صفحه اصلی > مراقبت از پوست : چقدر درباره تداخل محصولات پوستی اطلاعات دارید؟

چقدر درباره تداخل محصولات پوستی اطلاعات دارید؟

تداخل محصولات پوستی

خب، شما احتمالاً به تازگی شروع به استفاده از محصولات مراقبت از پوست کرده‌اید یا شاید تصمیم گرفته‌اید که روتین مراقبت از پوست خود را به سطح دیگری به جز استفاده از پاک‌کننده‌ها و مرطوب‌کننده‌ها ببرید. به هر حال، هرکدام از اینها که دلیلتان باشد، جستجوی زیادی کرده‌اید و کلی نظرات را مطالعه نموده و درباره قیمت آنها اطلاعاتی به دست آورده‌اید تا مشکلات و نگرانی‌های پوستی خود را برطرف کنید. حالا وقت این رسیده که بدانید مواد مؤثره موجود در همه این سرم‌ها، کرم‌ها و ماسک‌ها وقتی باهم استفاده شوند چطور کار می‌کنند. در این مطلب از لیامگ قرار است درباره تداخل محصولات پوستی برایتان بنویسیم. این که بایدها و نبایدهای هرکدام از مواد مؤثره چه چیزهایی می‌باشند. همراهمان باشید که اطلاعاتی برایتان داریم مفید و ضروری.

بعدازاین که سراغ محصولات مراقبت از پوستی رفته‌اید که مناسب بافت و نوع پوست شماست، بسیار مهم است که بدانید ترکیب مواد مؤثره مختلف باهم بدون این که درباره نحوه کارکردشان اطلاعات کافی داشته باشید نه‌تنها می‌تواند باعث هدر رفتن پولتان شود بلکه می‌تواند نتیجه عکس بدهد و به پوست شما آسیب برساند.

تحریک پوست یکی از مهم‌ترین فاکتورهایی است که باید هنگام چیدن روتین مراقبت از پوست خود به آن توجه کنید. روتین مراقبت از پوست شما می‌تواند شامل محصولاتی باشد که ترکیباتشان وقتی باهم مورداستفاده قرار بگیرند، جواب خوبی به شما ندهند.

تداخل محصولات پوستی | رتینول

خب، اولین مورد ما رتینول است. یکی از مهم‌ترین مواد مؤثره مراقبت از پوست که بیشتر متخصصان پوست آن را توصیه می‌کنند. آن را همچنین با نام ویتامین آ نیز می‌شناسید. اول از همه این را بگوییم که رتینول ماده مؤثره فوق‌العاده‌ای است که می‌تواند سلول‌های پوستی شما را احیا کند و به بهبود ظاهر پوست، کاهش خطوط، چین‌وچروک، تنظیم بافت پوستی ناهمگن، از بین بردن لکه‌های تیره و آکنه کمک کند. رتینول در عین حال می‌تواند بسیار تحریک‌کننده باشد. رتینول را می‌توان یک ماده مؤثره ضد پیری در نظر گرفت که در عین حال قدرت خشک‌کردن پوست را هم دارد.

بایدها:

رتینول با مواد مؤثره مرطوب‌کننده‌ای مثل هیالورونیک اسید و سرامیدها درست مثل SPFها به‌خوبی ترکیب می‌شود.

مواد مؤثره مرطوب‌کننده مثل هیالورونیک اسید می‌تواند مولکول‌های آب را جذب کند و روی لایه سطحی پوست شما نگه دارد درحالی‌که مواد مؤثره بر پایه چربی به حفظ رطوبت کمک می‌کند. بسیار مهم است به خاطر داشته باشید که رتینول پوست شما را در برابر آفتاب حساس‌تر می‌سازد.

رتینول
رتینول

SPF را هر روز سال باید استفاده کنید نه‌تنها برای جلوگیری از سرطان پوست، چین‌وچروک و لک‌های پوستی بلکه به خاطر بسیاری از مواد مؤثره‌ای که روزانه استفاده می‌کنید مثل رتینول و رتینوئیدها که می‌توانند پوست را در برابر خورشید، بسیار حساس کنند.

نبایدها:

ترکیب ویتامین سی و رتینول، بنزویل پراکسید و اسیدهای AHA/BHA بسیار بد هستند.

اسیدهای AHA و BHA لایه بردار هستند که می‌توانند پوست را خشک کنند و باعث تحریک بیشتر پوست شوند. به خصوص اگر با محصول مراقبت از پوست حاوی رتینول ترکیب شوند.

بنزویل پراکسید و رتینول نیز اثر همدیگر را خنثی می‌کنند. توصیه نمی‌شود که از بنزویل پراکسید و رتینول به‌صورت هم‌زمان استفاده کنید چرا که می‌توانند اثرگذاری یکدیگر را به حداقل برسانند. درنهایت، از آنجایی که ویتامین سی از پوست در برابر محرک‌های محیطی محافظت می‌کند و رتینول به ترمیم و بازسازی پوست می‌پردازد، بهتر است از هرکدام از این مواد مؤثره در روزهای جداگانه استفاده کنید.

تداخل محصولات پوستی | ویتامین سی

ویتامین سی از پوست در برابر آسیب رادیکال‌های آزاد محافظت می‌کند و بهترین زمان عملکرد آن صبح است. این ماده مؤثره همچنین به روشن‌سازی پوست و از بین بردن لک‌های تیره نیز کمک می‌کند.

بایدها:

ویتامین سی را می‌توانید با آنتی‌اکسیدان‌ها و SPF به‌صورت هم‌زمان استفاده کنید.

وقتی ویتامین سی با آنتی‌اکسیدان‌های دیگری مثل ویتامین ای استفاده شود می‌تواند نتیجه و اثرگذاری را چند برابر کند. همین موضوع وقتی از ویتامین سی زیر ضدآفتاب استفاده کنید، رخ می‌دهد. سرم‌های ویتامین سی باید همیشه به‌صورت یک لایه زیر ضدآفتاب استفاده شوند چرا که به همدیگر کمک می‌کنند تا جلوی آسیب اشعه‌های فرابنفش را بگیرند.

نبایدها:

ویتامین سی را نباید با رتینول به‌صورت هم‌زمان استفاده کرد.

ویتامین سی
ویتامین سی

برخلاف ویتامین سی، رتینول و رتینوئیدها کلاژن می‌سازند و به ترمیم پوست کمک می‌کنند که بهتر است شب ها استفاده شوند. از آنجایی که ویتامین سی مناسب صبح است، بهتر است از این مواد مؤثره به‌صورت جداگانه استفاده کرد چرا که عملکردهای متفاوتی دارند.

تداخل محصولات پوستی | اسیدهای AHA/BHA

اسیدهای سالیسیلیک، گلیکولیک و لاکتیک، همگی لایه‌بردارهایی هستند که می‌توانند به تقویت بافت، رنگ و درمان آکنه پوست بپردازند. هر سه این اسیدها می‌توانند پوست را تحریک و بی آب کنند. هنگام استفاده از این اسیدها، حتماً از محصولات آب‌رسان استفاده کنید.

بایدها:

استفاده هم‌زمان از اسیدهای AHA/BHA با مواد مؤثره مرطوب‌کننده و SPF.

مرطوب‌سازی بعد از AHA و BHA بسیار مهم است تا جلوی تحریک پوست را بگیرید. به دنبال سرامیدها، پترولاتوم، هیالورونیک اسید و گلیسیرین‌هایی باشید که پوست را آبرسانی و نرم می‌کنند. استفاده از محصولی که مقدار کمی از اسیدهای AHA و BHA را دارا می‌باشد، روشی مؤثر برای لایه‌برداری و باز کردن منافذ پوستی است.

درست مثل رتینول، اسیدهای AHA/BHA می‌توانند باعث حساس شدن پوست در برابر خورشید شوند. درحالی‌که باید به‌صورت روزانه از ضدآفتاب‌ها استفاده کنید فارغ از هر محصولی که داخل روتین مراقبت از پوستتان است، خیلی مهم‌تر است که در صورت استفاده از این مواد مؤثره نیز، استفاده از ضدآفتاب را فراموش نکنید.


اگر مشتاق هستید با کرم لایه‌بردار AHA و طرز استفاده از آن آشنا شوید، مقالات زیر را از دست ندهید.

کرم لایه بردار AHA

همه‌چیز درباره کرم لایه بردار AHA | جوان‌کننده پوست

کرم لایه بردار AHA مناسب لایه‌برداری سلول‌های پیر و فرسوده، بازگردانی توان بازسازی به پوست، کاهش چین‌وچروک‌های سطحی و داشتن پوستی یکدست، شفاف و روشن است.

استفاده از کرم لایه بردار AHA

آشنایی با نحوه استفاده از کرم لایه بردار AHA

برای استفاده از کرم لایه بردار AHA روی پوست شب‌ها مقداری از آن را روی پوست ناحیه موردنظرتان بگذارید و با حرکات چرخشی ماساژ دهید تا جذب پوست‌تان شود.


نبایدها:

نباید از اسیدهای AHA/BHA با رتینول استفاده کنید.

شدیداً به کسانی که هم از رتینوئید برای آکنه یا ضد پیری استفاده می‌کنند و در عین حال از اسیدهای مختلف بهره می‌برند توصیه می‌کنیم که حواستان را جمع کنید چرا که ممکن است باعث حساس شدن پوستتان، تحریک و قرمزی آن شوید. درواقع، AHA/BHA نباید با رتینوئیدها در یک روز استفاده شوند. همچنین حواستان باشد ترکیب اسیدهای مختلف یا حتی لایه‌بردارهای شیمیایی و فیزیکی می‌تواند منجر به تحریک پوست و اگزما شود.

تداخل محصولات پوستی | بنزویل پراکسید

بنزویل پراکسید می‌تواند عنصری بسیار تأثیرگذار در روتین مراقبت از پوست شما باشد به خصوص اگر پوست مستعد آکنه داشته باشید. اما این هم یک ماده مؤثره خشک کننده دیگر است. از آنجایی که درمان آکنه به‌طورکلی می‌تواند باعث خشکی و تحریک پوست شود، ترکیب آنها با همدیگر باید با احتیاط انجام شود. در عین حال باید از محصولات آب‌رسان قوی نیز استفاده کنید.

بنزویل پراکسید
بنزویل پراکسید

بایدها:

استفاده هم‌زمان بنزویل پراکسید با مواد مؤثره آب‌رسان، SPF و آنتی‌بیوتیک‌های موضعی.

همراه مواد مؤثره مرطوب‌کننده‌ای که می‌توانند جلوی اثر بی آب کردن پوست توسط بنزویل پراکسید را بگیرد، ترکیبات ضد آکنه را هم می‌توانید برای درمان موضعی آکنه استفاده کنید؛ مثلاً کلیندامایسین. SPF باید به‌صورت روزانه استفاده شود.

نبایدها:

بنزویل پراکسید با رتینول و محصولات ضد آکنه دیگر نباید استفاده شود.

همان‌طور که قبلاً هم گفتیم، بنزویل پراکسید و رتینول می‌توانند یکدیگر را خنثی کنند.

تداخل محصولات پوستی | نیاسین آمید

با نام ویتامین ب ۳ نیز شناخته می‌شود که این آنتی‌اکسیدان دارای خاصیت ضدالتهابی است و می‌تواند پوست را روشن‌سازی و رنگ آن را تنظیم کند.

بایدها:

تقریباً با همه مواد مؤثره می‌توانید از آن استفاده کنید.

از آنجایی که نیاسین آمید یک ضدالتهاب است، پوست واکنش بسیار کمی نسبت به آن نشان می‌دهد و عوارض جانبی خاصی مثل تحریک و چنین چیزهایی را خیلی کم دارد. این ماده مؤثره با بیشتر محصولات مراقبت از پوست به‌خوبی عمل می‌کند و برای گرفتن بهترین نتیجه از آن به همراه یک مرطوب‌کننده استفاده کنید.

نبایدها:

نباید از ویتامین سی و نیاسین آمید به‌صورت هم‌زمان استفاده کنید.

اگرچه هردوی آنها آنتی‌اکسیدان هستند، ویتامین سی ماده مؤثره‌ای است که با نیاسین آمید نمی‌سازد. هردوی آنها آنتی‌اکسیدان‌های رایجی هستند که در بیشتر محصولات مراقبت از پوست مورداستفاده قرار می‌گیرند اما نباید پشت هم استفاده شوند. اثر همدیگر را به طور کامل خنثی می‌کنند مگر این که بین استفاده از هرکدام حداقل ۱۰ دقیقه فاصله بگذارید.

نیاسین آمید
نیاسین آمید

تداخل محصولات پوستی | SPF

اگر از محصولات مراقبت از پوست استفاده می‌کنید، حتماً از SPF نیز استفاده کنید. این تنها راهی است که به شکلی مؤثر می‌توانید جلوی سرطان پوست و عوامل خطرناک محیطی را بگیرید و در عین حال جلوی نشانه‌های پیری پوست را بگیرید. با توجه به اهمیت آن، SPF را می‌توان روی هر ماده مؤثره مراقبت از پوستی استفاده کرد.

بایدها:

SPF می‌تواند و باید در هر روتین مراقبت از پوستی استفاده شود.

نبایدها:

ترکیب آن با مرطوب‌کننده‌ها یا آرایش صورت

بله، SPF می‌تواند قدم نهایی روتین مراقبت از پوست شما باشد اما نباید سعی کنید آن را میان‌بر بزنید. هرگز ضدآفتاب خود را با آرایش یا مرطوب‌کننده خود ترکیب نکنید. ضدآفتاب باید به‌عنوان لایه‌ای جداگانه روی پوست قرار گیرد تا بتواند از پوست شما مراقبت کند.

برای محافظت از پوستتان!

در این مطلب از لیامگ به بررسی تداخل محصولات پوستی پرداختیم. این که آیا استفاده از همه ترکیبات مؤثره باهم مشکلی ندارد یا ممکن است باعث آسیب‌های جدی به پوست شود. با جزئیات به هرکدام از این مسائل پرداختیم. در عین حال برای داشتن یک روتین مراقبت از پوست مناسب، توصیه ما به شما استفاده از محصولات طبیعی است. می‌توانید سری به فروشگاه اینترنتی لیاتیم بزنید و محصولات طبیعی ما را برای مراقبت از پوستتان خریداری کنید. به همین سادگی!

اینستاگرام لیاتیم
تلگرام لیاتیم

۴.۸/۵ - (۲۰ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید