صفحه اصلی > مراقبت از پوست : دانستنی‌هایی در مورد ترکیبات روشن کننده پوست

دانستنی‌هایی در مورد ترکیبات روشن کننده پوست

امروزه دیگر برای رسیدگی به پوست، افزایش سلامت پوست و رفع مشکل پوستی، مراجعه به پزشک کافی نیست! برای خرید ساده‌ترین کرم روشن کننده پوستی، سرم یا ضدآفتاب هم کسب اطلاعاتی هرچند ناچیز در مورد ترکیبات روشن‌کننده پوست، نوع پوست و مواد تشکیل‌دهنده آن محصول نیاز است. با پیشرفت علم، محصولات هم بسیار متنوع‌تر از قبل شده‌اند و به همین دلیل تصمیم‌گیری برای خرید و استفاده از آن‌ها بسیار سخت و غیرقابل‌تشخیص‌تر شده است.

ما در این مقاله قصد داریم ترکیبات روشن‌کننده پوست را برایتان لیست کنیم. همچنین دلیل اینکه هرکدام به چه صورت و چگونه از تیرگی و پیری صورت جلوگیری کرده و در آخر باعث روشنایی پوست می‌شوند صحبت کرده‌ایم. ویتامین سی، کوجیک اسید، رتینول و نیاسینامید همان موادی هستند که قرار است به طور کامل و واضح از مزایای آن‌ها پرده برداریم. این مواد با داشتن ویتامین‌ها و از بین بردن هایپرپیگمنتاسیون، لطف بزرگی به صنعت آرایشی و بهداشتی کرده‌اند. تا آخر با ما همراه باشید.

بهترین مواد برای درمان هایپرپیگمانتاسیون و روشن کردن پوست صورت

هایپرپیگمانتاسیون یک بیماری پوستی است که باعث ایجاد لک‌های تیره روی پوست می‌شود. این تیرگی به دلیل تولید بیش از حد ملانین است. ملانین در واقع رنگ‌دانه‌ای است که رنگ پوست را کنترل می‌کند. هایپرپیگمانتاسیون بیماری شایعی است؛ به‌خصوص اگر پوست تیره‌ای داشته باشید. آکنه، تغییرات هورمونی، افزایش سن و قرار گرفتن در معرض نور خورشید همگی می‌توانند باعث ایجاد هایپرپیگمانتاسیون شوند. بااین‌حال، این بیماری قابل‌درمان است. اگر می‌خواهید پوست را روشن کنید، ما در اینجا بهترین ترکیب روشن‌کننده پوست و محصولات مراقبت از پوست را معرفی می‌کنیم.

ترکیبات روشن کننده پوست
ترکیبات روشن کننده پوست

۱- ترکیبات روشن‌کننده پوست | روشن کردن پوست به کمک ویتامین

سوال پرتکرار این است؛ ویتامین سی چه کاری انجام می‌دهد؟ ویتامین C می‌تواند با مسدود کردن تولید ملانین، هایپرپیگمانتاسیون را کاهش دهد. بسیاری از پزشکان بر این باورند که ویتامین C آنزیم تیروزیناز را مسدود می‌کنند. همچنین آنزیمی که بدن شما برای تولید ملانین استفاده می‌کند را به یک روشن کننده طبیعی پوست تبدیل خواهد کرد. ویتامین C همچنین یک آنتی‌اکسیدان قوی است، به این معنی که از سلول‌های پوست در برابر آسیب بیشتر خورشید یا آلاینده‌های بیرونی محافظت می‌کند. به همین دلیل است که یکی از بهترین ترکیبات روشن‌کننده پوست محسوب می‌شود و بسیاری از پزشکان، متخصصین پوست و زیباجویان طرف‌دار آن هستند.

در یک مطالعه کوچک اشاره شد که استفاده از کرم اسید اسکوربیک ۵٪ (نوعی ویتامین C) به مدت ۱۶ هفته باعث کاهش هایپرپیگمانتاسیون برای ۶۲.۵٪ از مردم شده است.

 • نحوه استفاده: افرادی که پوست حساس دارند ممکن است با استفاده از ویتامین سی قرمزی یا احساس سوزش داشته باشند. بااین‌حال، استفاده روزانه از ویتامین سی در محصولات مراقبت از پوست برای درمان هاپرپیگمانتاسیون ناشی از آکنه یا التهاب بی‌خطر است.

انواع مختلفی از ویتامین سی وجود دارد. آسکوربیل فسفات منیزیم یک فرم پایدار است که توسط متخصصان پوست پیشنهاد داده می‌شود، زیرا به‌راحتی هیدراته و جذب می‌شود. اسید اسکوربیک سولفات و آسکوربیل پالمیتات اشکال دیگری از ویتامین سی هستند که در محصولات پوستی مانند سرم‌ها و کرم‌ها استفاده می‌شوند. کرم‌ها و سرم‌ها از پرطرف‌دارترین ترکیبات روشن‌کننده پوست هستند؛ پس از آن‌ها غافل نشوید.

۲- ترکیبات روشن‌کننده پوست | روشن کردن پوست به کمک کوجیک اسید

اسید کوجیک محصول جانبی تخمیر انواع خاصی از قارچ‌ها است. مشابه ویتامین سی، اسید کوجیک نیز با مهار آنزیم‌های تیروزیناز عمل می‌کند. همچنین به دلیل وجود آنتی‌اکسیدان بالا از پوست در برابر سموم محیطی محافظت می‌کند. اسید کوجیک به این دلیل محبوب است که از منابع طبیعی تهیه می‌شود، اما می‌تواند عوارض جانبی مانند تورم و قرمزی ایجاد کند. پس اگر به دنبال یک ترکیب روشن‌کننده پوست هستید، اول از همه آن را تست کرده سپس برای استفاده مداوم اقدام کنید.

 • نحوه استفاده: کوجیک اسید در کرم‌ها، سرم‌ها، ژل‌ها و پدهای لایه‌بردار یافت می‌شود. به طور معمول در محصولات زیبایی در غلظت‌های ۱٪ تا ۴٪ گنجانده شده است. پوست همه به‌خوبی به اسید کوجیک پاسخ نمی‌دهد، بنابراین ممکن است بخواهید قبل از استفاده از آن در ناحیه بزرگی از صورت خود آن را تست کنید. همان‌طور که بالاتر گفتیم یک تکه از آن را روی مچ دست خود تست کنید.

۳- ترکیبات روشن‌کننده پوست | معجزه رتینول برای پوست

رتینول چه کاری انجام می‌دهد؟ در واقع رتینول نوعی ویتامین A و ماده اصلی هایپرپیگمانتاسیون است. این ماده به‌ویژه در مبارزه با هایپرپیگمانتاسیون با تشویق به گردش سلولی و آوردن سلول‌های سالم‌تر و جدیدتر پوست به سطح و درعین‌حال لایه‌برداری سلول‌های پیرتر و تیره‌تر، مؤثر است.

 • نحوه استفاده: ترتینوئین که شکل قوی رتینول است، با نسخه در غلظت‌های ۱٪ و ۰.۰۵٪ در دسترس قرار می‌گیرد. نسخه‌های ملایم‌تر مانند رتینویل پالمیتات و رتینالدئید را می‌توان در محصولات بدون نسخه یافت. برای بهترین نتیجه، از رتینول چند ماه استفاده کنید. همچنین از مصرف آن در دوران بارداری به دلیل احتمال بروز نقایص مادرزادی خودداری کنید.


با خواندن مقاله ما، کمی بیشتر با رتینول آشنا شوید:

عوارض رتینول برای پوست

عوارض رتینول برای پوست؛ آیا رتینول عوارض دارد؟

خیلی‌ها درباره رتینول و استفاده از آن برای پوست بد می‌گویند. اما آیا عوارض رتینول برای پوست، واقعی است؟ اینجا قرار است باهم به جواب این سؤال برسیم.


۴- ترکیبات روشن‌کننده پوست | نیاسینامید و درمان آکنه

نیاسینامید نوعی ویتامین B3 است که در متابولیسم سلولی نقش دارد. استفاده موضعی از B3 می‌تواند روند رنگ‌دانه سلولی را مختل کند و در نتیجه پوست را روشن کند. همچنین می‌توان از آن برای درمان آکنه استفاده کرد که منجر به جلوگیری از هایپرپیگمانتاسیون یا اسکار پوستی در آینده می‌شود.

 • نحوه استفاده: شما می‌توانید نیاسینامید را روزانه در محصولات بدون نسخه مانند سرم‌ها و کرم‌ها استفاده کنید. برای بهترین نتیجه ما ترکیب آن را با سایر مواد روشن‌کننده پوست اثبات شده؛ مانند ویتامین C و رتینول توصیه می‌کنیم. تمام این مواد در یک کرم، بهترین نوع ترکیب روشن‌کننده پوست به حساب می‌آید.

۵- ترکیبات روشن‌کننده پوست | اسید آزلائیک

اسید آزلائیک چه کاری انجام می‌دهد: اسید آزلائیک یک اسید آلی است که در غلات مانند جو و چاودار یافت می‌شود. خواص ضد‌التهابی دارد و می‌تواند تولید ملانین را در پوست سرکوب کند و از بین ببرد. اسید آزلائیک ملایم‌تر از برخی اسیدهای دیگر است و برخلاف رتینوئیدها استفاده از آن در دوران بارداری بی‌خطر است. این موضوع اسید آزلائیک را به گزینه‌ای عالی تبدیل می‌کند؛ چرا که بسیاری از زنان در دوران بارداری به دلیل تغییرات هورمونی ملاسما که نوعی از هیپرپیگمانتاسیون است را تجربه می‌کنند.

 • نحوه استفاده: آزلائیک اسید را می‌توان در کرم‌های مقوی و همچنین ژل‌های تجویزی یافت. به‌علاوه گزینه‌های درجه پایین‌تری در سرم‌ها و کرم‌های بدون نسخه موجود است. می‌توان آن را روزانه با غلظت ۲۰% برای کمک به هایپرپیگمانتاسیون استفاده کرد.

۶- ترکیبات روشن‌کننده پوست | ماندلیک اسید

ماندلیک اسید چه کاری انجام می‌دهد؟ ماندلیک اسید یک آلفا هیدروکسی اسید (AHA) است که در لایه‌برداری شیمیایی استفاده می‌شود. این ماده را در لوازم آرایش بدون نیاز به نسخه و درمان نیز می‌توان یافت. مطالعه‌ای کوچک نشان داد که لایه‌برداری شیمیایی اسید ماندلیک هر دو هفته یکبار باعث کاهش هایپرپیگمانتاسیون پس از التهابی نسبت به سایر مواد تشکیل‌دهنده مانند اسید گلیکولیک یا اسید فیتیک می‌شود. ماندلیک اسید یکی از مهم‌ترین ترکیبات روشن‌کننده پوست از نگاه پزشکان است.

 • نحوه استفاده: اگر به دلیل آکنه دچار هایپرپیگمانتاسیون هستید، اسید ماندلیک ممکن است جوش‌ها را کاهش داده و پوست را روشن کند. اما استفاده بیش از حد از آن می‌تواند پوست شما را بسوزاند، بنابراین فقط یک بار در هفته یا هر دو هفته یکبار لایه‌برداری پوست را انجام  دهید.

۷- ترکیبات روشن‌کننده پوست | آربوتین

آربوتین از برگ‌های خشک زغال اخته یا درخت گلابی به دست می‌آید. آربوتین به‌عنوان یک‌شکل طبیعی هیدروکینون در نظر گرفته می‌شود. هیدروکینون یک ماده شیمیایی است که پوست شما را سفید می‌کند و ممکن است به همان اندازه مؤثر باشد. آربوتین هنگامی که در طول زمان استفاده می‌شود، مؤثرتر از سایر مواد طبیعی مانند اسید کوجیک خواهد بود.

 • نحوه استفاده: آربوتین را می‌توان در کرم‌ها و سرم‌های بدون نسخه پیدا کرد. آزمایش‌های بالینی برای نشان دادن مدت‌زمان لازم برای مشاهده نتایج وجود ندارد، اما کاربران گزارش می‌دهند که به طور متوسط یک تا دو ماه طول می‌کشد تا به سفیدی دلخواهشان دست پیدا کنند.

ضدآفتاب، پراهمیت‌ترین جزء مراقبت پوستی!

درحالی‌که استفاده از کرم ضدآفتاب به صورت روزانه دارای اهمیت است، اما هنگام استفاده از این محصولات هم مصرف آن دارای اهمیت است. به این دلیل که این محصولات پوست شما را مستعد آسیب اشعه ماورای بنفش می‌کنند؛ زیرا سلول‌های جدیدتر و حساس‌تر پوست را در معرض دید قرار می‌دهند. کرم ضدآفتاب همچنین ممکن است به پیشگیری و درمان هایپرپیگمانتاسیون شما کمک کند. به این دلیل که از تولید ملانین سلول‌ها جلوگیری می‌کند. ضدآفتاب همچنین به محو شدن سریع‌تر هایپرپیگمانتاسیون موجود کمک می‌کند. ضدآفتاب جزء اصلی ترکیب روشن‌کننده پوست بوده و باید به صورت روزانه استفاده شود.


ضد آفتاب‌های رنگی تراست همراه همیشگی شما برای محافظت از پوست:


پوستی به روشنایی خورشید

در این مقاله ما به تمام مواد و ترکیبات روشن‌کننده پوست اشاره کرده و هرکدام را با جزئیات توضیح دادیم. محصولاتی که از این ماده‌ها تشکیل شده‌اند معمولاً محصولات خوبی هستند. اما دقت داشته باشید که گاهی محصولاتی مانند کرم‌ها یا سرم‌ها، طبیعی نبوده و از الکل که باعث خشک شدن پوست می‌شود در آن استفاده می‌کنند. ما در فروشگاه لیاتیم، ضدآفتاب، کرم و سرم‌های طبیعی بی‌نظیری داریم که از تمام محصولات بالا تشکیل شده و به درمان خشکی، آبرسانی و روشن شدن پوست کمک می‌کنند. حتی سرم‌های تخصصی‌تری هم که برای لیفت یا ضد پیری مناسب هست نیز موجود است. توصیه ما به شما بررسی محصولات این وبسایت است.

اینستاگرام لیاتیم
تلگرام لیاتیم
۴.۶/۵ - (۷ امتیاز)

دیدگاه کاربران (22 دیدگاه)

  1. سلام ❤️
   مرسی که نظراتتون رو با ما به اشتراک میذارین 💕
   خیلی خوشحالم که مطالب این مقاله براتون مفیده بوده 💗

دیدگاهتان را بنویسید