صفحه اصلی > مراقبت از پوست : حساسیت پوستی و هر چیزی که باید درباره آن بدانید!

حساسیت پوستی و هر چیزی که باید درباره آن بدانید!

حساسیت پوستی

وقتی این واژه ترکیبی حساسیت پوستی به گوشتان می‌خورد یاد چه چیزهایی می‌افتید؟ احتمالاً یا فکرتان سمت دلایل حساسیت‌های پوستی می‌رود یا سمت روش‌های درمانی آن. احتمالاً همه ما کم و بیش با انواع درمان خانگی برای حساسیت پوستی یا پماد برای حساسیت پوستی آشنا هستیم اما آیا میدانیم این چیزی که داریم «حساسیت پوستی» صدایش می‌زنیم، دقیقاً چیست؟ در این مطلب از لیامگ قرار است به هر آن چیزی که درباره این اختلال پوستی وجود دارد، بپردازیم.

حساسیت پوستی چیست؟

حساسیت پوستی زمانی رخ می‌دهد که پوست به دلیل واکنش سیستم ایمنی به چیزی که معمولاً بی‌آزار است، ملتهب می‌شود. به این اتفاق واکنش آلرژیک یا حساسیت گفته می‌شود. حساسیت پوستی می‌تواند باعث خارش، التهاب، سوختگی، قرمزی، کهیر و تورم بشود. بسیاری از مواد حساسیت‌زای مختلف می‌توانند باعث ایجاد واکنش شوند. در ادامه به معرفی برخی از رایج‌ترین بیماری‌های پوستی خواهیم پرداخت:

انواع حساسیت پوستی

 • اتوپیک درماتیت یا اگزما: زمانی رخ می‌دهد که پوست دچار التهاب، خارش و خشکی می‌شود. این یکی از رایج‌ترین مشکلات پوستی به حساب می‌آید و در کودک و بزرگ‌سال نیز شایع است. اگزما هم به مسائل وراثتی مرتبط است و هم به فاکتورهای محیطی. اگزما را می‌شود به آسم، حساسیت‌های غذایی و آلرژی‌های فصلی ارتباط داد. برخی چیزهایی که می‌توانند باعث بروز اگزما شوند عبارت‌اند از برخی غذاها، استرس، صابون و لوسیون ها یا هوای سرد و خشک.
 • درماتیت تماسی آلرژیک: وقتی رخ می‌دهد که پوستتان چیزی را لمس کند و واکنشی نشان بدهد. برای مثال برخی افراد به فلز نیکل حساسیت دارند و اگر جواهری از نیکل درست شده باشد و این دسته از افراد آن را لمس کنند، بدنشان درگیر حساسیت پوستی شدیدی خواهد شد. واکنش به پیچک سمی یکی دیگر از مثال‌هاست. برخی افراد نسبت به روغن موجود بر روی پیچک سمی حساسیت نشان می‌دهند.
 • کهیر: جوش های برجسته پوستی است که از حساسیت‌های پوستی ناشی می‌شود. افراد معمولاً بعد از غذایی که می‌خورند و نسبت به آن حساسیت دارند، کهیر می‌زنند. این جوش ها حاصل هیستامینی است که بدن در پاسخ به ماده حساسیت‌زا ترشح می‌کند. از چیزهای دیگری که می‌توانند باعث کهیر شوند می‌شود به نیش زنبور اشاره کرد.
 • آنژیوادم: تورم در اعماق پوست است. اغلب در جاهایی مثل پلک، لب و گلو اتفاق می‌افتد و با کهیر همراه است.

علائم حساسیت پوستی

علائم حساسیت‌های پوستی تا حد زیادی به نوع واکنش شما بستگی دارد:

 • اگزما: می‌تواند باعث خارش، قرمزی، برجستگی، خشکی به خصوص روی صورت، دست‌ها، آرنج و زانو شود. گاهی اوقات اگزما باعث ترشح مایعی شفاف نیز می‌شود.
 • درماتیت تماسی آلرژیک: باعث جوشی می‌شود که خارش دارد و اغلب دردناک است. این جوش ها هم چرکی هستند و هم برجسته می‌شوند. حساسیت پوستی در این شرایط ممکن است در لحظه یا نهایتاً تا ۴۸ ساعت بعد از برقراری تماس بین پوست و ماده حساسیت‌زا، ایجاد شود.
 • کهیر: جوش هایی هستند که هم برجسته بوده و هم می‌خارند. کهیرها نشانه بالقوه‌ای از حساسیت‌های پوستی هستند.
 • آنژیوادم: نوعی تورم است. برای مثال، آنژیوادم روی پلک چشم می‌تواند باعث بسته شدن چشم شود. وقتی چنین اتفاقی در گلو بیفتد، باید به سرعت با اورژانس تماس بگیرید چرا که می‌تواند باعث تنگی نفس و مرگ فرد شود.
علائم حساسیت پوستی
علائم حساسیت پوستی

چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟

کهیر و آنژیوادم می‌تواند نشانه‌ای جدی از حساسیت پوستی به حساب بیاید. درصورتی‌که کل بدنتان کهیر زده یا مشکلی در تنفس دارید، حتماً با اورژانس تماس بگیرید. اگر هرکدام از موارد زیر برایتان پیش آمد، حتماً به پزشک مراجعه کنید:

 • برای کنترل علائم اگزما
 • جوش هایتان خونریزی می‌کنند یا رویه آن‌ها زرد شده و به نظر می‌رسد عفونت کرده‌اند.
 • فکر می‌کنید آلرژی‌ای دارید که پیش از این نداشتید.
 • جوش پوستی‌ای دارد که بعد از ۲ یا ۳ هفته هنوز خوب نشده است.

دلایل وجود حساسیت پوستی

حساسیت پوستی یکی از مشکلات پوستی است که در آن سیستم ایمنی بدن به شدت در برابر یک ماده حساسیت‌زا واکنش نشان می‌دهد. این واکنش می‌تواند باعث التهاب، جوش، تورم یا کهیر شود. دلایل آلرژی بسته به شرایط و ماده حساسیت‌زا دارد.

تشخیص و آزمایشات

برای شناسایی حساسیت پوستی احتمالاً پزشک شما مراحل زیر را پیش خواهد گرفت:

 • سؤالاتی درباره پوستتان، نشانه‌هایی که دارید و زمانی که این اتفاق رخ داد، می‌پرسد.
 • پوستتان را معاینه می‌کند. پزشکتان ممکن است نگاهی به چشم، بینی، گلو و شکمتان بیندازد و بررسی کند نشانه‌ای از حساسیت وجود دارد یا نه.
 • درنهایت انجام برخی آزمایش‌ها را توصیه می‌کند:

آزمایش خراش پوست

اگر پزشک شما مشکوک شود که به چیزی آلرژی دارید، احتمالاً مقداری از آن چیزی که حدس میزند به آلرژی داشته باشید را روی پوستتان می‌گذارد و آن قسمت از پوست را به نرمی می‌برد. اگر بدن شما نسبت به آن واکنش نشان دهد، معمولاً در عرض ۱۵ دقیقه دچار قرمزی، جوش و خارش می‌شوید. ممکن است کهیر هم بزنید. این نشان‌دهنده آلرژی است. به خصوص اگر کهیر بزرگ باشد. پوست شما می‌تواند با چیزهایی که به آن حساسیت ندارد هم تحریک شود پس آزمایش خراش پوست یکی از آن اطلاعاتی است که برای شما و پزشکتان فراهم می‌شود. ضرورتاً به معنای این نیست که حساسیت دارید.

آزمایش خراش پوست برای تشخیص حساسیت پوستی
آزمایش خراش پوست برای تشخیص حساسیت پوستی

آزمایش زیرپوستی

از این آزمایش زمانی استفاده می‌شود که آزمایش خراش پوست دلیل حساسیت را مشخص نکند اما پزشک همچنان مشکوک باشد که شما آلرژی دارید. برای این آزمایش، پزشک ماده‌ای حساسیت‌زا را به پوست شما تزریق می‌کند تا ببیند بعد از مقدار زمان مشخصی واکنش نشان می‌دهید یا نه.

آزمایش خون

پزشک نمونه خونی می‌گیرد و آن را به آزمایشگاه می‌فرستد. آزمایشگاه ماده حساسیت‌زایی که مظنون است را وارد خون می‌کند و بررسی می‌کند که آیا خون شما به آن ماده حساسیت‌زا حمله می‌کند یا نه. متأسفانه، این آزمایش همیشه قابل‌اعتماد نیست چرا که اغلب نشان می‌دهد حساسیت پوستی وجود دارد درحالی‌که ندارد.

آزمایش چالش

درحالی‌که در مطب پزشک هستید، مقدار کمی از ماده‌ای حساسیت‌زا را بو می‌کنید که ببینید واکنشی نشان می‌دهید یا نه. پزشک در حال مشاهده شماست و نیازی نیست نگران چیزی باشید. از این آزمایش معمولاً برای بررسی حساسیت‌های پوستی مربوط به غذا یا دارو استفاده می‌شود.

آزمایش پچ

این آزمایش برای بررسی درماتیت تماسی آلرژیک استفاده می‌شود. پزشک مقدار کوچکی از ماده حساسیت‌زا را روی پوست قرار می‌دهد و آن را با پانسمانی می‌بندد و می‌گذارد ۲ تا ۴ روز بماند. سپس به دنبال نشانه‌های واکنش می‌گردد .(معمولاً درست زیر پانسمان جوش وجود خواهد داشت.)

درمان حساسیت پوستی

درمان حساسیت پوستی تا حد زیادی به مشکل و ماده حساسیت‌زا برمی‌گردد اما معمولاً شامل دو رویکرد زیر می‌شود:

 • پرهیز از ماده حساسیت‌زا، درصورتی‌که شناسایی‌اش کرده باشید.
 • از دارو، کرم و دیگر استراتژی‌ها برای از بین بردن خارش، تورم یا درد استفاده کنید.

در ادامه برخی توصیه‌ها برای درمان هر یک از انواع حساسیت پوستی آمده است:

اگزما

– کم پیش می‌آید حساسیت پوستی بدون خارش داشته باشید. پس از مالیدن، خاراندن و دست کشیدن روی پوست ملتهب، بپرهیزید. اگر تصویری از حساسیت پوستی ندارید، می‌توانید به عکس حساسیت پوستی بالا نگاهی بیندازید و با اگزما آشنا شوید.

– پوست را چند بار در روز با کرم مرطوب‌کننده بدون الکل، اسانس یا عطر، مرطوب کنید. از این کرم بعد از حمام نیز حتماً استفاده کنید.

اگزما نوعی حساسیت پوستی
اگزما نوعی حساسیت پوستی

– از قرار دادن پشم یا لانولین بر روی پوست بپرهیزید. لانولین از محصولات پوستی به حساب می‌آید.

– از صابون‌ها و شامپوهای ملایم استفاده کنید.

– کوتاه حمام کنید و مطمئن شوید آب داغ نباشد. آب ولرم برای پوستتان بهتر است.


تا داشتن شامپو بدنی تخصصی برای شستشوی پوست خود، تنها یک کلیک کافیست!


کهیر و آنژیوادم

 • برای کهیر و تورم ناگهانی، آنتی‌هیستامین به خوبی می‌تواند جلوی حساسیت پوستی را بگیرید. در آینده سعی کنید از ماده حساسیت زایی که باعث این واکنش شده بپرهیزید. داروهایی مثل اپیپن نیز برای جلوگیری از حساسیت‌های شدید، بسیار خوب است.
 • دلیل کهیرها و تورم‌های مزمن همچنان ناشناخته است. برای برخی افراد، الکل، آسپرین و دیگر داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی می‌تواند باعث حساسیت شود. سعی کنید محرک‌های خودتان را پیدا کنید و از آن‌ها پرهیز کنید. همچنین سعی کنید از پوشیدن لباس تنگ پرهیز کنید و همیشه بدنتان را خنک نگه دارید. آنتی‌هیستامین‌ها داروهای شایعی برای درمان کهیر هستند.

درماتیت تماسی آلرژیک

 • یک حساسیت پوستی نشای از درماتیت تماسی آلرژیک از بین می‌رود اما معمولاً چیزی بین ۱۴ تا ۲۸ روز طول می‌کشد.
 • اگر به چیزی دست زدید که میدانید به آن حساسیت دارید به سرعت دستتان را با آب و صابون بشویید.
 • پزشک شما ممکن است به شما داروی کورتیزون یا آنتی‌هیستامین بدهد تا جوش هایتان را درمان کند. احتمالاً یکی دو هفته‌ای طول می‌کشد تا پروسه درمان تکمیل شود.
 • لوسیون کالامین و کمپرس آب سرد هم می‌تواند خارش و درد را از بین ببرد. حمام آب ولرم نیز می‌تواند باعث نرمی پوستتان شود.

جلوگیری از حساسیت پوستی

بهترین راه برای جلوگیری از حساسیت پوستی این است که بفهمید چه چیزی باعث حساسیت پوستی شما می‌شود و از آن پرهیز کنید. مواد حساسیت‌زای بالقوه‌ای که می‌توانند باعث حساسیت پوستتان شوند را در نظر بگیرید. غذاها و داروها در کنار ژل شستشو، محصولات آرایشی و مو می‌توانند باعث حساسیت پوستی به طور خاص تورم و کهیر شوند.

برای جلوگیری از اگزما، پوستتان را مرطوب نگه دارید و از هر چیزی که باعث اگزما می‌شود پرهیز کنید.

مبارزه با حساسیت‌ها؛ کاری که باید از خیلی وقت پیش می‌کردید!

در این مطلب از لیامگ به بررسی انواع حساسیت پوستی و عارضه‌های مربوط به آن پرداختیم. سعی کردیم به معرفی انواع آن‌ها بپردازیم و در عین حال با جزئیاتی دقیق برایتان بگوییم که راه درمان و جلوگیری از هرکدامشان به چه صورتی است. مشخصاً مراقبت از پوست و رعایت نکات بهداشت پوست و مو می‌تواند به شما کمک کند تا از هرگونه آسیب این چنینی مصون بمانید. پیشنهاد می‌کنیم سری به محصولات آرایشی و بهداشتی ما در فروشگاه اینترنتی لیاتیم بزنید و ببینید کدام یک از این محصولات برای رفع نیازتان مناسب است. روی ما حساب کنید.


برای آشنایی با بیماری های پوستی، به شما پیشنهاد می‌کنیم مقاله زیر را مطالعه نمایید.

بیماری پوستی

بیماری پوستی | بلایی آزاردهنده اما قابل درمان

بیماری پوستی از مشکلاتی است که می‌تواند برای مدت زمانی طولانی بلای جان آدم باشد. چقدر آن‌ها را می‌شناسید؟ اینجا همه چیز را توضیح داده‌ایم!


اینستاگرام لیاتیم
تلگرام لیاتیم

۳/۵ - (۵ امتیاز)

دیدگاه کاربران (2 دیدگاه)

دیدگاهتان را بنویسید