صفحه اصلی > مراقبت از مو : ۱۴ نکته حرفه ای برای درمان موهای آسیب دیده و خشک

۱۴ نکته حرفه ای برای درمان موهای آسیب دیده و خشک

درمان موهای آسیب دیده

همه‌ی شما با موهای آسیب دیده آشنا هستید و اگر آن را تجربه کرده باشید می‌دانید که چه شکلی هستند. ممکن است شکسته شدن موها و موخوره را به وضوح در موهای خودتان مشاهده کرده باشید. وقتی موهای خشک را لمس می‌کنید کاملا مشخص است که بی‌جان، بی‌حالت و وز هستند و لمس آن‌ها حس خوشایندی ندارد. قبل از این که به فکر درمان موهای آسیب دیده خود باشید باید بپذیرید که حتمالا یکی از مشکلاتی که نام برده شد را دارید.

از کجا بدانیم که موهای ما آسیب دیده‌اند؟

اگر می‌بینید که موخوره دارید یا خشک کردن موهایتان وقت زیادی از شما می‌گیرد ممکن است موهایتان کمی آسیب دیده باشند. اگر بعد از هربار برس زدن موها، تعداد تارهای موی روی برس یا کف حمام شما بیشتر از موهای روی سرتان شده، یعنی موهای شما با مواد شیمیایی آسیب دیده است.

وحشت نکنید. کمک به درمان موهای آسیب دیده و همچنین جلوگیری از شکستگی موها در آینده کاملا امکان‌پذیر است. آماده باشید که قرار است چند مدل کوتاه کردن موی روتین، چند روش جدید مراقبت مو مانند ماسک‌های ترمیم کننده‌ی مو، حالت دهنده‌های آبرسان مو بدون نیاز به آبکشی، روغن‌های تغذیه کننده و حتی استفاده از شامپوی کمتر را با هم تجربه کنیم.

تغییرات کوچک می‌توانند تفاوت‌های بزرگی در سلامتی موهایتان ایجاد کنند. این نکات تخصصی را دنبال کنید تا موهای درخشان و سالم داشته باشید و برای همیشه با موهای آسیب‌دیده خداحافظی کنید. در این مطلب نکاتی وجود دارند که چگونه موهای آسیب دیده خود را ترمیم کنید.

۱۴ نکته برای ترمیم موهای آسیب دیده

۱. هرچند وقت یکبار موهای خود را کوتاه کنید

حتی اگر قرار است موهایتان را برای همیشه بلند نگه دارید، مهم است که موهایتان را نوک‌گیری کنید تا موهای خشک و شاخه شاخه از بین بروند. شما ناخن‌هایتان را کوتاه می‌کنید و صورتتان را لایه برداری می‌کنید؛ درست است؟ اساساً این موضوع در مورد موهایتان هم صدق می‌کند. کوتاه کردن انتهای مرده‌ی مو، مانع از پخش شدن و شکستگی بیشتر موهایتان می‌شود.

اگر می‌خواهید مدل مویی که دارید را حفظ کنید، هر ۴ تا ۶ هفته موهای خود را نوک‌گیری کنید و اگر می‌خواهید موهایتان را بلند نگه دارید، هر ۶ تا ۸ هفته به آنها رسیدگی کنید.

۲. یک ماسک مو استفاده کنید

موی هیدراته (آبرسانی شده)، موی سالم محسوب می‌شود. برای رسیدن به این هدف و درمان موهای آسیب دیده باید از موهایتان مراقبت کنید. مثلا از ماسک موهای مرطوب کننده استفاده کنید که به مرور زمان انتهای آسیب دیده‌ی موها را درمان می‌کنند. این ماسک‌ها، باعث می‌شوند که موهایتان روز بعد از شستشو درخشان به نظر برسند. با کمک آبرسان‌هایی که ترکیبات گیاهی و روغنی دارند، کراتین‌های ترمیم کننده و آمینواسیدهای محافظت کننده، ماسک‎های مو و نرم کننده‌ها، موها عمیقا آبرسانی و ترمیم می‌شوند.

۳. موهای خیس خود را شانه نزنید؛ هرگز!

زمانی می‌توانید موهای خیس خود را شانه بزنید که برس مخصوص موهای خیس و شکننده داشته باشید که گره‌های موهایتان را باز می‌کند. بهتر است یک شانه دندانه پهن تهیه کنید که در مواقعی که موهایتان خیس و در آسیب پذیرترین حالت خود هستند، روی موها گیر نکند. به عنوان یک قانون کلی، اگر موهای خیس را برس می‌زنید مطمئن شوید از محصولات موی بدون نیاز به آبکشی استفاده می‌کنید که به برس کمک می‌کند بدون هیچ مانع یا شکستگی روی مو سُر بخورد.

شانه نزدن موهای خیس
شانه نزدن موهای خیس

در این مورد کارشناسان لیاتیم، ماسک موی بعد از حمام آرگان و جوجوبا تراست را توصیه می‌کنند که معجزه ای برای موهای آسیب دیده است. این ماسک مو، ترمیم کننده و ضد موخوره، رطوبت رسان و تقویت کننده موی خشک و فر و مجعد است. همچنین با حفظ حجم و حالت مو آن را نرم و لطیف می‌کند.

۴. از ضدآفتاب مو استفاده کنید

ضدآفتاب مو نقش بسیار مهمی در محافظت از موهای شما دارد. مانند پوست، مو هم وقتی در معرض اشعه فرابنفش قرار می‌گیرد، آسیب می‌بیند. اگر از آن دسته افرادی هستید که بخشی از وقت خود را در بیرون می‌گذرانید از کلاه یا ضدآفتاب مو استفاده کنید. نگران نباشید ضدآفتاب موهایتان را چرب نمی‌کند. روی محصولاتی سرمایه گذاری کنید که به بهترین شکل ممکن از موهای شما در برابر اشعه فرابنفش و حرارت محافظت می‌کنند.

۵. موهای خود را زیاد در معرض کلر قرار ندهید

اگر ممکن است، تعداد دفعات رفتن به استخر که باعث قرارگیری مو در معرض کلر می‌شود را محدود کنید. استخرها، حاوی مقدار بسیار زیادی کلر هستند که روغن‌های طبیعی موهای شما را جذب می‌کنند و آن‌ها را خشک، زبر و آسیب دیده می‌کنند. اگر شناگر هستید یا وقت زیادی را در آب می‌گذرانید از محصولاتی استفاده کنید که از موهای شما در برابر کلر محافظت می‌کنند. فراموش نکنید که پس از آن از ماسک مو هم استفاده کنید.

۶. از روغن استفاده کنید

روغن آرگان (که حاوی اسیدهای چرب و ویتامین E است) و روغن نارگیل موها را نرم می‌کنند و در درمان موهای آسیب دیده موثر هستند. وقتی موهایتان بیش از حد زبر است، مثل وقتی که از استخر خارج شده‌اید، برای بازگشت لطافت آن مقداری روغن آرگان بر روی تارهای موی خود بمالید. شما می‌توانید خودتان با روغن آرگان، یک نرم کننده بدون نیاز به آبکشی درست کنید. مقداری روغن را گرم کنید و از وسط ساقه تا انتها روی موهای خود بمالید.

۷.‌ به دنبال درمان‌های ترمیمی پیوند مو باشید

درمان‌های ترمیم ساختاری، مورد علاقه متخصصان حرفه‌ای و رنگ شناسان حرفه‌ای است. این درمان ترمیمی در سطح مولکولی برای بازسازی پیوندهای شکسته در امتداد ساقه‌ی مو به کار می‌رود و تارهای مو را استحکام و ساختار می‌بخشد. زمانی که پیوندهای مو در یک ردیف قرار بگیرند موهای شما به طور قابل‌توجهی براق تر، صاف‌تر و نرم‌تر می‌شود و رنگ موی شما درخشان تر به نظر می‌رسد.

درمان‌های ترمیمی پیوند مو
درمان‌های ترمیمی پیوند مو

۸. موهای خود را هر روز نشوید

حالا وقت آن رسیده که با شامپوهای خشک آشنا شوید. فقط شما و آرایشگرتان می‌دانید که هر چند وقت یکبار پوست سرتان چرب می‌شود. بعضی‌ها ترجیح می‌دهند که یک روز در میان و برخی دیگر فقط یکبار در هفته پوست سر خود را می‌شوند. اما برای درمان موهای آسیب دیده بهتر است آن‌ها را هرروز نشویید. اگر روزی یک بار پوست سر خود را می‌شوید، به تدریج از آن صرف نظر کنید. شستن بیش از حد پوست سر می‌تواند روغن‌های مفید را خیلی زود از پوست سر پاک کند. یعنی درست قبل از اینکه این روغن‌ها فرصت پیدا کنند که به سمت ساقه حرکت کنند و آن‌ها را تغذیه کنند.

۹. موهای خود را شل ببندید

اگر در حین حالت دهی موهای خود موخوره‌ها و شکستگی‌های بسیاری را مشاهده می‌کنید، از مدل موهای سفت و محکم مانند دم اسبی و گوجه‌ای فاصله بگیرید. به خصوص هنگامی که خواب هستید یا زمانی که موهایتان مرطوب هستند. مدل دم اسبی، گوجه‌ای و انواع بافت مو زمانی که هنوز مو مرطوب و شکننده است، باعث ایجاد شکستگی در حالت کشسانی آن ‌می‌شود.


اگر مشتاق هستید با چند و چون موهای آسیب‌دیده آشنا شوید، مقاله زیر را از دست ندهید.

مراقبت از موی آسیب دیده

چند و چون مراقبت از موی آسیب دیده را بدانید!

موی آسیب دیده می‌تواند در تغییر ظاهر ما تأثیر زیادی داشته باشد. در این مطلب با روش‌های مراقبت از موی آسیب دیده آشنا می‌شوید.


۱۰. دمای ابزارهای حرارتی کاهش دهید

می‌دانید که اگر موهای رنگ شده دارید باید استفاده از بابلیس‌ها، اتوهای مو و سشوار را به حداقل برسانید. اما اگر حتماً باید از ابزارهای حرارتی استفاده کنید، بهتر است دمای آن را زیاد بالا نبرید. اکثر ابزارهای حرارتی حداقل سه تنظیم حرارتی دارند. هنگام استفاده از آن‌ها درجه حرارت‌های مختص انواع مو را بدانید. یکی برای موهای ظریف، یکی برای موهای متوسط و دیگری برای موهای ضخیم است. اگر موهای ظریفی دارید مخصوصا رنگ شده، از تنظیمات حرارت کم یا متوسط یا غیر استفاده کنید. محافظ حرارتی مو را فراموش نکنید که می‌تواند به جلوگیری از آسیب بیشتر مو در هنگام استفاده از اتو یا سشوار کمک کند.

۱۱. از نرم کننده‌هایی که نیاز به آبکشی ندارند، استفاده کنید

حتی اگر روی موهایتان نرم‌کننده یا از ماسک مو استفاده می‌کنید، بهتر است از محصولات درمانی که نیاز به آبکشی ندارند استفاده کنید. این محصولات، برای درمان موهای آسیب دیده، خشک و وز مفید هستند و آسیب‌های بعدی را به حداقل می‌رساند. اگر موهای شما فر، صاف یا بین این دو حالت باشد، نرم‌کننده‌های بدون نیاز به آبکشی گره موهای شما را باز می‌کنند و موهای شما را نرم و صاف می‌کنند‌.

نرم کننده‌های بعد از حمام
نرم کننده‌های بعد از حمام

۱۲. به پوست سر خود توجه کنید

حتی گیاهان قوی و سالم هم نمی‌توانند در خاک فرسوده رشد کنند. این موضوع در مورد موهایتان هم صادق است. اگر پوست سر شما حالت خوبی داشته باشد موهایی که از آن به سمت بیرون رشد می‌کنند نیز همین طور خواهند بود. مراقبت از پوست سر به خصوص اگر استفاده از شامپو را کاهش داده باشید و استفاده از شامپو خشک را افزایش داده باشید، بسیار مهم است. محصولات مراقبت از پوست در کنار آلودگی‌های روزمره می‌توانند روی پوست سر جمع شوند و باعث التهاب و تحریک پوست سر شوند.

۱۳. برای رنگ موهای روشن، به دنبال فرد حرفه ای باشید

به دنبال رنگ موهای روشن تر هستید؟ می‌خواهید موهایتان را دکلره کنید؟ اگر پاسخ شما مثبت است، توصیه می‌کنیم برای انجام این کار به دنبال یک فرد حرفه‌ای باشید. زیرا تمام موادی که رنگ مو را روشن می‌کنند پتانسیل آسیب رساندن به مو را دارند. به همین دلیل بهتر است این کار را به یک متخصص رنگ مو بسپارید. موارد بسیاری وجود دارند که ممکن است در خانه به اشتباه انجام شوند: افزودن زیاد اکسیدان، طولانی نگه داشتن رنگ روی مو و حرارت دادن فویل‌های رنگ. همه‌ی این موارد می‌توانند باعث ایجاد رنگ مویی شود که ثابت نمی‌ماند و پس از مدتی حالت اولیه خود را از دست می‌دهد. همچنین باعث آسیب و شکستگی شدید مو می‌شود.

اما برای موهای آسیب دیده از دکلره چه باید کرد؟ ماسک موی آبکشی کراتین تراست بهترین راه حل برای درمان موهای آسیب دیده است. این ماسک، کوتیکول‌های آسیب دیده را ترمیم می‌کند، رنگ مو را ثابت نگه می‌دارد و مقاومت تارهای مو را بالا می‌برد.


برای ترمیم و تقویت موهای آسیب‌دیده خود، کافیست تا روی لینک زیر کلیک کنید.


۱۴. مدل مویی را انتخاب کنید که به مراقبت و رسیدگی کمتری نیاز داشته باشد

اگر موهایتان بر اثر رنگ کردن سوخته و آسیب دیده است، اما هنوز عاشق رنگ موی روشن هستید. چند مدل رنگ مو وجود دارد که آسیب را به حداقل می‌رسانند. دفعه‌ی بعد که به سالن زیبایی مراجعه می‌کنید، موهای خود را بالیاژ کنید یا ریشه موهای خود را رنگ کنید، که مانند لایت مو تنها یک یا دو بار در سال نیاز به رسیدگی و مراقبت دارد. همچنین اگر موی سفید برای پوشاندن ندارید، از رنگ موهای نیمه دائمی استفاده کنید. دو نوع رنگ موی نیمه دائمی وجود دارد که هر دو از نظر فنی آسیب کمتری به مو می‌رسانند، زیرا آن‌ها حاوی سطوح پایین‌تری از آمونیاک و پروکساید هستند که در دراز مدت به مو آسیب می‌رسانند.

مراقبت از مو
مراقبت از مو

شاید ترمیم موهای آسیب دیده کار سختی به نظر برسد، اما با ترکیب چند محصول مهم و تغییر برخی از برنامه‌های روتین خود، می‌توانید در آینده موهای سالمی داشته باشید. مثلاً بهترین شامپو برای موهای آسیب دیده و رنگ شده، شامپو کراتینه ویتامین E تراست است. این شامپو، سرشار از عصاره‌های گیاهی و حاوی ویتامین‌های B5 ،B6، F، E است.

بهترین راه حل برای درمان موهای آسیب دیده چیست؟

اگر به دنبال دارویی برای موهای آسیب دیده خود هستید، بهتر است سری به بخش محصولات مراقبت از مو در سایت لیاتیم بزنید و با انواع شامپو و ماسک موهای آبکشی و بعد از حمام تراست آشنا شوید. این محصولات سرشار از عصاره‌ی گیاهان و ویتامین‌های مفید و موثر برای مو هستند. خبر خوب این است که می‌توانید همین حالا این محصولات را از سایت لیاتیم سفارش دهید و اثربخشی بی‌نظیر آن‌ها را ببینید.

اینستاگرام لیاتیم
تلگرام لیاتیم

۵/۵ - (۱ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید