا برای اولین باری است که می‌شنوید. اما شما فکر می‌کنید «خب مشکلش چیه؟» چرا که درگیر انتخاب برندهای مختلف می‌شوید و دیگر نگاهی به لیست بلند بالای مواد مؤثره محصولی که می‌خرید، نمی‌اندازید. پس به جای فکر کردن به جایگزین یا دقیق شدن روی مواد مؤثره هر محصول به این فکر می‌کنید که باید به فروشگاه بروید و وسایلی که برای آشپزی، تمیزکاری، خوابیدن، کار کردن و غیره دارید را تهیه کنید. بدون این که حتی روی آنها فکر کنید. ما مدام خودمان را در برابر مواد شیمیایی مضری قرار می‌دهیم که وارد محصولات روزانه مثل شامپو، پاک‌کننده‌ها و عطر و ادکلنمان شده‌اند واقعیت این است که بیشتر اوقات ما نمی‌دانیم آنها چه چیزی هستند!

علی‌رغم افزایش صنعتی شدن جهان ما، بسیاری از ما هنوز به دنبال روش‌های طبیعی برای مراقبت از بدن خودمان و خانواده‌مان هستیم. اگرچه چنین کاری نیاز به کلی کار دارد تا بدنی سالم و خانه‌ای سالم داشته باشیم. این نکته را بدانید که محصولات مصنوعی تنها راه ما برای مراقبت از خودمان نیستند. روغن اسانس (Essential Oil) جایگزینی طبیعی برای محصولات شیمیایی است و به شما امکان خوبی برای مراقبت از بدنتان می‌دهد.

روغن اسانس طبیعی
روغن اسانس طبیعی

به روتین روزانه خود فکر کنید!

 1. از خواب بیدار می‌شوید، شاید دوش می‌گیرید و آماده می‌شوید، دندان‌هایتان را مسواک می‌زنید، به آشپزخانه می‌روید و ویتامینی می‌خورید.
 2. در طول روز، کارهایی از جمله شستشوی لباس را انجام می‌دهید.
 3. آشپزخانه خود را با استفاده از محصولات و پاک‌کننده‌های شیمیایی تمیز می‌کنید.
 4. شاید یک شمع مصنوعی روشن کنید که بوی خوبی به خانه‌تان بیاورد.
 5. بعد از ظهر، ممکن است کمی خوابتان بگیرد، آن وقت برای خودتان قهوه درست می‌کنید.
 6. عصر، روتین مراقبت از پوست شبانه‌تان را انجام می‌دهید: صورت خود را با پاک‌کننده‌ای می‌شویید، دندانتان را دوباره مسواک می‌زنید و شاید موسیقی ملایمی بگذارید و سپس بخوابید.

برای آشنایی با روتین پوستی به شما پیشنهاد می‌کنیم مقاله زیر را مطالعه نمایید.

روتین پوست

روتین پوست، از آن چیزهایی که باید حتما داشته باشید!

برای داشتن پوستی سالم، درخشان، نرم و عاری از هرگونه چین و چروک، داشتن روتین پوست مناسب، از ضروریات زندگی است.


شاید متوجه نباشید اما روغن اسانس می‌تواند برای بهبود هر فعالیت روزانه‌ای مفید باشد. در ادامه روتین روزانه شما با استفاده از روغن اسانس را برایتان خواهیم گفت:

 1. از خواب بیدار می‌شوید و کمی هنوز خوابتان می‌آید، پس کمی از روغن گریپ‌فروت را به خاطر داشتن عطر انرژی بخشش، استنشاق می‌کنید.
 2. دوش می‌گیرید و از کمی روغن درخت چای روی پوست سرتان استفاده می‌کنید تا مویتان را پرپشت کند. کمی هم می‌توانید از روغن اسانس روی پوست خود بریزید تا پوستی نرم و تمیز داشته باشید.
 3. همان‌طور که برای روزتان مهیا می‌شوید، یک قطره روغن کندر می‌خورید.
 4. آشپزخانه چسبناک خود را با روغن لیمو تمیز می‌کنید و در محیطی خوشبو و تمیز نفس می‌کشید.
 5. وقتی بعد از ظهر شد، چند قطره نعناع داخل آب می‌ریزید که حالتان را جا بیاورد.
 6. همان‌طور که برای خواب مهیا می‌شوید، چند قطره لوندر روی بالش خود می‌ریزید تا تجربه‌ای آرام و لذت‌بخش برای خوابیدن به شما بدهد.

دلیل شهرت روغن اسانس در این سال‌ها چیست؟

روغن های اسانس (Essential Oils) بسیار ایمن و مؤثر هستند. علاوه بر این، آنها عطری منحصر به فرد و زیبا دارند. درست همان‌طور که گفتیم، مردمان تمدن‌های گذشته از روغن اسانس برای کارهایی مثل آشپزی، استحمام، زیبایی، سلامت و غیره استفاده می‌کردند و به لطف سال‌ها تحقیقات، آنها می‌توانند کاربردهای بیشتری هم داشته باشند.

کارهای روزانه‌ای مثل تمیزکاری، مکمل‌های مغذی، افزایش ایمنی، خواب و بهداشت شخصی از جمله کاربردهایی است که می‌توان برای روغن های اسانس در نظر گرفت.

استفاده از روغن های اسانس
استفاده از روغن های اسانس

برخی افراد استفاده از روغن اسانس را به خاطر دشواری درک آن، کنار می‌گذارند. درحالی‌که دانشی سطحی اگر درباره‌اش داشته باشید، کافی است. نیاز نیست مدرک شیمی داشته باشید که بتوانید به شکلی ایمن و مؤثر از روغن های معطر (Essential Oils) استفاده کنید. حتی با دانشی محدود، می‌توانید از مزایای این روغن به‌خوبی بهره ببرید. درنهایت این که دلیل این که خیلی‌ها امروزه از روغن اسانس استفاده می‌کنند این است که می‌توانند زندگی را برای خودشان ساده‌تر کنند.

روغن اسانس؛ تجربه‌ای که هرگز از آن دل نمی‌کنید!

در این مطلب از لیامگ به بررسی ویژگی‌های مهم روغن اسانس پرداختیم. این مطلب را می‌توانید مقدمه‌ای در نظر بگیرید برای مطالب بعدی ما که به طور مفصل درباره روغن اسانس برایتان خواهیم نوشت.

همچنین شما می‌توانید برای آشنایی با محصولات پوست، مو و زیبایی تراست، به فروشگاه لیاتیم مراجعه نمایید.

اینستاگرام لیاتیم

تلگرام لیاتیم
۵/۵ - (۱ امتیاز)

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید