صفحه اصلی > مد و زندگی و مراقبت از پوست و مراقبت از مو : استفاده از راکوتان به چه قیمتی؟

استفاده از راکوتان به چه قیمتی؟

عوارض راکوتان

یکی از مواردی که مردم به‌خاطر آن خیلی به متخصصین پوست و مو مراجعه می‌کنند، وجود جوش و آکنه روی پوست‌شان است. جوش و آکنه علاوه‌بر این‌که ظاهر پوست شما را به‌هم می‌ریزند، باعث بروز مشکلاتی مثل لک، بزرگ شدن منافذ و بروز اسکار هم می‌شوند. معمولاً پزشکان سعی می‌کنند جوش و آکنه را از راه‌های دیگری برطرف کنند؛ اما اگر نشد راه آخر خیلی از آن‌ها یک چیز است، راکوتان! راستش را بخواهید، این دارو با درصد بالایی جوش و آکنه‌های شما را از بین می‌برد؛ اما چیزی از عوارض راکوتان می‌دانید؟ می‌دانید این دارو در قبال پوست بی‌جوش و لکی که در مقابل شما می‌گذارد، چه تاثیراتی روی پوست، مو و بدن‌تان دارد؟ ما در این مقاله از لیامگ، تصمیم گرفتیم برای شما از دارویی که منتقدانش به‌اندازه یا حتی بیشتر از طرفدارانش هستند، صحبت کنیم. با ما همراه باشید تا درباره آن بیشتر بدانیم.

فهرست مطالب

راکوتان چیست؟

در حقیقت راکوتان (Roaccutane)، نام تجاری داروی ایزوترتینوئین است. ایزوترتینوئین از خانواده رتینول و یک مشتق ویتامین A است که به‌عنوان رتینوئید شناخته می‌شود و از آن‌جایی که ویتامین A می‌تواند در بافت‌های شما تجمع پیدا کند، به سرعت به یک مشکل تبدیل می‌شود. از آن‌جایی که راکوتان برای درمان آکنه‌های شدید طراحی شده است، تأثیر قابل توجهی روی پوست دارد. این دارو منافذ بسته پوست، باکتری‌های موجود روی آن، التهابات پوستی و تولید چربی در آن را هدف قرار می‌دهد.

راکوتان چگونه جوش‌ها را از بین می‌برد؟

این دارو با کنترل ترشح سبوم و چربی‌ها که توسط غدد سباسه تولید می‌شوند، می‌تواند در از بین بردن جوش و آکنه مؤثر باشد. علاوه‌براین، باکتری‌های مولد آکنه را کاهش داده و منافذ مسدود شده پوست را باز می‌کند و مانع ایجاد جوش‌های جدید روی پوست می‌شود. بسته به نوع جوش و جای لک‌هایی که دارید، مدت زمان مصرف این دارو متفاوت است. در ابتدای مصرف این دارو، ممکن است تأثیرات بدتری را مشاهده کنید؛ اما این‌ها بعد از چند روز از بین رفته و دارو مکانیزم اصلی خود را شروع می‌کند. در ابتدای مصرف چربی‌های شما از منافذ پوست‌تان خارج شده و منافذ کاملاً از این سموم تخلیه می‌شوند. بعد از حدود سه هفته استفاده دیگر جوشی روی پوست شما ایجاد نشده و جای جوش‌های قبلی شروع به ترمیم می‌کنند.

نحوه عملکرد راکوتان
نحوه عملکرد راکوتان

راکوتان برای چه مواردی تجویز می‌شود؟

این دارو را معمولاً برای درمان آکنه‌های شدید، جوش‌های عمیق و دردناک یا درمان اسکارهای ناشی از جوش و آکنه تجویز می‌کنند. علاوه‌براین، راکوتان می‌تواند لک‌های قهوه‌ای و تیره که یادگار جوش‌های قدیمی‌‌تر روی پوست هستند را از بین ببرد. همچنین از این دارو برای رفع جوش‌هایی که به دیگر درمان‌ها نظیر بنزوئیل پراکساید جواب ندادند، تجویز می‌شود.

عوارض مصرف راکوتان کدامند؟

امان از عوارض این دارو! همان‌طور که در بالا برایتان گفتیم، این‌ دارو شاید یک راه مؤثر برای درمان آکنه باشد، اما عوارض آن بی‌شمار است. قبل از استفاده از این دارو، یک سری آزمایش باید انجام دهید که در آن میزان چربی شما و آنزیم‌های کبدتان را مورد بررسی قرار می‌دهند. بعد از آن بنا به تشخیص پزشک، شما روزانه یک یا دو عدد از این قرص را باید استفاده کنید. عوارض این دارو در چند دسته تقسیم می‌شود. عوارض بسیار شایع، عوارض شایع، عوارض نادر و عوارض بسیار نادر. در میان آن‌ها عوارض زیادی مربوط به پوست و موی شما می‌شود که ممکن است تا مدت‌ها با شما همراه باشد و یا اصلاً جبران نشود.

عوارضات بسیار شایع

این عوارض ممکن است تقریباً برای تمامی افرادی که از این دارو استفاده می‌کنند، اتفاق بی‌افتد. مانند:

عوارض راکوتان | خشکی پوست

راکوتان با کنترل چربی پوست، چربی‌های مفید آن را هم از بین برده و باعث خشکی پوست می‌شود. طی مصرف این دارو شما ممکن است بارها احساس کشیدگی پوست بر اثر خشکی آن را داشته باشید. همچنین پوسته پوسته شدن و خارش پوست هم ممکن است بر اثر خشکی زیاد آن اتفاق بی‌افتد و شما مجبور باشید دائماً از مرطوب‌کننده‌ها روی پوست‌تان استفاده نمایید.

عوارض راکوتان | خشکی و ترک لب

لب‌های شما با مصرف راکوتان دائماً خشک می‌شوند و ترک می‌خورند و حتی زخم می‌شوند؛ تا حدی که با باز کردن زیاد دهان‌تان می‌توانید شاهد چاک خوردن لب‌هایتان از گوشه‌های آن باشید. گاهی اوقات حتی استففاده از بالم لب هم نمی‌تواند این میزان خشکی را جبران کند و شما مجبور باشید تا مکرراً از وازلین روی لب‌هایتان و اطراف آن استفاده کنید.

راکوتان و خشکی لب
راکوتان و خشکی لب

عوارض راکوتان | حساس شدن پوست به نور خورشید

در زمان استفاده از این دارو، نباید ابداً از ضدآفتاب غافل شد. حتی زمانی‌که شما ضدآفتاب هم می‌زنید، ممکن است با قرار گرفتن در زیر نور مستقیم خورشید، حس کنید پوست‌تان می‌سوزد و شاهد قرمز شدن آن باشید. بهتر است تا وقتی از راکوتان استفاده می‌کنید، از ضدآفتاب و کلاه‌های لبه‌دار در روز استفاده نمایید و به‌هیچ وجه در این دوران به برنزه شدن فکر نکنید.

عوارض راکوتان | خشکی و التهاب چشم

با مصرف این دارو ممکن است احساس خشکی شدیدی در چشمان‌تان داشته باشید و ببینید که اکثر اوقات قرمز هستند. تا جایی که ممکن است نتوانید از لنزهای طبی استفاده کرده و عینک بگذارید. شما می‌توانید مقداری از این مشکل را مصرف قطره اشک مصنوعی برطرف نمایید.

عوارض راکوتان | ممنوعیت اپلاسیون و لیزر

در طول درمان‌تان با راکوتان و حتی تا چند ماه بعد از آن نمی‌توانید اپلاسیون کرده و هیچ‌گونه عملی با لیزر انجام دهید. چون با مصرف راکوتان پوست نازک و حساس شده و امکان این‌که با اپلاسیون پوست‌تان قلفتی کنده شده یا تیرگی و سوختگی‌ای لیزر برطرف نشود، زیاد است. به‌همین دلیل متخصصان توصیه می‌کنند که حتی تا شش ماه بعد از قطع راکوتان، از انجام این کارها خودداری نمایید.

عوارض راکوتان | ترمیم نشدن جای زخم و جوش جدید

در زمان استفاده از راکوتان، باید خیلی مراقب باشید که پوست‌تان آسیبی نبیند، چون ممکن است راکوتان در ترمیم زخم‌ها، سوختگی‌ها و جای جوش‌هایی که در این زمان دست‌کاری می‌کنید، اختلال ایجاد کرده و فرآیند ترمیم پوست را کندتر کند.

در زمان مصرف راکوتان و تا سه ماه بعد از قطع آن، نمی‌توانید خون اهدا کنید.

عوارض راکوتان | نازک شدن و ریزش مو

متأسفانه از عوارض ناخوشایند راکوتان، نازک شدن تارهای مو و ریزش آن‌هاست که شما بعد از چند روز از مصرف دارو آن را تجربه می‌کنید. این میزان در بعضی افراد کم‌تر و در بعضی دیگر ممکن است حتی به طاسی منجر شود و معمولاً بعد از قطع دارو، ریزش موی شما قطع می‌شود. علاوه‌براین، ممکن است شما در طول دوره درمان، رشد موی بسیار کندی داشته باشید. حتی مشاهده شده در افرادی رنگ موی آن‌ها با استفاده از راکوتان، روشن‌تر می‌شود.

عوارض راکوتان | خشکی مخاط بینی

اگر فردی هستید که از راکوتان استفاده می‌کنید، ممکن است یک روز صبح بیدار شوید و متوجه شوید که خون دماغ شده‌اید. راکوتان می‌تواند روی ترشح مخاط بینی شما تأثیر گذاشته و بینی شما را بسیار خشک کند. برای جلوگیری از این کار باید با یک وازلین، درون سوراخ‌های بینی‌تان را مرتباً چرب کنید.

عوارض راکوتان | درد مفاصل و عضلات

مخصوصاً اگر فردی نوجوان هستید، ممکن است در طول مصرف راکوتان، دچار دردهای عضله‌ای و مفصلی شوید. درد در پاشنه پا، درد در ناحیه جناغ سینه، درد در مفاصل دست و عضلات پا، از عوارض استفاده از راکوتان است.

عوارض راکوتان | بهم زدن متابولیسم چربی‌ها

علاوه‌براین که قبل از استفاده از راکوتان باید میزان چربی‌های خون شما اندازه‌گیری شود، در حین مصرف هم به فواصل معین، با آزمایش خون سطح تری گلیسرید و کلسترول خون را اندازه می‌گیرند؛ زیرا با استفاده از راکوتان، سطح این چربی‌ها در بدن افزایش می‌یابد.

عوارض راکوتان | افزایش آنزیم‌های کبد

راکوتان تأثیر مستقی روی کبد شما و آنزیم‌های آن دارد. به‌همین خاطر با مصرف این علاوه‌بر اندازه‌گیری چربی خون، میزان آنزیم‌های کبدی شما هم باید مشخص شوند؛ زیرا مصرف راکوتان باعث بالارفتن سطح آنزیم‌های کبد شما می‌شود.

 عوارضات شایع راکوتان

بروز مشکلاتی مانند سردرد، کم‌خونی، کاهش تعداد گلبول‌های سفید خون، وجود پروتئین در ادرار و افزایش سطح خون عوارضی هستند که نه برای همه افرادی که از راکوتان استفاده می‌کنند، ولی برای افراد چند درصد از آن‌ها اتفاق می‌افتد.


اگر به‌دنبال راه بهتری نسبت به راکوتان برای از بین بردن جای جوش هستید، مقاله زیر را از دست ندهید.

هر مشکلی راه‌حلی دارد؛ حتی از بین بردن جای جوش!

برای از بین بردن جای جوش، دیگر نیازی نیست مثل گذشته نگران باشید. اکنون راه‌حل‌هایی وجود دارد که ما آن‌ها را با شما در میان خواهیم گذاشت.


عوارضات نادر راکوتان

درصد احتمال بروز این اتفاقات چیزی حدود ۱ در ۱۰۰۰ است. عوارضی مانند:

 • اختلالات بینایی
 • مشکلات تنفسی
 • بیماری التهابی روده
 • اختلالات در استخوان‌ها و تاندون‌ها
 • التهاب پانکراس
 • التهاب کلیه‌ها
 • افزایش فشار جمجمه
 • مشکلات شنوایی
 • دیابت

در صورتی که هرکدام از این علائم را داشتید، فوراً به پزشک مراجعه نمایید.

عوارض قطع ناگهانی راکوتان

باد داشته باشید که مصرف این دارو حتماً باید تحت نظر پزشک شما باشد. راکوتان جزء آن داروهایی نیست که بشود یک دفعه آن را قطع کرد و باید کم‌کم دوز آن را کاهش داد. قطع خودسرانه این دارو می‌تواند باعث بروز مشکلات کبدی و بدتر شدن جوش‌های شما شود.

راکوتان و بارداری | این یک هشدار است

مصرف دوز کمی از ایزوترتینوئین و راکوتان در بارداری می‌تواند باعث نقص مادرزادی جدی شود. در تمام طول درمان و تا ۳ ماه بعد از قطع آن باید به‌طور جد روش‌های جلوگیری از بارداری را به کار ببرید. شما باید حدود یک ماه قبل از استفاده از راکوتان، پیش‌گیری از بارداری را شروع نمایید و پزشک زمانی این درمان را برای شما شروع می‌کند که جواب بارداری شما منفی باشد. برای اطمینان از عدم‌بارداری در این مدت، از دو روش قرص و کاندوم برای جلوگیری استفاده کنید.

موارد منع مصرف راکوتان

ایزوترتینئین یا راکوتان از زمان نوجوانی برای همه مناسب است؛ مگر اینکه:

 • خانمی باردار باشید.
 • زنی شیرده باشید.
 • فردی باشید که هنوز به سن بلوغ نرسیده است.
 • کلسترول و تری گلیسرید خون‌تان بالا باشد.
 • از آنتی‌بیوتیک‌هایی نظیر تتراسایکلین استفاده می‌کنید.
 • از مشکلات کبدی رنج می‌برید.
 • به ترکیبات این دارو آلرژی دارید.
 • پوکی استخوان دارید.

سؤالات متداول در خصوص ایزوترتینوئین یا راکوتان

آیا راکوتان باعث نازایی می‌شود؟

عوارض راکوتان زیاد است اما باعث نازایی نمی‌شود و سه ماه بعد از قطع آن می‌شود برای بارداری اقدام کرد. تعدادی از خانم‌ها در زمان مصرف این دارو، ممکن است قاعدگی نامنظم داشته باشند.

جوش زدن بعد از مصرف راکوتان ادامه دارد؟

سه هفته تا یک ماه بعد از استفاده از راکوتان، جوش‌های شما ممکن است شدت پیدا کنند. اما به از این زمان، به‌مرور شاهد کاهش آن‌ها خواهید بود. اگر بعد از قطع مصرف جوش‌های شما برگردند، پزشک‌تان بعد از چند ماه دوره دیگری را شروع می‌کند.

راکوتان برای جوش مفید است و جای جوش را از بین می‌برد؟

این دارو را برای درمان جوش و آکنه‌های متوسط تا شدید که به دیگر درمان‌ها جواب ندادند، تجویز می‌کنند. راکوتان با لایه‌برداری پوست، به درمان جای جوش هم تاحدودی کمک می‌کند.

نحوه مصرف راکوتان چگونه است؟

میزان دوز مصرفی این دارو بسته به شدت آکنه‌های شما و وزن‌تان بستگی دارد. پزشک ممکن است روزی یک تا دو عدد از این قرص را برای شما تجویز کند که باید آن را بعد از غذا میل نمایید.

خرید راکوتان بدون نسخه امکان‌پذیر است؟

همان‌طور که گفتیم برای استفاده از راکوتان، حتماً باید تحت‌نظر پزشک باشید و از مصرف خودسرانه این دارو خودداری کنید.

قیمت راکوتان ایرانی و قیمت راکوتان خارجی به چه صورت است؟

قیمت این دارو در نوع ایرانی و خارجی بسته به زمان و برند تولیدکننده متفاوت است.


تا از بین رفتن جوش‌هایتان تنها یک کلیک فاصله دارید!

کرم ضدجوش تراست

با تمام این تفاسیر، آیا راکوتان ارزشش را دارد؟

عوارض بی‌شمار راکوتان باعث می‌شود تا خیلی از افراد در هنگام انتخاب آن دوبه‌شک باشند. اما عده‌ای دیگر دوست دارند جوش‌هایشان به هر نحوی برطرف شود؛ اصلاً هم برایشان مهم نیست که این کار چه تاوانی دارد. خیلی از راه‌ها برای برطرف کردن جوش‌های شما وجود دارد. از کرم ضدجوش بگیرید تا درمان‌های لیزری و… . ما تصمیم گرفتیم شما را با عوارض این دارو آشنا کنیم تا اگر هم باز این دارو را انتخاب کردید، حتماً تحت نظر پزشک باشد.

شما می‌توانید با مراجعه به وب‌سایت لیاتیم و آشنایی با محصولات بهداشتی، مراقبتی و آرایشی تراست، پوست و مویی زیبا و سالم را به خودتان هدیه دهید.

اینستاگرام لیاتیم
تلگرام لیاتیم
۳.۹/۵ - (۱۵ امتیاز)

دیدگاه کاربران (10 دیدگاه)

  1. سلام دوست خوبم❤️
   متأسفانه همین‌طوره.
   ما هم قصد داریم تا با آگاه کردن افراد، از این دست اتفاقات جلوگیری کنیم.

 1. اطلاعات بسیار کامل و مفیدی در ارتباط با مصرف رواکوتان و عوارض آن ارائه شده که دید مخاطب رو در ارتباط با این دارو روشن کرده و کسانی که این دارو را مصرف میکنند بهتر میتوانند از خودشون محافظت کنند

دیدگاهتان را بنویسید