صفحه اصلی > مراقبت از مو : با روتین موی چرب مناسب از شر چربی پوست خود خلاص شوید!

با روتین موی چرب مناسب از شر چربی پوست خود خلاص شوید!

روتین موی چرب

مراقبت از مو اهمیت بالایی دارد؛ به‌خصوص وقتی موهای چرب داشته باشید. اینجاست که روتین موی چرب چاره ساز است. شاید زیاد شنیده باشید که هر وقت از موی خود صحبت می‌کنید، یکی از آدم‌های اطرافتان که احتمالاً سراغ متخصص مو رفته یا جایی مطلبی خوانده درباره روتین مراقبت از مو برایتان حرف بزند. اما این روتین مو چیست؟ روتین در واقع کارهایی است که برای مراقبت از موی خود انجام می‌دهید. نتیجه، داشتن یک روتین موی مناسب، رفع عارضه‌های شایع مو و همچنین داشتن موهای پرپشت و براق است.

داشتن موی چرب مشکلی بسیار اساسی است. شما موی خود را می‌شویید که تمیز به نظر برسد اما شستشوی زیاد مو می‌تواند منجر به تولید چربی موی بیشتر شود. خنده‌دار به نظر می‌رسد، نه؟

بگذارید همین ابتدا خیالتان را راحت کنیم. شما می‌توانید کاری کنید که موی چربتان کمتر چرب به نظر برسد. چطور؟ شاید عجیب باشد اما همه‌اش به فواصلی که میان شستشوی خود قرار می‌دهید برمی‌گردد. در عین حال دنبال کردن برخی توصیه‌های مفید در این باره می‌تواند به شما کمک کند تا موی چربتان کمتر آزارتان بدهد. هر نوع مو با بافت خاصی که دارد نیازمند برنامه مراقبت از مو خاص و نیازهای مختص خودش است. در این مطلب از لیامگ قرار است یک روتین موی چرب بسیار مناسب به شما معرفی کنیم که با دنبال کردن مراحل آن از شر چربی بیش از حد موی خود خلاص شوید.

روتین موی چرب | موی خود را با شامپوی بدون گوگرد بشویید!

بیشتر شامپوها حاوی مواد شوینده کف داری به نام گوگرد هستند که می‌تواند پوست سر شما را بیش از حد تمیز و خشک کند. وقتی به تازگی استفاده از شامپو گوگرددار را شروع کنید، موی شما ممکن است احساس تمیزی بکند اما به مرور زمان پوست سرتان شروع به تولید چربی بیش از حد می‌کند تا جلوی خشکی را بگیرد. پس برای این که چربی مو را به حداقل برسانید سراغ شامپوی بدون گوگرد ملایمی بروید که تارهای موی شما را بدون از بین بردن چربی ضروری پوست سر یا مو تمیز کند. این‌طوری می‌توانید موی سالم و قوی داشته باشید. هر چیز شفاف‌کننده‌ای به کنترل چربی و همچنین تمیز ماندن طولانی‌مدت موی شما کمک می‌کند.

استفاده از شامپوی مناسب موی چرب
استفاده از شامپوی مناسب موی چرب

به خاطر داشتن این نکته بسیار مهم است که اگر سعی دارید در حین استفاده از شامپو، جلوی تمیز شدن بیش از حد چربی موی خود را بگیرید بهتر است به PH محصولی که استفاده می‌کنید، توجه کنید. مطمئن شوید که PH شامپوی شما ۵.۵ یا کمتر باشد. به این ترتیب موی شما در دفعه اولی که از شامپو استفاده می‌کنید، خشک نمی‌شود. همچنین باعث می‌شود تا پوست سرتان چربی اضافی بیش از حدی تولید نکند.

روتین موی چرب | از شامپوی خشک بین شستشوها استفاده کنید!

اگر نمی‌توانید یک روز بدون شستن موی خود از خانه بیرون بروید چرا که تارهای موی شما بسیار چرب هستند، با این میل مبارزه کنید و دست از شستشوی روزانه موی خود بردارید. ممکن است غیرمنطقی باشد اما هرچه موی خود را کمتر بشویید، نتیجه بهتر خواهد بود. اگر تحت هیچ شرایطی نمی‌توانید از این کار صرف‌نظر کنید، به موی خود شامپوی خشک اسپری کنید تا تمیز به نظر برسد.

در صورتی که تکنیک روتین شما شامل بی‌هدف اسپری کردن شامپوی خشک است؛ بهتر است روشی که ما برایتان آماده کرده‌ایم را امتحان کنید: موی خود را از یک گوش‌تاگوش دیگر به بخش‌های کوچکی تقسیم کنید و محصول را روی ریشه مو به‌طوری اسپری کنید که مطمئن شوید که سرتان را می‌پوشاند. اگر ریشه‌های شما خیلی چرب است پیشنهاد می‌کنیم که شامپوی خشک را بلافاصله بعد از این که موی خود را شستید، اسپری کنید. در این صورت، درست همان زمانی که پوست سرتان احساس خشکی می‌کند و می‌خواهد چربی تولید کند، شامپوی خشک شروع به مبارزه با چربی اضافی می‌کند. شما می‌توانید از این شامپو در روز به بعد به هراندازه که می‌خواهید استفاده کنید تا چربی را از موی خود دور نگه دارید.

اما اگر ورزش می‌کنید، چه؟ البته که عرق کردن در باشگاه به این معناست که موی شما زودتر چرب می‌شود. اما پیشنهاد می‌کنیم که برای جذب عرق روی خط رویش موی خود از یک هدبند ورزشی استفاده کنید تا عرق را جذب کند. سپس، شب، روی موی خود شامپوی خشک اسپری کنید تا چربی اضافی موی سرتان را جذب کند و سپس موی خود را با کش بالای سرتان ببندید. اگر موی شما نیاز مبرمی به شستشو دارد آن را فقط با آب زیر دوش خیس کنید و بعد از خشک کردن روی آن شامپوی خشک اسپری کنید.

روتین موی چرب | از یک اسپری بافت دهنده استفاده کنید!

درست است که شامپوی خشک بسیار خوب است اما گاهی برای برخی از انواع مو می‌تواند بسیار مضر باشد. اگر موی شما به طور مستمر چرب است، استفاده زیاده از حد از شامپوی خشک پاسخگو نیست. در عوض توصیه می‌کنیم که از اسپری بافت دهنده استفاده کنید. به این صورت است که می‌توانید جلوی تولید چربی اضافه در مو را بگیرید.

استفاده از اسپری مو
استفاده از اسپری مو

روتین موی چرب | موی خود را بالای سرتان ببندید!

بسته به نوع موی سرتان، ریشه‌های شما می‌تواند در عرض ۳ روز کثیف شود اما مسئله‌ای نیست. زیبایی به این است که می‌توانید از چربی موی خود برای کارهایی که به آن اهمیتی نمی‌دهید، استفاده کنید. این مدل‌ها بسیار شیک هستند اما به شکل هدفمندی نامرتب به نظر می‌رسند به این معنا که کمی چربی و بافت شامپوی خشک فقط آنها را بهتر می‌کند. همه ما عاشق یک شینیون ملایم و گشاد هستیم که آن را می‌توان با کش مو بست یا یک جایی بالای سر با کلیپس فیکس کرد. همچنین می‌توانید از چربی موی خود به‌جای این که آن را از بین ببرید، استفاده کنید و سعی کنید موی شما در آخرین روز قبل از شستشو ظاهری مرطوب و صاف داشته باشد. برای انجام این کار، مقداری ژل حالت دهنده را با کرم مو ترکیب کنید و از آن برای حالت دادن به موی خود استفاده کنید.

روتین موی چرب | موی خود را با سرکه سیب بشویید!

در روز چهارم به بعد می‌توانید موی خود را با سرکه سیب زیر آب ولرم بشویید. بسیاری از افراد بر این باور هستند که سرکه سیب طبیعی به قدری اسیدی است که می‌تواند تعادل PH مو را که از دست رفته، حفظ کند و همچنین چربی و مواد مغذی مورد نیاز برای تارهای مو را از بین نبرد. در عین حال به قدری ملایم است که برای موی رنگ شده نیز می‌توان از آن استفاده کرد. درحالی‌که زیر دوش هستید، کمی سرکه سیب را به موی خود بزنید و سعی کنید به ریشه مو برسد و سپس آن را بشویید. نه تنها چربی اضافه را از بین می‌برد بلکه باعث می‌شود موی شما براق و نرم شود. می‌توانید برای حفظ این شرایط، مقدار سرکه سیب را با آب مخلوط کرده داخل بطری اسپری بریزید و هر از گاهی به موی خود اسپری کنید.


اگر مشتاق هستید تا با روتین پوست چرب آشنا شوید، مقاله زیر را از دست ندهید.

روتین پوست چرب

روتین پوست چرب؛ برای آن‌هایی که از پوست چرب کلافه شده‌اند!

پوست چرب از انواع پوست است که سر و کله زدن با آن می‌تواند سخت باشد اما راه کنار آمدن با آن داشتن روتین پوست چرب مناسب است. با ما همراه باشید.


روتین موی چرب | استفاده از محصولات روتین مو را محدود کنید!

این که چقدر می‌توانید بین شستشوی موی خود فاصله بیندازید به بافت و نوع موی شما بستگی دارد. اما سعی کنید این زمان را تا حدی که می‌توانید زیاد کنید. به خاطر داشته باشید که دو نکته کلیدی برای بعد از آن وجود دارد: زیاد به موی خود دست نزنید و زیاد هم از شامپوی خشک یا دیگر محصولات حالت دهنده استفاده نکنید. در غیر این صورت پوست سر خود را به تولید چربی بیشتر تحریک می‌کنید. استفاده زیاد از اسپری و کرم مو می‌تواند باعث ایجاد چربی اضافه در پوست سر شود.

پیشنهاد می‌کنیم از محصول حالت دهنده زمانی استفاده کنید که موی لختی دارید که نیاز به حجم دارد. احتمالاً خودتان می‌توانید حدس بزنید که روتین مراقبت از موی فر نیاز به مراقبت بیشتری دارد. تنها محصولی که باید وقتی موی شما مرطوب است روی ریشه موی خود استفاده کنید، موس یا لیفت‌کننده ریشه قبل از سشوار کشیدن است.

محصولات موی چرب
محصولات موی چرب

روتین موی چرب | از شامپوی شفاف‌کننده استفاده کنید!

درست است که بهترین کار محدود کردن استفاده از محصولات مراقبت از مو است اما اگر دوست دارید موی شما هر از گاهی حالت خاصی داشته باشد می‌توانید گاهی از شامپوی شفاف‌کننده استفاده کنید تا پوست سرتان مجدداً به حالت اول برگردد و بتوانید حالتی که می‌خواهید را به آن بدهید. شامپوهای ملایم برای استفاده روزانه بهتر هستند اما شامپوی شفاف‌کننده برای پاک‌سازی عمیق پوست سر، ریشه‌ها و تارهای مو بسیار خوب است.


گاهی چربی زیاد پوست سر، باعث به‌وجود آمدن شوره و پوسته پوسته‌هایی در کف سر شما می‌شود. با استفاده از تونیک ضدشوره تراست، این مشکل به‌راحتی قابل حل است. برای آشنایی با این محصول کافیست تا روی لینک زیر کلیک نمایید.


روتین موی چرب | پوست سر خود را لایه‌برداری کنید!

لایه‌برداری برای موی چرب و پوست سر ملتهب نه تنها بسیار خوب است بلکه باعث می‌شود مو و پوست سر شما سالم و تمیز به نظر برسد. استفاده از اسکراب پوست سر به از بین بردن چربی مو کمک بسیار زیادی می‌کند. برخی از اسکراب‌های موی سر دارای کریستال‌های شکر می‌باشند و به صورت فیزیکی به عمل لایه‌برداری کمک می‌کنند. برخی از این محصولات نیز حاوی پروبیوتیک و هیالورونیک اسید هستند که باعث افزایش آبرسانی می‌شوند.

لایه برداری پوست سر
لایه برداری پوست سر

روتین موی چرب | بگذارید موی شما هوا بخورد و خشک شود!

بپذیرید یا نه، سشوار کشیدن زیاد می‌تواند باعث تولید چربی زیاد در موی شما شود پس بگذارید موی شما هوا بخورد و خشک شود. خشک شدن با هوا می‌تواند زمان‌بر باشد اما راه‌های بسیار زیادی برای سرعت بخشیدن به این فرایند وجود دارد. بعد از شستشوی موی خود، توصیه می‌کنیم که از نرم‌کننده استفاده کنید نه روغن چرا که این‌طوری موی شما طراوت خود را بازمی‌یابد. لمس کردن زیاد از حد مو قبل از خشک شدن می‌تواند باعث وز شدن شود به خصوص اگر بافت موی شما فر باشد پس سعی کنید بعد از استفاده از محصول روی موی خود بگذارید خشک شود.

روتین موی چرب | مکمل بخورید!

مو، پوست و ناخن شما بازتابی مستقیم از چیزی هستند که درون شماست. مکمل‌ها بهترین راه برای رسیدن به موی شفاف و براق هستند. این نکته را هم بگوییم که مکمل‌ها توسط سازمان غذا و داروی جهانی تأیید نمی‌شوند. با این حال برخی افراد نتایج مطلوبی را از مصرف مکمل گرفته‌اند و اگر می‌خواهید این موضوع را امتحان کنید سراغ مکمل‌های مناسب برای موی چرب بروید. این مکمل‌ها غنی از امگا ۳ و ویتامین ب هستند.

مکمل مو
مکمل مو

موی چرب؛ عذاب یا معجزه الهی؟

در این مطلب از لیامگ به ارائه روتین موی چرب و راهکارهایی برای کنترل آن پرداختیم. دنبال کردن هرکدام از این روش‌ها به داشتن موی بسیار سالم و همچنین قوی کمک خواهد کرد. اگر نیاز به محصولات باکیفیت مراقبتی برای موی چرب خود هستید، توصیه ما به شما این است که سری به فروشگاه اینترنتی لیاتیم بزنید و محصولات ما دیدن کنید. استفاده از این محصولات به شما کمک می‌کند تا کنترل کردن موی چرب و فر یا موی چرب و صاف شما مثل آب خوردن آسان شود.

اینستاگرام لیاتیم

تلگرام لیاتیم

۵/۵ - (۵ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید