صفحه اصلی > مراقبت از مو : ماساژ پوست سر معجزه‌ای برای رشد بیشتر موها

ماساژ پوست سر معجزه‌ای برای رشد بیشتر موها

ماساژ پوست سر

عواملی مانند استرس، فشار عصبی و آلودگی هوا یا حتی وراثت، تعیین کننده جنس مو و نیز علت ریزش آن هستند. گاهی هم افراد از توقف یا کاهش سرعت رشد موهای خود شکایت دارند. راه‌حل‌های زیادی برای رفع این نگرانی‌ها و مشکلات وجود دارد اما با وجود راه‌حل‌های مختلف، گاهی تمام آن‌ها بی‌نتیجه خواهند بود. در این بین ماساژ پوست سر از آن دسته کارهایی است که انجام‌دادنش جز واجبات بوده و شما را به نتیجه ایده‌آلتان می‌رساند.

موها به این دلیل که خون در کف سر جریان ندارد، به مرور زمان دچار مشکل خواهند شد. ماساژ سر برای خونرسانی، روشی رایج بین تمامی افراد است. ماساژ سر باعث گردش خون در کف سر شده و فرمان رشد مجدد موها را می‌دهد؛ علاوه‌براین ریزش موها را نیز قطع می‌کند. ما در این مقاله تصمیم داریم که شما را با این روش خارق‌العاده که کمک زیادی به افزایش رشد و حفظ سلامت موها می‌کند، آشنا کنیم؛ پس تا آخر این مقاله با ما همراه باشید.

ماساژ پوست سر چیست؟

می‌توان گفت که ماساژ سر نوعی ماساژ بوده که ذهن را آرام، گردش خون را تحریک و کانال‌های مسدود شده سر را باز می‌کند. ماساژ پوست سر برای رشد مو نیز نتایج خوبی به دنبال خواهد داشت.

چگونگی ماساژ پوست سر در خانه

تاریخچه ماساژ پوست سر به‌قدری قدیمی است که هیچکس نمی‌تواند منشأ آن را مشخص کند. این نوع ماساژ در واقع به شیوه‌های طب سنتی چینی و طب باستانی آیورودا، که دو نوع از قدیمی‌ترین طب‌های سنتی در جهان هستند، مرتبط است.

بسیاری از مردم زندگی خود را وقف یادگیری اصلاح این هنرهای پزشکی باستانی می‌کنند. اما برای بهره‌مندی از فواید ماساژ سر نیازی به سال‌ها مطالعه نخواهید داشت. روش های ماساژ سر را می‌توان به راحتی یاد گرفت و در خانه با استفاده از یک شانه چوبی ساده انجام داد! علاوه‌بر آن، انجام ماساژ سر کاری است که می‌توانید چندین بار در طول روز آن را انجام دهید.

چگونگی ماساژ پوست سر در خانه
چگونگی ماساژ پوست سر در خانه

آیا ماساژ سر باعث رشد مجدد مو میشود؟

برای هزاران سال، مردم چین باستان شانه‌کردن پوست سر را به‌عنوان بخشی از برنامه روزانه خود می‌دانستند. همان‌طور که مراقبت از خاک و ریشه باعث تغذیه برگ‌های گیاه می‌شود، ماساژ سر نیز باعث تغذیه مو خواهد شد. ماساژ سر با تحریک گردش خون و انرژی، موادمغذی و اکسیژن را به ریشه مو می‌رساند. این کار باعث می‌شود موها قوی‌تر و سالم‌تر شوند. تحریک رشد مو با ماساژ پوست سر، روشی تضمینی، برای افرادی است که نگران حجم و سلامت موهای خود هستند.

تاثیر ماساژ سر بر سلامت موها

ماهیت عملکرد ماساژ پوست سر در جریان خون و اکسیژن است. “جریان چی” معمولاً در طب شرقی استفاده می‌شود و اساساً به تغذیه بدن با جریان ثابت انرژی در بدن اشاره دارد. اگر این جریان طبیعی باشد، بدن شما به‌خوبی کار می‌کند، اما اگر این‌طور نباشد، بدن شما واکنش نشان می‌دهد و واکنش‌هایی به شکل ریزش مو، درد، سفتی و سایر علائم ناخوشایند ارسال می‌کند.

حداقل ۶۰ نقطه طب فشاری روی پوست سر پخش شده است. در این ناحیه از سر که پایتخت بدن انسان است، هم نصف‌النهارها و هم نقاط طب سوزنی نسبتاً متراکم هستند. به کمک ماساژ سر می‌توان جریان چی و جریان خون را در نصف‌النهارهای مربوطه تقویت کرد. با اینکار نه‌تنها ریزش مو را درمان می‌کنید، بلکه سلامت کلی بدن را نیز بهبود می‌بخشید.

تقسیم‌بندی پوست سر چیست؟

ازآنجایی‌که نقاط فشار و مریدین‌های زیادی روی پوست سر وجود دارد، ممکن است فکر کنید انجام یک ماساژ موفق پوست سر پیچیدگی زیادی دارد. اما در واقع، اصلاً پیچیده نیست! با روشی که در ادامه گفته شد، شما به‌راحتی می‌توانید این کار را خودتان در خانه انجام دهید.

قبل از اینکه نحوه ماساژ صحیح پوست سر را به روشی آسان به شما نشان دهیم، ابتدا با دنبال‌کردن ۵ خط و ۳ نصف‌النهار اصلی به نقشه پوست سر نگاهی بیندازیم.

  • نقشه ماساژ پوست سر:

دو نصف‌النهار du (به معنی حاکم) بسیار مهم بوده و بر تمام کانال‌های یانگ حاکم هستند. ۲۸ نقطه فشار در مسیر دو مریدین وجود دارد که ۱۰ مورد از آن‌ها روی پوست سر قرار دارند.

  • نقشه ماساژ پوست سر عملکرد اصلی دو مریدین:

تغذیه مغز و نخاع از اختلالات روانی و سرگیجه جلوگیری می‌کند.

  • درمان بیماری‌های تب‌دار موقعیت روی پوست سر:

درست در وسط

  • نقطه بایهویی در دو نصف‌النهار:

نقطه طب سوزنی نقطه بسیار مهمی در دو نصف‌النهار است؛ زیرا این نقطه همان جایی است که تمام کانال‌های انرژی در بدن ما را به هم می‌رساند. از نظر طب سنتی انسداد این نقطه باعث تنش، اضطراب، بی‌حالی، مه مغزی و برخی دیگر از مشکلات می‌شود. در سیستم آیورودای هند، نقطه بایهویی چاکرای تاج یا ساهاسرارا نیز نامیده می‌شود. تحریک این نقطه برای دستیابی به‌سلامت و داشتن موهای زیبا بسیار مهم است.

نصف‌النهار مریدین چیست؟

مریدین طولانی‌ترین نصف‌النهار و بزرگ‌ترین کانال سم‌زدایی است. انسداد آن از دفع رطوبت و سموم جلوگیری می‌کند و منجر به رکود خون و درد می‌شود. اطمینان از جریان آزاد نصف‌النهار مثانه اهمیت زیادی دارد.

  • نقشه ماساژ پوست سر:

مریدین مثانه

  • عدم تعادل نصف‌النهار منجر به موارد زیر می‌شود:

مشکل در ادرار، بی‌اختیاری، گرفتگی بینی، درد چشم، آبریزش و خونریزی بینی.

  • موقعیت روی پوست سر:

حدود ۳ انگشت از دو نصف‌النهار فاصله دارد.

  • نصف‌النهار کیسه صفرا:

کیسه صفرا دادگاه مرکزی دادگستری یا مشاور ژنرال نامیده می‌شود.

  • نقشه ماساژ پوست سر:

 مریدین کیسه صفرا

  • عدم تعادل نصف‌النهار کیسه صفرا منجر به موارد زیر می‌شود:

کیفیت پایین خواب، عدم اعتمادبه‌نفس به‌راحتی در برابر ناملایمات دلسرد می‌شوند. درد دو دنده موی سفید در مجموع ۴۴ نقطه فشار در هر طرف نصف‌النهار کیسه صفرا و ۲۰ نقطه فشار روی پوست سر وجود دارد. این بدان معناست که تقریباً نیمی از نقاط متصل به کیسه صفرا روی سر قرار دارند. همانطور که می‌بینید، این پنج ناحیه مهم‌ترین نقاط فشار و نصف‌النهارهایی را که از پوست سر ما عبور می‌کنند پوشش می‌دهند. لازم نیست نگران به‌خاطر سپردن آن موقعیت‌های نقطه‌ای پیچیده باشید. فقط باید با دنبال‌کردن این پنج ناحیه ساده، پوست سر خود را شانه کنید. نقشه کلی ماساژ سر ابزار کارآمد برای ماساژ سر برای داشتن یک ماساژ مؤثر و لذت‌بخش پوست سر، به یک ابزار قدرتمند نیاز دارید؛ مانند شانه چوب.

آیا شانه‌های چوبی برای ماساژ پوست سر مناسب است؟

طبق تئوری سنتی چینی پنج عنصر، چوب بر زمین، عنصری که پوست به آن تعلق دارد، غلبه می‌کند یا آن را تنظیم می‌کند؛ بنابراین، ابزارهای چوبی، برای درمان پوست ما بسیار بهتر از وسایل پلاستیکی یا الکتریکی هستند. شکل و احساس شانه‌های چوبی نیز برای ایجاد یک تجربه ماساژ تسکین‌دهنده و نیروبخش پوست سر ضروری است.

استفاده از شانه چوبی برای ماساژ پوست سر
استفاده از شانه چوبی برای ماساژ پوست سر

ماساژ پوست سر در خانه به چه صورت است؟

در اینجا مراحل ساده ما برای لذت‌بردن از ماساژ پوست سر در خانه آورده شده است:

شانه چوبی را از جلو به پشت سر در امتداد هر یک از پنج ناحیه گفته شده در بالا حرکت دهید.  هر خط را حداقل ۲۰ بار تکرار کنید. مراقب باشید که از پشت گردن خود غافل نشوید، زیرا این ناحیه با نقاط فشار پر شده است. توصیه می‌کنیم که در صبح، از حرکات سریع‌تری استفاده کنید تا احساس نشاط‌بخشی داشته باشید و برای روز آماده شوید. در شب، یک پیام آرام‌بخش را امتحان کنید تا آرامش و خواب را تقویت کنید. به فرورفتگی‌ها و برجستگی‌های پوست سر خود توجه کنید.

برخی ممکن است حساس‌تر از دیگری باشند. فشار را تا حدی که به درد منجر نشود زیاد کنید. استفاده از شانه باید بدون خراشیدن پوست سر کار را انجام دهد. اطمینان حاصل کنید که شانه تمام سطح پوست سر را لمس می‌کند تا بتوان تاثیر ماساژ را به خوبی مشاهده کرد.

هرچند وقت یک بار به ماساژ پوست سر نیاز دارید؟

پیشنهاد می‌کنیم هر روز صبح و هر شب یکبار ماساژ پوست سرانجام دهید و در هربار، سه تا پنج دقیقه برای شانه زدن پوست سر خود وقت بگذارید. علاوه بر صبح‌ها و شب‌ها، می‌توانید از شانه چوبی خود برای ماساژ سر در هر زمانی در طول روز استفاده کنید. اگر می‌خواهید تمرکز خود را در طول روز کاری بهبود ببخشید، شانه خود را بگیرید و تاج سر خود (نقطه بایهوی) را ماساژ دهید. همان‌طور که گفته شد، این ناحیه برای تقویت قدرت مغز شما شناخته شده است! حتی می‌توانید هنگام مطالعه کتاب، تماشای تلویزیون، استراحت و سایر فعالیت‌ها، پوست سر خود را شانه کنید.

ماساژ سر روشی آسان برای کاهش استرس است. این کار راحت می‌تواند در هر مکان و در هر زمان انجام شود. مردم می‌گویند که می‌توان موفقیت یک فرد را از روی کارهای روزمره‌اش ارزیابی کرد. اگر به طور معمول پوست سر خود را شانه کنید، سلامت موهای خود را تضمین خواهید کرد.


برای ماساژ پوست سر، روغن آرگان مو تراست انتخاب خوبی خواهد بود:

روغن آرگان مو تراست


اهمیت ماساژ پوست سر

نتیجه‌ای که ما امروز راجع به مو گرفتیم این بود که به جز استفاده از شامپو و نرم‌کننده خوب، ماساژ سر هم می‌تواند ریزش مو را درمان و باعث تحریک رشد مو شود. با ماساژ سر، گردش خون اتفاق می‌افتد و همین کافی است تا در کوتاه‌مدت نتیجه شگفت‌انگیز آن را مشاهده کنید. ما در این مطلب از لیامگ به بررسی ماساژ سر و تکنیک‌های منحصربه‌فرد آن پرداختیم.

در کنار ماساژ روزانه سر با شانه چوبی، سرم‌ها و کرم‌های مو نیز می‌تواند خشکی و وزی مو را از بین ببرد. همچنین باعث تقویت ریشه و ساقه مو شوند. ما در وبسایت لیاتیم تمام محصولات طبیعی و باکیفیت مربوط به مو را برای شما فراهم کرده‌ایم تا دیگر نگران مشکلات مو‌های خود نباشید. بهتر است سری به فروشگاه ما بزنید و از خرید خود لذت ببرید.

اینستاگرام لیاتیم
تلگرام لیاتیم
۴/۵ - (۲ امتیاز)

دیدگاه کاربران (2 دیدگاه)

دیدگاهتان را بنویسید