صفحه اصلی > مد و زندگی : لوازم آرایش ارگانیک را جایگزین لوازم آرایش شیمیایی کنید!

لوازم آرایش ارگانیک را جایگزین لوازم آرایش شیمیایی کنید!

اکثر محصولاتی که ما سال‌هاست از آن‌ها استفاده می‌کنیم، شیمیایی بوده و دارای تست حیوانی هستند. یعنی نه‌تنها با مواد تشکیل‌دهنده‌شان، پوست ما را خشک کرده و از بین می‌برند، بلکه باعث از بین رفتن حیوانات زیادی به صورت روزانه هم می‌شوند. لوازم آرایشی که روزانه استفاده می‌کنید، ساعت‌ها روی صورت بوده و تمام مواد مضر شیمیایی جذب پوست می‌شود. تصور کنید روزانه چند ساعت پوست خود را در بدترین مواد ممکن نگه داشته‌اید، چه بلایی سر پوست خواهد آمد؟ ما در این مطلب می‌خواهیم از مزایای لوازم آرایش ارگانیک برای شما صحبت کنیم.

شما با استفاده از لوازم آرایش طبیعی نه‌تنها پوستی زیبا و درخشان خواهید داشت، بلکه دیگر حیوانی هم آسیب نخواهد دید. لوازم آرایش گیاهی، پیری را به تعویق می‌اندازد و در تمام ساعت‌هایی که پوست شما آغشته به آرایش است، در برابر نور و اشعه‌های ساطع شده از خورشید از آن محافظت می‌کند. این نوع از لوازم آرایش پوست را کاملاً آبرسانی کرده و از به‌وجودآمدن چین و چروک جلوگیری می‌کند. تا آخر این مقاله همراه ما باشید تا درباره تشخیص لوازم آرایش ارگانیک و شیمیایی و فواید لوازم آرایش طبیعی با شما صحبت کنیم.

منظور از ارگانیک بودن مواد چیست؟

وقتی در مورد کشاورزی ارگانیک صحبت می‌کنیم، در مورد روشی برای تولید و فراوری صحبت کرده‌ایم که کیفیت و منشأ یک محصول را تضمین می‌کند. در فرانسه، مقررات اروپایی که از سال ۱۹۹۱ وضع شده است، باهدف اطمینان از احترام به محیط زیست، تنوع زیستی و رفاه حیوانات است. فقط محصولات گواهی شده که با این ارزش‌ها مطابقت دارند، می‌توانند نشان ارگانیک اروپایی و برچسب را دریافت کنند. در ایران هم مردم کم‌کم به سمت محصولات ارگانیک رو آورده‌اند.

ارگانیک همراه با توسعه پایدار است و به ایجاد ارزش‌افزوده اقتصادی، اجتماعی و زیست‌محیطی کمک می‌کند. این موضوع روشی متفاوت برای تولید و مصرف است. طبق تعریف، یک محصول ارگانیک نمی‌تواند حاوی موادی باشد که سمی، تحریک‌کننده، آلاینده یا حساسیت‌زا در نظر گرفته شوند. علاوه‌براین‌ها در صنعت آرایشی و بهداشتی، آزمایش روی حیوانات توسط قوانین ممنوع اعلام شده است.

مزایای جایگزینی محصولات آرایشی ارگانیک

ما همیشه بر این باور بوده‌ایم که انتخاب محصولات آرایشی طبیعی مزایای بیشتری دارد؛ بنابراین، با متخصصان زیبایی که ۴۰ سال است لوازم آرایشی گیاهی تولید می‌کنند، صحبت کرده‌ایم تا درباره مزایای محصولات زیبایی ارگانیک بیشتر بدانیم. در ادامه قرار است بدانید که چگونه این افراد معتقدند ترکیب ارگانیک در روتین‌های مراقبت از پوست، مو و سلامتی می‌تواند برای شما و کره زمین تفاوت ایجاد کند.

لوازم آرایش ارگانیک
لوازم آرایش ارگانیک

۱) مزایای لوازم آرایش ارگانیک | سازگار با محیط زیست

محصولات زیبایی مرسوم، از مواد برپایه نفت تشکیل شده‌اند و معمولاً برای فرایند تولید خود به مجموعه‌ای از مواد شیمیایی دیگر متکی هستند. این ترکیبات معمولاً موادی مانند نفت، آلومینیوم و سرب بودهکه همگی به استخراج گسترده نیاز دارند. بسیاری از این کارها در برخی از زیباترین و حساس‌ترین مناطق جهان مانند جنگل‌ها انجام می‌شود و با این اتفاق هرساله مسافت کیلومتری از زمین نابود شده و حیات‌وحش از بین می‌رود.

در واقع، برای رایج‌ترین محصولات از آلومینیوم استفاده می‌شود. استخراج آلومینیوم نه‌تنها مسئول تخریب بخش‌های وسیعی از جنگل‌های بارانی است، بلکه تحقیقات، به‌وضوح آن را با سرطان سینه و بیماری آلزایمر مرتبط کرده است. انتخاب دئودورانت بدون آلومینیوم نیز شاید یکی از بهترین روش‌ها برای جلوگیری از قرار گرفتن در معرض این ترکیب خطرناک باشد.

۲) مزایای لوازم آرایش ارگانیک | بدون مواد شیمیایی مضر

لوازم آرایش شیمیایی اگرچه ممکن است برای بهبود ظاهر مؤثر باشند، اغلب برای پوست بسیار مضر بوده و باعث تحریک یا واکنش‌های آلرژیک در افراد حساس می‌شوند. پوست متمایل به قرمز و تحریک شده مطمئناً در بهبود ظاهر افراد کمکی نخواهد کرد! مهم‌تر از آن، بسیاری از مواد شیمیایی مورداستفاده در آرایش غیرارگانیک برای سیستم غدد درون‌ریز کاملاً سمی هستند. پارابن‌ها و فتالات‌ها دو نمونه رایج از موادی هستند که به طور گسترده در لوازم آرایشی استفاده می‌شوند. هر دوی این ترکیبات با سرطان و دیابت نوع ۲ مرتبط بوده و محافظان محیط زیست نسبت به قرار گرفتن در معرض آن‌ها هشدار می‌دهند.

۳) مزایای لوازم آرایش ارگانیک | ملایم برای پوست

دلیل دیگر برای انتخاب لوازم آرایش طبیعی این است که آن‌ها برای پوست ملایم‌تر هستند. چرا می‌خواهید از مواد شیمیایی مضر روی پوست خود استفاده کنید که نه‌تنها برای سلامتی شما و زمین خطرناک است؛ بلکه برای پوست نیز مضر خواهد بود؟ استفاده از محصولی که پوست شما را خشک می‌کند و آن را خسته و کدر نشان می‌دهد، چگونه می‌تواند زیبا باشد؟ آیا می‌خواهید پوستتان زود پیر شود؟ یا می‌خواهید خطر ابتلا به یک بیماری مزمن را افزایش دهید؟

مزایای لوازم آرایش ارگانیک
مزایای لوازم آرایش ارگانیک

۴) مزایای لوازم آرایش ارگانیک | دارای عطر طبیعی

بسیاری از مردم هنگام خرید محصولات آرایشی و بهداشتی با بوی آن‌ها خرید خود را نهایی می‌کنند. عطرها در اکثر محصولات زیبایی از ترکیبی از مواد شیمیایی تشکیل شده‌اند و افرادی که از چنین محصولات زیبایی استفاده می‌کنند می‌توانند در طول روز این مواد شیمیایی را استشمام کنند.

رایحه‌های ساخته شده توسط انسان بدن را در معرض برخی از اثرات سمی قرار می‌دهند و برخی تحقیقات آن‌ها را با سرطان، اختلالات سیستم عصبی، آلرژی‌ها و نقایص مادرزادی مرتبط می‌دانند. انسان نه‌تنها این مواد شیمیایی را به ریه‌های خود استنشاق می‌کند، بلکه پوست خود را نیز در معرض این ترکیبات سمی قرار می‌دهد. هنگام انتخاب محصولات زیبایی، همیشه مطمئن شوید که رایحه‌ها از مواد ۱۰۰ درصد طبیعی گرفته شده‌اند. اسانس‌ها شاید یکی از بهترین عطرهای طبیعی در جهان و غلیظ‌ترین عطرها باشند.

۵) مزایای لوازم آرایش ارگانیک | بدون تست حیوانی

لوازم آرایش ارگانیک هیچ‌گونه تست حیوانی ندارد و شما با خرید آن‌ها مطمئن هستید که به هیچ حیوانی آسیبی نرسیده و در نتیجه با خیالی آسوده از آن محصول استفاده می‌کنید. اگر فقط یکبار تست حیوانی محصولات شیمیایی را تماشا کنید، دیگر هیچ‌وقت به سراغ آن‌ها نمی‌روید.

۶) مزایای لوازم آرایش ارگانیک | غنی از مواد مغذی

پوست شما توانایی جذب برخی ترکیبات را دارد. بااین‌حال، یک سد محافظ قادر است ترکیبات خطرناک را تا حدی از بدن دور نگه دارد. محصولات مراقبت شخصی، زمانی که به‌صورت موضعی استفاده شوند، می‌توانند به سیستم‌های بدن آسیب برسانند و منجر به عواقب زیادی برای سلامتی شوند. یکی از قوانین کلیدی برای مححصولات آرایشی و هر محصول زیبایی این موضوع است که اگر نمی‌توانید آن را بخورید، آن را استفاده نکنید!

روغن کاکائو یکی از بهترین مرطوب‌کننده‌های طبیعی است که اسیدهای چرب ضروری را برای پوستی سالم و جوان فراهم می‌کند. لوازم آرایش ارگانیک، مخصوصاً کرم‌پودر مایع، ممکن است دارای روغن کاکائو یا روغن‌های غنی از مواد مغذی مختلف باشد تا ظاهری نرم‌تر و جوان‌تر به فرد هدیه دهد. عصاره‌های چای سفید، انگور، زردآلو و دانه‌های انار، محافظت آنتی‌اکسیدانی ایجاد می‌کنند و ممکن است کلاژناز و الاستاز که دو آنزیم برای حفظ یکپارچگی و خاصیت ارتجاعی پوست هستتند را از بین ببرد. جدای از واکنش آلرژیک، هنگام انتخاب محصولات آرایشی که حاوی موادمغذی و عصاره‌های گیاهی هستند اتفاق بدی برای شما نخواهد افتاد و جای نگرانی نخواهد بود.

۷) مزایای لوازم آرایش ارگانیک | محافظت در برابر پیری زودرس

لوازم آرایش ساخته شده با مواد معدنی طبیعی به‌طورکلی سطح خاصی از محافظت در برابر آفتاب را خواهند داشت. از آنجایی که پوست صورت نازک‌ و بیشتر مستعد پیری پوست است، انتخاب یک محصول آرایشی غنی از مواد معدنی و ارگانیک ممکن است به مراقبت از پوست در برابر اشعه ماورای‌بنفش، حفظ سلامت و جوان ماندن پوست کمک کند.

بسیاری از لوازم آرایش ارگانیک همچنین آنتی‌اکسیدان‌هایی مانند ویتامین C دارند که نشان داده شده است مزایای محافظتی در برابر آفتاب خواهند داشت. انتخاب لوازم آرایش مناسب، مخصوصاً در ماه‌های گرم تابستان که نور خورشید در قوی‌ترین حالت خود هست، اهمیت دارد.

نکاتی که باید به‌خاطر بسپارید

برای ما بدیهی است که زیبایی واقعی از سلامتی ناشی می‌شود و لوازم آرایش صرفاً یک مکمل خواهد بود. وقتی نوبت به انتخاب غذا و مواد آرایشی می‌رسد، همیشه مواد ارگانیک را انتخاب کنید. به‌این‌ترتیب، می‌توانید مطمئن باشید که کارهای خوبی برای خود و سیاره زمین انجام خواهید داد. برای ایجاد درخشش زیبا و درخشان، مهم است که از یک رژیم غذایی غنی از پوشش گیاهی خام استفاده کنید و هر روز فعالیت بدنی زیادی داشته باشید. همچنین، خواب کافی، مدیریت استرس، و تمرین تفکر مثبت را اولویت زندگی خود قرار دهید. زیبایی از درون می‌آید و از شما شروع می‌شود!


لوازم آرایش ضروری

لوازم آرایش ضروری که باید در کیف لوازم آرایش هر خانمی دیده شود!

لوازم آرایش ضروری محصولاتی هستند که باید در کیف آرایش هر خانمی وجود داشته باشند. لیست لوازم آرایش ضروری در اینجا آورده شده‌ است.


تفاوت بین محصولات آرایشی ارگانیک و معمولی

مهم این است که برای بدن و پوست خود ارزش قائل شوید و از لوازم آرایش ارگانیک برای پوست و از غذای ارگانیک برای بدن خود استفاده کنید تا پیری را به تعویق بیندازید. لوازم آرایش ارگانیک به‌جای استفاده از مواد شیمیایی و ترکیبات مصنوعی که در فرمول‌های آرایشی معمولی می‌بینید، از مواد طبیعی مشتق‌شده از گیاهان با فواید واقعی برای پوست تشکیل شده‌ا‌ند. اگر می‌خواهید از درست بودن انتخاب خود مطمئن شوید دو قانون وجود دارد که باید رعایت کنید:

  • قانون شماره ۱:

همه محصولات ارگانیک مراقبت از پوست فاقد GMO، پارابن، PEG، فتالات و روغن‌های معدنی هستند. آنها همچنین عاری از اجزای شیمیایی مصنوعی، مواد رنگ‌ها و عطرهای مصنوعی هستند.

  • قانون شماره ۲:

 فرمول‌های تمیز تمام محصولات ارگانیک مراقبت از پوست اینگونه است که باید از مواد خام طبیعی و ارگانیک ساخته شوند. همچنین باید از بسته‌بندی‌های زیست‌تخریب‌پذیر یا قابل‌بازیافت در ساخت این محصولات استفاده شود. در بسیاری از لوازم آرایش ارگانیک، تمام بسته‌بندی‌ها قابل‌بازیافت هستند و به‌تدریج به سمت پلاستیک‌های بازیافتی نیز پیش می‌روند. جعبه‌ها بدون چسب ساخته می‌شوند و از کارت بازیافتی استفاده می‌کنند که با جوهرهای گیاهی چاپ شده است.

وقتی در مورد فرمول‌های تمیز صحبت می‌کنیم، منظورمان این موارد است:

  • روغن‌های گیاهی به‌جای روغن‌های معدنی.
  • استفاده از مواد فعال طبیعی استخراج شده از گیاهان یا تولید شده توسط بیوتکنولوژی.
  • مصرف مواد نگهدارنده طبیعی یا مصنوعی که توسط استانداردهای ارگانیک مجاز هستند؛ مانند اسید بنزوئیک، اسید سالیسیلیک، اسید سوربیک و اسید دهیدرواستیک.
  • انتخاب رایحه‌ها و رنگ‌های ۱۰۰% طبیعی به‌دست‌آمده از پودرهای معدنی یا رنگ‌دانه‌های طبیعی.

نحوه خواندن برچسب محصولات زیبایی ارگانیک

هنگامی که این دو قانون اساسی را بدانید، درک برچسب محصولات مراقبت از پوست بسیار ساده‌تر خواهد بود و در اینجا اطلاعات کمی وجود دارد که به شما کمک می‌کند تا دفعه بعد که یک لوازم آرایش ارگانیک را خریداری می‌کنید، آن را به‌درستی انتخاب کنید:

۱) مواد فعالی که نباید در لوازم آرایش ارگانیک وجود داشته باشند:

مواد فعالی که نباید در لوازم آرایش ارگانیک وجود داشته باشند عباتند از:

  • پارابن‌ها و فنوکسی اتانول:

این نگهدارنده‌های ارزان‌قیمت عملکرد سلول‌ها را مختل می‌کنند و همچنین مشکوک به سرطان‌زا بودن هستند.

  • روغن‌های معدنی:

این روغن‌ها را می‌توان در لیست‌های روغن معدنی یا پارافین قرار داد. به‌عنوان‌مثال پارافین مایع از نفت مشتق شده است. این ماده هیچ فایده‌ای برای پوست نداشته و می‌تواند منافذ را مسدود و از نفس‌کشیدن پوست جلوگیری کند.

  • نمک‌های آلومینیوم:

این نمک‌ها پوست را تحریک کرده و احتمال ابتلا به سرطان را افزایش می‌دهند.

  • الکل‌ها:

الکل دنات، الکل و پروپیل هنگامی که به مقدار زیاد استفاده می‌شوند، می‌توانند برای پوست بسیار مضر باشند. همچنین لیپیدها را از بین برده و لایه هیدرو لیپیدی را ضعیف می‌کنند. مانند بسیاری از مواد، همه چیز به کیفیت بستگی دارد اما هنگامی که الکل در دوزهای پایین استفاده می‌شود، می‌تواند از رشد باکتری‌ها جلوگیری کند.

تفاوت محصولات آرایشی ارگانیک و معمولی
تفاوت محصولات آرایشی ارگانیک و معمولی

۲) مواد فعال طبیعی در لوازم آرایش ارگانیک

ویتامین C:

این آنتی‌اکسیدان قوی به تقویت و تحریک تولید کلاژن و الاستین کمک می‌کند. همچنین از سلول‌ها در برابر آسیب رادیکال‌های آزاد نیز محافظت خواهد کرد.

روی:

یک عامل ضدالتهابی بوده که تحریکات پوستی را تسکین می‌دهد. علاوه‌براین یک ماده عالی برای پوست‌های مستعد آکنه که به‌سختی ترمیم می‌شوند نیز هست.ی

هیالورونیک اسید:

این آبرسان قدرتمند قادر است تا ۱۰۰۰ برابر وزن خود، آب را جذب و نگه دارد.

برخی گیاهان:

آلوئه‌ورا، روغن آووکادو و عصاره گل بابونه برخی از این گیاهان هستند.

۳) مواد تشکیل‌دهنده لوازم آرایش ارگانیک

فرمول‌ها به طور متوسط شامل مواد زیر هستن:

۹۹% مواد طبیعی که ۹۶% آن گیاهان دارویی است.

۵۲% مواد فعال مشتق شده از کشاورزی ارگانیک

و نیز فاقد پارابن، فنوکسی اتانول، GMOs، فتالات، روغن‌های معدنی، سورفکتانت‌های تحریک‌کننده، نمک‌های آلومینیوم یا عطرهای مصنوعی.

جوانی مادام‌العمر با خرید لوازم آرایش ارگانیک

پوست مانند مغز انسان، نیاز به مراقبت دارد. پوست ارزشمند‌تر از لباسی است که روزانه می‌پوشید. اگر غذای سالم بخورید و محصولاتی استفاده کنید که ارگانیک هستند، پوست شما مانند خانواده به شما وفادار می‌ماند. بسیاری از محصولاتی که ما روزانه استفاده می‌کنیم، مواد تشکیل‌دهنده‌ای دارند که  پوست ما را به‌مرور پیر و خراب می‌کند.

ما در این مطلب از لیامگ به بررسی لوازم آرایش ارگانیک و مواد تشکیل‌دهنده آن پرداختیم. اگر به پوست خود اهمیت می‌دهید، بهتر است مواد آرایشی ارگانیک را برای پوست خود خریداری کنید. محصولات آرایشی بهداشتی ارگانیک ایرانی زیادی در سال‌های اخیر تولید و عرضه شده‌اند که کیفیت خوبی دارند. پس تغییر سبک زندگی و انتخاب محصولات ارگانیک کار سختی نیست.

اینستاگرام لیاتیم
تلگرام لیاتیم
۵/۵ - (۱ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید