صفحه اصلی > مراقبت از مو : موهایی زیبا و سالم با یک روتین مراقبتی درست

موهایی زیبا و سالم با یک روتین مراقبتی درست

اگر در میان افرادی که موهای طبیعی دارند تازه وارد هستید، ممکن است با اصطلاح روتین مراقبت از موی طبیعی برای مبتدیان برخورد کنید. این موضوع یکی از مهمترین چیزهایی است که باید در مورد آن آگاه باشید. هرچه بیشتر در مورد موهای خود بیاموزید و روتین خود را متناسب با آن تعیین کنید، کمتر از گذشته آماتور خواهید بود.

روتین مو چیست؟

یک روتین روالی است که شما برای مراقبت از موهای طبیعی خود به بهترین شکل ممکن انجام می‌دهید. اگر در حال تغییر استایل خود برای داشتن موهایی طبیعی هستید، این احتمال وجود دارد که به دنبال آموزش یک روتین مراقبت از موی طبیعی باشید.

روتین مراقبت از موی طبیعی شامل مواقعی که موهای خود را مرطوب کرده، می‌شویید و حتی اصلاح می‌کنید، است. روتین شما با گذشت زمان توسعه بیشتری می‌یابد؛ چرا که شما شروع به کشف چیزهایی می‌کنید که موهایتان نیاز دارند. این موضوع مهم است که بدانید هیچ روتین جادویی وجود ندارد که شما را به داشتن موهایی بسیار بلند هدایت کند. روتین مراقبت از مو شما تا حد زیادی توسط شما و براساس توصیه‌هایی که دریافت خواهید کرد تعیین می‌شود. پس کافیست تصمیم بگیرید که چه چیزی را اجرا و چه چیزی را نادیده بگیرید.

چرا داشتن یک روتین مراقبت از مو طبیعی مهم است؟

داشتن یک روتین خوب، از روز اول به شما کمک می‌کند تا نحوه مراقبت از موهای طبیعی خود را یاد بگیرید. همیشه بهترین کار این است که از همان روزهای ابتدایی عادات خوبی در خود ایجاد کنید. در بسیاری از مواقع داشتن یک روتین مناسب خوب است؛ اینکار به شما کمک می‌کند موهایی بلند اما سالم داشته باشید.

روتین مراقبت از مو طبیعی
روتین مراقبت از مو طبیعی

۷ نکته که باید در روتین مراقبت از مو طبیعی رعایت کنید:

۱. حفظ رطوبت مو

حفظ رطوبت اصل اساسی در هر نوع روتین مراقبت از مو است. موهای طبیعی به طور طبیعی خشک هستند؛ بنابراین برای حفظ رطوبت موهای خود باید هرکاری که می‌توانید انجام دهید. موهای مجعد یا گره خورده، به دلیل شکلی که دارند، رشته فرهایی خشک هستند. این مارپچ‌ها حفظ و حتی جذب رطوبت را سخت‌تر می‌کنند.

در افرادی که موهایی صاف دارند، زمانی که آن‌ها را خیس می‌کنند، آب مستقیماً به سمت ساقه مو حرکت می‌کند. اما در موهای مجعد، وقتی آب روی مو ریخته می‌شود، قسمت‌هایی از تار مو به دلیل شکل مارپیچی آن از بین می‌رود. به همین دلیل باید آن را بیشتر مرطوب کرد تا رطوبت آن حفظ شود. این نکته را فراموش نکنید که چربی مو رطوبت نیس. حتی تا این حد که بسیاری از انواع چربی ‌مو در واقع حاوی موادی هستند که برای موها مضر است.

۳ روش طبیعی برای دریافت رطوبت مو

۱) آب:

بدیهی است که آب اساسی‌ترین راه برای مرطوب کردن موهای طبیعی است. خوب است که هرازگاهی موهای خود را خیس کنید، اما باید به خاطر داشته باشید که آب به طور طبیعی با گذشت زمان تبخیر می‌شود. اگر موهای خود را خیس کنید، متوجه می‌شوید که چند ساعت بعد دوباره خشک شده است. بسته به اینکه موهایی با تخلخل زیاد، کم یا معمولی داشته باشید، نحوه جذب آب موهای شما نیز متفاوت است. اما خبر خوب تاثیر انجام برخی کارها برای ماندگاری بیشتر آب مو است.

۲) نرم‌کننده:

در روتین مراقبت از موی طبیعی، استفاده از نرم‌کننده برای موها راهی ایده‌آل است. دلیل این موضوع وجود مولکول‌هایی در نرم‌کننده است که به جای تبخیر سریع، به حفظ رطوبت موها کمک می‌کنند. پیشنهاد ما این است که با استفاده از یک بطری اسپری آب، موها را خیس و سپس از یک نرم‌کننده خوب استفاده کنید.

۳)  آلوئه‌ورا:

آب آلوئه‌ورا نیز یکی دیگر از محصولات عالی برای حفظ رطوبت موها است. می‌توانید چند قطره آب آلوئه‌ورا را به بطری آب خود اضافه کنید و به موها اسپری کنید.

۴) روش LOC:

ممکن است قبلاً با روش LOC آشنا شده باشید. اگر هم اینطور نبوده بیایید تا کمی درباره آن توضیح دهیم؛ LOC مخفف سه کلمه Liquid ,Oil و Cream به معنی مایع، روغن و کرم بوده که اساساً این سه به ترتیب روی موهای اعمال می‌شوند. اما باید گفت که گاهی اوقات شاید لازم باشد چیزهایی را تغییر دهید تا برای شما اثرگذار باشند؛ این یکی از آن موارد است. برخی از افراد دریافته‌اند که LOC برای آن‌ها کارآیی ندارد. بنابراین ترجیح می‌دهند از LCO استفاده کنند که مخففی یکسان، اما با ترتیب حروف و درنهایت ترتیب انجام متفاوت است.


ویتامین‌ها هم همیشه جایگاه خاصی در روتین مراقبت از پوست و مو دارند. مقاله خواص ویتامین E برای پوست و مو را بخوانید تا اطلاعات بیشتری در اینباره دریافت کنید:

ویتامین E برای پوست

از خواص ویتامین E برای پوست و موهایتان غافل نشوید!

ویتامین E با داشتن خواص آنتی‌اکسیدانی مزایای زیادی برای پوست و موی شما دارد. اینجا با خواص ویتامین E برای پوست و مو آشنا شوید.


۲. شستن روزانه مو

۱) شامپو:

در روتین مراقبت از موی طبیعی آورده شده که لازم نیست هر روز موهای خود را با شامپو بشویید؛ چرا که شامپو رطوبت مو را از بین می‌برد. حتی بعد از استفاده از شامپو هم می‌توانید متوجه این موضوع شوید. موهایی خشک با صدایی مثل جیرجیر یک پنجره تازه شسته شده! توصیه می‌شود برای افزایش شفافیت پوست سر و نیز حفظ رطوبت آن، تنها چند ماه یکبار موهای خود را با شامپو بشویید.

۲) حالت‌دهنده مو:

شاید در پاراگراف قبلی با شنیدن این موضوع که موهایتان را فقط هر چند ماه یکبار شامپو بزنید اما هر ۱ تا ۲ هفته یکبار آن را بشویید، کمی گیج شده باشید. اما باید گفت منظور این است که شما باید هر ۱ تا ۲ هفته یکبار موهای خود را به جای شامپو با نرم‌کننده بشویید. شستن با نرم کننده به شما امکان می‌دهد تا علاوه‌بر تمیز کردن آلودگی‌ها، به موهای خود احساس تازگی و تمیزی بدهید و همچنین رطوبت موها را نیز حفظ کنید.

۳) نرم کننده قوی:

نرم کننده‌های عمیق برای موهای کاملا طبیعی ضروری هستند. این نرم کننده‌ها به حالت دیگری از نفوذ دست می‌یابند که منجر به حفظ رطوبت مو خواهد شد. این موضوع به دلیل قدرت نفوذ به هسته تارهای مو است. تاکیدی به مصرف این نرم کننده به صورت روزانه نیست و می‌توان حتی ماهی یکبار از آن استفاده کرد. با اینحال بهتر است که این مورد را اولین آزمایش کنید و سپس در روتین خود قرار دهید. برای مصرف آن هم پیشنهاد می‌شود که حدود ۱۵ دقیقه بر روی مو بماند و سپس شسته شود.

۳. نگهداری مدل مو

اگر مدل دادن به مو برای شما مهم است، نباید مدل‌هایی را انتخاب کنید که به مو آسیب می‌رسانند. برخی مدل‌ها باعث شکستگی و آسیب دیدن موها خواهند شد. حتی مدل دادن روزانه نیز آسیب‌هایی را به مو وارد خواهد کرد. پس پیشنهاد ما به شما انتخاب مدل‌های طبیعی و ساده است که نیاز به کشیدن موها نیز نداشته باشند.

۴. کوتاهی موها

نوک موها به این دلیل که قدیمی هستند، بیشترین مراقبت را نیاز دارند. به همین دلیل بهتر است هر چند ماه یکبار، مثلا ۶ یا ۸ ماهی یکبار نوک‌گیری شوند. همچنین به این دلیل که نوک موها دو شاخ می‌شوند، بهتر است هرازگاهی کوتاهی انجام گیرد. شاید این کوتاهی‌ها اینجور نشان دهند که موها کوتاه و کوتاه‌تر می‌شوند اما باعث تشویق موها به رشد نیز خواهند شد. در انجام این کوتاهی‌ها مطمئن شوید که قیچی مناسبی را انتخاب کرده‌اید تا استفاده از قیچی نامناسب باعث ریختن موهای شما نشود.

۵. باز کردن گره موها

گره‌های موهایتان را یکی یکی باز کنید و از آن‌هابه سادگی نگذرید. باز کردن گره‌های مو، هم به کمک دست و هم با شانه انجام می‌شود. اگر با انگشتان نتوانستید گره‌ها را باز کنید، از شانه‌های دندانه‌دار استفاده کنید. موقع استفاده از شانه مطمئن شوید که از انتها به سمت ریشه شانه می‌زنید. شانه‌هایی که دندانه‌های نزدیک به هم دارند باعث شکستگی موها می‌شوند، پس مراقب باشید. موضوع مهم دیگر تارهای موی مجعد است که بسیار بیشتر در هم گره می‌خورند. اگر موهای موج‌دار یا فری دارید نگران نباشید و فقط سعی کنید گره‌های مو را با آرامش باز کنید.

۶. پروتئین‌تراپی

بسته به نوع موهایی که دارید، ممکن است نیاز داشته باشید که درمان‌های پروتئینی را به روتین خود اضافه کنید. نیاز به پروتئین‌تراپی را، هم خود شما می‌توانید تشخیص دهید و هم می‌توانید با مشاوره گرفتن از آن آگاه شوید.

۷. رژیم شبانه موهای طبیعی

فقط در طول روز نیست که باید یک روتین مراقبت از مو داشته باشید؛ موهای شما به یک روتین مراقبتی شبانه نیز نیاز دارند. به همین علت ما چند نکته را که باید قبل از خوابیدن و به عنوان روتین مو قبل از خواب در نظر بگیرید، در ادامه آورده‌ایم:

۱) پیچیدن روسری دور مو

سعی کنید قبل از دراز کشیدن روی بالش موهای خود را با یک روسری ساتن ببندید. اگر مستقیماً روی یک بالش نخی دراز بکشید، موقع بیدار شدن از خواب، متوجه می‌شوید که روبالشتی رطوبت موهای شما را از بین برده است. به جای آن از روسری ساتن استفاده کنید؛ زیرا کمتر رطوبت را جذب می‌کند.

۲) انجام روش آناناس

اگر موهای خود را با پیچ‌وتاب می‌بندید، به‌جای اینکه شب‌ها موهایتان را تحت فشار بگذارید، از روش آناناسی استفاده کنید که می‌تواند به حفظ فرهای شما در هنگام خواب کمک کند.

۳) روبالشی ساتن

اگر هیچ یک از دو گزینه بالا مناسب شما نیست، روبالشی ساتن می‌تواند مناسب شما باشد.


جای شامپوهای تراست در روتین مراقبت از موی شما خالیست…


برنامه‌ریزی روتین مراقبت از موی طبیعی

به‌طورکلی، روتین مراقبت از موهای طبیعی باید تا حدودی شبیه به چیزی باشد که در ادامه توضیح داده‌ایم:

۱) روتین روزانه مراقبت از موی طبیعی

موهای خود را با نرم‌کننده مرطوب کنید. لازم نیست اینکار هر روز انجام شود. انجام هر ۳ روز یکبار آن می‌تواند بهترین نتیجه را بدهد.

۲) روتین هفتگی مراقبت از موی طبیعی

در این روتین، به کمک یک نرم‌کننده مناسب موها، شروع به باز کردن گره‌های مو خواهید کرد.

۳) روتین ماهانه یا هر چند ماه یکبار مراقبت از موی طبیعی

کوتاهی مو را می‌توان به عنوان یک روتین مراقبت از مو ماهانه یا برای هرچند ماه یک بار در نظر گرفت و انجام داد.

نظرات نهایی در مورد رژیم موهای طبیعی برای مبتدیان

هنگامی که در حال یادگیری نحوه مراقبت روزانه از موهای طبیعی هستید، اطلاعات زیادی وجود دارد که باید یاد بگیرید. هرچه دانش بیشتری کسب کنید، رعایت این روتین راحت‌تر خواهد شد. این موضوع را هم بدانید که روال مراقبت از موی هیچ دو نفری یکسان نخواهد بود؛ بنابراین روتینی که برای یک فرد مناسب است، لزوماً برای شما مفید نخواهد بود. به یادگیری ادامه دهید و مطمئن باشد موهای شما رشد کرده و سلامت خواهند بود

در مسیر مراقبت از موی طبیعی، به محصولات مراقبتی متناسب با جنس موی خود نیاز پیدا خواهید کرد. می‌توانید با مراجعه به وبسایت لیاتیم محصولات مراقبتی مو مورد نیاز خود را تهیه کنید.

اینستاگرام لیاتیم
تلگرام لیاتیم
۴.۸/۵ - (۱۰ امتیاز)

دیدگاه کاربران (8 دیدگاه)

  1. بسیارعالی بود من موهامو خیلی دوست دارم وبا این اطلاعت می تونم به موهام بیشتر رسیدگی کنم.
   ممنون بابت اطلاعات دقیق ومهم

 1. یکی از مهمترین بخش، که زیبایی هر شخصی رو چند برابر میکنه مو هست و چقدر خوبه که روتین همیشگی و لازم رو داشته باشیم براش.
  بسیار عالی و مفید بود مطالبتون
  ممنون خانم افشار عزیز🙏🙏👍🏻😊❤️

  1. سلام ❤️
   کاملا درسته 😍💗
   مرسی از شما که مطالب رو مطالعه کردین و نظراتتون رو با ما به اشتراک گذاشتین 💕

دیدگاهتان را بنویسید