صفحه اصلی > مراقبت از پوست : برای درمان آفتاب سوختگی پوست، از طبیعت کمک بگیرید!

برای درمان آفتاب سوختگی پوست، از طبیعت کمک بگیرید!

درمان آفتاب سوختگی پوست

فصل تابستان است و احتمالاً خیلی‌هایتان دارید به این فکر می‌کنید که آفتاب بگیرید یا برخی دیگر پیش از این رفته‌اید جایی و شنا هم کرده‌اید و آفتاب هم گرفته‌اید. در چنین شرایطی اگر مراقب آفتاب نباشید، احتمال این که آفتاب سوخته شوید وجود دارد. آن‌وقت باید دنبال درمان آفتاب سوختگی بعد از شنا باشید. اگر بدنتان حساسیت به آفتاب داشته باشد که وضع فرق می‌کند. به هیچ عنوان نمی‌توانید تجربه‌هایی که گفتیم را بدون انجام مراقبت‌های لازم داشته باشید. سفید کردن پوست آفتاب سوخته یا رفع تیرگی پوست ناشی از آفتاب سوختگی کار آسانی نیست، اما اینجا می‌خواهیم باهم روش‌هایی را بررسی کنیم که به سادگی شما را از شر این شرایط نجات می‌دهند.

برای جلوگیری از آفتاب سوختگی پوست، حتماً باید از کرم ضد آفتاب استفاده کنید و این در صورتی است که بخواهید پوستتان جوان باشد و در عین حال خطر ابتلا به سرطان پوست هم از شما دور شود.

اما شاید حواستان به یک نقطه از بدنتان نباشد و آفتاب آن قسمت را بسوزاند. حالا شما مانده‌اید و پوستی که حسابی سرخ شده، داغ است و می‌خارد. در چنین شرایطی باید دنبال درمان آفتاب سوختگی پوست خود باشید؛ حتی درمان خانگی آفتاب سوختگی…

به محض این که سوختگی‌ای تجربه می‌کنید، کارهای بسیار زیادی وجود دارد که می‌توانید برای خنثی کردن آسیب اشعه ماورای بنفش انجام دهید. سراغ متخصصان پوست بروید احتمالاً به شما پماد آفتاب سوختگی بدهند اما اینجا می‌خواهیم به شما راه‌حل‌هایی خانگی معرفی کنیم که باعث سرعت بخشیدن به درمان آفتاب سوختگی پوست می‌شود؛ روش‌های درمان خانگی آفتاب سوختگی و تیرگی پوست

فهرست مطالب

💡بخش اول: حمامی برای درمان آفتاب سوختگی پوست!

۱. بیخیال صابون شوید!

بعد از یک روز طولانی زیر آفتاب، اولین چیزی که نیاز دارید این است که بروید داخل آب اما باید حواستان به برخی نکات باشد. خوابیدن داخل وان حمام کف و استفاده از صابون می‌تواند پوست آفتاب سوخته شما را ملتهب و خشک کند. حمام آب سرد گزینه به‌مراتب بهتری است.

اگر می‌خواهید از صابون استفاده کنید، سراغ گزینه ملایمی بروید و حواستان باشد که به خوبی صابون را از روی پوست بدن خود بشویید تا اوضاع آفتاب سوختگی پوستتان بدتر نشود.

۲. حمام جو بگیرید!

یکی دیگر از راه‌های درمان خانگی آفتاب سوختگی پوست این است که وان حمام خود، جو اضافه کنید. تحقیقات نشان می‌دهد که جو دو سر می‌تواند به کاهش التهاب و خارش کمک کند. لازم نیست سراغ محصولات گران‌قیمت بروید، همان جوی معمولی که در غذا می‌ریزید را هم می‌توانید داخل وان بریزید. به این صورت که جو دو سر را داخل آب سرد می‌ریزید و می‌گذارید ۱۵ تا ۲۰ دقیقه بماند. بعد به آرامی پوست خشکتان را با حوله‌ای تمیز، مرطوب می‌کند. حواستان باشد به آرامی این کار را انجام دهید.

حمام جو مناسب برای درمان آفتاب سوختگی پوست
حمام جو مناسب برای درمان آفتاب سوختگی پوست

💡بخش دوم: آرام کردن التهاب راهی برای درمان آفتاب سوختگی پوست

۳. سراغ یخ بروید.

به سرعت باید پوست خود را سرد کنید اما این کار را باید به درستی انجام دهید. یک یخ را داخل پارچه‌ای تمیز بپوشانید و سپس روی پوست آفتاب سوخته خود قرار دهید. این کار برخی از گرمای پوستتان را جذب می‌کند و همچنین عروق خونی را منقبض کرده و باعث کاهش تورم می‌شود.

آب سرد دارای یخ نیز گزینه مناسبی است. آب را داخل کاسه‌ای از یخ بریزید، پارچه‌ای را داخل این مایع خیس کنید و سپس بگذارید روی جایی که آفتاب سوخته است. این کار را برای چند دقیقه تکرار کنید. هر بار بگذارید که پارچه به مدت ۱۰ تا ۱۵ دقیقه بماند تا وقتی دیگر سرمایی نداشته باشد.

۴. سبزیجات یخ‌زده هم گزینه خوبی است.

بسیاری از متخصصان پوست میگویند کیسه‌های سبزیجات یخ زده نیز می‌توانند گزینه خوبی باشند که از آن‌ها برای درمان خانگی آفتاب سوختگی پوست استفاده کنید. اما مطمئن شوید که آن را داخل یکپارچه‌ای قرار دهید و سپس روی پوستتان بگذارید. هرگز آن را مستقیماً در تماس با پوستتان قرار ندهید.

درمان خانگی آفتاب سوختگی
درمان خانگی آفتاب سوختگی

۵. گزینه چای هم پیش رویتان است.

اسید تانیک موجود در چای سبز و سیاه می‌تواند به کشیدن گرمای آفتاب سوختگی کمک کند و در عین حال آنتی‌اکسیدان موجود در این نوشیدنی‌ها می‌تواند برای بازسازی پوست آسیب‌دیده مفید باشد. این کار وقتی خیلی جواب می‌دهد که آفتاب سوختگی در ناحیه حساسی مثل دور چشمتان اتفاق افتاده باشد. به سادگی دو چای کاغذی را داخل آب سرد بگذارید و سپس آن را روی چشمان بسته خود قرار دهید تا تورم را کاهش دهد و از دردی که می‌کشید کم کند.

💡بخش سوم: جلوگیری از خارش راهی برای درمان آفتاب سوختگی پوست

۶. از پودر ضد خارش استفاده کنید!

اگر آفتاب سوختگی‌تان همراه با خارش است، برخی پودرهای ضد خارش را می‌توانید به کمپرس آب سرد خود اضافه کنید و از آن استفاده کنید. آلومینیوم استات موجود در پودر باعث می‌شود پوستتان خیلی خشک نشود و خارش نداشته باشد.

استفاده از پودر ضد خارش برای درمان آفتاب سوختگی پوست
استفاده از پودر ضد خارش برای درمان آفتاب سوختگی پوست

۷. از کرم هیدروکورتیزون استفاده کنید.

کاهش خارش، آرام کردن تحریک شدن پوست و کاهش التهاب را می‌توانید با استفاده از لوسیون، اسپری یا پماد حاوی ۱% هیدروکورتیزون تجربه کنید.

هیدروکورتیزون خاصیت ضدالتهاب دارد که به این معناست که قرمزی را کاهش می‌دهد و درد ناشی از آفتاب سوختگی پوست را التیام می‌بخشد. ۲ یا ۳ بار در روز از آن استفاده کنید. این بستگی به شدت سوختگی دارد.


اگر دلتان می‌خواهد با صفرتاصد آفتاب سوختگی و ماجراهای پیرامون آن، از تاریخچه گرفته تا آفتاب گرفتن و نکات پیرامون مراقبت از پوست و مو دربرابر اشعه‌های خورشید آشنا شوید، گوش کردن به اپیزود «همه‌چیز درباره آفتاب‌سوختگی» در لیاکست را به شما پیشنهاد می‌کنیم:


💡بخش چهارم: آب‌رسانی پوست راهی برای درمان آفتاب سوختگی پوست

۸. حسابی آب بخورید!

لازم است حسابی آب بخورید تا با عوارض خشک شدن ناشی از آفتاب سوختگی مقابله کنید. اما اگر خیلی نمی‌توانید آب بخورید، می‌توانید سراغ میوه‌ها و سبزیجات آب‌رسان مثل هندوانه، خیار، توت‌فرنگی، گوجه‌فرنگی، گریپ‌فروت و … بروید که ۹۰% آن‌ها از آب تشکیل شده است.

۹. با برنامه عمل مرطوب‌سازی را انجام دهید!

بعد از این که حمام کردید، بگذارید چند دقیقه‌ای در همان حال بمانید و سپس از یک کرم مرطوب کننده استفاده کنید تا رطوبت ناشی از حمام را حفظ کنید. این قدم مهمی است که اگر به درستی برداشته نشود می‌تواند باعث خشک شدن پوستتان شود. بهتر است مرطوب‌کننده‌تان را پیش از استفاده در یخچال قرار دهید. از وازلین پرهیز کنید چرا که می‌تواند گرما را روی پوستتان نگه دارد.

برای آفتاب سوختگی چه پمادی خوبه
برای آفتاب سوختگی چه پمادی خوبه

۱۰. آلوئه ورا به میزان فراوان لازم است!

این مورد برای درمان آفتاب سوختگی پوست بسیار مفید است. شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد آلوئه ورا خاصیت ترمیم‌کنندگی پوست دارد. اگر گیاه آلوئه ورا در خانه‌تان دارید، برگی از آن را بشکنید و سپس از آب آن استفاده کنید. ژل آلوئه ورا بهترین راه برای خنک کردن پوست شماست. اگر می‌خواهید محصولی بخرید که حاوی آلوئه وراست، حتماً حواستان به این باشد که الکل یا رنگ و اسانس نداشته باشد چرا که می‌تواند باعث تحریک بیشتر پوستتان شود.

۱۱. از روغن نارگیل استفاده کنید!

به طور خلاصه بگوییم استفاده از روغن نارگیل برای درمان آفتاب سوختگی پوست خوب است اما نه روی موردی که تازه باشد. تنها از روغن نارگیلی که حسابی خنک شده است استفاده کنید. آن هم بعد از این که تاول‌ها از بین رفتند و تقریباً در پایان پروسه درمانی هستید. همیشه اول از این روغن روی یک قسمت کوچک امتحان کنید ببینید واکنش پوستی بدی از آن نگیرید. از روغن نارگیل روی پوستتان استفاده نکنید به خصوص اگر مستعد آکنه هستید.

روغن نارگیل مناسب برای درمان آفتاب سوختگی پوست
روغن نارگیل مناسب برای درمان خانگی آفتاب سوختگی پوست

💡بخش پنجم: کاهش درد و تحریک مرحله بعدی درمان آفتاب سوختگی پوست

۱۲. تشک بادی خود را آماده کنید!

خوابیدن روی بدن آفتاب سوخته می‌تواند کار سختی باشد اما بدن شما نیاز به استراحت دارد. سعی کنید از پودر تالک روی تشک خود بپاشید تا جلوی خوردگی و اصطکاک پوستتان را بگیرد. همچنین استفاده از تشک بادی می‌تواند به شما کمک کند تا راحت‌تر بخوابید چرا که گرما را کمتر از تشک‌های معمولی حفظ می‌کند. نکته این که اگر پاهایتان سوخته است، پاها را بالاتر از سطح قلب قرار دهید تا تورم کاهش پیدا کند.

۱۳. یک آسپرین بخورید!

این داروی قدیمی و سنتی می‌تواند درد، خارش و تورم را در آفتاب سوختگی‌های متوسط کاهش دهد. هر چهار ساعت، دو عدد آسپرین بخورید. استامینوفن و ایبوپروفرون نیز می‌توانند همین کار را برایتان بکنند. حواستان به میزان دز باشد.

۱۴. از هر دارویی که به «کایین» ختم می‌شود پرهیز کنید.

اگر آفتاب سوختگی شما متوسط است، داروهای OTC می‌توانند مفید باشند اما باید از محصولاتی که حاوی بنزوکائین یا لیدوکائین هستند، پرهیز کنید چرا که می‌توانند پوست شما را تحریک کنند.

درمان سریع آفتاب سوختگی صورت
درمان سریع آفتاب سوختگی صورت

۱۵. پارچه سبک بپوشید!

سراغ پارچه‌هایی بروید که راحت و نرم هستند مثل پنبه خصوصاً وقتی مشغول درمان آفتاب سوختگی پوست خود هستید این کار می‌تواند احتمال برخورد پارچه با پوست و اصطکاک و در ادامه درد احتمالی و تحریک را کم کند.

۱۶. به هیچ عنوان پوست خود را نکنید!

تاول‌ها نشانه‌ای از آسیب شدید هستند و باید به خوبی درمان شوند. اگر اذیتتان می‌کنند و ناحیه کوچکی را در بر گرفته‌اند، می‌توانید به آرامی و با مراقبت آن‌ها را خشک کنید. با این حال، پوستتان را نکنید! اگر هوا وارد عصب‌های حساستان نشود، احتمال ناراحتی و خطر عفونت به‌مراتب کمتر خواهد بود.

برای خشک کردن تاول، اول از همه سوزنی را استریل کنید. سپس آن را از گوشه تاول وارد کنید و سپس از بالا به تاول به آرامی فشار وارد کنید تا خالی شود.

این کار را ۳ بار در ۲۴ ساعت اول انجام دهید و سپس تاول را به حال خودش بگذارید.

۱۷. از سوختگی خود مراقبت کنید!

شما که قطعاً دلتان نمی‌خواهد کاری کنید که اوضاع آفتاب سوختگی‌تان بدتر شود. پس از اشعه فرابنفش فاصله بگیرد. مخصوصاً وقتی دارید پروسه درمانی را طی می‌کنید. اگر باید بیرون بروید، مطمئن شوید به خوبی خودتان را می‌پوشانید و از کرم ضد آفتاب با SPF 30 یا بالاتر استفاده می‌کنید. حتماً لباس رنگ روشن بپوشید.

مراقبت از سوختگی
مراقبت از سوختگی

برای این که به این وضعیت دچار نشوید، چه باید کرد؟

درحالی‌که این روش‌ها برای درمان آفتاب سوختگی پوست به خوبی جواب می‌دهد، اما سعی کنید یک اشتباه را دو بار تکرار نکنید. بعد از سوختگی‌تان، ۳ تا ۶ ماه طول می‌کشد تا پوستتان به وضعیت نرمال برگردد. وقتی آفتاب سوختگی تمام می‌شود، لایه بالایی پوست از بین می‌رود و پوستتان جدید کمی حساس‌تر است. این یعنی شما دفعه بعد زودتر پوستتان دچار سوختگی خواهد شد. برای جلوگیری از این اتفاق، پیشنهاد می‌کنیم از انواع ضد آفتاب های تراست استفاده کنید.


قیمت کرم ضد آفتاب تراست پوست خشک و قیمت کرم ضد آفتاب تراست پوست چرب را در لینک زیر ببینید:


اگر جدای از درمان خانگی آفتاب سوختگی نیاز به محصولات مراقبتی و بهداشتی دیگری دارید کافی است سری به فروشگاه اینترنتی لیاتیم بزنید و از محصولات ما دیدن کنید. پشیمان نخواهید شد.

امیدواریم این مقاله از لیامگ برای شما مفید بوده باشد. نظرات خود را در قسمت پیشنهادات و نظرات با ما به اشتراک بگذارید.

اینستاگرام لیاتیم
تلگرام لیاتیم
۵/۵ - (۱ امتیاز)

دیدگاه کاربران (4 دیدگاه)

دیدگاهتان را بنویسید