صفحه اصلی > محصولات مراقبتی : کرم ضد آفتاب | محافظ پوست شما زیر نور خورشید

کرم ضد آفتاب | محافظ پوست شما زیر نور خورشید

کرم ضد آفتاب

تابحال به فکرش افتاده بودید که مطمئن‌ترین راه برای در امان ماندن از اشعه‌های مضر خورشید چیست؟ خیلی ساده است؛ باید با آفتاب قهر کنید. اما با دوری از خورشید، نمی‌شود دیگر مثل قبل به خوبی زندگی کرد؛ چون باورش کنید یا نه حال خوب‌تان را مدیون اشعه‌هایش بوده‌اید. پس باید به دنبال یک راه چاره بود؛ بایستی از سطح پوست‌مان و لایه‌های زیرین آن محافظت کنیم؛ اما چطور؟ به کمک یک ضدآفتاب. در این مقاله قصد داریم تا به همه سوالاتی که درباره یک کرم ضد آفتاب در ذهن‌تان دارید، پاسخ دهیم و در پایان پس از گفتن خواص کرم ضد آفتاب sunscreen، بهترین کرم ضد آفتاب ایرانی را به شما معرفی کنیم:

۱. بهترین درجه SPF چیست و بالاتر بودنش چه اهمیتی دارد؟

اگر برای خرید بهترین کرم ضد آفتاب در گوگل جستجو یا از دوستان و آشنایان‌تان پرس‌وجو کرده باشید، حتماً نام SPF به گوش‌تان خورده است؛ بعد از آن هم این سوال به ذهنتان رسیده که spf چیست؟ SPF یعنی عامل محافظتی دربرابر خورشید. می‌توان این‌طور گفت که هرچه یک کرم ضدآفتاب، SPF بالاتری داشته باشد و از آن استفاده کنید، اشعه‌های مضر خورشید کمتر می‌توانند به پوست‌تان آسیب برسانند. برای مثال، یک کرم ضد آفتاب با SPF 30 یا SPF 50 می‌تواند جلوی ۹۷ یا ۹۸ درصد از اشعه‌های مضر خورشید را بگیرد تا به پوست‌تان ضرری نرسد.

کارشناسان می‌گویند، ادعای محافظت ۱۰۰ درصدیِ مراقبت از پوست از سوی سازندگان کرم‌های ضدآفتاب دروغی بیش نیست؛ این کرم‌ها صرفاً می‌توانند در نقش یک بادی‌گارد برای پوست‌تان ظاهر شده و اجازه دهند مدت‌زمان بیشتری را با خیالی آسوده زیر نور خورشید سپری کنید.

 بهترین کرم ضد آفتاب و ضد چروک
بهترین کرم ضد آفتاب و ضد چروک

۲. چطور این کرم‌ها از پوست ما محافظت می‌کنند؟

اشعه‌های نورانی مختلفی از سوی خورشید، ساطع می‌شود که دوتای‌ آنها مقصر آسیب‌ رسیدن به پوست ما هستند: ماورابنفش A (UVA) و ماورابنفش B (UVB).

اشعه‌های ماورابنفش B طول موج کوتاه‌تری داشته و از شیشه‌ها عبور نمی‌کنند، اما باعث ایجاد آفتاب‌سوختگی می‌شوند. اما اشعه‌های ماورابنفش A خطرناک‌ترند، چون از شیشه‌ها عبور می‌کنند و بدون اینکه در پوست‌تان احساس سوزش کنید، به شما آسیب می‌رسانند.

برای همین است که موقع خرید بهترین کرم ضد آفتاب ایرانی یا اگر به دنبال بهترین مارک ضد آفتاب خارجی هستید، روی بسته‌بندی محصول چشم‌تان باید به دنبال این نوشته‌ها باشد:

«کرم ضد آفتاب با پوشانندگی بالا/طیف گسترده/همه طیف‌ها/چندطیفی» و «محافظ دربرابر UVA و UVB»

استفاده از کرم ضد آفتاب برای کودکان
استفاده از کرم ضد آفتاب برای کودکان

۳. PA در ضد آفتاب چیست و چه تفاوتی با SPF دارد؟

عدد SPF که درباره‌اش توضیح دادیم، سطح محافظت از پوست شما دربرابر اشعه ماورابنفش B را نشان می‌داد، اما عدد PA که حتماً روی بسته‌بندی ضدآفتاب آن را می‌بینید، نشان می‌دهد که قدرت مراقبت از پوست‌ یک کرم ضد آفتاب دربرابر اشعه ماورابنفش A چقدر است. سیستم رتبه‌بندی PA به صورت زیر است:

۱) PA+: محافظت سطح پایین دربرابر UVA

۲) PA++: محافظت سطح متوسط دربرابر UVA

۳) PA+++: محافظت سطح بالا دربرابر UVA

۴) PA++++: محافظت فوق‌العاده بالا دربرابر UVA

پس روی بسته‌بندی یک کرم ضدآفتاب به دنبال PA+++ و بالاتر باشد. در ضمن خود PA به معنای «درجه محافظت دربرابر UVA» می‌باشد.

۴. فرق بین یک ضد آفتاب شیمیایی و یک ضد آفتاب مینرال چیست؟

شاید به گوش‌تان تازگی داشته باشد؛ اما با توجه به مواد تشکیل دهنده کرم ضد آفتاب، دو نوع از آن‌ها در بازار وجود دارد:

الف) کرم ضد آفتاب فیزیکال (مینرال)

دو ماده موثره‌ موردتایید برای ساخت یک کرم ضد آفتاب روی اکسید و تیتانیوم اکسید است. گفته می‌شود یک کرم ضد آفتاب مینرال روی پوست‌تان یک سد محافظ ایجاد می‌کند تا اشعه‌های ماورابنفش از بدن شما دور شوند؛ توان واقعی این کرم‌ها نیز جذب موفق ۹۵ درصدیِ نور آفتاب برای مراقبت از پوست است.

معمولاً بعد از استفاده از کرم ضد آفتاب فیزیکی اثر سفیدی روی پوست‌تان می‌ماند. در ضمن، درست است که به این کرم‌ها، برچسب «طبیعی» بودن زده می‌شود، اما برای اینکه محتویات کرمی‌شان بتواند به نرمی و ملایمت روی پوست‌تان پخش شود، در ترکیبات‌شان از مواد شیمیایی هم استفاده شده است.

ب) کرم ضد آفتاب شیمیایی

اگر در مواد تشکیل دهنده ضدآفتاب از روی و تیتانیوم استفاده نشود، به آن‌ها کرم ضد آفتاب شیمیایی می‌گویند. این کرم‌ها بجای ایجاد سد روی پوست، به مانند یک لوسیون بعد از مصرف جذب می‌شوند. مواد موثره این نوع کرم‌ها با ایجاد یک واکنش شیمیایی، نور ماورابنفش را به گرما بدل می‌کند تا به پوست‌ شما آسیبی وارد نشود.


شنیدن اپیزود «همه‌چیز درباره آفتاب‌سوختگی» در لیاکست را از دست ندهید:


۵. چندوقت یک بار باید از کرم‌های ضدآفتاب استفاده کرد؟

بعد از اینکه صبح‌ها دندان‌تان را مسواک زدید، سریعاً کرم ضدآفتاب را بردارید و آن را روی بدن‌تان بمالید؛ پس ۳۶۵ روز سال باید این کار را انجام دهید. بیشتر ما با وجود اینکه ظهرها یا بعدازظهرها در معرض نور خورشید قرار داریم، به اندازه کافی از کرم‌های ضد آفتاب استفاده نمی‌کنیم.

اگر به ساحل رفته‌اید و می‌خواهید آفتاب بگیرید هم هر دو ساعت یک بار باید تمام بدن و صورت‌تان را با یک کرم ضدآفتاب ماساژ دهید. به طور تقریبی می‌توان گفت برای پوشش تمام سطح بدن خود با یک کرم ضد آفتاب به ۳۰ میلی‌لیتر در هر دو ساعت احتیاج پیدا می‌کنید. البته اگر خیلی صبور نیستید و انجام این کار برایتان سخت است، می‌توانید از یک اسپری ضد آفتاب استفاده کنید.

مصرف کرم ضد آفتاب آقایان
مصرف کرم ضد آفتاب آقایان

اینکه درجه رنگ پوست‌تان چطور است، تیره است یا روشن، ارتباطی با استفاده از یک ضدآفتاب ندارد. همه افراد صرف‌نظر از رنگ پوست‌شان باید برای محافظت دربرابر اشعه‌های خورشید از یک ضد آفتاب استفاده کنند.

۶. اگر در طول روز وارد فضای باز نشویم هم باید از کرم ضد آفتاب استفاده کرد؟

تفاوتی نمی‌کند که بخواهید تمام روز را در ساحل یا استخری روباز بگذرانید، در اتومبیل‌تان در مسیر بین خانه و محل کار در رفت‌وآمد باشید یا تمام مدت زیر یک فضای سقف‌دار حضور داشته باشید؛ تحت هرشرایطی شما به نوعی با اشعه‌های ماورابنفش سروکار خواهید داشت؛ فراموش نکنید که این پرتوها از شیشه هم عبور می‌کنند.

در ضمن استفاده روزانه از کرم‌های ضد آفتاب خطر ابتلا به سرطان پوست یا پیری زودرس را کاهش می‌دهد. تجدید ضد آفتاب را هم فراموش نکنید. اگر به طور مستقیم در معرض نور خورشید قرار دارید، هر دو ساعت یکبار چند دقیقه زمان بگذارید و کرم را تمدید کنید.

۷. فرق بین کرم ضد آفتاب صورت و کرم ضد آفتاب بدن چیست؟

تنها تفاوتی که بین‌شان وجود دارد، اندازه بطری‌ای است که این دو کرم در آن به فروش می‌رسند. نیازی نیست برای صورت و بدن‌تان، دو کرم ضد آفتاب جداگانه تهیه کنید، چون بیشتر محصولات موجود در بازار به طور مشترک این کار را انجام می‌دهند.

اما، اگر به این خاطر که گفته می‌شود، پوست صورت نسبت به پوست بدن حساس‌تر است و ترجیح می‌دهید از کرمی سبک، فاقد چربی و متناسب با پوست صورت برای مصرف روزانه استفاده کنید تا احتمال پرشدن منافذ چربی پوستی، التهاب و خارش کاهش پیدا کند، می‌توانید به دنبال بهترین کرم ضد آفتاب پوست صورت باشید.

فرق کرم ضد آفتاب صورت و کرم ضد آفتاب بدن
فرق کرم ضد آفتاب صورت و کرم ضد آفتاب بدن

۸. کودکان باید از کرم‌های ضد آفتاب متفاوتی استفاده کنند؟

کودکان و آن دسته افرادی که پوست حساسی دارند، بهتر است به توصیه کارشناسان از یک کرم ضد آفتاب مینرال استفاده کنند، چون با مصرفش احتمال بروز جوش و واکنش‌های آلرژیک کمتر خواهد شد. در ضمن چون کودکان معمولاً یکجا بند نمی‌شوند تا به پوست‌شان کرم بمالید، بهتر است به جای کرم ضد آفتاب کودکان از یک اسپری ضد آفتاب برای‌ آن‌ها استفاده کنید.

۹. آیا در کرم‌های ضد آفتاب مواد موثره مضری هم وجود دارد؟

ازآنجایی‌که تمام محصولات تولیدشده موردتایید وزارت بهداشت در کشور بارها موردآزمایش قرار می‌گیرند، از این بابت نباید نگرانی به دل خود راه دهید. تنها اگر جزو آن دسته افرادی هستید که به حساسیت‌های پوستی‌ای مانند اگزما یا رزاسه دچار شدید یا مستعد واکنش‌های آلرژیک هستید، باید حتماً از کرم‌های ضدآفتاب حاوی روی اکسید و تیتانیوم اکسید استفاده کنید.


اگر روش صحیح استفاده از ضدآفتاب را ندانید، دچار عوارض پوستی خواهید شد.

به همین خاطر پیشنهاد می‌کنیم برای آشنایی با روش صفر تا صد استتفاده ضد آفتاب، مقاله زیر را مطالعه نمایید:

صفر تا صد استفاده از ضد آفتاب

شاید روش صحیح استفاده از ضد آفتاب خیلی پیچیده و دشوار نباشد، اما اگر به‌درستی از آن استفاده نکنید، عوارض پوستی گریبان‌گیرتان خواهد شد.


۱۰. چطور باید متناسب با نوع پوست خود بهترین کرم ضد آفتاب را انتخاب کنید؟

در بازار صدها ضدآفتاب وجود دارد که می‌توانید از بین‌شان متناسب با نوع پوست‌تان بهترین‌شان را انتخاب کنید. در بین بهترین کرم ضد آفتاب خارجی و ایرانی موجود در بازار ما هم در ادامه می‌خواهیم شما را با دو تا از بهترین کرم‌های ضد آفتاب آشنا کنیم:

الف) کرم ضدآفتاب و کنترل چربی (پوست مختلط تا چرب) تراست

اگر نوع پوست شما چرب و مختلط باشد، نمی‌توانید از هر نوع ضد آفتابی برای محافظت از پوست‌تان دربرابر اشعه‌های مضر خورشید (UVA، UVB و IR)، آلودگی‌های محیطی و رادیکال‌های آزاد استفاده کنید. ما به شما استفاده از این محصول ضد آفتاب مات کننده پوست چرب را پیشنهاد می‌کنیم که بهترین کرم ضد آفتاب و آبرسان به حساب می‌آید:

کرم ضدآفتاب و کنترل چربی

کرم ضد آفتاب تراست برای پوست چرب به خاطر بافت سبکی که دارد بلافاصله پس از استفاده جذب پوست‌تان شده و دست‌به‌کار می‌شود تا به مانند یک ماشین زمان، جلوی چین‌وچروک افتادن و پیری زودرس پوست‌تان را بگیرد. به عنوان بهترین کرم ضد آفتاب برای پوست مختلط می‌توانید روی این محصول حساب باز کنید تا منافذ پوست بدن‌تان را مات و کوچک نماید و با کنترل ترشح غدد چربی پوست، شما را از فکروخیال درباره بروز جوش و آکنه بیرون آورد.  

کرم ضد آفتاب تراست

ب) کرم ضدآفتاب و ضد پیری (پوست خشک تا نرمال) تراست

اگر نوع پوست شما خشک و نرمال باشد، استفاده از هر نوع کرم ضدآفتابی را برای محافظت از پوست‌تان درمقابل پرتوهای آسیب‌رسان خورشید (اشعه‌های ماورابنفش A و B و مادون‌قرمز)، آلودگی‌های محیطی و رادیکال‌های آزاد به شما توصیه نمی‌کنیم. شما می‌توانید از این کرم ضد آفتاب و ضد چروک استفاده کنید.

کرم ضدآفتاب و ضد پیری

کرم ضد آفتاب تراست برای پوست خشک با بافت سبک خود سریعاً جذب پوست می‌شود و با آبرسانی قوی، رطوبت موردنیاز پوست‌تان را تامین کرده و آن را حفظ می‌کند. این کرم، بهترین ضد آفتاب برای پوست خشک و لک دار بوده و از ایجاد چین‌وچروک، پیری و لک‌های ناشی از آفتاب روی پوست جلوگیری می‌کند.

کلام آخر!

امیدواریم تا اینجای مقاله همراهی‌مان کرده باشید و توانسته باشیم به تمام سوالات‌تان درباره کرم‌های ضد آفتاب پاسخ داده باشیم. اگر نمی‌خواهید خودتان را در محیط‌های سربسته حبس کنید، با پوشاندن تمام سوراخ سنبه‌ها راه ورود نور خورشید به داخل را بگیرید. برای اینکار تمام پوست بدن‌تان را با لباس بپوشانید تا در برابر پرتوهای خورشیداز خودتان محافظت کنید. تنها انتخاب پیش روی‌تان، به خدمت گرفتن یک محافظ تمام‌عیار است: یکی از بهترین کرم ضد آفتاب ایرانی، کرم ضد آفتاب (تراست)!

اگر کماکان درخصوص کرم‌های ضدآفتاب سوالاتی ذهن‌تان را مشغول کرده، در بخش نظرات از ما بپرسید؛ همچنین خوشحال می‌شویم اگر بخواهید تجربیات‌تان در زمینه استفاده از کرم‌های ضدآفتاب و محصولات تراست را با ما و سایر علاقمندان در میان بگذارید. ما از خواندن تمام نظرات درباره ضد آفتاب تراست خوشحال خواهیم شد.

همچنین برای خرید ضدآفتاب و سایر محصولات تراست می‌توانید به وبسایت لیاتیم مراجعه نمایید.

اینستاگرام لیاتیم
تلگرام لیاتیم
۴.۳/۵ - (۹ امتیاز)
حامد مقتدایی

دیدگاه کاربران (12 دیدگاه)

  1. سلام و روز شما خوش
    بابت توضیح روان و کامل شما تشکر می کنیم گه محصول ضد آفتاب را به خوبی معرفی کردید. مانا باشید.

دیدگاهتان را بنویسید