صفحه اصلی > مراقبت از پوست : سد دفاعی پوست و هرآنچه درباره‌اش نمی‌دانستید!

سد دفاعی پوست و هرآنچه درباره‌اش نمی‌دانستید!

سد دفاعی پوست

قفسه قسمت زیبایی و آرایش داروخانه‌ها پر از محصولاتی است که هدفشان محافظت و احیای پوست شماست. برخی از آنها لایه بردار هستند و برخی دیگر، مرطوب‌کننده. چیزی که در تمام این محصولات یکسان می‌باشد این است که همه آنها روی بیرونی‌ترین لایه پوست فعالیت می‌کنند که به آن سد دفاعی پوست گفته می‌شود.

اما سؤالی که پیش می‌آید این است که سد‌دفاعی پوست چیست؟ کاربرد آن چه چیزی می‌باشد و چه چیزهایی به آن آسیب می‌رساند؟ در این مطلب از لیامگ قرار است به این پرسش‌ها پاسخی دقیق و درست بدهیم. همراهمان باشید.

سد دفاعی پوست چیست و چه کاربردهایی دارد؟

پوست از لایه‌های مختلفی ساخته شده که هرکدام از آنها عملکردهای مختلفی را برای محافظت از بدن انجام می‌دهند.

بیرونی‌ترین لایه که به آن استراتوم کورنئوم گفته می‌شود اغلب به عنوان دیوار آجری نیز توصیف می‌شود. متشکل است از سلول‌های پوستی سخت که به آنها کارنوسیت گفته می‌شود و به همدیگر متصل شده‌اند. این همان سد دفاعی پوست است.

داخل سلول‌های پوستی، شما می‌توانید کراتین و مرطوب‌کننده‌های طبیعی را پیدا کنید. لایه لیپیدی آن حاوی کلسترول، اسیدهای چرب و سرامید است.

این دیوار آجری نازک است که شما را زنده نگه می‌دارد. بدون آن همه جور آسیب محیطی می‌توانست به پوست شما نفوذ پیدا کند و بدنتان را از بین ببرد.

علاوه بر این، بدون سد دفاعی، آب داخل بدن از بین می‌رفت و بدن کاملاً بدون آب می‌ماند.

سد دفاعی پوست شما برای داشتن بدنی سالم ضروری است و لازم است برای این که عملکرد درستی داشته باشید، همواره از آن مراقبت شود.

سد دفاعی پوست چیست
سد دفاعی چیست

چه چیزهایی سد دفاعی پوست را نابود می‌کنند؟

هر روز، پوست شما با کلی تهدید روبرو می‌شود که بسیاری از آنها حاصل از محیط بیرونی است و مقدار کمی از آن از داخل است. برخی از مشکلات داخلی و خارجی که می‌تواند روی سد دفاعی پوست تأثیر بگذارد را در ادامه معرفی کرده‌ایم:

 • محیطی که خیلی شرجی باشد یا خیلی خشک
 • آلرژن‌ها، محرک‌ها و آلودگی‌ها
 • صابون‌ها
 • قرارگیری در معرض مواد شیمیایی خطرناک
 • لایه‌برداری یا شستشوی زیاد
 • استروئیدها
 • آسیب‌های فیزیکی
 • فاکتورهای ژنتیکی که می‌توانند پوست را مستعد مشکلاتی مثل درماتیت موضعی و پسوریازیس کنند

یکی از راه‌های تقویت سد دفاعی پوست، بهبود خاصیت الاستیسیته آن است. با مطالعه مقاله زیر، با راه‌های تقویت خاصیت ارتجاعی پوست آشنا شوید.

الاستین پوست چیست

خاصیت ارتجاعی پوست چیست و چه فایده‌ای دارد؟

خاصیت ارتجاعی پوست به میزان الاستین موجود در آن بستگی دارد و این همان چیزی است که باعث می‌شود پوستی جوان و بدون چروک داشته باشیم.


نقش پوشش اسیدی در سد دفاعی چیست؟

سد دفاعی پوست ما کمی اسیدی است. این پوشش اسیدی کمک به ساخت سدی در برابر رشد باکتری مضر، ویروس و قارچ‌هایی می‌کند که می‌توانند به پوست آسیب بزنند و باعث عفونت و دیگر مشکلات پوستی بشوند.

محافظت از پوشش اسیدی اطراف زخم بسیار مهم است چرا که پوشش اسیدی برای بسیاری از عفونت‌های بیولوژیکی در پروسه ترمیم، ضروری است.

گاهی اوقات، یک مشکل مربوط به سلامتی مثل دیابت می‌تواند میزان اسیدی بودن پوست را تغییر دهد. برای افرادی که این شرایط را تجربه می‌کنند، متخصصان توصیه می‌کنند که بیشتر از محصولات مراقبت از پوست اسیدی استفاده شود.

نقش پوشش اسیدی در سد دفاعی پوست
نقش پوشش اسیدی در سد دفاعی پوست

نحوه تشخیص تخریب سد دفاعی پوست چگونه است؟

وقتی سد دفاعی به درستی عمل نمی‌کند، ممکن است در برابر برخی از علائم زیر، بیش از دیگران مستعد باشید:

 • پوسته‌پوسته شدن و خشکی پوست
 • خارش
 • رنگ‌پریدگی پوست
 • آکنه
 • حساس شدن پوست
 • عفونت‌های پوستی قارچ، ویروسی و باکتریایی

نحوه مراقبت از سد دفاعی پوست چگونه است؟

با توجه به اهمیت حفظ سد دفاعی و پوشش اسیدی آن، چه کار می‌توان کرد تا از سلامت و عملکرد آنها محافظت کرد؟ نگاهی به راهکارهای زیر بیندازید و جواب این سؤال را بگیرید:

الف) روتین مراقبت از پوست خود را ساده کنید!

اگر دارید از روتین مراقبت از پوستی استفاده می‌کنید که شامل یک سبد محصول است، باید این نکته را بدانید که دارید سد دفاعی پوست خود را ضعیف می‌کنید. سراغ یک متخصص پوست بروید و درباره این که کدام محصولات مؤثر و اساسی هستند با او صحبت کنید.

اگر مشغول لایه‌برداری از پوستتان هستید، به نحوه واکنش پوستتان توجه کنید. آن‌هایی که پوست حساس و تیره‌ای دارند، باید از یک پارچه نرم و یک لایه بردار ملایم استفاده کنند.

برخی اسکراب‌ها می‌توانند آسیبی موقتی به سد دفاعی پوست شما وارد نمایند.

روتین مراقبت از پوست
روتین مراقبت از پوست

ب) به PH پوستتان توجه کنید!

پوشش اسیدی پوست شما حدود ۵/۷ PH می‌باشد. اما PH برخی محصولات پوستی بین ۳/۷ تا ۸/۲ است.

محققان توصیه می‌کنند که از پاک‌کننده‌هایی استفاده کنید که PH آنها نزدیک به PH طبیعی پوست باشد.

تنظیم PH پوست می‌تواند به شما در حفظ و مراقبت از پوستتان در برابر بیماری‌هایی مثل درماتیت، آکنه و عفونت‌های مختلف کمک کند. البته همه محصولات، میزان PH خود را ننوشته‌اند.

پ) از روغن گیاهی برای احیای سد دفاعی پوست استفاده کنید!

تحقیقاتی در سال ۲۰۱۸ نشان می‌دهد که برخی روغن‌های گیاهی خاص می‌توانند به ترمیم سد دفاعی و همچنین جلوگیری از هدر رفتن رطوبت آن کمک کنند. بسیاری از این روغن‌ها دارای خواص آنتی‌اکسیدان، ضدالتهاب و ضدباکتری هستند.


برای تقویت سد دفاعی پوستتان با روغن آرگان، تنها کافیست روی لینک زیر کلیک کنید.


برخی از روغن‌های گیاهی مؤثر که می‌توانید از آن روی پوست استفاده کنید به شرح زیر است:

 • جوجوبا
 • نارگیل
 • بادام
 • آرگان
 • گل گاوزبان
 • گل رز
 • آفتاب‌گردان
 • سویا

کلی روش برای استفاده از روغن‌های گیاهی بر روی پوست وجود دارد. می‌توانید از کرم و لوسیون‌هایی استفاده کنید که یک یا چند روغن را داخلشان دارند. همچنین می‌توانید چند قطره بسیار کم از این روغن‌ها را کف دستتان بریزید و سپس روی پوستتان ماساژ دهید تا جذب شود.

روغن گیاهی برای احیای سد دفاعی پوست
روغن گیاهی برای احیای سد دفاعی

ت) به دنبال ترکیباتی باشید که حاوی سرامید هستند!

سرامیدها، لیپیدهای موم مانندی هستند که به طور خاص در استراتوم کورنئوم یافت می‌شوند. آنها برای سلامت عملکرد سد دفاعی پوست، ضروری می‌باشند.

تحقیقاتی در سال ۲۰۱۹ نشان می‌دهد که محصولات حاوی سرامید می‌توانند به بهبود خشکی، خارش و پوسته‌پوسته شدن ناشی از عملکرد ضعیف سد دفاعی پوست، کمک کنند. مرطوب‌کننده‌های غنی از سرامید نیز می‌توانند باعث تقویت یکپارچگی ساختار سد دفاعی شما شوند.

مرطوب‌کننده‌های سرامیدی همچنین برای درمان آکنه نیز بسیار مناسب می‌باشند. در پوست‌های مستعد آکنه، سد دفاعی اغلب ناقص است و اقدامات درمانی برای درمان آکنه می‌تواند پوست را قرمز و خشک کند. محصولات حاوی سرامید همچنین می‌توانند به مراقبت از پوست تیره کمک کنند.

ث) از مرطوب‌کننده‌ حاوی هیالورونیک اسید، پترولاتوم یا گلیسیرین استفاده کنید!

پوست خشک یک مشکل رایج به حساب می‌آید و مرطوب‌کننده‌ها اغلب، راه حلی مناسب برای آن هستند.

یک مرطوب‌کننده خوب می‌تواند با کاهش میزان هدر رفتن آب پوست جلوی خشکی آن را بگیرد. این محصولات لایه نازکی روی پوست ایجاد می‌کنند که به حفظ رطوبت کمک می‌کند. یکی از مواد مؤثره مناسب برای مرطوب ساختن پوست، پترولاتوم است که متخصصان میگویند می‌تواند تا ۹۹ درصد جلوی هدر رفتن آب را بگیرد. تحقیقات نشان می‌دهد محصولات حاوی هیالورونیک اسید، گلیسیرین، عسل و اوره برای کمک به سد دفاعی پوست، حیرت‌انگیز عمل می‌کنند.

مرطوب‌کننده‌های حاوی هیالورونیک اسید
مرطوب‌کننده‌های حاوی هیالورونیک اسید

سد دفاعی پوست؛ مراقبتی ضروری برای جوانی پوست

در این مطلب از لیامگ به بررسی مفهوم سد دفاعی پوست پرداختیم. همچنین درباره نحوه عملکرد آن و شیوه تشخیص این که ضعیف شده یا قوی است، نیز برایتان چند سطری نوشتیم. شما برای داشتن پوستی سالم نیاز به مراقبت اساسی و دقیق دارید. برای داشتن روتین مراقبت از پوست مناسب خودتان، کافی است وارد وب‌سایت لیاتیم شده و سری به محصولات ما بزنید. ما هوای سلامت پوست شما را داریم.

اینستاگرام لیاتیم
تلگرام لیاتیم

۳.۸/۵ - (۱۰ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید