صفحه اصلی > مراقبت از مو : اهمیت روتین مراقبت از موی نوجوان و جوانان و تفاوت آن با روتین بزرگسالان

اهمیت روتین مراقبت از موی نوجوان و جوانان و تفاوت آن با روتین بزرگسالان

برای خانم‌ها داشتن یک روتین مراقبت از مو که بهترین هم باشد، اهمیت زیادی دارد. برای دختران نوجوان پیدا کردن یک روتین درست کمی دشوار است. اما از آنجایی که مراقبت از موی نوجوان مهم و کمی متفاوت از بزرگسالان است، در این مقاله درباره آن صحبت کرده‌ایم. همچنین درباره انواع روتین مراقبت از مو نوجوانان که به حفظ سلامت و درخشندگی مو کمک می‌کنند، صحبت شده. پس برای اطلاعات بیشتر، مقاله ما که راهنمای مراقبت از موی نوجوان است، را دنبال کنید.

فهرست مطالب

چرا روتین مراقبت از مو نوجوانان باید با سایر گروه‌های سنی متفاوت باشد؟

همه افراد می‌دانند که مراقبت از مو اهمیت زیادی دارد. اما آیا می‌دانید که روند مراقبت از موی نوجوان تفاوت‌هایی با روتین موی بزگسالان دارد؟ دلیل این موضوع را در ادامه برای شما توضیح خواهیم داد:

 • نوجوانان بیشتر از بزرگسالان از آکنه رنج می‌برند و این موضوع منجر به عفونت پوست سر خواهد شد.
 • در این سن نوجوانان بیشتر از سایر افراد دچار چربی موی سر می‌شوند. این موضوع منجر به نیاز این افراد به برخی محصولات مراقبت از موی خاص خواهد شد.
 • نوجوانان فعالیت بیشتری نسبت به بزرگسالان دارند و این موضوع می‌تواند منجر به تجمع عرق و کثیفی در پوست سر شود.

در نتیجه، مهم است که نوجوانان روتین مراقبت از موی خاص خود را داشته باشند تا نیازهای منحصر به فرد آن‌ها برآورده شود. مراقبت از موی نوجوانان ممکن است شامل توجه ویژه به بهداشت، استفاده از محصولات مناسب و شست‌وشوی مکرر موی سر با شامپو باشد. با انجام این مراحل، نوجوانان مطمئن می‌شوند که موهایشان سالم مانده و ظاهری زیباتر خواهد داشت.

روتین مراقبت از مو نوجوانان
روتین مراقبت از مو نوجوانان

علل آسیب رسیدن به موهای نوجوانان چیست؟

با آگاهی از دلایل رایج آسیب به مو، می‌توانید اقداماتی را برای جلوگیری از آن انجام دهید و آن‌ها خود را به بهترین شکل حفظ کنید. در این قسمت از مقاله مراقبت از موی نوجوان، کمی درباره علل آسیب به سلامت موها برای شما صحبت کرده‌ایم.

 1. بسیاری از نوجوانان به دلایل مختلفی مستعد آسیب مو هستند. یکی از عوامل مهم در آسیب موهای نوجوانان و جوانان، هورمون‌ها هستند. همانطور که براثر تغییرات هورمونی، بدن نوجوانان دچار تغییراتی می‌شود، خشکی و شکننده شدن موها نیز اتفاق خواهد افتاد.
 2. یکی دیگر از علل شایع آسیب مو در نوجوانان، استفاده بیش از حد از محصولات و ابزار حالت دهنده مو است. با وجود این همه محصولات متنوع حالت دهنده مو که تولید شده‌اند، گرایش افراد به استفاده روزانه از آن‌ها چیز عجیبی نیست! توجه به این نکته هم مهم است که گرما و مواد شیمیایی می‌توانند روی موها تأثیر زیادی بگذارند. یکی از شایع‌ترین این آسیب‌ها خشکی مو است.
 3. سومین مورد هم رژیم غذایی است. بسیاری از نوجوانان متوجه نمی‌شوند که رژیم غذایی آن‌ها می‌تواند بر سلامت موهایشان اثر بگذارد. داشتن یک رژیم غذایی متعادل با ویتامین‌ها و مواد معدنی فراوان برای موهای تمامی افراد ضروری است؛ و برای مراقبت از موی نوجوان این موضوع اهمیت بیشتری هم پیدا می‌کند. پس برای داشتن موهایی سلامت و پرپشت، به رژیم غذایی خود دقت کنید.

روتین مراقبت از مو برای نوجوانان و جوانان

وقتی صحبت از مراقبت از مو می شود، قطعا یک توضیح و راه‌حل کلی، برای همه مناسب نخواهد بود. بهترین راه برای مراقبت از موهایتان به نوع موی شما بستگی دارد. ادامه مطلب را بخوانید تا درباره روتین مراقبتی تمامی انواع مدل مو بیشتر بدانید.

 • تصور افراد با موهای صاف، کافی بودن شست‌وشوی موها و یک سشوار کشیدن عادی برای روتین مراقبت از مو است.
 • در مقابل افرادی را داریم که موهای موج‌دار دارند. این افراد نیاز به تلاش بیشتری برای رسیدگی به موهایشان دارند. این افراد علاوه بر شست‌وشو و حالت‌دهی موها، نیاز به استفاده از سرم یا کرم برای کمک به کنترل موخوره و پف کردن موها نیز خواهند داشت.
 • افرادی که موهای مجعد دارند، ممکن است نیاز به بیشترین مراقبت از مو را داشته باشند. افراد با موهای مجعد علاوه بر شست‌وشو و حالت دهندگی موها، ممکن است نیاز به استفاده از نرم کننده یا ماسک عمیق و همچنین محصولات حالت‌دهنده مانند موس یا ژل داشته باشند.

با صرف زمان کمی برای شناسایی نوع مو و تنظیم روتین مراقبت از موی نوجوان خود، می‌توانید موهای آن‌ها را به بهترین شکل حفظ کنید. همچنین این را به یک عادت همیشگی برای آن‌ها تبدیل کرده تا به مرور زمان دیگر نیازی به وجود شما برای رعایت روش های مراقبت از مو نداشته باشند.

روتین مراقبت از مو برای نوجوانان و جوانان
روتین مراقبت از مو برای نوجوانان و جوانان

روش‌های مراقبت از موی جوانان و نوجوانان

از آنجایی که مراقبت از موی نوجوان و جوان اهمیت زیادی دارد، پیروی از یک روتین مراقبت از مو که به طور خاص برای نیازهای موهای نوجوانان طراحی شده، مهم است. در اینجا چهار گامی که هر نوجوان و جوان باید انجام دهد تا موهای خود را سالم نگه داشته و به بهترین شکل درآورد را با شما به اشتراک گذاشته‌ایم:

 • یکی از بهترین کارهایی که می‌توان برای موهای خود انجام داد استفاده از روغن داغ است. درمان با روغن داغ در خانه، به تقویت و حالت دادن مو کمک می‌کند. روغن داغ موها را نرم و قابل کنترل خواهد کرد. علاوه بر این، این روش به کاهش وزشدگی و موخوره کمک زیادی خواهد کرد. برای مشاهد بهترین نتیجه، هفته‌ای یک بار به موهای خود روغن داغ بزنید. این روغن را به کف سر هم بزنید و آن را ماساژ دهید. توجه کنید که روغن به سرعت داغ می‌شود و باید مراقب دمای آن پیش از مصرف باشید.
 • به طور مرتب موهای خود را با یک شامپوی ملایم بشویید. موهای چرب بیشتر مستعد آسیب هستند، بنابراین برای جلوگیری از آسیب پوست سر، شست‌وشوی منظم با شامپو اهمیت زیادی دارد. به این نکته هم توجه کنید که استفاده از شامپوهای خشن که می‌توانند روغن طبیعی پوست سر را از بین ببرند و موها را خشک و شکننده کننده را باید کنار بگذارید.
 • به صورت منظم از نرم کننده استفاده کنید. نرم کننده به جبران سطوح رطوبت مو کمک می‌کند. این کار برای جلوگیری از آسیب‌های وارده به مو ضروری است. به منظور افزایش کیفیت روتین مراقبتی از موی نوجوان، نرم کننده‌ای که به طور خاص برای استفاده روی موهای آن‌ها و برای این گروه سنی طراحی شده را انتخاب کنید. همچنین از مرطوب کننده‌ها طبق دستورالعمل روی بسته‌بندی آن‌ها استفاده کنید.
 • استفاده از حالت دهنده‌های حرارتی را محدود کنید. در صورتی هم که استفاده از ابزارهای حرارتی برای شما مهم است، حتماً پیش از استفاده، از اسپری محافظ حرارت استفاده کنید.

موارد احتیاط مراقبت از مو در دختران جوان و نوجوان

مراقبت از مو به خودی خود دردسرساز است؛ چه برسد زمانی که فرد روش درست آن را آموزش ندیده باشد.اما ما در اینجا چند نکته برای آرایش مو داریم که می‌تواند به آسان‌تر کردن کار نوجوانان و جوانان در حفظ موها کمک کند.

 • نکته اول تمیز و بدون گره نگه داشتن موها است.
 • شانه زدن و شست‌وشوی منظم مو، کمک زیادی به جلوگیری از ایجاد گره‌ها می‌کند.
 • به نیازهای مراقبت از موهای خود توجه کنید. اگر موهای خشک دارید، از نرم کننده استفاده کنید و در صورتی که موهای چرب دارید، از شامپوی مخصوص موی چرب استفاده کنید.
 • یک راه حل خوب برای دخترانی با موهای بلند، استفاده از شامپوی خشک به جای شست‌وشوی روزانه است. شامپو خشک با کمک به جذب چربی و کثیفی، موها را تمیز و شاداب می‌کند.
 • راه دیگر استفاده از نرم کننده است؛ نرم کننده می‌تواند به باز کردن گره موها، درخشندگی بیشتر و محافظت در برابر آسیب ناشی از ابزارهای حالت دهنده کمک کند. همچنین از آن به عنوان روش درمان موهای خشک یا آسیب دیده نیز استفاده می‌شود.
 • دخترانی که موهای وز دارند، می‌توانند از روغن نارگیل به عنوان یک محافظ طبیعی حرارت و نرم کننده مو استفاده کنند. قبل از سشوار یا استفاده از سایر ابزارهای حالت دهنده حرارتی، مقدار کمی روغن نارگیل را به موهای مرطوب بمالید.
 • موهایتان را مرتباً کوتاه کنید تا از موخوره جلوگیری شود.
نکات مراقبتی مو برای دختران نوجوان
نکات مراقبتی مو برای دختران جوان و نوجوان

نکات مراقبت از مو برای دختران جوان

بهداشت مو برای تمامی سنین ضروری است، اما این موضوع در دوران نوجوانی و جوانی اهمیت بیشتری پیدا می‌کند. در اینجا چند نکته برای مراقبت از مو دختران را آورده‌ایم. این نکات به آن‌ها کمک می‌کند موهایی سالم و زیبا داشته باشند:

۱) شست‌وشوی کافی مو:

برای مراقبت از مو نوجوانان و جوانان، اول از همه مهم است که به طور مرتب موها را شامپو بزنید تا کثیفی، چربی و دیگر چیزها از روی مو و پوست سر پاک شود. نوجوانان باید حداقل ۲ تا ۳ بار در هفته شامپو بزنند، اما کسانی که موهای چرب دارند ممکن است نیاز به مصرف روزانه شامپو داشته باشند. حتما شامپوی ملایمی را انتخاب کنید که روغن طبیعی مو را از بین نبرد.

۲) استفاده از نرم‌کننده:

مرحله بعد، استفاده از یک نرم کننده برای کمک به تامین رطوبت و محافظت از مو در برابر آسیب‌های احتمالی است. بعد از هربار مصرف شامپو و نیز در روزهایی که موها را با شامپو نمی‌ش ه مو هستند و باید ۲-۱ بار در هفته استفاده شوند.

۳) اطمینان از طبیعی بودن مواد مراقبت از مو:

اطمینان حاصل کنید که محصولات مراقبت از موهای شما عاری از مواد شیمیایی مضر و حاوی مواد مناسب برای موهای شما هستند. استفاده از محصولات نامناسب که برای مو و پوست سر شما مناسب نبوده و حاوی مواد شیمیایی مضر هستند، می‌تواند آسیب‌های جبران ناپذیری به موهای شما وارد کند.

۴) سنجش کیفیت محصول در بازه زمانی مشخص:

به یک برند اعتماد کنید و به آن فرصت اثرگذاری بدهید. بزرگ‌ترین مشکل دختران نوجوان در رابطه با این موضوع، صبور نبودن است. آن‌ها بدون زمان کافی دادن به یک محصول برای نشان دادن نتایج، انتخاب خود را از یک برند به برند دیگر تغییر می‌دهند. اعتماد به یک محصول و امتحان کردن آن در یک بازه زمانی، می‌تواند در مشاهده نتیجه درست تاثیرگذار باشد.

۵) کوتاهی دوره‌ای مو:

کوتاهی منظم به جلوگیری از دو شاخه شدن موها کمک می‌کند و موها را سالم و درخشان نگه می‌دارد. بنابراین بهتر است هر شش هفته یکبار موهای خود را کمی کوتاه کنید.

۶) رعایت احتیاطات مربوط به شست‌وشوی مو:

نکته بعدی احتیاط کردن در زمان شامپو کردن موها است. شامپو را به آرامی با نوک انگشتان خود روی سر ماساژ دهید. این کار به از بین بردن تجمع روغن‌ها و مواد زائدی که منجر به جوش شده‌اند، کمک می‌کند. همچنین پس از شامپو کردن، موهای خود را کاملا آبکشی کنید تا تمام آثار شامپو از بین برود.

۷) رعایت موارد احتیاط در زمان استاده از ابزار حالت دهنده مو:

در آخر هم مهم است که قبل از حالت دادن مو با ابزارهای حرارتی، به کمک محصولات محافظ حرارت، از موها در برابر آسیب گرما محافظت کنید. حالت دادن موها با ابزارهای حرارتی به موها آسیب وارد می‌کند؛ بنابراین بهتر است که اجازه دهیم موها به صورت طبیعی خشک شوند. هنگام سشوار کردن هم از کمترین حالت ممکن استفاده کنید و سشوار را حدود ۱۵ سانتی‌متر از مو دور کنید. هرگز با موهای خیس نخوابید، چرا که می‌تواند منجر به شکستگی موها شود.

مراقبت از موی نوجوانان در خانه

همانطور که هر دختر نوجوانی می‌داند، تغییرات هورمونی توانایی آسیب رساندن به موها را دارند. ممکن است متوجه شوید که موهای براق شما اکنون بی‌جان و کدر به نظر می‌رسند؛ یا بیشتر از همیشه شاهد شکستگی و موخوره‌های انتهای آن هستید. خوشبختانه، برای مبارزه با این مسائل هورمونی و حفظ سلامت موها، می‌توانید اقدامات ساده‌ای انجام دهید. یکی از بهترین کارهایی که می‌توانید انجام دهید اطمینان از مناسب بودن روش‌های مراقبت از موی خانگی است. ما هم به دلیل اهمیت مراقبت از موی نوجوان، در اینجا چهار ماسک موی آسان را آورده‌ایم که مواد تشکیل‌دهنده آن‌ها در اکثر آشپزخانه‌ها یافت می‌شود.

الف) انواع ماسک مو برای مراقبت از موی نوجوانان | ماسک موی آبرسان

یک موز، ¼ فنجان روغن زیتون و ½ فنجان ماست ساده را با هم ترکیب کنید. موز را له کنید و سپس با مواد دیگر مخلوط کنید. روی موهای تمیز و مرطوب بمالید و بگذارید ۳۰ دقیقه بماند. در آخر هم طبق معمول موهای خود را با شامپو و نرم کننده بشویید.

ب) انواع ماسک مو برای مراقبت از موی نوجوانان | ماسک برای کمک به رشد مو

برای ماسکی که به رشد مو کمک می‌کند، ۱ زرده تخم مرغ، ۱ قاشق غذاخوری عسل و ۱ قاشق غذاخوری روغن زیتون را با هم مخلوط کنید. روی موهای تمیز و مرطوب بمالید و بگذارید ۲۰ دقیقه بماند. پس از آن هم با آب سرد و شامپو و نرم کننده بشویید.


با انواع ماسک مو تراست که باعث نرم و لطیف شدن موها می‌شوند آشنا شوید:

انواع ماسک های مو تراست


پ) انواع ماسک مو برای مراقبت از موی نوجوانان | ماسک برای رفع شوره سر

اگر درگیر شوره سر هستید، این ماسک را امتحان کنید: ۱ قاشق غذاخوری سرکه سیب، ۱ فنجان آب و ¼ فنجان جوش شیرین را با هم مخلوط کنید. روی موهای تمیز و مرطوب مالیده و روی پوست سر ماساژ دهید. بگذارید ۵ دقیقه بماند و سپس با آب سرد بشویید. طبق معمول هم موها را با شامپو و نرم کننده بشویید.

ت) انواع ماسک مو برای مراقبت از موی نوجوانان | ماسک حالت دهنده عمیق مو

و در نهایت، برای ساخت یک ماسک تمیز کننده عمیق خانگی، ۱ قاشق غذاخوری جوش شیرین و ۱ فنجان آب را با هم مخلوط کنید. روی موهای تمیز و مرطوب بمالید و بگذارید ۳ دقیقه بماند. پس از آن هم موها را با آب سرد و شامپو بشویید. پس از مصرف این ماسک نیازی به استفاده از نرم کننده نیست.

حالا شما با ۴ نوع ماسک آشنا هستید که برای موها به عنوان یک معجزه‌گر عمل می‌کنند. پس اگر برای مراقبت از موهای نوجوان و جوان خود به دنبال یک راه کاربردی هستید و یا نوجوانی و جوانی را پشت سر می‌گذارید، این ماسک‌ها را امتحان کنید. مراحل ذکر شده در این مقاله راهکارهایی ساده برای مراقبت از موی نوجوان و جوان شما است. همچنین پیشنهاد ما به شما این است که با مراجعه به وبسایت لیاتیم با محصولات مراقبت از موی تراست بیشتر آشنا شوید.

سوالات متداول در رابطه با مراقبت از موی نوجوانان

نوجوانان از چه سنی می‌توانند از شامپوی معمولی استفاده کنند؟

به دلیل تفاوت موهای افراد، دادن یک پاسخ قطعی دشوار است. با این حال، به طور کلی، اکثر کارشناسان توصیه می‌کنند که افراد برای شروع استفاده از شامپوهای معمولی تا اواخر نوجوانی یا اوایل دهه بیست صبر کنند.گفته می‌شود، برخی از جوانان هستند که اگر موهایشان خیلی چرب است یا مشکلات زیادی مانند شوره سر دارند، می‌توانند از یک شامپوی معمولی در سنین پایین‌تر استفاده کنند. اگر مطمئن نیستید که باید از یک شامپوی معمولی استفاده کنید یا نه، بهتر است برای مشاوره با آرایشگر مو یا متخصص پوست خود صحبت کنید.

چگونه شوره سر را در نوجوانان از بین ببریم؟

اکثر مردم شوره سر را مشکلی می دانند که فقط بزرگسالان باید نگران آن باشند، اما در واقع برای نوجوانان نیز شوره سر بسیار رایج است. خبر خوب این است که چند کار وجود دارد که می توانید برای کمک به خلاص شدن از شر شوره سر و جلوگیری از بازگشت آن انجام دهید. مهم‌ترین اقدام این است که پوست سر خود را تمیز نگه دارید. مطمئن شوید که موهایتان را هر روز شامپو بزنید و از نرم کننده نیز استفاده کنید. همچنین استفاده از شامپو مخصوص شوره سر یک یا دو بار در هفته ایده خوبی است. این شامپوها را می توانید از هر داروخانه یا فروشگاهی خریداری کنید. درصورت ابتلا به شوره نیز سعی کنید تا حد امکان از پوشیدن کلاه یا کلاه ایمنی خودداری کنید. چرا که می‌توانند باعث عرق کردن پوست سر شوند

چه چیزی می‌تواند باعث ریزش مو در نوجوانان شود؟

ریزش مو به دلایل مختلفی از جمله ژنتیک، کمبود پروتئین و عدم تعادل هورمونی ایجاد می‌شود. همانطور که بهداشت ضعیف می‌تواند نقش مهمی در ریزش مو داشته باشد، استرس هم می‌تواند یکی از عوامل اصلی ریزش مو باشد.. اگر ریزش مو را تجربه می کنید، بهتر است با پزشک مشورت کنید تا علت اصلی آن مشخص و درمان مناسب را دریافت کنید.

آیا نوجوانان می‌توانند از شامپو بچه استفاده کنند؟

بله، نوجوانان می توانند از شامپو بچه استفاده کنند. در واقع، اغلب مصرف شامپو بچه به افرادی با پوست حساس توصیه می‌شود. شامپو بچه همچنین عاری از مواد شیمیایی خشن، عطرها و سایر مواد تحریک کننده است. این موضوع باعث می‌شود که برای افراد دارای پوست حساس مشکلی ایجاد نشود.

یک نوجوان چند بار باید موهای خود را شانه بزند؟

اکثرا توصیه می‌شود که اگر یک نوجوان هستید، حداقل سه بار در روز موهای خود را برس بزنید.

اینستاگرام لیاتیم
تلگرام لیاتیم
۳.۲/۵ - (۵ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید