صفحه اصلی > مراقبت از مو : عوارض رنگ کردن مو؛ هفت نکته که باید بدانید

عوارض رنگ کردن مو؛ هفت نکته که باید بدانید

عوارض رنگ کردن مو

رنگ کردن مو یکی از کارهاییست که جذابیت و زیبایی دوچندانی به فرد می‌بخشد. ممکن است گاهی اوقات برایمان پیش آمده باشد که وقتی مقابل آینه قرار می‌گیریم، حس می‌کنیم رنگ و ظاهر موهایمان تکراری و خسته‌کننده شده است. در این حالت استفاده از یک رنگ خوش‌رنگ روی موهایمان، تحوب و تنوع بسیار خوبی ایجاد می‌کند. اما باید بدانیم استفاده بی‌رویه از رنگ مو می‌تواند عوارض جبران‌ناپذیری برایمان داشته باشدما در این مقاله به آسیب‌های جدی و عوارض رنگ کردن مو می‌پردازیم که خواندن آن برای هیچ‌کس خالی‌ازلطف نیست. اگر قبل از رفتن به آرایشگاه و رنگ کردن موی خود در سالن این مقاله را مطالعه کنید، در آینده از ما تشکر می‌کنید.

انواع رنگ مو

  • رنگ‌های دائمی مو: از طریق ساقه مو نفوذ می‌کند و به ریشه مو می‌رسد. هر دوازده هفته باید پروسه رنگ کردن مو را انجام دهید. بیشتر رنگ‌های دائمی از آمونیاک برای نفوذ به ساقه مو و افزایش سطح ph استفاده می‌کنند.
  • رنگ‌های نیمه دائمی: کوتیکول ساقه مو را می‌پوشانند درحالی‌که تا حدی به ریشه مو نفوذ کرده‌اند.
  • رنگ موی موقت: آنها به قشر مو نفوذ نمی‌کنند و هرچند هفته یکبار باید دوباره تکرار شود.
  • سفیدکننده: برای روشن‌کردن موها و رنگ کردن موهای تیره مانند سیاه و قهوه‌ای تا رنگ‌های روشن‌تر مانند بلوند یا قرمز استفاده می‌شود.
  • رنگ موی بدون آمونیاک: به آنها رنگ موی نیمه دائمی نیز می‌گویند. آنها حاوی آمونیاک نیستند، اما شامل پراکسید هیدروژن، پا را رنگ و رزورسینول هستند که باعث نرم‌تر شدن موها می‌شود.
انواع رنگ مو
انواع رنگ مو

عوارض رنگ کردن مو

تمام اطلاعاتی که ما در زمینه عوارض رنگ مو برایتان آماده کرده‌ایم، مربوط به رنگ موهای دائمی است. آیا رنگ مو باعث تقویت مو می‌شود؟ ما همه چیز را پایین‌تر برایتان آماده کردیم.

رنگ کردن مو فقط یک شیمی اولیه است. همه چیز در مورد واکنش‌هایی است که بین رنگ‌دانه‌های موهای شما، رنگ‌دانه‌های رنگ شیمیایی، پراکسید و آمونیاک رخ می‌دهد. با تمام تجربه‌ای که در مورد مواد شیمیایی داشته‌ایم، تنها چیزی که پذیرفته‌ایم این است که آنها معمولاً خوب نیستند. پایین‌تر به دلایل آن می‌پردازیم:

عوارض رنگ کردن مو | پردازش بیش از حد

رنگ موی دائمی اغلب حاوی آمونیاک (مواد شیمیایی مشابه آن) و پراکسید است. آمونیاک از طریق ساقه موهای شما نفوذ می‌کند و پراکسید رنگ‌دانه طبیعی موهای شما را خنثی می‌کند و رنگ را از بین می‌برد. این فرایند شل کردن کوتیکول‌های مو برای رسیدن به ریشه مو و سفیدکردن رنگ‌دانه طبیعی آن، اساساً آسیب جدی به مو می‌زند.

استفاده بیش از حد این مواد شیمیایی به موهایتان باعث می‌شود که موها درخشش خود را ازدست‌داده، به‌راحتی می‌شکنند. درحالی‌که موهای آسیب‌دیده را می‌توان تا حدودی با درمان‌های مراقبت از مو احیا کرد، تنها راه خلاصی از آسیب‌های ناشی، بریدن موهایتان است. پس بهترین انتخاب، جایگزین‌های طبیعی برای رنگ مو است.

عوارض رنگ کردن مو | واکنش‌های آلرژیک

رنگ موها اغلب می‌توانند باعث ایجاد آلرژی شوند. به‌خصوص رنگ موهای طبیعی و رنگ موهای فانتزی که دارای پارافنیلن دیامین هستند، باعث ایجاد آلرژی می شوند.

افرادی که به درماتیت تماسی مبتلا هستند به دلیل PPD و سایر مواد شیمیایی موجود در رنگ‌ها، مستعد واکنش هستند. افراد مبتلا به بیماری‌های پوستی مانند اگزما و پسوریازیس نیز باید از استفاده از رنگ مو برای رنگ کردن موهای خود خودداری کنند. در موارد خفیف‌تر، رنگ‌های دائمی می‌توانند باعث خارش، تحریک پوست، قرمزی یا تورم روی پوست سر یا سایر نواحی حساس مانند صورت و گردن شوند. حتی اگر از رنگ موهای باکیفیت استفاده کنید، بازهم ممکن است این اتفاق بیفتد.

واکنش‌های آلرژیک به رنگ مو
واکنش‌های آلرژیک به رنگ مو

نکته دیگری که هنگام استفاده از این رنگ‌ها باید به‌خاطر داشته باشید این است که نداشتن واکنش آلرژیک درگذشته به این معنی نیست که در آینده به آن واکنش نخواهید داشت. هر چه بیشتر موهای خود را رنگ کنید، احتمال بروز واکنش‌های نامطلوب بیشتر می‌شود.

عوارض رنگ کردن مو | اثرات آن بر باروری

تحقیقات در این زمینه متناقض است. اگرچه برخی از مطالعات بیان می‌کنند که حداقل جذب سیستمیک محصولات مو وجود دارد، رنگ‌های مو ممکن است عملاً بر باروری یا بارداری تأثیر نگذارند. بااین‌حال، از آنجایی خطر احتمالی قرارگرفتن در معرض رنگ مو ممکن است در دوره‌های طولانی‌تر خودش را نشان دهد، بهتر است اگر به دنبال باردار شدن هستید یا باردار هستید از رنگ کردن موهای خود اجتناب کنید.

عوارض رنگ کردن مو | هزینه نگهداری

بسیاری از مردم نمی‌دانند که چقدر هزینه صرف نگهداری از موهای رنگ شده می‌شود. این یک تعهد طولانی‌مدت است که باعث می‌شود هر ماه بیشتر به سالن برگردید. همین می‌تواند برای موهای شما بسیار خطرناک باشد.

شما باید محصولاتی بخرید که مخصوص موهای رنگ شده هستند. موهای شما به‌طورکلی نیاز به مراقبت بیشتری دارند و با حساسیت بیشتری باید سمت محصولات مخصوص موهای رنگ شده بروید.

موهای رنگ شده واقعاً آسیب‌پذیر هستند و نیاز به زمان، صبر و مراقبت بیشتری دارند. ناتوانی در تغذیه کردن آنچه موهایتان نیاز دارد باعث ایجاد قفل‌هایی می‌شود که فاقد درخشندگی و سلامت هستند.

نگهداری موهای رنگ شده
نگهداری موهای رنگ شده

عوارض رنگ کردن مو | ورم ملتحمه

عدم احتیاط در هنگام رنگ کردن مو می‌تواند منجر به تماس مواد شیمیایی با قسمت‌های حساس صورت شما شود. در برخی موارد، هنگامی که مواد شیمیایی رنگ مو با چشمان شما تماس پیدا می‌کند، می‌تواند منجر به ورم ملتحمه یا چشم صورتی شود. در موارد دیگر باعث التهاب و ناراحتی شدید می‌شود.

عوارض رنگ کردن مو | آسم

آسم یکی از علائم واکنش آلرژیک شدید به رنگ مو است. تماس مداوم مواد شیمیایی موجود در رنگ مو می‌تواند منجر به سرفه، خس‌خس سینه، التهاب ریه، ناراحتی گلو و حملات آسم شود.

عوارض رنگ کردن مو | سرطان

زمانی که رنگ‌های موی دائمی برای اولین‌بار معرفی شدند، دارای ترکیباتی بودند که سرطان‌زا محسوب می‌شدند. درحالی‌که فرمول‌ها برای جایگزینی این مواد شیمیایی تغییر یافتند، بحث در مورد اینکه آیا رنگ‌های مو می‌توانند باعث سرطان شوند یا نه متوقف نشده است. برعکس، تحقیقات و مطالعات علمی بیشتری برای ایجاد ارتباط قطعی بین استفاده از رنگ موی دائمی و سرطان موردنیاز است.


اگر مشتاق هستید تا با نحوه پاک کردن رنگ از روی پوست آشنا شوید، مقاله زیر را از دست ندهید.

پاک کردن رنگ مو از پوست

چگونگی پاک کردن رنگ مو از پوست دست و صورت

یک مشکل متداول هنگام رنگ کردن موها در خانه، چگونگی پاک کردن رنگ مو از پوست صورت و دست‌ها است. ما راهش را به شما می‌گوییم.


ما در اینجا به برخی از اقدامات احتیاطی که می‌توانید برای به‌حداقل‌رساندن خطر عوارض جانبی احتمالی انجام دهید اشاره می‌کنیم.

اقدامات احتیاطی که باید هنگام رنگ کردن موهای خود انجام دهید

  • سعی کنید تاحدامکان استفاده از رنگ موی دائمی خودداری کنید. در عوض، می‌توانید رنگ موهای نیمه دائمی را انتخاب کنید. اگرچه اینها موقتی هستند، اما به‌اندازه رنگ موهای دائمی حاوی مواد شیمیایی مضر نیستند.
  • همیشه قبل از رنگ کردن موهای خود یک آزمایش پچ و تار انجام دهید. تست پچ به شما کمک می‌کند تا از یک واکنش آلرژیک احتمالی جلوگیری کنید، درحالی‌که تست تار به شما کمک می‌کند تا تشخیص دهید که آیا موهای شما به‌اندازه کافی سالم هستند یا خیر.
  • موهای خود را به‌صورت حرفه‌ای رنگ کنید. وقتی سعی می‌کنید موهای خود را به‌تنهایی رنگ کنید، مشکلات زیادی وجود دارد. برای جلوگیری از آسیب مو به متخصص مورد اعتماد خود مراجعه کنید.
  • همیشه موهای خود را در مکانی با نور و تهویه مناسب رنگ کنید. تهویه ضعیف می‌تواند باعث تحریک چشم و بینی شود.
  • تحقیقات خود را انجام دهید و از محصولاتی با برندهای معتبر استفاده کنید که از مواد شیمیایی مضر زیادی استفاده نمی‌کنند، حتی اگر این بدان معنا باشد که باید پول بیشتری خرج کنید.

ایمن‌ترین راه برای رنگ کردن موهایتان این است که رنگ موهای دائمی را کنار بگذارید و به جایگزین‌های طبیعی رنگ مو بروید.

جایگزین‌های طبیعی رنگ مو

درحالی‌که این روش‌ها ممکن است فقط نتایج ظریفی به شما بدهند، اما جایگزینی عالی برای رنگ موی دائمی هستند و به موهای شما استراحت موردنیاز را می‌دهد.

قهوه / چای

قهوه یا چای تازه‌دم‌کرده می‌تواند موهای روشن را به میزان قابل‌توجهی تیره کند. تنها کاری که باید انجام دهید این است که دم‌کرده را به‌عنوان آخرین آبکشی روی موهای خود بریزید و بگذارید در هوا خشک شود. دفعه بعد که موهایتان را شامپو می‌کنید، رنگ شسته می‌شود، اما می‌توانید این روند را تکرار کنید زیرا هیچ عارضه‌ای ندارد. در واقع، برخی از چای‌ها می‌توانند سلامت و بافت موهای شما را بهبود بخشند.

استفاده از قهوه روی مو
استفاده از قهوه روی مو

رنگ غذا

نوشیدنی‌های رنگ‌دانه دار و رنگ غذا را می‌توان برای دستیابی به طیف وسیعی از رنگ‌های دیوانه‌کننده استفاده کرد. رنگ خوراکی را با نرم‌کننده مخلوط کرده و روی موهای خود بمالید. بگذارید چند ساعت بماند و سپس آن را با آب بشویید. استفاده از رنگ‌های طبیعی مانند چغندر نسبت به رنگ‌های مصنوعی ایمن‌تر است.

آب چغندر و هویج

درمان آب چغندر و هویج اغلب برای افزودن ته رنگ قرمز به موهای بلوند و سبزه روشن استفاده می‌شود. شما باید ۳ لیوان آب چغندر را با ۱ لیوان آب‌هویج مخلوط کنید و موهای خود را با این مخلوط شست‌وشو دهید. اجازه دهید حدود یک ساعت بماند و سپس آن را با شامپو بشویید.

حنا

حنا یکی از محبوب‌ترین روش‌های رنگ‌دهی طبیعی مو است. از پودر حنا و آب خمیر درست کنید و به موهایتان بمالید. بگذارید چند ساعت بماند و سپس موهایتان را شامپو کنید و حالت دهید.

لیمو و عسل

لیمو و عسل به‌خوبی با هم‌کار می‌کنند تا موهای شما را روشن کرده و های‌لایت طبیعی به شما ببخشند. قسمت مساوی از این دو ماده را با هم مخلوط کرده و روی موهای خود بمالید. به مدت یک ساعت زیر نور خورشید بنشینید یا با استفاده از سشوار گرما را اعمال کنید. مخلوط را با شامپو بشویید و سپس به حالت دادن ادامه دهید. ممکن است مجبور شوید این فرایند را چند بار تکرار کنید تا به نتایج قابل‌مشاهده برسید.

درحالی‌که آزمایش رنگ‌ها می‌تواند سرگرم‌کننده باشد، آسیبی که آنها به شکل موهای خشک و شکننده ایجاد می‌کنند، می‌تواند لذت را کاهش دهد. ازاین‌رو، همیشه ایده خوبی است که به جایگزین‌های ایمن‌تر و طبیعی‌تر روی بیاورید. تا همیشه از داشتن موهای سالم لذت ببرید.


برای تثبیت رنگ روی موهایتان، تنها یک کلیک کافیست.

شامپو تثبیت رنگ تراست

آسیب‌های رنگ موهای شیمیایی را جدی بگیرید!

داشتن موهایی براق، پرپشت، سالم و بلند آرزوی همه ماست. شما با کنارگذاشتن رنگ‌های موی شیمیایی و روآوردن به جایگزین‌های طبیعی، می‌توانید سلامت موهایتان را تضمین کنید. همین‌طور اعتماد به نفستان را به خود برگردانید. ما در این مطلب از لیامگ به بررسی عوارض رنگ کردن مو و تأثیرات ناشی از آن پرداختیم. جایگزین‌های طبیعی به شما کمک می‌کند تا هم از رنگ کردن موی خود لذت ببرید و هم از عوارض آن جلوگیری کنید. همین حالا برای خرید محصولات باکیفیت مو دست‌به‌کار و برای موی خود ارزش قائل شوید.

اینستاگرام لیاتیم
تلگرام لیاتیم

۵/۵ - (۱ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید