صفحه اصلی > مراقبت از پوست : مراقبت از پوست در بارداری؛ مواردی که از آن بی‌خبر بودید!

مراقبت از پوست در بارداری؛ مواردی که از آن بی‌خبر بودید!

مراقبت از پوست در بارداری

به‌محض این که متوجه این می‌شوید باردار هستید، کل جهان شما تغییر می‌کند. این موضوع می‌تواند روی پوست شما نیز اثر بگذارد.استفاده از محصولات مراقبت از پوست مطمئن برای این دوره از زندگی شما بسیار مهم است. برخی مواد موثره موجود در محصولات مراقبت از پوست می‌توانند از طریق بدن شما جذب شوند و درنتیجه کودک شما نیز می‌تواند آن را جذب کند. به همین خاطر است که باید حواستان حسابی به مواد موثره موجود در محصولات مراقبت از پوستتان باشد.تعداد کمی مواد موثره هستند که می‌توانند برای پوست ضرر داشته باشند. خبر خوب این است که می‌توانید تعادلی بین حفظ زیبایی پوستتان و محافظت از کودکتان ایجاد کنید.

چه دنبال محصول امنی باشید که جلوی تغییرات ناگهانی پوست را در دوره بارداری بگیرید چه فقط به دنبال مطمئن ساختن روتین مراقبت از پوستتان باشید، این مطلب از لیامگ قرار است به شما حسابی کمک کند. در این مطلب قرار است درباره مراقبت از پوست در بارداری برایتان بنویسیم. همراهمان باشید، حرف‌هایی شنیدنی برایتان داریم.

تغییرات پوست در دوران بارداری

اول از همه، بگذارید با این ماجرا روبرو شویم: تغییرات پوستی مرتبط با بارداری برای بیشتر افراد اتفاق می‌افتد. هورمون‌ها می‌توانند مقصر باشند یا شاید مقصر اتفاقات دیگری باشد که در هنگام بارداری تجربه می‌کنید.

درحالی‌که زنان خوش‌شانس ۹ ماه پوستی بی‌نقص را می‌توانند تجربه کنند، برخی دیگر ممکن است پوستشان اوضاع بسیار بدی پیدا کند و با مشکلاتی در این دوره روبرو شوند. برخی از رایج‌ترین مشکلات به شرح زیر است:

 • پوست خشک
 • تیرگی پوست
 • آکنه
تغییرات پوست در دوران بارداری
تغییرات پوست در دوران بارداری

افرادی که مشکلات پوستی مثل اگزما، پسوریازیس یا روزاسه را قبل از بارداری دارند می‌توانند تغییراتی در نشانه‌های مشکلشان ببینند. حالا ممکن است بهتر شود یا بدتر!

و از آن جایی که بدن شما وقتی صحبت از بارداری می‌شود، به طور کامل درگیر است، تغییرات پوستی مزاحم می‌توانند تأثیراتی بر جاهای دیگر بگذارند – باعث ایجاد علائم کشیدگی، رگ‌های عنکبوتی، رشد مو یا حتی ریزش مو شوند.

ترکیبات نامناسب برای بارداری

پیش از این که برویم سراغ لیست، باید به این نکته اشاره کنیم که محصولات خاصی هستند که برای مراقبت از پوست در دوران بارداری می‌توانید از آنها استفاده کنید. در بیشتر موارد، آزمایشات بالینی بر روی زنان باردار می‌تواند نشان دهد که کدام مواد موثره برای آنها مضر است یا نیست.

برخی مطالعات بر روی حیوانات و … نشان می‌دهد که تأثیرات مرگبار جدی ای مرتبط با مواد موثره مراقبت از پوست وجود دارد. حالا در ادامه قرار است ببینیم کدام مواد موثره برای مراقبت از پوست در بارداری ضرر دارد.

