صفحه اصلی > مد و زندگی : ۱۰ مورد از بهترین رژیم‌های غذایی در دنیا

۱۰ مورد از بهترین رژیم‌های غذایی در دنیا

در دنیای سلامتی و تندرستی، هیچ چیز گیج‌کننده تر از یک برنامه رژیم غذایی نیست. مطمئناً، بارها و بارها به ما گفته شده که تنها چیز تاثیرگذار، رژیم غذایی و ورزش است. با این حال، ما هنوز حاضریم که به هر رژیم غذایی جدید گوش دهیم و تلاش کنیم تا بتوانیم آن را انجام دهیم، بهترین رژیم غذایی آن است که مواد اولیه مورد نیاز بدن، متابولیسم و ​​سبک زندگی منحصر به فرد شخص را تامین کند. مهم است که به فردیت زیستی خود احترام بگذارید و از رویکردی پیروی کنید که بهترین احساس را در شما ایجاد کند. این راه بهترین رژیم های روز دنیا است.

بنابراین ما تصمیم گرفتیم تا ذهن خود را مرتب کنیم و یک بار برای همیشه بفهمیم که کدام رژیم‌های غذایی محبوب واقعاً مؤثر هستند. ما ۱۰ رژیم غذایی را مورد آزمایش قرار دادیم و با تعدادی از متخصصان رژیم غذایی، متخصص تغذیه ورزشی و بالینی معتبر، برای مشاوره بیشتر صحبت کرده‌ایم. برای آشنایی با ۱۰ نوع از بهترین رژیم غذایی که متوجه شدیم کارساز هستند، ادامه مطلب را بخوانید. به یاد داشته باشید، هر رژیمی که کل گروه‌های غذایی را حذف یا محدود می‌کنند، ایمن نیستند. در عوض، متخصصان تغذیه رژیم‌های متمرکز بر روی غذاهای کامل و مصرف غذا در زمانی که احساس گرسنگی می‌کنید را توصیه می‌کنند.

۱- رژیم غذایی مدیترانه‌ای (Mediterranean diet)

رژیم غذایی مدیترانه‌‌ای از عادات غذایی مدیترانه‌ای الهام گرفته شده است. این رژیم، غذاهای تازه و غیرفرآوری شده از جمله سبزیجات، روغن زیتون، ماهی و مرغ را ترویج می‌دهد. اما باید از غذاهای فرآوری شده، نمک، گوشت قرمز و چربی‌های اشباع دوری کنید.

قابل لمس‌ترین مزیت این رژیم غذایی، مناسب بودن آن برای پیشگیری از بیماری قلبی، دیابت، فشار خون بالا و چاقی است. دیگر مزیت این غذا سرشار بودن از سبزیجات، میوه‌ها، آجیل، دانه‌ها، روغن‌ها، غلات کامل و ماهی است. این رژیم غذایی لبنیات، مرغ و تخم‌مرغ متوسط ​​و فاقد گوشت، مواد غذایی فرآوری نشده و سرشار از مواد مغذی است. این مواد غذایی در بدن ما به خوبی عمل می‌کنند و مواد مغذی ضروری را برای ما فراهم می‌کنند. همچنین برای سلامت قلب و همچنین بسیاری از اندام‌های دیگر بدن به عنوان یک داروی پیشگیرانه عمل می‌کنند.

رژیم غذایی مدیترانه‌ای
رژیم غذایی مدیترانه‌ای

۲- رژیم غذایی ۵:۲ (۵:۲ Diet)

رژیم غذایی ۵ به ۲ در بریتانیا، استرالیا و سوئد محبوب‌ترین و بهترین رژیم غذایی است؛ که شامل دو روز ناشتایی با کالری محدود و پنج روز مصرف غذا به صورت عادی است. برای پنج روز از هفته، می‌توانید رژیم غذایی معمولی خود را با حدود ۲۰۰۰ تا ۲۵۰۰ کالری ادامه دهید.

در آن رژیم، شما باید به رژیم غذایی ۵۰۰ کالری در روز که برای مردان ۶۰۰ کالری در روز است، پایبند باشید. رعایت این رژیم بسیار ساده‌تر از سایر رژیم‌های غذایی است؛ چرا که شما فقط باید برای دو روز در هفته چیزی را که می‌خورید تغییر دهید. به‌علاوه، فواید این رژیم غذایی شامل مواردی مانند بهبود فشار خون، سطح کلسترول و میزان متابولیسم است. توجه کنید که لازم است ورزش را در زمانی انجام دهید که رژیم نگرفته‌اید.

۳- رژیم غذایی سرخپوشان (The Paleo Diet)

این رژیم ادعا می‌کند که غذاهای مدرن بسیار سریع‌تر از بدن ما تکامل یافته‌اند و باعث ایجاد مشکلات و بیماری می‌شوند. این رژیم، خوردن غذاهایی را که انسان‌های اولیه پارینه سنگی مصرف می‌کردند، ترویج می‌کند. در این رژیم می‌توانید از غذاهای دریایی، میوه‌ها و سبزیجات تازه، تخم مرغ، آجیل، دانه‌ها و روغن‌های سالم از جمله نارگیل، آووکادو، زیتون و گردو استفاده کنید. همچنین مصرف غلات، حبوبات (از جمله بادام زمینی)، لبنیات، شکر تصفیه شده، روغن‌های گیاهی تصفیه شده، سیب زمینی، غذاهای شده یا نمک ممنوع است.

با انتخاب این رژیم لاغری، رژیم غذایی شما تمیزتر و مطمئناً حاوی غذاهای فرآوری شده کمتری خواهد بود و چون سرشار از پروتئین است، مدت بیشتری احساس سیری خواهید داشت. این رژیم غذایی فاقد برخی مواد مغذی از جمله کلسیم و ویتامین D است.

۴- رژیم غذایی قلیایی (Alkaline Diet)

رژیم قلیایی یا الکالین، شامل خوردن غذاهای قلیایی برای حفظ سطح pH بدن شما بین ۷.۳۵ و ۷.۴۵ است. (رنج ۱۴.۰ قلیایی خالص، ۷.۰ خنثی و ۳.۰ اسیدی است.) البته با اجتناب از غذاهایی که پس از تجزیه اسیدی می‌شوند. این رژیم ادعا می‌کند که حافظه را بهبود بخشیده و سطح انرژی را افزایش می‌دهد. همچنین از سردرد و نفخ نیز جلوگیری می‌کند.

می‌توانید میوه‌های تازه (از جمله مرکبات)، سبزیجات، آجیل و حبوبات را در این رژیم غذایی داشته باشید. اما امکان مصرف گندم، پاستا، گوشت، ماهی، صدف، لبنیات، چای، قهوه و شکر وجود ندارد. در این رژیم غذایی، مصرف سبزیجات و میوه را افزایش و مصرف قند و چربی را  به شدت کاهش دهید. برای برخی از افراد، با توجه به علاقه زیاد به مصرف میوه و سبزیجات، پیروی از محدودیت‌های رژیم دشوار است. اگر قبلا هم تجریه رژیم گیاهی را داشته‌اید، این رژیم برای شما سخت نخواهد بود.

۵- رژیم WW یا مراقبان وزن (Weight Watchers)

یکی دیگر از بهترین رژیم غذایی، رژیم WW است. این رژیم که قبلا به عنوان رژیم مراقبان وزن یا Weight Watchers شناخته می‌شد، بیش از ۵۰ سال هست که شناخته شده است. با اینحال در سال ۲۰۱۸ یک تغییر نام تجاری بزرگ را پشت سر گذاشت. این رژیم از یک سیستم کالری شماری ساده استفاده می‌کند که در آن قد، سن، وزن و اهداف شما همه در نظر گرفته می‌شود. در این رژیم مانند برخی از رژیم‌های غذایی که در چند سال اخیر رایج بوده‌اند، تعادل در مصرف درشت مغذی‌ها به جای محدود کردن کامل آن‌ها دیده می‌شود.

۶- رژیم غذایی انعطاف پذیر (Flexitarian Diet)

رژیم فلکسیتاریا به معنی یک گیاهخوار انعطاف پذیر است که در آن ۸۰ درصد رژیم غذایی شما گیاهی و ۲۰ درصد از پروتئین حیوانی است. به این ترتیب، شما همچنان از مزایای سلامتی یک رژیم غذایی گیاهی، مانند کاهش میزان بیماری قلبی، دیابت، و سرطان بهره می‌برید. درعین‌حال هم از خوردن غذاهایی که دوست دارید لذت می‌برید.

بهترین رژیم‌های غذایی
بهترین رژیم‌های غذایی

۷- رژیم غذایی اتکینز  (Atkins Diet)

رژیم غذایی اتکینز سال‌هاست که مد شده است. حتی کیم کارداشیان وست هم طرفدار این رژیم غذایی است. خوبی برخی از رژیم‌های غذایی مرسوم این است که مردم را وادار می‌کند تا دوباره روی سلامت تمرکز کنند. تنها چیزی که همه گرایش‌ها و سبک‌های زندگی روی آن توافق دارند، مصرف سبزیجات بیشتر است.

اتکینز نیز از این قاعده مستثنی نیست؛ رژیم کم کربوهیدراتی که به دهه ۹۰ برمی‌گردد. این رژیم شما را تشویق می‌کند که پروتئین بدون چربی، چربی‌های خوب و همچنین میوه‌ها و سبزیجات کم کربوهیدرات و غنی از مواد مغذی را مصرف کنید. در این رژیم که یکی از بهترین رژیم غذایی است، توصیه می‌شود مصرف کربوهیدرات را محدود کنید. یک روز معمولی می‌تواند شامل یک املت برای صبحانه، سالاد با پروتئین برای ناهار و پاستا کدو سبز با پروتئین بدون چربی برای شام باشد.

۸- رژیم ۳۰ کامل (Whole 30)

رژیم ۳۰ کامل یا Whole30 بر روی غذاهای کامل و فرآوری نشده برای یک دوره ۳۰ روزه تمرکز دارد. این رژیم غذایی، حذف چندین گروه غذایی از جمله غلات و حبوبات، الکل و قندهای افزوده را لازم دارد تا بر خوردن غذای واقعی بدون مواد فرآوری شده تاکید شود. این رژیم یک انتخاب عالی برای افرادی است که به دنبال تنظیم مجدد و کامل برنامه خود هستند.

۹- رژیم غذایی وگان (Vegetarian Diet)

یکی از بهترین رژیم غذایی که در سال‌های گذشته ترند شده این رژیم غذایی گیاهی است. این رژیم غذایی شامل حذف تمام محصولات حیوانی است، به این معنی که لبنیات نیز باید حذف شود. برای اطمینان از یک رژیم غذایی سالم، وگان‌ها باید وعده‌های غذایی حاوی پروتئین، کربوهیدرات، سبزیجات و چربی‌های سالم مصرف کنند.

اگر رژیم گیاهخواری به درستی انجام نشود، خطر کمبود مواد مغذی از جمله ویتامین B12، ویتامین D، آهن، کلسیم و روی را به همراه دارد. ماده غذایی که نیاز دارید توفو (پنیر سویا) و کره آجیل ضروری است. مطمئن شوید که در مورد نحوه مصرف صحیح پروتئین در این رژیم غذایی مطالعه کرده‌اید.


تنها با یک کلیک با مزایای رژیم غذایی گیاهی و تفاوت آن را رژیم وگان آشنا شوید:

رژیم غذایی گیاهی

مزایای رژیم غذایی گیاهی و تفاوتش با رژیم گیاهخواری/رژیم وگان

یک رژیم غذایی گیاهی حاوی انواع سبزیجات، میوه‌جات، غلات، حبوبات و چربی‌های سالم از بروز بسیاری از عارضه‌های تهدیدکننده سلامت بدن جلوگیری می‌کند.


۱۰- رژیم فستینگ یا روزه‌داری متناوب (Intermittent Fasting)

رژیم فستیک که به روزه داری متناوب نیز معروف است، در چند سال گذشته محبوبیت زیادی پیدا کرده است. در این رژیم، شما دوره‌های طولانی را بدون غذا می‌گذرانید، اما همچنان خود را محروم نمی‌کنید. به این ترتیب کالری دریافتی شما محدود می‌شود، اما همچنان احساس محدودیت نخواهید داشت. کمبود کالری ممکن است برای کاهش وزن ضروری باشد، اما این تا حد زیادی به سطح فعالیت فرد نیز بستگی دارد.

اکثر مردم نمی‌دانند که این کار بدون گرسنگی یا مصرف غذاهایی که از آن‌ها متنفر هستند، قابل انجام است! من به کمبود کالری به طور منظم اعتقادی ندارم، آن هم زمانی که فرد در یک وزن سالم و هدف قرار دارد. این نوع رژیم لاغری می‌تواند منجر به کاهش وزن و همچنین افزایش سطح انرژی و کاهش استرس شود. برای انجام موفقیت آمیز این کار، باید از یک الگوی غذایی خاص پیروی کنید. بسیاری از مردم ۱۶ ساعت رژیم گرفتن را انتخاب و پس از آن یک مدت زمان ۸ ساعته غذا می‌خورند. ایده این است که وقتی بدن شما غذا را هضم می‌کند، چربی نمی‌سوزانید. برای رسیدن زمان چربی سوزی، باید قبل از خوردن وعده غذایی بعدی، به بدن زمان داد تا کاملا هضم شود.

انتخاب رژیم غذایی مناسب برای حفظ سلامت بدن

از آنجایی که یکی از بزرگ‌ترین دغدغه‌ها برای برخی افراد یافتن بهترین رژیم لاغری است، در این مقاله سعی کردیم برای شما درباره پرطرفدارترین رژیم لاغری و بهترین رژیم ‌های غذایی موجود در دنیا صحبت کنیم. می‌توانید پس از سنجش بیشتر هر یک از این رژیم‌های لاغری، رژیم مناسب بدن خود را انتخاب کرده و ترجیحا زیر نظر یک پزشک از آن پیروی کنید. دقت کنید که مهمترین موضوع حفظ سلامت شما و رعایت نکات کلیدی به منظور به حداقل رساندن خطرات احتمالی است.

اینستاگرام لیاتیم
تلگرام لیاتیم
امتیاز دهید.

دیدگاهتان را بنویسید