صفحه اصلی > مراقبت از مو : درمان پی آر پی مو؛ مؤثر و بی‌خطر یا ناکارآمد و خطرناک؟

درمان پی آر پی مو؛ مؤثر و بی‌خطر یا ناکارآمد و خطرناک؟

پی آر پی مو

با توجه به اثربخشی و مقرون به صرفه بودن پی آر پی PRP (Platelet-rich plasma) برای رشد مو، تعداد افرادی که از این درمان استفاده می‌کنند، به طور مداوم در حال افزایش است. درمان پی آر پی مو شامل تزریق پلاکت‌ها (جدا شده از خون) به پوست سر در ناحیه آسیب‌دیده می‌شود. این پلاکت‌ها فولیکول‌های مو را تحریک کرده و باعث رشد مجدد مو می‌شوند. طبق مطالعات انجام شده، این درمان کاملاً بی‌خطر است و به افزایش تعداد تار‌های مو کمک زیادی می‌کند.

در این مقاله، بیشتر در مورد نحوه درمان پی آر پی برای موی سر، فواید آن، عوارض جانبی احتمالی و هزینه‌های مربوط به آن آشنا خواهیم شد. با ما همراه باشید.

نکات کلیدی

 • درمان پی آر پی مو یک روش کم تهاجمی است که در آن پلاکت‌های جمع‌آوری شده از خون شما برای تسهیل رشد به پوست سر شما تزریق می‌شود؛
 • روش پی آر پی مو، نتایج قابل مشاهده‌ای را پس از اولین جلسه ارائه می‌دهد، هیچ جای زخمی به جای نمی‌گذارد و ارزان‌تر از کاشت مو است؛
 • در روش پی آر پی برای موی سر ممکن است عوارض جانبی خفیفی را تجربه کنید؛ مانند درد خفیف، خارش و تورم در محل تزریق؛
 • اگرچه ممکن است پی آر پی مو راه حل دائمی نباشد؛ اما راهی عالی برای تحریک رشد مو در افرادی است که با ریزش مو و آلوپسی آندروژنی مواجه هستند.

درمان پی آر پی برای ریزش مو چیست؟

درمان پی آر پی مو (PRP) به تحریک رشد مو در مناطقی که ریشه و ساقه مو‌های شما نازک شده باشد، کمک می‌کند. این درمان رشد مجدد مو در عصر جدید، یک روش کم تهاجمی است که توسط متخصصین پوست انجام می‌شود. در این روش، پلاکت‌ها از خون بیمار خارج شده و به پوست سر تزریق می‌شوند. سپس پلاکت‌ها روی فولیکول‌های مو کار می‌کنند تا با تقویت و احیای آن‌ها، باعث رشد مو شوند. پی آر پی، برخلاف کاشت مو، هزینه زیادی نداشته و نیازی به زمان استراحت برای بهبودی جراحی نیز ندارد.

تکنیک پی آر پی چگونه پیاده‌سازی می‌شود؟

روش پیاده‌سازی پی آر پی برای موی سر یا پلاسمای غنی از پلاکت برای مو بسیار ساده است. این روش یک فرآیند سه مرحله‌ای کم تهاجمی به شرح زیر است:

 • مرحله ۱: خون‌گیری: یک متخصص پزشکی دارای مجوز از بازوی شما خون می‌گیرد و آن را در یک لوله استریل و بدون هوا ذخیره می‌کند؛
 • مرحله ۲: جدا کردن پلاکت‌ها: یک تکنسین آزمایشگاهی لوله را در یک سانتریفیوژ قرار می‌دهد و آن را به مدت ۱۰ دقیقه می‌چرخاند. این امر گلبول‌های قرمز (RBCs)، سرم (لایه بالایی) و پلاکت‌ها (لایه میانی) را از یکدیگر جدا می‌کند؛
 • مرحله ۳: تزریق پلاکت‌ها: پلاکت‌ها با کمک یک سرنگ از لوله کشیده می‌شوند. سپس پزشک پلاکت‌ها را در هر جایی که مو‌ها نازک و کچل شده باشد، به پوست سر تزریق می‌کند.

این یک فرآیند ساده است؛ اما چگونه به احیای فولیکول‌های مو و تحریک رشد مو کمک می‌کند؟ در ادامه بحث همراه ما باشید.


مزوتراپی از راه‌های درمان ریزش مو است. در مقاله زیر با مزوتراپی مو بیشتر آشنا شوید.

مزوتراپی مو

مزوتراپی مو چیست و چه نتایج و عوارضی به همراه دارد؟

در این مقاله قصد داریم به سوالاتی مانند مزوتراپی مو چیست، چگونه انجام می‌شود و چه فواید و عوارضی دارد، پاسخ دهیم. همراهمان باشید.


پی آر پی چگونه رشد مو را تحریک می‌کند؟

درمان پی آر پی مو بر اساس همان اصل درمان زخم عمل می‌کند! هنگامی که زخمی روی پوست خود دارید، پلاکت‌های خون شما فاکتور‌های رشد و سایر مواد بیوشیمیایی را آزاد کرده که به فعال کردن فیبروبلاست‌ها، کلاژن و سایر عوامل برای ساخت لایه جدیدی از پوست کمک می‌کنند. پلاسمای غنی از پلاکت فعال که در پوست سر تزریق می‌شود نیز به آزادسازی فاکتور‌های رشد برای درمان نازک شدن مو، ریزش مو و طاسی کمک می‌کند:

 • فاکتور رشد مشتق از پلاکت (PDGF)
 • تبدیل فاکتور رشد بتا (TGF-β)
 • فاکتور رشد اندوتلیال عروقی (VEGF)
 • عامل رشد اپیدرمی (EGF)
 • فاکتور رشد شبه انسولین-۱ (IGF-۱)

این فاکتور‌های رشد، تکثیر سلولی (رشد سلولی) پاپیلای پوستی، تمایز (تشکیل سلول‌های تخصصی، به عنوان مثال، سلول‌های پوست)، کموتاکسی (حرکت در پاسخ به محرک‌های شیمیایی)، افزایش نفوذپذیری، کاهش التهاب و جلوگیری از سلول‌های مو را افزایش می‌دهند. فاکتور‌های رشد در روش پی آر پی روی سلول‌های بنیادی نیز عمل می‌کنند که در ناحیه برآمدگی فولیکول‌ها یافت می‌شوند. این کار منجر به نئوواسکولاریزاسیون و فولیکولوژنز می‌شود که برای بازسازی مو بسیار مهم است.

اساساً، درمان مو با پی آر پی به جذب تمام فاکتور‌های رشد و بیوشیمیایی مورد نیاز برای بهبود عروق فولیکول، مهار آپوپتوز سلولی، طولانی شدن چرخه مو یا فاز آناژن، تقویت رشد مجدد مو، بهبود خون‌رسانی و کاهش التهاب کمک می‌کند. با این حال، تحقیقات بیشتری برای ایجاد مکانیسم دقیق عمل درمان پی آر پی مو مورد نیاز است.

 اکنون که همه چیز را در مورد نحوه عملکرد درمان پی آر پی می‌دانیم، نوبت به بررسی نتایج عمل می‌رسد.

تحریک رشد مو با پی آر پی
تحریک رشد مو با پی آر پی

نتایج پی آر پی، قبل و بعد از درمان

درمان پی آر پی برای ریزش مو در بسیاری از افراد کاملاً موفق عمل کرده است. در گوگل تصاویر متعددی وجود دارد که افراد، مو‌های خود را قبل و بعد از نتایج درمان پی آر پی به اشتراک گذاشته‌اند. با یک جستجوی ساده به راحتی تمام نتایج قابل مشاهده خواهند بود.

هزینه درمان ریزش مو به روش پی آر پی

همان‌طور که گفتیم هزینه روش پی آر پی مو بسیار کمتر از روش کاشت مو است. هزینه این درمان به عوامل مختلفی بستگی دارد که برخی از آن‌ها عبارت‌اند از:

 • موقعیت جغرافیایی
 • تجهیزات مورد استفاده (غلتک یا تزریق)
 • شهرت مرکز درمان
 • تخصص دکتر
 • امکانات موجود در مرکز درمانی

اگر می‌خواهید درمان پی آر پی را انجام دهید، توصیه می‌کنیم در مورد امکانات درمانی، میزان موفقیت متخصصین در موارد قبلی و شهرت پزشکان تحقیق کنید و قیمت‌های مراکز درمانی مختلف را با شهر خود مقایسه کنید.

به چند جلسه درمانی در روش پی آر پی نیاز دارید؟

درمان ریزش مو با تکنیک پی آر پی، یک درمان تک فرآیندی نیست. برای مشاهده نتایج ملموس و رشد کامل موهای تضعیف شده و آسیب دیده، باید حداقل ۴ جلسه پی آر پی انجام دهید؛ اما بلافاصله بعد از اولین جلسه شاهد تفاوت در رشد و ضخامت موهای خود خواهید بود.

بسیاری از کاربران باید هر ۶ ماه یک بار برای یک جلسه درمان پی آر پی به کلینیک مراجعه کنند. تعداد جلسات نیز بستگی به این موارد دارد که: آیا درست غذا می‌خورید؟ آیا مکمل‌های تجویز شده توسط پزشک را مرتب مصرف می‌کنید؟ آیا بعد از جلسه‌های اولیه از مو‌های خود مراقبت می‌کنید؟ با این حال، درمان پی آر پی برای همه افراد مناسب نیست و نتایج مشابهی در بر نخواهد داشت. در ادامه بحث با ما باشید تا پاسخ سوالی که در ذهن‌تان نقش بسته را برایتان توضیح دهیم. آیا این روش برای من کارساز خواهد بود؟

قبل و بعد از پی آر پی مو
قبل و بعد از پی آر پی مو

درمان پی آر پی روی چه افرادی مؤثر است؟

پی آر پی مو یا پلاسمای غنی از پلاکت برای درمان ریزش مو در افرادی که به تازگی دچار ریزش مو شده‌اند، بهترین نتیجه را دارد. مطالعه‌های زیادی روی افراد مبتلا به آلوپسی آندروژنیک یا طاسی با الگوی مردانه انجام شده است که نتایج‌ امیدوارکننده‌ای را نشان می‌دهد.

آلوپسی آندروژنیک یک بیماری ژنتیکی است که تحت تأثیر اختلال در کارکرد و میزان ترشح هورمون‌ها رخ می‌دهد. نتایج دو مطالعه‌ای که روی افراد مبتلا به آلوپسی آره آتا (یک اختلال خود ایمنی که باعث نازک شدن و طاسی مو می‌شود) انجام شده، نشان می‌دهد که پی آر پی درمانی ممکن است یک درمان مؤثر برای این عارضه باشد. با این حال، تحقیقات بیشتری برای اثبات این موضوع مورد نیاز است. همچنین به یاد داشته باشید که تکنیک پی آر پی، طاسی را درمان نمی‌کند.

اگر اخیراً بخشی از پوست سر شما شروع به نازک شدن کرده است، با متخصص پوست خود صحبت کنید تا ببینید آیا درمان پی آر پی بهترین گزینه خواهد بود یا خیر!

آیا درمان مو با پی آر پی یک راه حل دائمی است؟

متأسفانه پاسخ این سوال منفی است؛ درمان مو با پی آر پی یک راه حل دائمی نیست. پس از ۳-۴ جلسه اولیه، ممکن است تا ۶ ماه دیگر مجبور نباشید به کلینیک بروید. ریشه مو‌های شما قوی‌تر می‌شود و کاهش ریزش مو را تجربه خواهید کرد. به طور کلی، تفاوت قابل توجهی در رشد و ضخامت مو‌های خود خواهید دید.

با این حال، ممکن است بعد از ۶ ماه از درمان اولیه، نیاز به یک جلسه تزریق مجدد پلاکت داشته باشید. پایبندی به توصیه‌های مطرح شده در طول جلسات درمانی پی آر پی توسط پزشک، می‌تواند از شروع دوره دوم درمان جلوگیری کرده و مو‌های شما را سالم نگه دارد.

درمان پی آر پی مو ممکن است به چندین جلسه اولیه و ۱-۲ جلسه سالانه پس از آن نیاز داشته باشد؛ اما برای کسانی که به دنبال یک درمان ریزش مو مقرون به صرفه هستند، درمان پی آر پی گزینه جالب و مناسبی است.

درمان مو با پی آر پی
درمان مو با پی آر پی

مزایا و خواص پی آر پی مو چیست؟

از جمله مزایای پی آر پی مو می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • در این روش کم تهاجمی، نیازی به جراحی ندارید؛
 • این یک روش سریع است؛
 • ارزان‌تر از کاشت مو است؛
 • بلافاصله بعد از اولین جلسه می‌توانید نتایج را مشاهده کنید؛
 • از سلول‌های خود شخص برای درمان و تزریق استفاده می‌شود و در نتیجه خطر انتقال بیماری‌های واگیر و واکنش‌های آلرژیک را کاهش می‌دهد؛
 • بدون جای زخم است؛
 • نیازی به زمان ریکاوری ندارد؛
 • می‌توان از آن برای بازسازی ابرو‌ها یا مو‌های صورت مردان استفاده کرد؛
 • ظاهر و کیفیت زندگی شما را بهبود می‌بخشد.

با این حال، هر سکه‌ای دو رو دارد! درمان پی آر پی مانند هر درمان دیگری، معایبی دارد که باید از آن‌ها آگاهی داشته باشید.


رفع ریزش و تقویت فولیکول مو فقط با یک کلیک!

تونیک ضدریزش مو تراست

آیا در روش درمان پی آر پی، خطری سلامتی ما را تهدید می‌کند؟

درمان پی آر پی برای ریزش مو یک روش کم تهاجمی است. با این حال، ممکن است عوارض جانبی زیر را تجربه کنید:

 • درد خفیف در محل تزریق؛
 • سردرد و تورم خفیف؛
 • خارش و حساسیت روی پوست سر؛
 • خونریزی خفیف در محل تزریق.

سخن پایانی

ریزش مو و نازک شدن مو، عارضه‌ای شایع و فراگیر است که افراد زیادی را در سراسر جهان تحت تأثیر قرار می‌دهد. درمان پی آر پی یک درمان مؤثر و ارزان برای ریزش مو است که توسط متخصصین پوست انجام می‌شود. بسیاری از مطالعات تحقیقاتی از این تکنیک حمایت کرده‌ و تصدیق کرده‌اند که تراکم مو، تعداد مو و سلامت ساقه مو را به میزان قابل توجهی بهبود می‌بخشد.

با این حال، تحقیقات بیشتری لازم است تا مشخص شود که روش پی آر پی برای موی سر چگونه کار می‌کند و روی افراد مختلف چه تأثیری می‌گذارد. اگر به تازگی دچار ریزش مو شده‌اید، با یک متخصص پوست مشورت کنید تا بدانید چه گزینه‌هایی برای درمان بهینه مشکل شما روی میز است. ممکن است با ایجاد ساده‌ترین و کوچک‌ترین تغییر در سبک زندگی، سبک تغذیه و مصرف مکمل‌ها، از تمام روش‌های درمانی تهاجمی و هزینه‌بر بی‌نیاز شوید. در غیر این صورت، روش درمانی پی آر پی را به عنوان یک تکنیک کم‌ تهاجمی، مقرون به صرفه و به‌روز، گوشه ذهن خود به خاطر بسپارید.

اینستاگرام لیاتیم
تلگرام لیاتیم
۵/۵ - (۱ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید