صفحه اصلی > مراقبت از مو : رفع سفیدی موی سر؛ از افسانه تا واقعیت!

رفع سفیدی موی سر؛ از افسانه تا واقعیت!

رفع سفیدی موی سر

وقتی اولین تار موی سفید را روی سرتان می‌بینید، سوالات زیادی در ذهنتان شکل می‌گیرد. چگونه جلوی سفیدی مو را بگیریم؟ چگونه موی سفید را سیاه کنیم؟ اصلاً چرا موی ما سفید شده است؟ اینها همه سوالات مهمی است که می‌تواند به ذهنمان برسد. پاسخ به این سوالات می‌تواند به ما کمک کند تا شرایط را بهتر درک کنیم و سپس برای رفع سفیدی موی سر خود تلاش کنیم. همراهمان باشید قرار است حسابی در این باره برایتان بنویسیم.

علت سفیدی موی سر چیست؟

رشد مو زمانی اتفاق می‌افتد که سلول‌های پیر توسط فولیکول‌های مو به منظور تولید سلول‌های جدید کنار زده می‌شوند. این پروسه در ۳ مرحله اتفاق می‌افتد – رشد (آناژن)، توقف (کاتاژن) و استراحت (تلوژن). در طول دوره استراحت، موی شما به طول عمر خود می‌رسد و می‌ریزد و تار موی جدیدی سر جای آن رشد می‌کند. رنگ مو توسط ملانین تولید می‌شود که به‌وسیله ملانوسیت‌ها تشکیل شده است. رنگ‌دانه مو، برخلاف پوست، مستمر نیست. مو به طور فعال در فاز آناژن رنگ می‌شود. رنگ شدن در فاز کاتاژن کاهش پیدا می‌کند و در فاز تلوژن اصلاً وجود ندارد.

با افزایش سن، مقدار رنگی که به هر تار مو اضافه می‌شود کاهش می‌یابد و به همین خاطر است که مو اول خاکستری می‌شود و سپس سفید. در ادامه قرار است ببینیم چطور می‌شود باعث رفع سفیدی موی سر شد. اما پیش از آن فاکتورهای خاکستری شدن موی سر را بررسی خواهیم کرد:

اول؛ ژنتیک

ژن، فاکتوری بسیار مهم در ارزیابی این است که موی شما در چه سنی رنگ خود را از دست می‌دهد. برای برخی از افراد این اتفاق می‌تواند زمانی که ۲۰ ساله می‌شوند بیفتد و برای برخی دیگر اولین تارهای سفید مو خیلی دیرتر ظاهر می‌شود.

دوم؛ کمبود ملانین

در بیشتر موارد، کمبود ملانین دلیل اصلی سفیدی موی سر است. تولید ملانین بسته به تغذیه درست و مکمل‌های پروتئینی دارد. کمبود این مواد مغذی می‌تواند باعث کاهش ملانین شود.

سوم؛ هورمون‌ها

تحقیقات نشان می‌دهد که عدم تعادل در هورمون‌هامی‌تواند منجر به افزایش خاکستری شدن و سفیدی موی سر شود. اگر موی سفید سرتان زیاد است و مطمئن نیستید که دلیلش عدم تعادل در هورمون‌هاست یا نه حتماً با یک پزشک مشورت کنید.

چهارم؛ مشکلات پزشکی

برخی مشکلات پزشکی می‌تواند باعث کاهش رنگ در موی شما شود. بیماری‌های خودایمنی مثل ویتیلیگو، کم‌خونی خطرناک، بیماری‌های تیروئید و سندرم‌های پیری زودرس از جمله بیماری‌هایی هستند که می‌توانند کاهش رنگ‌دانه مو را تحریک کنند.

پنجم؛ کمبود مواد معدنی و ویتامین

کمبود آهن، ویتامین د، ویتامین ب ۱۲ و سلنیوم نیز می‌تواند باعث سفیدی فولیکول‌های مو شود. کمبود ویتامین ب ۱۲ و اسیدفولیک با سطح پایین بیوتین در افرادی پیدا می‌شود که موی آنها خیلی زود خاکستری شده است.

ششم؛ استرس

استرس عاطفی نیز نقش مهمی را در اینجا بازی می‌کند. مطالعات نشان می‌دهد که بار اکسیداسیون ناشی از استرس روانی می‌تواند باعث سفیدی موی سر آن هم به صورت زودرس شود.

تاثیر استرس بر سفیدی مو
تاثیر استرس بر سفیدی مو

هفتم؛ مواد شیمیایی

گاهی اوقات استفاده از شامپو، صابون، رنگ مو و دیگر محصولات بر پایه مواد شیمیایی می‌تواند مستقیماً باعث این مشکل شود. با این حال می‌تواند باعث برخی عفونت‌های آلرژیک نیز شود.

هشتم؛ استرس اکسیداتیو

استرس اکسیداتیو می‌تواند باعث سفیدی زودرس مو شود. این موضوع به خاطر تولید زیاد از حد اکسیدان در بدن اتفاق می‌افتد که می‌تواند به دلیل اشعه‌های مضر خورشید یعنی فرابنفش، فاکتورهای عاطفی یا مشکلات التهابی باشد.

نهم؛ سیگار کشیدن

مطالعات نشان می‌دهد که سیگار کشیدن یکی از عوامل اصلی سفیدی موی سر است. سیگار کشیدن می‌تواند باعث شود تا گونه‌های اکسیژن مجدداً فعال شوند و به ملانوسیت‌های فولیکول مو آسیب بزنند و این‌طوری باعث سفیدی موی سر شوند.

دهم؛ هیدروژن پراکسید

فولیکول‌های مو مقدار کمی هیدروژن پراکسید تولید می‌کنند که در طول زمان روی ساقه‌های مو انباشته می‌شود. این باعث سفیدی مو می‌شود. حذف این ساختار می‌تواند به شما در رفع سفیدی موی سر و برگرداندن رنگ طبیعی موی شما کمک کند.

روش‌های خانگی مؤثر برای رفع سفیدی موی سر

چه باور بکنید چه نه، رفع سفیدی موی سر امکان‌پذیر است و شما می‌توانید موی سفید خود را تا حد زیادی مشکی کنید اما این موضوع بستگی به علت سفیدی موی سر شما دارد. اگر ژنتیکی باشد، خیلی نمی‌شود کاری برای رفع سفیدی موی سر انجام داد.

اگر دلیل آن مشکلات سلامتی باشد، با یک پزشک مشورت کنید و ببینید چه کارهایی می‌توانید انجام دهید تا بهترین نتیجه را دریافت کنید. به محض درمان مشکل، این امکان وجود دارد تا موی سفید شما به صورت طبیعی رنگ خود را بازیابد. با این حال، هیچ چیز تضمین شده‌ای وجود ندارد.

رنگ یابی مجدد گاهی اوقات بعد از هورمون تراپی امکان‌پذیر است. روش دیگر برای افزایش رنگ استفاده از قرص‌های ویتامین ب ۱۲ است. همچنین می‌توانیدروش‌های خانگی را که در ادامه به شما معرفی خواهیم کرد به کار گیرید تا به طور کامل از شر سفیدی موی سر خود خلاص شوید.

رفع سفیدی موی سر | انگور هندی و روغن نارگیل

انگور غنی از ویتامین سی است که آنتی‌اکسیدان و خواص ضد پیری دارد و رنگ‌دانه‌ها را در فولیکول موی شما بازیابی می‌کند. روغن نارگیل از طریق ساقه مو نفوذ می‌کند و جلوی کاهش پروتئین را می‌گیرد. این کار به سلامت موی سر نیز کمک می‌کند.

چیزی که نیاز دارید:

 • ۳ تا ۵ عدد انگور هندی
 • یک فنجان روغن نارگیل
انگور هندی و روغن نارگیل برای سفیدی مو
انگور هندی و روغن نارگیل برای سفیدی مو

طرز استفاده:

 1. انگورها را با یک فنجان روغن نارگیل بپزید تا به صورت روغنی ترکیبی شود.
 2. آن را داخل ظرفی بریزید و ۲ قاشق غذاخوری را هر بار استفاده کنید.
 3. آن را روی پوست سرتان ماساژ دهید و سپس تا نوک موی خود بمالید.
 4. بعد از ماساژ دادن آن هم به مدت ۱۵ دقیقه، بگذارید روغن برای ۳۰ دقیقه دیگر باقی بماند. همچنین می‌توانید روغن را بگذارید از شب تا صبح هم بماند.
 5. سپس با یک شامپوی بدون گوگرد و نرم‌کننده موی خود را بشویید.

تعداد دفعات استفاده:

۲ تا ۴ بار در هفته

رفع سفیدی موی سر | چای سیاه

چای سیاه غنی از اکسیدان است. این اکسیدان می‌تواند جلوی آسیب رادیکال‌های آزاد به مو را بگیرد و به همین خاطر جلوی سفیدی موی سر را هم می‌تواند بگیرد. همچنین باعث درخشندگی مو نیز می‌شود. چای سیاه را همچنین به خاطر کمک به آرام کردن استرس نیز می‌شناسند. همان‌طور که گفتیم استرس یکی از فاکتورهای مهم در سفیدی موی سر است.

چیزی که نیاز دارید:

 • ۲ قاشق غذاخوری چ
 • ۱ فنجان آب
چی سیاه برای سفیدی مو
چی سیاه برای سفیدی مو

طرز استفاده:

 1. ۲ قاشق غذاخوری چای سیاه را داخل آب بریزید تا خوب بجوشد
 2. جوشانده را بگذارید خنک شود.
 3. مایع را روی مو و پوست سرتان بگذارید.
 4. پوست سر خود را چند دقیقه ماساژ دهید و ۱ ساعت صبر کنید.
 5. سپس موی خود را با شامپوی ملایم بدون گوگرد و نرم‌کننده بشویید.

تعداد دفعات استفاده:

۲ تا ۳ بار در هفته

رفع سفیدی موی سر | برگ کاری و روغن نارگیل

برگ کاری به دلیل حفظ رنگ طبیعی مو و همچنین جلوگیری از سفیدی موی سر محبوب است. روغن نارگیل می‌تواند به فولیکول‌های مو نفوذ کند و آن را از ریشه تا نوک سر تغذیه کند تا به خوبی بتواند رشد کند.

چیزی که نیاز دارید:

 • اندازه کف دست برگ کاری
 • ۳ قاشق غذاخوری روغن نارگیل
برگ کاری و روغن نارگیل برای سفیدی مو
برگ کاری و روغن نارگیل برای سفیدی مو

طرز استفاده:

 1. برگ کاری را با ۳ قاشق غذاخوری روغن نارگیل بپزید تا روغنی ترکیبی به دست بیاید.
 2. بگذارید روغن به دست آمده خنک شود.
 3. به محض خنک شدن، روغن را روی پوست سر خود ماساژ دهید و سپس تارهای موی خود را به آن آغشته کنید.
 4. بعد از این که به مدت ۵ دقیقه ماساژ دادید، بگذارید روغن به مدت ۳۰ دقیقه یا کل شب تا صبح روی سرتان بماند.
 5. آن را با شامپوی ملایم بدون گوگرد و نرم‌کننده بشویید.

تعداد دفعات استفاده:

۲ تا ۳ بار در هفته

رفع سفیدی موی سر | آب‌لیمو و روغن نارگیل

لیمو حاوی ویتامین سی، آنتی‌اکسیدانی است که رادیکال‌های آزاد را خنثی می‌کند و جلوی آسیب به مو را می‌گیرد. با این حال هیچ شواهد مشخصی مبنی بر این که آب‌لیمومی‌تواند جلوی سفیدی موی سر را بگیرد وجود ندارد. روغن نارگیل موی شما را تغذیه می‌کند و باعث رشد مو می‌شود.

چیزی که نیاز دارید:

 • ۲ قاشق چای‌خوریآب‌لیمو
 • ۲ قاشق غذاخوری روغن نارگیل
آب‌لیمو و روغن نارگیل برای سفیدی مو
آب‌لیمو و روغن نارگیل برای سفیدی مو

طرز استفاده:

 1. ۲ قاشق چای‌خوریآب‌لیمو را داخل ۲ قاشق غذاخوری روغن نارگیل بریزید و روی حرارت قرار دهید و برای چند ثانیه مخلوطشان کنید.
 2. مخلوط به دست آمده را روی پوست سر خود بگذارید و سپس تا نوک موی خود را با آن ماساژ دهید.
 3. بگذارید ۳۰ دقیقه بماند.
 4. موی خود را با شامپوی ملایم بدون گوگرد و نرم‌کننده بشویید.

تعداد دفعات استفاده:

۲ بار در هفته

رفع سفیدی موی سر | روغن کرچک و روغن نارگیل

روغن کرچک باعث افزایش گردش خون در فولیکول مو می‌شود. حاوی اسید چرب امگا ۶ بوده که به رشد و تیرگی مو کمک می‌کند.

چیزی که نیاز دارید:

 • ۱ قاشق غذاخوری روغن کرچک
 • ۲ قاشق غذاخوری روغن نارگیل
روغن کرچک و روغن نارگیل برای سفیدی مو
روغن کرچک و روغن نارگیل برای سفیدی مو

طرز استفاده:

 1. ۱ قاشق غذاخوری روغن کرچک را با ۲ قاشق غذاخوری روغن نارگیل مخلوط کنید و چند دقیقه‌ای روی حرارت قرارش دهید.
 2. سپس پوست سر و موی خود را تا نوک آن با این ترکیب به دست آمده ماساژ دهید.
 3. بعد از ماساژ دادن پوست سر به مدت ۱۵ دقیقه، بگذارید ۳۰ دقیقه همان‌طور بماند.
 4. موی خود را با شامپوی ملایم بدون گوگرد و نرم‌کننده بشویید.

تعداد دفعات استفاده:

۲ تا ۳ بار در هفته

رفع سفیدی موی سر | دانه شنبلیله

شنبلیله غنی از ویتامین ب و ساپونین است که جلوی ریزش مو را می‌گیرد. از این دانه‌ها برای حفظ رنگ طبیعی مو، جلوگیری از شوره موی سر و ابریشمی نگه داشتن مو استفاده می‌شود.

چیزی که نیاز دارید:

 • ۲ قاشق غذاخوری دانه شنبلیله
 • یک‌چهارم فنجان آب
دانه شنبلیله برای سفیدی مو
دانه شنبلیله برای سفیدی مو

طرز استفاده:

 1. یک شبانه‌روز، ۲ قاشق غذاخوری دانه شنبلیله را در یک‌چهارم فنجان آب بخیسانید.
 2. صبح، دانه را آسیاب کنید و سپس داخل همان آب به خمیر تبدیلش کنید.
 3. ترکیب به دست آمده را به مو و پوست سر خود بمالید و بگذارید ۴۵ دقیقه بماند.
 4. موی خود را با شامپوی ملایم بدون گوگرد و نرم‌کننده بشویید.

تعداد دفعات استفاده:

۱ تا ۲ بار در هفته


برای داشتن موهایی سالم و شاداب، داشتن یک روتین مراقبت از مو ضروری است. برای آشنایی با بهترین روتین مراقبت از مو مقاله زیر را از دست ندهید.

روتین مراقبت از مو

روتین مراقبت از مو؛ امکانی ایده آل برای حفظ موهایتان!

برای داشتن مو سالم، درخشان و همچنین پوست سری سالم و بدون خشکی، شوره یا چیزهایی از این دست، داشتن روتین مراقبت از مو به شدت توصیه می‌شود.


رفع سفیدی موی سر | آب پیاز و روغن زیتون

مطالعه‌ای نشان می‌دهد که آب پیاز می‌تواند جلوی ریزش مو را بگیرد و به رشد مجدد مو در برخی افراد کمک کند. آب پیاز حاوی کاتالازی است که می‌تواند به کاهش ساخته شدن هیدروژن پراکسید بر روی مو و پوست سرتان کمک کند و به همین خاطر می‌تواند جلوی سفیدی موی سر را بگیرد و باعث بهبود سلامت مو شود. با این حال، تنها چیزی که شاید بتوان به عنوان بازدارنده در نظر گرفت این است که به سختی می‌توان بوی بد پیاز را بر روی مو تحمل کرد. روغن زیتون باعث نرمی موی شما می‌شود.

چیزی که نیاز دارید:

 • ۱ عدد پیاز متوسط
 • ۱ قاشق غذاخوری روغن زیتون
 • ۱ عدد پارچه
آب پیاز و روغن زیتون برای سفیدی مو
آب پیاز و روغن زیتون برای سفیدی مو

طرز استفاده:

 1. پیاز متوسط را به تکه‌های کوچک ببرید و آن را با یک قاشق غذاخوری روغن زیتون ترکیب کنید.
 2. آب ترکیب را با استفاده از پارچه خارج کنید.
 3. آب به دست آمده را روی پوست سر و موی خود به مدت ۱۰ دقیقه ماساژ دهید.
 4. سپس بگذارید به مدت ۳۰ تا ۴۵ دقیقه بماند.
 5. موی خود را با شامپوی ملایم بدون گوگرد و نرم‌کننده بشویید.

تعداد دفعات استفاده:

۲ بار در هفته

رفع سفیدی موی سر | حنا و قهوه

حنا ظاهر موی سفید را می‌پوشاند و رنگی قرمز به آن اضافه می‌کند. قهوه نیز از دیگر رنگ‌دهنده‌هایی است که می‌تواند قرمزی را به قهوه‌ای یا مشکی نزدیک کند.

نکته: مطمئن شوید که دارید از پودر حنای خالص بدون ماده شیمیایی استفاده می‌کنید.

چیزی که نیاز دارید:

 • ۵ قاشق غذاخوری پودر حنا
 • ۱ قاشق غذاخوری قهوه
 • ۱ فنجان آب
حنا و قهوه برای سفیدی مو
حنا و قهوه برای سفیدی مو

طرز استفاده:

 1. ۱ قاشق قهوه را در ۱ فنجان آب بجوشانید.
 2. ۲. ۵ قاشق غذاخوری پودر حنا را به جوشانده اضافه کنید و مدام به هم بزنید تا خراب نشود.
 3. ترکیب به دست آمده را به پوست سر و موی خود بمالید و بگذارید ۳ تا ۴ ساعت بماند.
 4. موی خود را با آب گرم و شامپوی ملایم بدون گوگرد بشویید.

تعداد دفعات استفاده:

۱ بار هفته ۳ هفته

رفع سفیدی موی سر | برگ مریم‌گلی

برگ مریم‌گلی به حفظ رنگ مو و جلوگیری از سفیدی موی سر کمک می‌کند.

چیزی که نیاز دارید:

 • یک مشت برگ مریم‌گلی
 • آب
 • بطری اسپری
برگ مریم گلی برای سفیدی مو
برگ مریم گلی برای سفیدی مو

طرز استفاده:

 1. یک مشت برگ مریم‌گلی را داخل آب بریزید و بگذارید جوش بیاید.
 2. بگذارید ترکیب به دست آمده خنک شود و سپس مایع را داخل بطری اسپری بریزید.
 3. آن را روی موی خود اسپری کنید.
 4. بگذارید ۲ ساعت بماند.
 5. سپس آن را با شامپوی ملایم و نرم‌کننده بشویید.

تعداد دفعات استفاده:

۲ تا ۳ بار در هفته

رفع سفیدی موی سر | کدوحلوایی و روغن نارگیل

کدوحلوایی می‌تواند به حفظ رنگ طبیعی مو و جلوگیری از سفیدی موی سر کمک کند. روغن نارگیل به ساقه مو نفوذ می‌کند و باعث تغذیه موی سر شما می‌شود.

چیزی که نیاز دارید:

 • یک‌دوم فنجان کدوحلوایی خرد شده
 • ۱ فنجان روغن نارگیل

طرز استفاده:

کدو حلوایی و روغن نارگیل برای سفیدی مو
کدو حلوایی و روغن نارگیل برای سفیدی مو
 1. نصف فنجان کدوحلوایی را بریزید داخل روغن نارگیل و بگذاریدتا ۴ روز بماند.
 2. بعد از ۴ روز، ۲ قاشق از روغن را بردارید و گرم کنید.
 3. سپس روغن را روی پوست سر و موی خود ماساژ دهید.
 4. بعد از ماساژ دادن به مدت ۱۵ دقیقه، حالا وقت آن است که بگذارید ترکیب ۳۰ دقیقه روی سرتان بماند.
 5. موی خود را با شامپوی ملایم بدون گوگرد و نرم‌کننده بشویید.

تعداد دفعات استفاده:

۲ تا ۳ بار در هفته

رفع سفیدی موی سر | روغن دانه کنجد و روغن نارگیل

روغن نارگیل یکی از نفوذکننده‌ترینروغن‌های موی است که غنی از اسید چرب بوده و به نرمی مو کمک می‌کند. در ترکیب با روغن دانه کنجد به افزایش فعالیت ملانوسیت کمک می‌کند و این اطمینان را ایجاد می‌کند که هر تار موی شما به خوبی رنگ طبیعی خود را بگیرد. روغن دانه کنجد همچنین به تیرگی رنگ موی شما نیز کمک می‌کند.

چیزی که نیاز دارید:

 • ۲ قاشق غذاخوری روغن دانه کنجد
 • ۲ قاشق غذاخوری روغن نارگیل
 • حوله گرم
روغن دانه کنجد و روغن نارگیل برای سفیدی مو
روغن دانه کنجد و روغن نارگیل برای سفیدی مو

طرز استفاده:

 1. ۲ قاشق دانه کنجد را با ۲ قاشق روغن نارگیل ترکیب کنید و به آن گرما دهید.
 2. ترکیب به دست آمده را به پوست سر و موی خود بمالید.
 3. به مدت ۱۵ دقیقه ماساژ دهید، حوله‌ای گرم روی موی خود بگذارید و سپس ۳۰ دقیقه صبر کنید.
 4. موی خود را با استفاده از شامپوی ملایم بدون گوگرد و نرم‌کننده بشویید.

تعداد دفعات استفاده:

۲ تا ۳ بار در هفته

رفع سفیدی موی سر | انگور هندی و گل هیبیسکوس

این ماسک به قوی شدن و تغذیه فولیکول‌های مو کمک می‌کند و همچنین رشد مو را افزایش می‌دهد. هیبیسکوس جلوی سفیدی موی سر را می‌گیرد و در عین حال باعث نرمی مو می‌شود.

چیزی که نیاز دارید:

 • ۳ قاشق غذاخوری برگ و گل هیبیسکوس له شده
 • ۳ قاشق غذاخوری انگور هندی له شده
 • آب
انگور هندی و گل هیبیسکوس برای سفیدی مو
انگور هندی و گل هیبیسکوس برای سفیدی مو

طرز استفاده:

 1. خمیر هیبیسکوس را با انگور له شده مخلوط کنید تا خمیری تازه به دست بیاید. می‌توانید کمی آب به آن اضافه کنید تا خمیرتان نرم شود.
 2. مخلوط به دست آمده را به پوست سر خود بمالید و سپس تارهای موی خود را نیز آغشته به آن کنید.
 3. بگذارید ماسک به مدت ۴۵ دقیقه بماند.
 4. موی خود را با شامپوی ملایم بدون گوگرد و نرم‌کننده بشویید.

تعداد دفعات استفاده:

۲ بار در هفته

سفیدی موی سر هم علاج دارد!

در این مطلب از لیامگ به بررسی روش‌های خانگی مناسب برای رفع سفیدی موی سر پرداختیم. روش‌های مختلفی را معرفی کردیم و درباره علت سفیدی موی سر هم نوشتیم. موی سر درست مثل پوست یا قسمت‌های دیگر بدنمان نیاز به مراقبت دارد. باید روتین مراقبتی مناسبی برای موی خود نیز داشته باشیم. برای خرید محصولات مراقبت از موی مناسب می‌توانید از طریق فروشگاه اینترنتی لیاتیم اقدام کنید. خرید از لیاتیم، کار ساده‌ای است. امتحانش کنید!

اینستاگرام لیاتیم
تلگرام لیاتیم

۵/۵ - (۱ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید