احتمالاً برایتان پیش آمده مدام موهایتان را بخارانید و به تازگی هم از حمام بیرون آمده باشید. شرایط مختلفی وجود دارد که اگر هرکدام از آن‌ها را تجربه کنید متوجه خواهید شد خارش پوست سر ربطی به تمیزی پوست سر یا مو ندارد. حساسیت یا التهاب پوست سر می‌تواند باعث خارش و قرمزی شود. اگر می‌خواهید بدانید نام بیماری خارشی پوست سر چیست یا به دنبال درمان خانگی اگزما پوست سر هستید، پیشنهاد می‌کنیم تا انتهای این مطلب از لیامگ همراهمان باشید تا باورهای اشتباهتان نسبت به این بیماری درمان شود و در عین حال، به طور مشخص‌تری بدانید با چه چیزی طرف هستید.

پوست سر خارشی می‌تواند تحریک کننده و حتی دردناک باشد و این به علت خارشش برمی‌گردد. محرک‌های زیادی می‌توانند وجود داشته باشند از جمله اشکال مختلفی از درماتیت ها یا حساسیت پوست سر به برخی محصولات بهداشتی خاص مو. گزارش‌هایی که از افراد مختلف به دست آمده نشان می‌دهد که ۲۵% افراد یک کشور از حساسیت پوست سر رنج می‌برند. سخت می‌شود تشخیص داد که دلیل حساسیت پوست سر چیست. فهمیدن نشانه‌ها و درمان‌های مرتبط با آن نیز می‌تواند به افراد کمک کند تا بیماری‌شان درمان شود.

دلایل بروز حساسیت پوست سر

در ادامه برخی از فاکتورهای رایجی که می‌تواند منجر به حساسیت پوست سر شود برایتان فهرست شده است:

درماتیت سبورئیک

رایج‌ترین دلیل حساسیت پوست سر، درماتیت سبورئیک است که شرایطی است که در آن قسمت‌هایی از بدن که غنی از غدد تولید چربی هستند مثل صورت، پوست سر و پشت را درگیر می‌کند.

شوره

محققان شوره را به عنوان شرایطی در نظر می‌گیرند که در آن پوست سر خیلی خشک شود و شروع به پوسته‌پوسته شدن و خارش کند.


تا از بین بردن شوره‌های سر خود تنها یک کلیک فاصله دارید.


مراقبت از مو

وقتی افراد هنگام شستشوی موهایشان، شامپو را به خوبی نمی‌شویند، این می‌تواند روی پوست سر جمع شده و درنتیجه باعث خارش و پوسته‌پوسته شدن شود.

شپش سر

بیشتر در بین خانواده‌ها و کودکان شایع است. این حشرات انگلی در خون انسان زندگی می‌کنند و از طریق تماس مستقیم و شخصی منتقل می‌شوند.

درماتیت تماسی

برخی افراد واکنش‌های آلرژیکی به محصولات مراقبت از مو مثل رنگ موی سیاه دارند و باعث خارش و جوش روی پوستشان می‌شود.

گال

وقتی کنه‌های پوست سر به خوبی فرو بروند می‌توانند به حدی باعث خارش شوند که فرد نتواند بخوابد.

کهیر

باعث خارش، قرمزی و برجستگی می‌شود و اغلب در هر جایی از بدن می‌تواند بیرون بزند. به خصوص روی پوست سر.

کهیر از انواع حساسیت پوست سر
کهیر از انواع حساسیت پوست سر

کرم حلقوی

برخلاف اسمش، یک قارچ باعث ایجاد این بیماری می‌شود که به عنوان تینئا کاپیتیس هم شناخته می‌شود.

پسوریازیس پوست سر

حدود ۵۰% افرادی که پسوریازیس پلاک در بدن خود دارند می‌توانند این نشانه‌ها را روی پوست سرشان هم داشته  باشند.

درماتیت اتوپیک

این شکل از اگزما روی پوست سر اثر می‌گذارد و باعث خارش و درنتیجه عفونت می‌شود.

دیگر علائم

علائمی که باعث حساسیت پوست سر می‌شوند می‌توانند به افراد کمک کنند تا بتوانند شرایطشان را ارزیابی کنند. در عین حال می‌توانند کمک کنند که افراد به درمان التهاب پوست سر خود برسند.

دیگر نشانه‌هایی که ممکن است به همراه حساسیت پوست سر احساس کنید، به شرح زیر است:

 • تکه‌هایی از پوسته ضخیم و چرب روی پوست سر: این‌ها اغلب نشانه درماتیت سبورئیک  هستند.
 • پوسته‌پوسته شدن: وقتی روی مو یا لباس ظاهر می‌شوند نشانه شوره سر هستند.
 • پوسته‌های کوچک سفید روی مو: این‌ها می‌توانند لانه‌ها یا تخم‌های شپش سر باشند. یک پزشک متخصص برای شناسایی علائم شپش باید معاینه را انجام بدهد و رأی نهایی خود را اعلام کند.
 • جوش های ریز: این‌ها غالباً نشانه گال هستند.
 • کهیر: افرادی که پوست سرشان کهیر میزند اغلب جاهای دیگری از بدنشان هم کهیر میزند.
 • جوش قرمز، چرکی و ریزش مو: این‌ها می‌توانند نشانه‌هایی از کرم حلقوی باشند. به خصوص اگر همه این علائم را یکجا داشته باشید.
 • پوسته سفید نقره‌ای روی پوست سر خشک با لکه‌های قرمز: این‌ها نشانه‌های پسوریازیس پوست سر است.
 • مشکل خوابیدن: به دلیل خارش شدید می‌تواند نشانه احتمالی شپش سر یا گال باشد.
 • پوسته‌پوسته شدن در قسمت فوقانی کمر، قفسه سینه و صورت: می‌تواند نشانه درماتیت سبورئیک باشد.
 • پوست سر خشک و قرمز: می‌تواند نشانه درماتیت اتوپیک باشد.

افراد باید به این نکته توجه داشته باشند که درماتیت سبورئیک، پسوریازیس پوست سر و درماتیت اتوپیک همه‌شان می‌توانند نشانه‌های مشابهی داشته باشند.

شخصی که این علائم را دارد باید حسابی مراقب خودش باشد و به سرعت برای درمان این مشکلات اقدام کند.

درمان حساسیت پوست سر

بهترین درمان برای حساسیت پوست سر بسته به دلیل ایجاد آن به شرح زیر است:

– درماتیت سبورئیک: شامپوهای ضد قارچ و داروهای ضد التهاب می‌توانند علائم را تسکین دهند.

– آلرژی‌ها و درماتیت: فرد می‌تواند از محصولات ضد آلرژی استفاده کند و مطمئن شود بعد از استفاده از شامپو آن را به طور کامل از روی موی سر خود بشوید.

– شوره: شامپوهای ضد شوره می‌توانند مؤثر باشند.

برای آشنایی بیشتر با شامپوهای ضدشوره به شما پیشنهاد می‌کنیم مقاله “شامپو ضد شوره | سلامی دوباره به اعتماد به نفس” در لیامگ را مطالعه فرمایید

شامپو ضد شوره

شامپو ضد شوره | سلامی دوباره به اعتماد به نفس

برای درمان قرمزی، خارش و شوره پوست سر و همچنین افزایش اعتماد به نفس برای حضور در کنار دیگر افراد، می‌توان از شامپو ضد شوره مناسب، استفاده کرد.


– شپش سر: افراد می‌توانند از داروهای تجویز شده برای درمان شپش سر استفاده کنند. متخصصان توصیه می‌کنند که در صورت ابتلا یک فرد، همه افراد خانواده تحت درمان قرار بگیرند.

– گال: تنها راه از بین بردن گال، استفاده از داروهای تجویز شده و تمیزکاری کامل لباس‌ها و وسایل خانه است.

– کهیر: کهیرها تمایل دارند خودشان بیایند و بروند اما گاهی ممکن است به تغییر در رژیم غذایی، روش‌های مراقبت از مو یا هر دو نیز پاسخ بدهند.

کرم حلقوی: افراد می‌توانند برای درمان کرم حلقوی از داروهای تجویزی استفاده کنند.

– پسوریازیس پوست سر: برخی افراد می‌دانند که داروهای OTC می‌توانند کمک کنند درحالی‌که برخی دیگر سراغ شامپوهای دارویی می‌روند.

– درماتیت اتوپیک:  متخصصان توصیه می‌کنند که پوست سرتان را مرطوب نگه دارید و از لوسیون های کورتون دار برای کنترل خارش استفاده کنید.

درمان حساسیت پوست سر
درمان حساسیت پوست سر

چه زمانی  باید به پزشک مراجعه کنیم؟

به طور کلی افراد می‌توانند از پس حساسیت پوست سر خود بربیایند. با این حال، شرایط ممکن است سخت شود و در عین حال این حساسیت می‌تواند مشکلات بزرگ‌تری را در پس خود داشته  باشد. در صورتی که موارد زیر پیش آمد حتماً به پزشک مراجعه کنید:

 • قادر به پیدا کردن دلیل حساسیت پوست سر خود نیستید!
 • کهیر روی پوست سرتان بیش از ۶ هفته طول کشیده باشد.
 • ریزش موی قابل‌توجهی را درگیرش شده باشید.
 • درمان خانگی شما برای کاهش علائم جواب نداده باشد.

بیماری خارشی پوست سر چیست و چقدر آن را می‌شناسید؟

بیماری‌های مختلفی می‌توانند گریبان پوست سر را بگیرند که بهتر است با آن‌ها آشنا باشید. در ادامه به معرفی برخی از این بیماری‌های مهم خواهیم پرداخت:

الف) ریزش مو

ممکن است بعد از شستشوی موهایتان متوجه از دست رفتن مقدار زیادی از مویتان شوید. ممکن است مقدار زیادی از موی خود را روی شانه پیدا کنید. مویی که به راحتی و با یک دست زدن ساده بریزد می‌تواند نشانه‌ای از ریزش مو باشد. کم‌پشت شدن مو نیز از نشانه‌های دیگر ریزش مو است.

ب) کچلی الگویی مردانه

ریزش مو در قسمت شقیقه سر نشانه احتمالی کچلی الگویی مردانه است. برخی افراد با الگوی خاص کچل می‌شوند به این صورت که فقط دور موهایشان باقی می‌ماند و باقی‌اش می‌ریزد.

پ) اگزما سبورئیک

از دیگر انواع حساسیت پوست سر می‌توان به این شرایط پوستی اشاره کرد که در آن بیشتر کودکان بین ۳ هفته تا ۱۲ ماه درگیر می‌شوند. بدون درد و خارش است. حالت چرب و زرد رنگی روی پوست سر ایجاد می‌شود و باعث می‌شود پوست سر و پیشانی پوسته‌پوسته شوند. معمولاً نیازی به درمان پزشکی ندارد و بعد از ۶ ماه از بین می‌رود.

اگزما سبورئیک
اگزما سبورئیک

ت) سوءتغذیه

سوءتغذیه یعنی کمبود یک یا چند ویتامین یا مواد مغذی که به خوبی و به اندازه کافی جذب روده نشده‌اند. چنین چیزی می‌تواند ناشی از بیماری، مصرف دارو یا رژیم غذایی بد باشد. نشانه‌های سوءتغذیه بسته به این است که بدن چه چیزی کم دارد. برخی نشانه‌های شایع عبارت‌اند از خستگی، کاهش وزن، ضعف، پوست رنگ پریده، ریزش مو، تنگی نفس، مشکل قلبی، غش کردن و افسردگی.

ث) کم‌کاری تیروئید

نشانه‌های قابل‌توجه آن اغلب شروع نمی‌شوند تا زمانی که بیماری حسابی پیشرفته شود. نشانه‌ها می‌تواند شامل ریزش مو، خشکی پوست و شکنندگی مو و ناخن باشد. خستگی، افزایش وزن، حساسیت بالا به سرما و افسردگی از دیگر نشانه‌های این بیماری است.

ج) آلوپسی آرئاتا

آلوپسی آرئاتا نوعی شرایط پوستی است که باعث می‌شود سیستم ایمنی به اشتباه به فولیکول‌های مو حمله کند و درنتیجه باعث ریزش مو می‌شود. ریزش مو به صورت تصادفی در سرتاسر پوست سر و دیگر جاهای بدن اتفاق می‌افتد. ریزش مو اغلب دائمی نیست اما رشد مجدد مو در آن نواحی می‌تواند بسیار کند باشد.

چند برابر از پیش به پوست سر خود اهمیت دهید!

در این مطلب از لیامگ به بررسی حساسیت پوست سر و عارضه‌های مربوط به آن پرداختیم. در عین حال سعی کردیم روش‌هایی را برای درمان برخی از این مشکلات پیشنهاد کنیم. حالا پیشنهاد می‌کنیم برای جلوگیری از این شرایط و درگیر نشدنتان با این بیماری‌ها، بیش از پیش مراقبت کنید و حواستان به دلایلی که باعث رخداد چنین بیماری‌هایی می‌شوند، باشد. در ضمن اگر برای مراقبت از مو و پوست سر خود نیاز به محصولات بهداشتی و مراقبتی دارید، تنها کافی است سری به فروشگاه اینترنتی لیاتیم بزنید و از ما خرید کنید.

اینستاگرام لیاتیم
تلگرام لیاتیم
۵/۵ - (۱ امتیاز)

یک دیدگاه

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید