صفحه اصلی > مراقبت از پوست : ضد آفتاب کودک؛ راهی برای مراقبت از فرزندانمان در برابر نور خورشید!

ضد آفتاب کودک؛ راهی برای مراقبت از فرزندانمان در برابر نور خورشید!

ضد آفتاب کودک​

ضد آفتاب، محصول قدرتمندی است اما بیشتر از این که یادتان باشد از آن استفاده کنید، باید درباره‌اش بدانید. همه ضدآفتاب‌ها برابر و مشابه ساخته نشده‌اند و باید برچسب روی محصول را بخوانید تا مطمئن شوید دارید ضد آفتاب کودک می‌خرید یا نه.

گزینه‌های روی محصول می‌توانند وسوسه‌کننده باشند. معدنی؟ شیمیایی؟ غیرشیمیایی؟ غیر نانو؟ همه اینها چه معنی ای دارند؟ آیا اگر از ضد آفتاب اشتباهی استفاده کنید، باعث آفتاب‌سوختگی کودک یا ابتلای او به ملانوما می‌شود یا نه؟

بیشتر پزشکان درباره استفاده از ضد آفتاب‌هایی حرف می‌زنند که حاوی زینک اکساید و تیتانیوم دی‌اکسید هستند. برای کودکان بسیار خردسال، ممانعت فیزیکی در برابر خورشید کافی است.

۱) ضد آفتاب فیزیکی

زینک اکساید و تیتانیوم دی‌اکسید را مانع فیزیکی می‌نامند چرا که عملکرد آن‌ها درست مثل داشتن ماده‌ای روی پوست است. این دو ماده معدنی روی پوست شما مانعی ایجاد کرده و اشعه ماورای بنفش را از روی پوست منعکس می‌کنند.

گاهی اوقات می‌توانید محصولاتی پیدا کنید که حاوی زینک اکساید و تیتانیوم دی‌اکسید فشرده شده است و باعث می‌شود لایه این مانع فیزیکی نازک‌تر و برای همه خوشایند باشد.

۲) ضد آفتاب شیمیایی

محصولاتی که به آن ضد آفتاب‌های شیمیایی گفته می‌شود به این صورت کار می‌کنند که اشعه‌های خورشید را بعد از واکنش شیمیایی روی پوست شما جذب می‌کنند. این مواد شیمیایی جذب سیستم بدنی شما می‌شوند اما تا حد زیادی آن‌ها را بی‌آزار در نظر می‌گیرند.

ضد آفتاب شیمیایی
ضد آفتاب شیمیایی

ضد آفتاب‌های شیمیایی راحت‌تر پیدا می‌شوند و در برابر آب نیز مقاوم هستند؛ اما ممکن است آووبنزون یا زینک اکساید نداشته باشند که برای محافظت کامل در برابر اشعه فرابنفش خورشید لازم است. در حالی که UVB پوست را می‌سوزاند، UVA آسیب خود را به آرامی انجام می‌دهد، بدون هیچ نشانه فوری.

پزشکان معمولاً موانع فیزیکی مثل زینک اکساید و تیتانیوم دی‌اکسید را پیشنهاد می‌کنند. اما به‌عنوان والدین همه ما می‌دانیم که بچه‌ها هرگز قبول نمی‌کنند پوستشان کرمی باشد.


برای این که درباره تفاوت ضد آفتاب فیزیکی و ضدآفتاب شیمیایی کمی بیشتر بدانید، مقاله ما را حتما بخوانید:

تفاوت ضدآفتاب فیزیکی و شیمیایی

درباره تفاوت ضدآفتاب فیزیکی و شیمیایی چه می‌دانید؟

در این مقاله به تعریف ضدآفتاب فیزیکی و شیمیایی پرداختیم و در رابطه با تفاوت ضد آفتاب فیزیکی و شیمیایی صحبت کردیم.


بهترین ضد آفتاب برای کودکان باید چه ویژگی‌هایی داشته باشد؟

اینجا می‌گوییم که کرم ضد آفتاب کودکان چی خوبه؟

برای انتخاب بهترین ضدآفتاب‌ها برای کودکان باید فاکتورهای زیر را در نظر بگیرید:

 • فرمولاسیون: شما باید یک ضد آفتاب معدنی که به عنوان یک ضدآفتاب فیزیکی نیز شناخته می‌‌شود را انتخاب کنید که به جای پایه شیمیایی، حاوی اکسید روی یا دی اکسید تیتانیوم است. یک کرم ضد آفتاب معدنی جذب پوست نمی‌شود (بلکه مانند یک مانع روی آن قرار می‌گیرد). این موضوع به جلوگیری از تحریک پوست کمک می‌کند. همچنین یک کرم ضد آفتاب باید برچسب غیر کومدوژنیک داشته باشد، به این معنی که منافذ پوست کودک را مسدود نمی‌کند.
 • محافظت SPF: کرم ضد آفتاب کودک باید حداقل محافظت SPF 30 داشته باشد. SPF 50 یا بالاتر گزینه‌ای ایده آل به حساب می‌آید.
 • قوام: به دنبال کرم‌های ضدآفتاب کودکان باشید؛ زیرا در مقایسه با ضد آفتاب‌های اسپری پوشش بیشتری دارند.

بهترین ضد آفتاب کودک را کجا پیدا کنیم؟

برای این که همه چیز را دقیق بگوییم، کرم‌های ضد آفتاب باید نور را از هر دو طیف UVB و UVA فیلتر کنند (ضد آفتاب‌های قدیمی تنها UVB را مسدود می‌کردند که به طور نادرستی افراد را در معرض UVA بیشتری قرار میداد).

گرانی به معنای بهتر بودن یک ضد آفتاب نسبت به دیگری نیست. بسیاری از ضد آفتاب‌های فیزیکی و شیمیایی به خوبی از پوست در برابر UVA و UVB محافظت می‌کنند و همچنین محصولاتی هم وجود دارند که ترکیبی از مواد مؤثره هر دوی اینها را دارا می‌باشند. به خاطر داشته باشید که زینک اکساید یا آووبنزون باید به‌عنوان ماده مؤثره در این محصول موجود باشند. همچنین به خوبی حواستان به تاریخ انقضای کرم باشد.

ما فکر می‌کنیم کرم ضد آفتاب کودک را صرفاً در تابستان وقتی بچه‌ها مشغول بازی هستند باید استفاده کرد؛ اما ضد آفتاب کودک باید در طول سال مورد استفاده قرار گیرد.

کرم ضد آفتاب بچه گانه دخترانه
کرم ضد آفتاب بچه گانه دخترانه

نکات مهم به هنگام خرید ضد آفتاب کودک در زمستان

والدین باید دنبال ضد آفتابی باشند که SPF آن ۳۰ به بالا بوده و روی آن برچسب «طیف وسیع» خورده باشد. به این معنا که هم از اشعه UVA محافظت می‌کند و هم از اشعه UVB. یک ضد آفتاب کودک که روی آن برچسب «مقاوم در برابر آب» یا «بسیار مقاوم در برابر آب» خورده، بهترین پوشش و ماندگاری را برای کودک شما داشته و می‌توانید از آن پیش از رفتن به پارک و فضای باز استفاده کنید.

همچنین نکته دیگر در هنگام خرید این است که نگاهی به ماده مؤثره آن بیندازید و ببینید زینک اکساید دارد یا نه. این مواد مؤثره برای نواحی حساسی مثل صورت نیز بسیار مناسب هستند.

خرید ضد آفتاب کودک در زمستان
خرید ضد آفتاب کودک در زمستان

فرق مانع فیزیکی آفتاب و ضد آفتاب برای کودکان

مانع فیزیکی آفتاب حاوی زینک اکساید یا تیتانیوم دی‌اکسید است که به شکل فیزیکی جلوی اشعه‌های خورشید را با از بین بردن اشعه فرابنفش می‌گیرد. ضد آفتاب‌ها اشعه فرابنفش را با مواد شیمیایی جذب می‌کنند. ضد آفتاب‌های شیمیایی همچنین باعث سوزش چشم می‌شوند. اگر به‌صورت مستقیم با آن تماس پیدا کنند، درحالی‌که مانع فیزیکی آفتاب که دارای زینک اکساید است باعث چنین چیزی نخواهد شد. مانع فیزیکی آفتاب طیف گسترده‌ای از انواع اشعه‌های خورشید را مهار می‌کند و به همین خاطر است که بسیاری از محصولات ترکیب ضد آفتاب‌ها و موانع فیزیکی آفتاب را استفاده می‌کنند تا پوششی کامل به آن‌ها بدهد.

فرق بین محافظت از UVB و UVA

محافظت در برابر UVB جلوی آفتاب‌سوختگی را می‌گیرد. اشعه‌های UVA (که از خورشید یا سولاریوم می‌آیند) پوست را نمی‌سوزانند بلکه به‌صورت عمیق وارد پوست می‌شوند و باعث چین و چروک و پیری پوست و سرکوب ایمنی پوست خواهند شد. آن‌ها همچنین می‌توانند منجر به سرطان هم بشوند. بهترین ضد آفتاب کودک آن‌هایی است که از پوست در برابر انواع اشعه‌ها محافظت کند.

ضد آفتاب و محافظی در برابر همه اشعه‌ها

ضد آفتاب‌هایی که روی آن‌ها برچسب «طیف وسیع» خورده باشد از پوست ما در برابر انواع اشعه‌ها محافظت خواهد کرد. مطمئن شوید پیش از خرید محصول، حتماً برچسب روی آن را چک می‌کنید.

بهترین مارک کرم ضد آفتاب برای کودکان
بهترین مارک کرم ضد آفتاب برای کودکان

فرق ضد آفتاب کودک و بزرگسال در چیست؟

ضد آفتاب کودک بسته‌بندی بانمک‌تری دارد. کودکان با استفاده از SPF 30 کودکان بیشتر از SPF 30 معمولی محافظت نمی‌شوند. اگر هر دوی آن‌ها مقاوم در برابر آب باشند و مواد مؤثره یکسانی داشته باشند، فرقی ندارند. بااین‌حال، ضد آفتاب کودک برای بچه‌ها مناسب‌تر است.

تفاوت ضد آفتاب کودک و بزرگسال
تفاوت ضد آفتاب کودک و بزرگسال

مزایای ضد آفتاب کودکان چیست؟

برای بچه‌ها هیجان انگیز است که در محیط بیرون از خانه شروع به دویدن کنند. اما در مقابل برای والدین دردناک است که به دنبال فرزندشان بدوند تا بتوانند روی پوست کودک خود ضد آفتاب بزنند و از سوختگی پوست او جلوگیری کنند. اما این همه اصرار برای مصرف ضد آفتاب چیست؟ چرا کودکان باید ضد آفتاب بزنند؟ پاسخ این سوالات در فواید مصرف ضد آفتاب نهفته است.

فواید استفاده از ضد آفتاب کودکان عبارتند از:

 • جلوگیری از سوختگی‌های دردناک؛
 • جلوگیری از اشعه ماوراء بنفش؛
 • مبارزه با آکنه؛
 • افزایش سلامت پوست؛
 • جلوگیری از سرطان پوست.

عوارض کرم ضد آفتاب برای کودکان

به صورت کلی عوارض استفاده از ضد آفتاب برای کودکان را می‌توان با ترکیبات تشکیل دهنده آن مرتبط دانست.

ترکیبات خطرناک کرم ضد آفتاب که باید از آن‌ها دوری کنید عبارتند از:

 1. اکسی بنزون:
  وجود این ماده رایج در ضدآفتاب‌های شیمیایی رایج است. واکنش‌های آلرژیک مانند اگزما می‌تواند زمانی ایجاد شود که اکسی بنزون توسط پوست کودک شما جذب شود. کارشناسان همچنین مشکوک هستند که اکسی بنزون باعث اختلال در هورمون‌ها و سیستم غدد درون ریز کودک شما می‌شود.
 2. اکتینوکسات:
  یکی دیگر از خطرات ضد آفتاب،وجود ماده شیمیایی رایج اکتینوکسات است که رادیکال‌های آزاد تولید می‌کند و باعث آسیب طولانی مدت به پوست و سلول‌ها می‌شود. همچنین اعتقاد بر این است که این ماده تعادل هورمونی بدن کودک را مختل می‌کند.
 3. سینوکسات:
  این ماده فعال در ضدآفتاب‌ها می‌تواند باعث بثورات پوستی و سایر واکنش‌های آلرژیک جدی مانند تورم، به‌ویژه در نواحی مانند صورت، زبان، گلو و نیز سرگیجه شدید و مشکلات تنفسی شود.
 4. رتینیل پالمیتات (ویتامین A پالمیتات):
  این ماده فعال در کرم‌های ضد آفتاب با قدرت ضد پیری، در هنگام قرار گرفتن در معرض اشعه ماوراء بنفش خورشید تجزیه شدهو رادیکال‌های سمی آزاد مخرب تولید می‌کنند. این ماده به DNA آسیب رسانده و حتی می‌تواند باعث تومورهای پوستی و سرطان شود.
 5. هموسالات:
  هموسالات ماده سمی جذب کننده اشعه ماوراء بنفش هستند که تمایل دارند در بدن ما جمع و به مرور زمان سمی شوند. در استفاده طولانی مدت نیز می‌توانند هورمون‌های ما را مختل کنند.
 6. نگهدارنده پارابن:
  این ماده شیمیایی سمی رایج در ضد آفتاب‌ها می تواند منجر به عوارض جانبی حاد و مزمن شود. واکنش‌های آلرژیک، اختلالات هورمونی، مسمومیت رشد و تولید مثل، چند عارضه کرم ضد آفتاب کودکان هستند.
 7. اکتوکریلن:
  این ماده شیمیایی رادیکال های اکسیژن تولید می‌کند که نه تنها می‌تواند به سلول‌های انسان آسیب برساند و باعث جهش شود، بلکه برای محیط زیست نیز سمی است.
 8. نانوذرات (دی اکسید روی/دی اکسید تیتانیوم):
  هنگامی که از طریق کرم های ضد آفتاب به شکل اسپری استنشاق شود، می‌تواند خطرناک باشد. ریه‌های کودک شما در پاکسازی ذرات کوچک مشکل دارند، بنابراین ممکن است این ذرات از ریه‌ها به جریان خون منتقل شوند. آسیب گسترده اندام می‌تواند توسط نانوذرات محلول که به پوست یا بافت ریه نفوذ می‌کنند، ایجاد شود.
 9. متیل ایزوتیازولینون (MI):
  یک نگهدارنده شیمیایی رایج که در ضد آفتاب‌ها استفاده می‌شود، یک آلرژن قوی است و می‌تواند باعث حساسیت پوستی حاد در کودکان شود. قطعا یکی از هشداردهنده ترین موادی که باید در کرم ضد آفتاب از آن اجتناب کنید این ماده است!
 10. رایحه:
  عطرهای مصنوعی مورد استفاده در برخی از ضد آفتاب‌ها حاوی مواد شیمیایی مضری هستند که ممکن است سیستم هورمونی کودک شما را مختل کنند. این‌ها موادی هستند که می توانند عوارض جانبی طولانی مدت داشته باشند.

این موضوع مطمئناً ترسناک به نظر می‌رسد! به همین خاطر به عنوان مادرانی نگران، سعی کنید ضد آفتاب‌های گیاهی را برای کودک خود انتخاب کنید که این مواد شیمیایی مضر را نداشته باشند. همچنین مطمئن شوید که فرزندتان هنگام قرار گرفتن در معرض آفتاب کلاه و پیراهن کامل بپوشد. یک رژیم غذایی سرشار از آنتی اکسیدان را انتخاب کنید که از پوست محافظت و تغذیه می‌کند. میوه‌ها و سبزیجات بهترین گزینه برای کودک شما هستند.


اگر مشتاق هستید با صفر تا صد ضدآفتاب و نحوه استفاده از آن آشنا شوید، مقالات زیر را از دست ندهید:

کرم ضد آفتاب

کرم ضد آفتاب | محافظ پوست شما زیر نور خورشید

مواردی که باید برای محافظت دربرابر اشعه‌های خورشید و جلوگیری از بروز لک در دوران پیری، پیش از خرید کرم ضد آفتاب درنظر بگیرید.

صفر تا صد استفاده از ضد آفتاب

شاید روش صحیح استفاده از ضد آفتاب خیلی پیچیده و دشوار نباشد، اما اگر به‌درستی از آن استفاده نکنید، عوارض پوستی گریبان‌گیرتان خواهد شد.


نحوه استفاده از کرم ضد آفتاب

به میزان ته یک فنجان بسیار کوچک برای پوشاندن کل بدن کودک مناسب است. ضد آفتاب کودک را در خانه هم بزنید. حداقل ۱۵ تا ۳۰ دقیقه پیش از این که کودکتان در برابر خورشید قرار بگیرد بدن او را ضد آفتاب بزنید و بعد لباس تنش کنید. هر ۱ تا ۲ ساعت هم مجدد از کرم استفاده و آن را ترمیم کنید. اگر کودک شما شنا می‌کند یا مدام عرق می‌کند، باید زودبه‌زود از کرم ضد آفتاب استفاده کند.

چقدر طول می‌کشد تا اثر ضد آفتاب از بین برود؟

ضد آفتاب‌های مقاوم در برابر آب ۴۰ تا ۸۰ دقیقه ماندگاری دارند. بیشتر افراد نصف مقدار توصیه شده را استفاده می‌کنند و این کار باعث کاهش SPF شده و باعث می‌شود برخی نواحی پوست بسوزد. برای این که بهترین نتیجه را بگیرید، از کرم ضد آفتاب به‌صورت برابر روی پوست کودکتان استفاده کنید.

اثرگذاری ضد آفتاب
اثرگذاری ضد آفتاب

ضد آفتاب کودکان از چه سنی باید استفاده شود؟

کرم ضد آفتاب را باید برای کودکان ۶ ماه و بزرگ‌تر استفاده کرد. ممکن است ببینید که برخی از ضد آفتاب ها به طور خاص برای نوزادان یا کودکان برچسب‌گذاری شده‌اند. با این حال، کودکان می‌توانند از کرم ضد آفتاب مشابه بزرگسالان هم استفاده کنند. مهمترین عامل در مورد ضد آفتاب در هر سنی این است که از ضد آفتابی با فاکتور محافظت در برابر آفتاب یا SPF حداقل ۳۰ استفاده شود.


در این اپیزود کمی «درباره آفتاب‌سوختگی» بشنوید:


فرق کرم ضد آفتاب با لوسیون و اسپری

مواد مؤثره فعال در ضد آفتاب برای پوست بسیار مناسب است اما برای ریه نه! پس وقتی صحبت از اسپری ضد آفتاب می‌شود، باید گفت که تحقیقات نشان می‌دهد اگر کودکان از این مدل ضد آفتاب استفاده کنند، تنفسشان به مشکل جدی می‌خورد. به همین خاطر است که توصیه می‌شود از اسپری ضد آفتاب برای کودکان استفاده نشود. لوسیون اغلب دارای مرطوب کننده است که بیشتر افراد دوست دارند. کرم برای کودکان بهتر است چرا کهدر برابر آب مقاوم بوده و دیرتر هم اثرش از بین می‌رود. همچنین پوشش بیشتری را هم ارائه می‌کند.


اگر سوال شما هم این است که ” کرم ضد آفتاب تراست خوبه؟ ” شاید بد نباشد سری هم به انواع کرم ضد آفتاب تراست بدون رنگ بزنید:


استفاده از ضدآفتاب کودکان را خیلی جدی بگیرید

هرچقدر هم از خورشید دوری کنید یا از کرم ضد آفتاب برای کودک خود استفاده کنید، نور خورشید به قدری قوی است که می‌تواند آسیب خود را برساند. به همین خاطر سعی کنید بین ساعت‌های ۱۰ صبح تا ۲ بعد از ظهر از نور خورشید دوری کنید؛ چرا که در این ساعت اشعه‌های آن در قوی‌ترین حالت خود قرار دارند. البته بعد از ساعت ۳ بعد از ظهر اوضاع کمی بهتر می‌شود.

برای خرید بهترین ضدآفتاب‌های ایرانی، به شما پیشنهاد می‌کنیم از فروشگاه اینترنتی لیاتیم دیدن کنید. در وبسایت لیاتیم می‌توانید ضدآفتاب‌های بی رنگ و انواع رنگ بندی ضد آفتاب تراست (ضد آفتاب رنگی) را مشاهده کنید.

همچنین خوشحالی می‌شویم که نظراتتان را در رابطه با ضدآفتاب‌های تراست که مشابه بهترین ضد آفتاب کودک خارجی بوده و یکی از بهترین مارک ضد افتاب از نظر پزشکان است برای ما و در قسمت دیدگاه‌های همین مقاله بنویسید.

اینستاگرام لیاتیم
تلگرام لیاتیم

۵/۵ - (۴ امتیاز)

دیدگاه کاربران (2 دیدگاه)

دیدگاهتان را بنویسید