صفحه اصلی > مراقبت از پوست : خاصیت ارتجاعی پوست چیست و چه فایده‌ای دارد؟

خاصیت ارتجاعی پوست چیست و چه فایده‌ای دارد؟

الاستین پوست چیست

هرچه سن بالاتر می‌رود، پوست ظاهر جوان و شاداب خود را از دست می‌دهد. به عبارت دیگر، با پیر شدن ما پوستمان چروک می‌شود اما چرا این اتفاق می‌افتد؟ دلیل آن از دست رفتن خاصیت الاستیسیته یا همان خاصیت ارتجاعی پوست است. اگر در پوست خود متوجه خطوط و چین و چروک شده‌اید، این یک هشدار است که وضعیت پوست شما رو به وخامت می‌رود. اما نگران نباشید چون خوشبختانه هنوز جای امید وجود دارد. شما می‌توانید پوست خود را تازه کنید و الاستین موجود در پوست خود را با انجام مراقبت‌هایی بهبود دهید.

اگر دوست دارید پوست خود را شفاف و جوان نگه دارید، در ادامه گزینه‌هایی را به شما معرفی خواهیم کرد که باعث حفظ الاستین پوست می‌شوند و جلوی پیری پوست را می‌گیرند. همچنین محصولاتی به شما معرفی خواهیم کرد که در ساختارشان ترکیباتی دارند که باعث حفظ ساختار ارتجاعی پوست می‌شود. پس با ما همراه باشید.

فهرست مطالب

الاستین چیست؟

الاستین، یکی از پروتئین‌های سازنده در بافت‌هایی مثل پوست و ماهیچه است. این پروتئین خاصیت کشسانی دارد. با افزایش سن، الاستین در پوست کاهش پیدا می‌کند و منجر به پدیدار شدن چین و چروک می‌شود.

خاصیت ارتجاعی پوست چیست و چرا اهمیت دارد؟

خاصیت ارتجاعی پوست یعنی پوست بتواند بعد از کش آمدن دوباره به حالت اولیه‌ی خود برگردد. از سوی دیگر، از دست رفتن خاصیت ارتجاعی پوست، «الاستوز» نام دارد.

به طور کلی پوست از سه لایه تشکیل شده است:

  • لایه‌ی بیرونی، اپیدرم نام دارد که شامل سلول‌های پوستی، پروتئین و رنگدانه است.
  • بخش میانی، دِرم نام دارد که شامل سلول‌های پوستی، غدد چربی، فولیکول‌های مو، رشته‌های عصبی و رگ‌های خونی است.
  • لایه‌ی درونی با زیرجلدی، هیپودرم نام دارد و شامل رگ‌های خونی، غدد تعریق، چربی و فولیکول‌های مو است.

غیر از مواردی که نام بردیم، هر لایه‌ی پوست دارای بافت‌های همبند هستند. این بافت‌ها، دارای فیبرهای کلاژن هستند که فیبرهای الاستین را برای مراقبت از کشسانی پوست به وجود می‌آورند. با بالا رفتن سن و ضعیف شدن بافت‌های همبند، تولید کلاژن کاهش پیدا می‌کند. در نتیجه‌ی این اتفاق، استحکام و کشسانی پوست از بین می‌رود.

الاستین پوست باید حفظ شود تا پوست صاف و جوان بماند. نشانه‌های اینکه الاستیسیته‌ی پوست در حال از دست رفتن است، این است که پوست شروع می‌کند خاصیت ارتجاعی خود را از دست می‌دهد. پوست شروع به افتادگی می‌کند، استحکام خود را از دست می‌دهد و خطوط و چین و چروک‌ها نمایان می‌شوند. به عبارت دیگر، پوست با تغییرات آب و هوایی دچار آسیب، پیری و فرسودگی می‌شود. برای اینکه بتوانید از پوست در برابر از دست رفتن خاصیت ارتجاعی آن مراقبت کنید، اول از همه باید بدانید که چه چیزی باعث شده این اتفاق بیوفتد.

ساختار ارتجاعی پوست
ساختار ارتجاعی پوست

دلایل از دست رفتن الاستین در پوست چیست؟

پیر شدن یک روند طبیعی است که از طرق مختلفی بر پوست تاثیر می‌گذارد؛ یکی از آنها کاهش الاستین در پوست است. عوامل دیگری هم هستند که باعث از دست رفتن خاصیت ارتجاعی پوست می‌شوند. از جمله‌ی این فاکتورها می‌توان به عوامل محیطی، تغییرات هورمونی، تغذیه‌ی نامناسب، استعمال دخانیات، آلودگی و عوامل ژنتیکی اشاره کرد.

یکی از عوامل اصلی از بین رفتن الاستین در پوست، خورشید است. «الاستوز» یا همان از دست رفتنن خاصیت ارتجاعی پوست، در قسمت‌هایی بیشتر است که بیشتر در معرض تابش آفتاب بوده‌اند. به این اتفاق «سولار الاستوز» می‌گویند.

در چه سنی خاصیت ارتجاعی پوست از بین می‌رود؟

کاهش خاصیت کشسانی پوست، بخشی از روند پیر شدن است. به عبارت دیگر، خاصیت الاستیسیته‌ی پوست در گذر زمان از بین می‌رود. ارگان‌های انسان، درست بعد از تولد شروع به پیر شدن می‌کنند. از آنجایی که پوست بزرگترین اندام بدن است، از این قاعده مستثنا نیست. وقتی انسان پا به سن می‌گذارد، نشانه‌های پیری ظهور می‌کنند.

  • همین که به سن ۲۰ سالگی می‌رسیم، تولید کلاژن در پوست ما سالی ۱% کاهش پیدا می‌کند. این یعنی پوست شکننده می‌شود و خاصیت کشسانی آن از دست می‌رود. در نتیجه، منجر به افتادگی و ایجاد چین و چروک‌ها می‌شود.
  • وقتی پا به ۳۰ سالگی می‌گذاریم، سلول‌های چربی کوچک می‌شوند و انتقال رطوبت از لایه‌ی درم به اپیدرم کند می‌شود. این اتفاقات باعث می‌شوند که پوست نازک و کدر شود.
  • با رسیدن به ۴۰ سالگی، سلول‌ها کلاژن‌سازی را متوقف می‌کنند. فیبرهای الاستین و کلاژن ضخیم و سفت می‌شوند و شروع به تجزیه شدن می‌کنند. در نتیجه‌ی این اتفاق، پوست خاصیت ارتجاعی خود را از دست می‌دهد. سپس چین و چروک‌ها و خطوط پدیدار می‌شوند.
  • در ۵۰ سالگی، چون غدد چربی کوچک شده‌اند یا کلا از بین رفته‌اند، پوست بیشتر کبود می‌شود و آسیب می‌بیند. با رسیدن به سن یائسگی، سطح استروژن کم می‌شود و این باعث می‌شود که پوست نازک‌تر، خشک‌تر، حساس‌تر و کم‌رنگ‌تر شود.

محصولات ضدچروک تراست، بافت الاستین موجود در پوست را بهبود می‌دهند. با مطالعه‌ی مقاله‌های زیر، درباره‌ی کرم ضد چروک تراست و سرم ضدچروک تراست بیشتر بدانید.

کرم ضدچروک تراست

کرم ضدچروک تراست؛ مناسب برای مبارزه با پیری!

چین و چروک پوست می‌تواند اعتماد به نفس شما را از بین ببرد. راه مبارزه با آن استفاده از کرم ضدچروک تراست است که اینجا مفصل آن را به شما معرفی کرده‌ایم.

سرم ضدچروک صورت تراست

سرم ضدچروک صورت تراست؛ همچنان جوانی کنید!

چین و چروک و پیری پوست مشکلی لاعلاج نیست. اینجا به طور مفصل درباره محصولی برایتان نوشته‌ایم که با آن می‌توانید حسابی جوان شوید؛ سرم ضدچروک صورت تراست!


۱۰ راه طبیعی برای بهبود خاصیت کشسانی پوست چیست؟

پیر شدن پوست با تاثیر عوامل بیرونی اتفاق می‌افتد که قابل کنترل هستند. اگر به سلامت پوست خود بی‌توجه باشیم، کلاژن و الاستین موجود در پوست ما از بین می‌رود و پوست خشن، خشک، چروک و لک‌دار می‌شود. در این بخش راه‌هایی برای حفظ خاصیت ارتجاعی پوست معرفی می‌کنیم.

۱-بهبود خاصیت ارتجاعی پوست با کاهش استرس

برای بهبود وضعیت الاستین موجود در پوست، باید میزان استرس خود را کنترل کنیم. هنوز به طور قطعی نمی‌توان گفت استرس باعث پیری پوست می‌شود اما تحقیقات نشان داده‌اند که بالا رفتن استرس می‌تواند بر میزان الاستین پوست تاثیر بگذارد.

۲-بهبود خاصیت ارتجاعی پوست با خواب کافی

وقتی که خواب کافی نداشته باشیم، به مرور خطوط ریز و رنگدانه‌هایی روی پوست ظاهر می‌شوند و خاصیت کشسانی پوست کم می‌شود. برای اینکه به این وضعیت دچار نشویم، باید خواب کافی داشته باشیم.

۳-بهبود خاصیت ارتجاعی پوست با ویتامین C

ویتامین C خواص آنتی‌اکسیدانی دارد و می‌تواند باعث تحریک سنتز کلاژن شود. وقتی که این ویتامین را به روتین پوست خود اضافه کنید، باعث کاهش چین و چروک، بهبود ظاهر پوست، بهبود وضعیت فیبرهای پروتئینی و کاهش زبری پوست می‌شود.

سرم ویتامین C تراست، با داشتن ترکیبات مؤثر در ساختار خود، جدای از مراقبت از پوست، با توان «روشن‌کنندگی قدرتمندی» که دارد، پوستی روشن، درخشان، باطراوت و با نشاط به شما می‌بخشد. ویتامین سی پایدار موجود در این سرم، از پوست در برابر عوامل آسیب‌رسان محافظت کرده، پوست را بازسازی و احیا می‌کند و تولید کلاژن در پوست را افزایش می‌دهد. با این کار از بروز چین‌وچروک در پوست جلوگیری می‌کند. ماده مؤثره نیاسینامید در این سرم هم با رادیکال‌های آزاد مبارزه کرده و لایه محافظ پوست را تقویت می‌کند. همچنین این محصول با داشتن ویتامین E در ترکیبات خود از پیری زودرس پیش‌گیری و رطوبت پوست را حفظ می‌کند. همچنین، خاصیت کشسانی پوست را بهبود می‌بخشد.

سرم ویتامین سی تراست
سرم ویتامین سی تراست

۴-بهبود خاصیت ارتجاعی پوست با ورزش کردن

فعالیت رادیکال‌های آزاد می‌تواند باعث پیری پوست شود. اگر یک سبک زندگی سالم را دنبال کنید، مثلا به طور منظم ورزش کنید می‌توانید به مرور جلوی فعالیت رادیکال‌های آزاد را بگیرید.

۵-بهبود خاصیت ارتجاعی پوست با رژیم غذایی

با داشتن یک رژیم غذایی سالم می‌توانید، از سلامت پوست و جوانی خود مراقبت کنید. برای این کار بهتر است که میوه و سبزیجات را در برنامه‌ی غذایی خود بگنجانید.

۶-بهبود خاصیت ارتجاعی پوست با لایه‌برداری

با بالا رفتن سن، پوست خاصیت بازسازی‌اش را از بین می‌برد. با لایه‌برداری گاه به گاه پوست خود می‌توانید سلول‌های مرده‌ی پوست خود را جدا کنید و از ضخیم شدن پوست جلوگیری کنید. به این ترتیب، می‌توانید خاصیت ارتجاعی پوست خود را بالا ببرید.

۷-بهبود خاصیت ارتجاعی پوست با عصاره‌ی تمشک

تمشک سرشار از آنتی‌اکسیدان است. با استفاده از عصاره‌ی تمشک می‌توانید از پوست خود در برابر عناصر مخرب پوست مثل اشعه‌های UV مراقبت کنید. این عصاره، یک لایه‌ی محافظ روی پوست ایجاد می‌کند و باعث کلاژن‌سازی می‌شود.

۸-بهبود خاصیت ارتجاعی پوست با هیدراته کردن بدن

یک راه موثر برای داشتن پوستی جوان و سالم، نوشیدن آب به مقدار کافی در طول شبانه‌روز است. وقتی که آب می‌نوشید، جذب سلول‌های بدنتان می‌شود و در نتیجه کشسانی پوست بالا می‌رود.

۹-بهبود خاصیت ارتجاعی پوست با ژل آلوئه‌ورا

آلوئه‌ورا برای درمان زخم و سوختگی کاربرد دارد. اما استفاده‌ی دیگر آن برای کاهش چروک‌های پوستی است. از آنجا که این ماده باعث تولید کلاژن و هیالورونیک اسید می‌شود، می‌تواند کشسانی پوست را هم بالا ببرد.

ژل آلوئه ورا برای حفظ الاستین پوست
ژل آلوئه ورا برای حفظ الاستیسیته پوست

۱۰-بهبود خاصیت ارتجاعی پوست با نوشیدن قهوه

استرس اکسیداتیو، فرایندی است که طی آن سلول پیر و تقسیم دائمی آن متوقف می‌شود. نوشیدن مداوم قهوه می‌تواند از پوست در برابر پیری ناشی از استرس اکسیداتیو محافظت کند. به این ترتیب به سادگی نوشیدن یک قهوه می‌توان از پوست در برابر اختلالات مرتبط با پیری محافظت کرد. البته باید حد اعتدلال را رعایت کنید زیرا مصرف بیش از اندازه‌ی کافئین برای سلامتی مضر است.

چه غذاهایی برای تولید الاستین در پوست خوب هستند؟

رژیم غذایی و تغذیه روزانه‌ی شما می‌تواند نقشی کلیدی در حفظ سلامت پوست و جلوگیری از پیری آن داشته باشد. می‌توانید با خوردن غذاهایی که سرشار از چربی غیراشباع و چربی اشباع هستند، خاصیت ارتجاعی پوست خود را افزایش دهید. رژیم غذایی غنی شده با سبزیجات سبز و زرد نیز می‌تواند به کاهش چین و چروک‌ها کمک کند. همچنین، شما می‌توانید مصرف چای سبز را افزایش دهید تا از پوست خود در برابر پیری محافظت کنید. علاوه بر این‌ها، مواد غذایی حاوی اسیدهای چرب امگا ۳ و ویتامین‌های  A ،B ،C و E در مقادیر بالا نیز برای بالا بردن خاصیت ارتجاعی پوست مفید هستند.

چطور از الاستین پوست محافظت کنیم؟

به غیر از داشتن یک رژیم غذایی سالم، باید اقدامات دیگری را نیز برای حفظ خاصیت ارتجاعی پوست خود انجام دهید. بعضی از این اقدامات عبارت است از:

ساعات کمتری در معرض آفتاب قرار بگیرید

هنگامی که پوست در معرض اشعه‎‌ی ماورای بنفش قرار می‌گیرد، می‌تواند آسیب‌های قابل توجهی به پوست وارد کند. آسیب‌هایی مثل: پیری زودرس، چین و چروک، خشکی و اختلال در رنگدانه از جمله‌ی این آسیب‌ها هستند. برای محافظت از پوست خود در برابر آسیب اشعه ماورای بنفش هنگام بیرون آمدن زیر نور خورشید، می‌توانید از یک کرم ضد آفتاب با SPF مناسب استفاده کنید. عینک آفتابی و کلاه‌های لبه پهن نیز می‌توانند محافظت بیشتری برای شما فراهم کنند.


تنها یک کلیک تا رسیدن به یک محافظ تمام عیار در برابر آفتاب فاصله دارید.

کرم ضد آفتاب رنگی تراست

از مرطوب کننده استفاده کنید

اگر پوست شما فاقد رطوبت باشد، توانایی ترمیم خود را از دست می‌دهد. این می‌تواند خطر آسیب به پوست را افزایش دهد. برای جلوگیری از این اتفاق می‌توانید از یک مرطوب کننده با کیفیت خوب استفاده کنید. این کار کمک می‌کند که پوست شما هیدراته و انعطاف پذیر بماند.

سیگار کشیدن را ترک کنید

استعمال دخانیات می‌تواند باعث پیری زودرس پوست شود. همچنین می‌تواند سرعت سنتز کلاژن و الاستین پوست را کاهش دهد و آن را مستعد چین و چروک کند. با ترک سیگار می‌توانید از پوست خود در برابر آسیب‌های بیشتر محافظت کنید.

مصرف الکل را کنار بگذارید

مصرف الکل یکی دیگر از عواملی است که می‌تواند باعث پیری پوست شود. با کم کردن مصرف الکل، می‌توانید به حفظ الاستین موجود در پوست خود کمک کنید و شروع علائم پیری پوست را به تاخیر بیندازید.

بهترین روش‌های درمانی برای حفظ الاستین پوست

اگر پوست در حال از دست دادن خاصیت ارتجاعی خود باشد، چه کاری می‌توان برایش انجام داد؟ چگونه آن را درمان کنیم؟ چندین گزینه درمانی برای معکوس کردن یا محدود کردن تاثیر پیری پوست و بازیابی حالت ارتجاعی پوست وجود دارد. در اینجا چند گزینه درمانی را با هم مرور می‌کنیم:

آنتی اکسیدان‌ها

درمان آنتی‌اکسیدانی یا مصرف مکمل‌های آنتی‌اکسیدانی می‌تواند سیستم دفاعی پوست را تقویت کند. آنها می‌توانند به خنثی کردن رادیکال‌های آزاد و افزایش خاصیت ارتجاعی پوست کمک کنند.

درمان آنتی اکسیدانی برای حفظ الاستین پوست
درمان آنتی اکسیدانی برای حفظ الاستیسیته پوست

درمان با سلول‌های بنیادی

پیوند سلول‌های بنیادی می‌تواند به بازسازی پوست در دوران پیری کمک کند. این فرآیند درمانی همچنین می‌تواند حجم و کیفیت پوست را بهبود دهد.

رتینوئیدها

استفاده موضعی از رتینوئیدها می‌تواند از تخریب کلاژن جلوگیری کند. رتینوئیدها همچنین می‌توانند به افزایش ضخامت اپیدرم و کاهش سرعت پیری پوست کمک کنند.

درمان جایگزینی هورمونی

درمان جایگزینی هورمونی (HRT) یک درمان موثر برای کند کردن روند پیری پوست است. این روش می‌تواند الاستین موجود پوست، کلاژن‌سازی و ضخامت پوست را بهبود دهد.

کشسانی پوست بعد از کاهش وزن

خاصیت ارتجاعی پوست بسیاری از افراد بعد از کاهش وزن کم می‌شود. هنگامی که وزن کم می‌کنید، رشته‌های کلاژن و الاستین در پوست نازک می‌شوند و آسیب می‌بینند. از آنجایی که کلاژن مسئول استحکام پوست است، خاصیت ارتجاعی پوست شما نیز در نتیجه‌ی چگالی کمتر کلاژن آسیب می‌بیند. با انتخاب درمان مناسب می‌توانید اثرات از دست رفتن کلاژن را کمتر کنید و وضعیت کلی پوست را بهبود دهید.

از کجا بدانیم که خاصیت کشسانی پوست ما خوب است یا نه؟

آیا می‌دانید که چطور می‌توان فهمید که میزان الاستیسیته‌ی مناسبی داریم؟ کار سختی نیست چون برای دانستن آن، یک آزمایش ساده وجود دارد:

  1. کف یکی از دستان خود را روی یک سطح صاف نگه دارید.
  2. پوست پشت دست را به مدت ۵ ثانیه نیشگون بگیرید.
  3. پوست خود را رها کنید و زمان بگیرید که چند ثانیه طول می‌کشد به حالت اولش برگردد.

اگر پوست شما فوراً به عقب برگردد، نشان دهنده خاصیت ارتجاعی خوبی است. اگر بیش از چند ثانیه طول بکشد، به این معنی است که خاصیت ارتجاعی پوست شما پایین است.

تست کشسانی پوست
تست کشسانی پوست

سوالات متداول

در این بخش به ۲ مورد از سوالات پرتکرار شما درباره‌ی خاصیت ارتجاعی پوست پاسخ خواهیم داد.

چه غذاهایی به الاستیسیته‌ی پوست آسیب می‌زنند؟

شکر یکی از مواد غذایی است که می‌تواند باعث پیری پوست و از دست رفتن خاصیت ارتجاعی آن شود. پس سعی کنید به طور کلی قند کمتری مصرف کنید.

آیا می‌توان جلوی افتادگی پوست را گرفت؟

با درمان صحیح و داشتن یک سبک‌زندگی مناسب می‌توان روند افتادگی پوست را کند کرد. البته به یاد داشته باشید که این اتفاق، یک رخداد طبیعی بدن است و نمی‌توان به طور قعطی و کامل جلوی آن را گرفت.

حرف آخر

وضعیت الاستیسیته‌ی پوست به سن و سال بستگی دارد. با گذر زمان، کشسانی پوست کم می‌شود. اگرچه به طور کامل نمی‌توان جلوی پیر شدن پوست را گرفت و آن را ارتجاعی نگه داشت اما می‌توان پیری پوست را به تاخیر انداخت. با انجام راهکارهایی که به شما گفتیم و کمی تغییر در سبک زندگی می‌توان پوستی شاداب و جوان داشت. محصولات ضد چروک و آبرسان تراست، برای کند کردن روند پیری پوست تهیه شده‌اند. برای آشنایی بهتر با این محصولات و سفارش آنها می‌توانید به فروشگاه اینترنتی لیاتیم مراجعه کنید.

اینستاگرام لیاتیم
تلگرام لیاتیم
۲.۶/۵ - (۵ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید