صفحه اصلی > مراقبت از پوست : با روتین پوست خشک؛ نگران زبری پوستتان نباشید!

با روتین پوست خشک؛ نگران زبری پوستتان نباشید!

روتین پوست خشک

اگر نرم و صاف کردن پوستتان با استفاده از لوازم آرایش وقت زیادی از شما می‌گیرد احتمال این وجود دارد که پوست شما خشک است و نیاز دارید تا روتین مراقبت از پوست خود را عوض کنید. افرادی که پوست خشک دارند همیشه با آبرسانی پوستشان در طول روز به مشکل برمی‌خورند. برای جلوگیری از خشکی پوست لازم است روتین پوست خشک داشته باشید تا آن را مرطوب و سرحال نگه دارید. در این مطلب از لیامگ قرار است به طور خاص درباره روتین پوست خشک برایتان بنویسیم و شما را با بهترین روتین پوست خشک آشنا کنیم. همراهمان باشید.

علل خشکی پوست

طبق مطالعاتی که در سال ۲۰۲۰ انجام شد، یک روتین پوست خشک کامل می‌تواند تغییرات قابل‌ملاحظه‌ای در پوست شما ایجاد کند.

پوست خشک می‌تواند بسیار ناراحت کننده باشد و معمولاً باعث پوسته‌پوسته شدن و خارش بدنتان شود. این وضعیت پوستی عموماً می‌تواند روی دست، بازو و پا و دیگر بخش‌های بدنتان اثر بگذارد.

چند دلیل را می‌توان از علل خشکی پوست در نظر گرفت که در ادامه آنها را به شما معرفی خواهیم کرد:

  • محیط
  • آب دارای املاح
  • ژنتیک
  • شستشوی زیاد
  • قرار گرفتن در معرض محرک‌های ملتهب کننده
  • شرایط پزشکی مثل دیابت و …

این فاکتورها معمولاً به دو دسته‌بندی تقسیم می‌شوند. علل خشکی پوست خارجی و درونی و ساده‌ترین‌هایشان فاکتورهای خارجی هستند.

فاکتورهایی مثل:

  • شرجی بودن هوا
  • عادت‌های هنگام حمام
  • استفاده از صابون‌های قوی

در این مطالعه گفته می‌شود که علت خشکی پوست، پوسته‌پوسته شدن و همچنین ترک خوردن لب می‌تواند به خاطر کمبود ویتامین ب باشد.

کمبود ویتامین ب همچنین پوست را در برابر برخی محصولات مراقبت از پوست و ضدآفتاب حساس می‌سازد.

علل خشکی پوست
علل خشکی پوست

روتین مراقبت از پوست خشک

بی‌توجه به نوع پوست، هرکسی باید روتین پوست خشک در صبح و روتین پوست خشک در شب مخصوص به خود را داشته باشد. بله، لازم است روتین شخصی خودتان را بسته به نوع پوستتان داشته باشید. در ادامه به طور کاملاً جزئی سعی کردیم روتین پوست خشک مناسبی را به شما معرفی کنیم و درعین‌حال برخی محصولات مناسب و باکیفیت که می‌توانید از آنها برای مراقبت از پوست خود استفاده کنید را شرح دهیم.

روتین پوست خشک در صبح

داشتن روتین پوست خشک برای صبح به شما کمک می‌کند تا پوستی آماده برای مواجهه با آلودگی هوا، اشعه‌های مضر خورشید، گردوخاک و آسیب‌های دیگر محیطی داشته باشید.

مرحله اول؛ پاک‌سازی پوست صورت

اولین کاری که لازم است بعد از بیدارشدن از خواب انجام دهید پاک‌سازی صورت است. اگر پوست خشکی دارید لازم است که از یک ژل شستشوی صورت آب‌رسان و ملایم استفاده کنید.

محصولات مناسب برای پاک‌سازی پوست:

مرحله دوم؛ استفاده از تونر مناسب پوست خشک

آخرین مرحله پاکسازی پوست، استفاده از تونر است. تونر باقی‌مانده آلودگی‌ها و مواد آرایشی را از روی پوست پاک کرده، پوست را به‌خوبی آبرسانی کرده و pH آن را تنظیم می‌کند.

تونر پوست نرمال تا خشک تراست

مرحله سوم؛ استفاده از سرم

از آنجایی که شما صبح از خانه بیرون می‌روید، پوست شما نیاز دارد تا در برابر فاکتورهای محیطی محافظت شود. به همین خاطر لازم است که از سرم استفاده کنید. سرم حاوی مقدار زیادی آنتی‌اکسیدان است که جلوی آسیب‌های مضر رادیکال‌های آزاد را می‌گیرد.

محصولات مناسب برای سرم تراپی پوست:

استفاده از سرم برای پوست خشک
استفاده از سرم برای پوست خشک

مرحله چهارم؛ مرطوب‌سازی صورت

به‌سرعت بعد از شستشوی صورتتان آن را با یک مرطوب‌کننده خوب ماساژ دهید. این مهم‌ترین مرحله برای مراقبت از پوست خشک است. همیشه در عرض ۳ دقیقه بعد از شستشوی صورتتان، از مرطوب‌کننده استفاده کنید. این کار به پوست شما کمک می‌کند تا در طول روز مرطوب باشد. یک مرطوب‌کننده آب‌رسان انتخاب کنید که حاوی هیچ نوع ماده مؤثره ملتهب کننده‌ای نباشد. سراغ محصولاتی بروید که حاوی مواد مؤثره‌ای مثل هیالورونیک اسید، سرامید، گلیسیرین و ویتامین ب است.

محصولات مناسب برای مرطوب‌سازی پوست:

مرحله پنجم؛ مراقبت از پوست در برابر خورشید

به محض این که پوستتان را مرطوب کردید، وقت آن است که یک لایه ضدآفتاب روی آن بزنید. هرگز این مرحله را فراموش نکنید. محافظت از پوست در برابر خورشید یکی از مهم‌ترین مراحل برای جلوگیری از آسیب‌های اشعه فرابنفش است و پوست شما را سالم نگه میدارد. هنگام خرید ضدآفتاب سراغ محصولاتی بروید که حداقل SPF آن ۳۰ باشد. نکته دیگر این است که محافظت از پوست در برابر خورشید هرگز با استفاده صرف از کرم ضدآفتاب پایان نمی یابد. باید از نور مستقیم خورشید دور شوید تا حد امکان در سایه قرار بگیرید. همچنین پیشنهاد میکنیم که عینک آفتابی نیز بزنید.

این یک روتین پایه برای همه کسانی است که پوست خشک دارند. به محض این که این مراحل را طی کنید، پوست شما آماده است که هرگونه آرایشی که می‌خواهید روی آن انجام دهید و سپس از خانه خارج شوید. وقتی به خانه برمی‌گردید و شب شده، وقت آن رسیده که سراغ روتین پوست خشک در شب بروید.

محصولات مناسب برای محافظت از پوست در آفتاب:


اگر مشتاق هستید با وسایل روتین پوست آشنا شوید، توصیه می‌کنیم مقاله زیر را از دست ندهید.

وسایل روتین پوست

آیا انواع وسایل روتین پوست را می‌شناسید؟

علاوه بر محصولات مراقبت از پوست مدتی است استفاده از وسایل روتین پوست نیز محبوبیت بسیاری پیدا کرده است. اینجا به طور مفصل درباره این وسایل برایتان نوشته‌ایم.


روتین پوست خشک در شب

وقتی خورشید غروب می‌کند و شما به خانه برمی‌گردید، وقتی آن است که همه خستگی های پوستی خود را بشویید و آسیب‌های آن را ترمیم کنید. مراحل زیر را می‌توانید برای مراقبت از پوستتان در شب انجام دهید:

مرحله اول؛ آرایش و آلودگی‌ها را پاک کنید.

پاک‌کردن آرایش پیش از شروع روتین پوست خشک بسیار مهم است. باید سراغ استفاده از پاک‌کننده بر پایه چربی بروید و از آن برای پاک‌کردن آرایشتان استفاده کنید. این کار به شما کمک می‌کند تا پوست خشکتان را آماده پاک‌سازی کنید.

مرحله دوم؛ پاک‌سازی صورت

به محض این که آرایشتان را پاک کردید لازم است که صورت خود را بشویید. از یک پاک‌کننده بر پایه آب برای شستشوی صورت و پاک‌کردن تمام آلودگی‌ها استفاده کنید. پس از شستشو صورت‌تان، آن را با استفاده ار تونر آبرسانی کنید.

مرحله سوم؛ لایه‌برداری پوست

این مرحله را صرفاً دو بار در هفته انجام دهید. لایه‌برداری به از بین بردن سلول‌های مرده پوست کمک می‌کند و پوست شما را نرم و لطیف می‌سازد. همیشه از یک لایه بردار مرطوب‌کننده صورت استفاده کنید.

مرحله چهارم؛ پوستتان را با اسپری صورت، آبرسانی کنید

از لوسیون های معطر پرهیز کنید. به‌جای آن از اسپری صورت استفاده کنید. این کار باعث آبرسانی پوستتان می‌شود و کمک می‌کند تا پوست شما آماده جذب محصولات مراقبت از پوست باشد.

اسپری آبرسان پوست
اسپری آبرسان پوست

مرحله پنجم؛ سرم آب‌رسان استفاده کنید

سرم‌ها حاوی مقدار زیادی مواد مؤثره فعال هستند که پوست شما را نرم می‌کند و سلامت را به پوستتان برمی‌گرداند. اگر پوست خشکی دارید، سراغ سرمی دارای هیالورونیک اسید و ویتامین ای بروید. این کار باعث طراوت و نرمی پوستتان می‌شود. می‌توانید از روغن آرگان تراست برای مراقبت از پوست خود در شب استفاده کنید.

مرحله ششم؛ کرم شب یا ماسک خواب

یک کرم شب مرطوب‌کننده باکیفیت می‌تواند پوست شما را ترمیم کند و به آن کمک کند تا زمانی که خواب هستید، هیچ آسیبی نبیند. بهتر است سراغ کرم‌ها یا ماسک‌هایی بروید که خاصیت ضد پیری، روشن کننده و … داشته باشند.

جدای از این کارهایی که باید برای مراقبت از پوست خود بکنید. بایدها و نبایدهای پوست خشک نیز از جمله موارد ضروری است که باید حواستان به آن باشد.

اشتباهاتی که درباره مراقبت از پوست خشک خود نباید مرتکب شوید!

اول؛ پوست صورتتان را خیلی نشویید!

پاک‌سازی زیاد صورت می‌تواند همه رطوبت پوست شما را از بین ببرد. صورتتان را تنها دو بار در روز پاک‌سازی کنید. اگر احساس میکنید که لازم است چند بار صورت خود را در روز بشویید، صرفاً این کار را با آب انجام دهید.

دوم؛ استفاده از پاک‌کننده قوی

همه پاک‌کننده‌ها مناسب همه نوع پوست نیستند. سراغ هر نوع پاک‌کننده‌ای نروید. پاک‌کننده مناسبی را برای نوع پوست خود پیدا کنید در غیر این صورت می‌تواند باعث خشکی پوستتان شود.

عدم استفاده از شوینده قوی برای پوست خشک
عدم استفاده از شوینده قوی برای پوست خشک

سوم؛ خیلی از لایه بردار استفاده نکنید!

لازم است که از شر سلول‌های مرده پوست خلاص شوید. چرا که سلول‌های مرده می‌توانند باعث کدر شدن و پوسته‌پوسته شدن پوستتان شوند. اما خیلی هم نباید لایه‌برداری کنید. سعی کنید همان چند باری که گفتیم از لایه بردار استفاده کنید، از نوع ملایم آن باشد.

چهارم؛ داشتن آرایش مات

حتی اگر روتین مراقبت از پوست قوی داشته باشید، داشتن آرایش اشتباه می‌تواند باعث شود تا پوستتان خشک و بد به نظر برسد. آرایش مات برای کسانی که پوست خشکی دارند خوب نیست. سراغ محصولات آرایشی مایع بروید.

پنجم؛ گذراندن مدت زمان زیاد در محیط خشک!

اگر زمانی زیادی را در اتاقی که تهویه دارد می‌گذرانید، اشکالی ندارد. همه ما میدانید گاهی اوقات نمی‌شود از مکان‌های خشک دوری کرد. به خصوص اگر محل کارتان این ویژگی را داشته باشد. برای مقابله با این شرایط همیشه از اسپری صورت استفاده کنید.

اگر میزان خشکی پوست شما زیاد است، پیشنهاد می‌شود در آخرین مرحه از روتین پوستی‌تان در شب، از روغن آرگان پوست استفاده نمایید.

راه نجات شما از خشکی پوست اینجاست!

داشتن روتین پوست خشک به‌تنهایی کافی نیست. باید در انجام آن استمرار داشته باشید چرا که به دست آوردن پوستی زیبا و نرم زمان می‌برد. در این مطلب از لیامگ به ارائه روتینی مراقبتی برای پوست خشک پرداختیم. سعی کردیم درباره هر چیزی که مربوط به این روتین می‌شود برایتان بنویسیم. محصولات مناسب برای هرکدام را هم به شما معرفی کنیم. درنهایت این تصمیم و اراده شماست که چقدر در رعایت نکاتی که گفتیم، کوشا باشید. ما کنارتان خواهیم بود.

اینستاگرام لیاتیم

تلگرام لیاتیم
۵/۵ - (۱ امتیاز)

دیدگاه کاربران (4 دیدگاه)

دیدگاهتان را بنویسید