اول؛ رتینوئیدها

ویتامین آ، ماده مغذی مهمی است که برای سلامت چشم، تولید مثل، ایمنی و بهبود پوست استفاده می‌شود. به‌محض مصرف یا جذب آن از طریق پوست، بدن شما آن را به رتینول تبدیل می‌کند.

برخی محصولات مراقبت از پوست ضد پیری از نوعی رتینول به نام رتینوئید استفاده می‌کنند که بسیار مؤثر است چرا که می‌تواند خطوط صورت را کاهش دهد و آکنه را درمان کند. رتینوئید این کار را با کمک به سلول‌های سطح پوست انجام می‌دهد و تولید کلاژن را افزایش می‌دهد تا پوست احیا شود.

برخی محصولات مراقبت از پوست، سطح کمتری رتینوئید دارند درحالی‌که برخی محصولات مثل رتین-آ و آکوتان حاوی دز بالاتری هستند. مقدار رتینوئید جذب شده توسط محصولات موضعی کم است اما نقص مادرزادی در دزهای بالاتر رخ می‌دهد. همه رتینوئیدها برای دوران بارداری بد به حساب می‌آیند.

رتینوئیدهایی مثل آکوتان بین ۲۰ تا ۳۵ درصد ریسک آسیب‌های مادرزادی دارند و همچنین ۶۰ درصد این امکان وجود دارد که کودک درگیر مشکلات عصبی به دنیا بیاید.

به همین خاطر، توصیه می‌شود زنانی که می‌خواهند آکوتان مصرف کنند حواسشان به موارد زیر باشد:

 • از دو نوع پیشگیری از بارداری استفاده کنند.
 • مدام برای بارداری تحت‌نظر باشند.
 • دارو را ۱ یا ۲ ماه پیش از بارداری قطع کنند.
ترکیبات نامناسب برای بارداری
ترکیبات نامناسب برای بارداری

دوم؛ دز بالای سالیسیلیک اسید

سالیسیلیک اسید ماده موثره رایجی است که می‌تواند با توانایی‌های ضدالتهابی‌اش، آکنه را درمان کند. درست مثل آسپیرین. اما مطالعه‌ای در سال ۲۰۱۳ نشان می‌دهد محصولاتی که دز بالایی از سالیسیلیک اسید داشته باشند می‌توانند برای دوران بارداری خطرناک باشند.

طبق این گفته محصولات موضعی با دز پایین که حاوی سالیسیلیک اسید هستند برای استفاده در دوران بارداری ایمن هستند.

سوم؛ هیدروکینون

هیدروکینون محصولی است که از آن برای روشن ساختن پوست یا کاهش رنگ پوست استفاده می‌شود.

هیچ شواهدی مبنی بر نقص شدید مادرزادی و عوارض هیدروکینون وجود ندارد. اما از آنجایی که بدن می‌تواند مقدار قابل‌توجهی هیدروکینون را در مقایسه با دیگر مواد موثره جذب کند، بهتر است مصرف آن را در دوران بارداری محدود کنید.

چهارم؛ فتالات‌ها

فتالات‌ها مواد شیمیایی مختل‌کننده غدد درون‌ریز هستند که در بسیاری از محصولات زیبایی یافت می‌شوند. در مطالعات حیوانی، اختلالات جدی تولید مثل و اختلال عملکرد هورمونی را به همراه داشته است.

تعدادی مطالعه انسانی وجود دارد که این ایده را حمایت می‌کند اما این مختل‌کننده غدد درون‌ریز به طور فزاینده‌ای دارد مورد مطالعه قرار می‌گیرد تا نقش احتمالی آن در نقص مادرزادی کودکان بررسی شود.

لوازم آرایشی منبع بسیار بالایی از فتالات به حساب می‌آیند.

پنجم؛ فرمالدهید

فرمالدهید دیگر به ندرت به عنوان نگهدارنده و ضدعفونی‌کننده در محصولات زیبایی استفاده می‌شود چرا که کارسینوژنی شناخته شده است و می‌تواند ریسک سقط جنین را بالا ببرد.

فرمالدهید و بارداری
فرمالدهید و بارداری

اما مواد شیمیایی خاصی داریم که حاوی فرمالدهید هستند و می‌توان آنها را داخل لوازم آرایشی پیدا کنید که اثرات خطرناکی هم به همراه دارند. برای مثال نگاهی به مواد موثره زیر بیندازید:

 • برونوپل
 • هیدانتوین DMDM
 • دیازولیدینیل اوره
 • هیدروکسیمتیلگلیسینات
 • ایمیدازولیدینیل اوره
 • کواترنیوم-۱۵
 • ۵-برومو-۵-نیترو-۱.۳-دیوکسین

ششم؛ ضدآفتاب‌های شیمیایی

اکسیبنزون و مشتقات آن از جمله مواد موثره ای هستند که برای جلوگیری از اشعه‌های فرابنفش در ضدآفتاب استفاده می‌شوند. تأثیر این ماده برای محافظت از پوست تأیید شده است اما می‌تواند تأثیراتی روی بارداری نیز داشته باشند.

از آنجایی که اکسیبنزون به عنوان ماده شیمیایی مختل‌کننده غدد درون‌ریز به حساب می‌آیند، نگرانی برای استفاده از آن در دوران بارداری وجود دارد چرا که می‌تواند در هورمون‌ها اختلال ایجاد کند و آسیبی دائمی به مادر و کودک برساند.

مطالعه حیوانی در سال ۲۰۱۸ نشان می‌دهد که قرار گرفتن در معرض اکسیبنزون در دوران بارداری می‌تواند تغییراتی دائمی در غدد شیردهی ایجاد کند. دیگر مطالعه حیوانی نشان از آسیب دائمی کشنده دارد و همچنین می‌تواند باعث ایجاد آلزایمر در بزرگسالی شود.


کرم ضد آفتاب رنگی تراست

مواد موثره جایگزین برای مراقبت از پوست در دوره بارداری

در ادامه برخی مواد موثره مناسب برای دوران بارداری را به شما معرفی خواهیم کرد:

مراقبت از پوست در بارداری | آکنه و تغییر رنگ پوست

اگر پوست شما مستعد آسیب است یا احساس می‌کنید پوست شما به دوران بلوغ برگشته اسد – برخی جایگزین‌های ایمن وجود دارد که می‌توانید در دوران بارداری از آن استفاده کنید. یکی از مؤثرترین آنها، گلیکول اسید است.

گلیکول اسید در مقدار زیاد برای دوران بارداری توصیه نمی‌شود اما مقدار کم آن برای مراقبت از پوست بسیار مناسب است. گلیکول اسید و موارد مشابه آن مثل آزلائیک اسید می‌توانند برای کاهش خطوط، روشن‌سازی پوست و کاهش تغییر رنگ پوست مناسب باشند.

گلیکول و آزلائیک اسید مواد موثره خوبی برای درمان آکنه در دوران بارداری است.

آکنه و تغییر رنگ پوست در بارداری
آکنه و تغییر رنگ پوست در بارداری

مراقبت از پوست در بارداری | ضد پیری/چروک‌ها

درست مثل جادو که برای افزایش سیستم ایمنی عمل می‌کنند و رادیکال‌های آزاد را در بدن شما از بین می‌برند، آنتی‌اکسیدان‌های موضعی مثل ویتامین سی می‌توانند برای افزایش سلامت پوست و محافظت از آن در برابر آسیب و حفظ کلاژن مفید باشند.

دیگر آنتی‌اکسیدان‌های امن برای دوران بارداری به شرح زیر است:

 • ویتامین ای
 • ویتامین کا
 • ویتامین ب۳
 • چای سبز

اگر مشتاق هستید اطلاعات بیشتری در مورد چای سبز کسب کنید و از مزایای بسیار آن بهره‌مند شوید، مقاله زیر را از دست ندهید.

خواص چای سبز برای پوست

خواص چای سبز برای پوست؛ چیزهایی که درباره چای سبز نمی‌دانستید!

محافظت از پوست و رسیدن به آن با استفاده از محصولات طبیعی ممکن است. ما اینجا برای شما درباره خواص چای سبز برای پوست نوشته‌ایم. معجزه این نوشیدنی را بخوانید.

مراقبت از پوست در بارداری | پوست خشک و علامت کشیدگی پوست

هیچ شکی نیست که دوران بارداری کلی از بدن شما انرژی می‌گیرد پس اگر کودک شما نیاز به آب داشته باشد آن را از بدن شما تأمین می‌کند. این علاوه بر تغییرات هورمونی می‌تواند منجر به خشکی پوست شود.

علاوه بر نوشیدن مقدار زیادی آب، محصولات مرطوب‌کننده‌ای که حاوی روغن نارگیل، کره کاکائو، پپتید و هیالورونیک اسید هستند می‌توانند به بهبود آبرسانی پوست کمک کنند. وقتی صحبت از علامت کشیدگی روی پوست مطرح می‌شود، یک استراتژی برای جلوگیری از آن این است که آن ناحیه را همواره آبرسانی کنید و تلاش کنید تا در این ناحیه پوست شما احیا شود.

مراقبت از پوست در بارداری | محافظت در برابر خورشید

محافظت در برابر خورشید یکی از مهم‌ترین مسائلی است که باید برای محافظت از پوستتان در برابر سرطان و همچنین چین و چروک انجام دهید. اما چگونه در دوران بارداری از پوست خود محافظت کنید؟ این یک سؤال مهم است!

می‌توانید سراغ ضدآفتاب‌هایی بر پایه مواد معدنی بروید که از پوست شما در برابر اشعه‌های فرابنفش محافظت می‌کنند. مواد موثره ضدآفتاب بر پایه مواد معدنی شامل زینک اکسید و تیتانیوم اکسید است.

روتین مراقبت از پوست در بارداری

ما کلی اطلاعات پیدا کرده‌ایم و مواد موثره و محصولات مختلفی را بررسی کرده‌ایم تا بتوانیم روتین مراقبت از پوست در بارداری مناسب برای روز و شب را برایتان آماده کنیم. در ادامه می‌توانید از این روتین کاملاً بررسی شده استفاده کنید و نگران چیزی نباشید. هم کودکتان حالش خوب خواهد بود، هم پوستتان!

 1. اول از همه از آب ولرم برای شستشوی صورتتان با استفاده از پاک‌کننده‌ای ملایم استفاده کنید.
 2. بعد از تونر استفاده کنید.
 3. در ادامه، از یک ضدآفتاب بر پایه مواد معدنی استفاده کنید.
 4. بعد از آن یک مرطوب‌کننده بردارید که مناسب نوع پوستتان باشد.
 5. درنهایت اگر لازم داشتید از کرم دور چشم استفاده کنید.
 6. برای جلوگیری از علائم کشیدگی پوست، از مرطوب‌کننده روی شکم، ران و لگن خود استفاده کنید.
 7. برای روتین شب خود، به جای ضدآفتاب، از سرم استفاده کنید.
روتین مراقبت از پوست در بارداری
روتین مراقبت از پوست در بارداری

برای کودکتان، برای پوستتان!

در این مطلب از لیامگ به بررسی روش‌های مراقبت از پوست در بارداری پرداختیم. سعی کردیم انواع مواد موثره مضر برای دوران بارداری را به شما معرفی کنیم. در عین حال جایگزین‌هایی نیز بگوییم که بتوانید همواره مراقب پوستتان باشید. برای خرید این محصولات کافی است سری به فروشگاه اینترنتی لیاتیم بزنید. ما حواسمان به پوست و سلامت کلی بدنتان هست.

اینستاگرام لیاتیم
تلگرام لیاتیم

۵/۵ - (۱ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید