صفحه اصلی > مد و زندگی : سوهان ناخن چیست و چه کاربردی دارد؟

سوهان ناخن چیست و چه کاربردی دارد؟

سوهان ناخن

آیا به دنبال راهی جدید هستید تا بدون نیاز به رفتن به سالن، ناخن‌های زیبایی داشته باشید؟ استفاده از بافر ناخن می‌تواند به شما کمک کند! بافر ناخن که همان سوهان ناخن است ابزاری برای کمک به ناخن‌ها برای آراستگی و زیبایی بیشتر است.

بافر یا سوهان ناخن یک ابزار کوچک مستطیلی یا مربعی شکل است که برای صاف کردن سطح ناخن‌ها و دادن درخشندگی به آن‌ها طراحی شده است. اگر می‌خواهید به ناخن‌های خود ظاهری براق و جلا بدهید، سوهان ناخن یک ابزار ضروری برای کیت زیبایی شما است. اگر می‌خواهید درباره انواع سوهان ناخن، روش استفاده از بافر ناخن و احتیاطات زمان استفاده از بافر ناخن بدانید، ادامه مطلب را بخوانید.

انواع بافر ناخن

انواع مختلفی از بافر ناخن در بازار موجود است که هر کدام به نوعی برای مرتب کردن و مدل دادن به ناخن مناسب هستند.

💅🏼 برخی از رایج‌ترین انواع سوهان ناخن و کاربرد آن را در ادامه خواهید شناخت:

 • بافرهای فومی: سوهان ناخن فومی یکی از انواع سوهان ناخن مناسب برای ناخن‌ها نرم و ملایم هستند. همچنین برای افرادی که ناخن‌های حساسی دارند گزینه‌ای عالی محسوب می‌شوند. بافر فومی بدون آسیب رساندن به سطح ناخن، درخشندگی طبیعی به ناخن‌ها می‌دهند.
 • بافر سمباده‌ای: سوهان سمباده ای رایج‌ترین نوع بافر ناخن بوده که به راحتی در دسترس است. این سوهان‌ها از مقوا ساخته شده‌اند و با سطح ناهمواری که دارند پ به صاف کردن لبه‌های ناخن شما کمک می‌کنند.
 • بافرهای بلوکی: سوهان ناخن بلوکی، نوعی از بافرهای چند طرفه هستند که دارای دانه‌های مختلف بوده و برای افرادی که می‌خواهند ناخن های خود را فرم داده و جلا دهند بسیار مناسب است. سوهان ناخن بلوکی دارای ضلع‌های مختلفی بوده که هر کدام دارای شن متفاوتی نیز هستند و به صاف کردن و درخشندگی ناخن کمک می‌کنند.
 • بافرهای برقی ناخن: انواع سوهان ناخن برقی یا با باتری کار می‌کنند و یا قابل شارژ هستند. این سوهان ناخن‌ها برای افرادی که می‌خواهند در زمان صرفه جویی کنند عالی هستند. آن‌ها با اتصالات مختلفی عرضه می‌شوند که به صاف کردن، فرم دادن و جلا دادن ناخن کمک می‌کنند.
انواع بافر ناخن
انواع بافر ناخن

نکات مهم در زمان استفاده از سوهان ناخن

استفاده از بافر ناخن یک راه سریع و آسان برای ایجاد ظاهری حرفه‌ای و جلا به ناخن‌های طبیعی است. این ابزار عالی باید در کیف آرایش همه افراد دیده شود. استفاده از آن آسان بوده و تنها در چند دقیقه در خانه قابل انجام است. 💅🏼

برای استفاده از انواع سوهان ناخن، این نکات ساده را دنبال کنید:

 • با تمیز کردن ناخن‌ها و پاک کردن لاک‌های قدیمی با لاک پاک کن شروع کنید.
 • با استفاده از یک ناخن گیر با کیفیت، ناخن های خود را به اندازه دلخواه کوتاه کنید.
 • از سوهان ناخن برای شکل دادن به لبه‌های ناخن خود استفاده کنید.
 • سمت خشن سوهان ناخن را بگیرید و به آرامی ناخن‌های خود را با حرکات پهلو به پهلو صاف کنید. فشار زیادی وارد نکنید زیرا می‌تواند به ناخن‌های شما آسیب برساند.
 • این فرآیند را با قسمت صاف‌تر سوهان ناخن تکرار کنید تا ناخن درخشندگی بالایی به خود بگیرد.

چگونه از سوهان ناخن استفاده کنیم؟

اگر می خواهید ناخن هایی براق و صاف داشته باشید، بافر ناخن ابزاری است که باید در کیت مانیکور خود داشته باشید. در اینجا یک راهنمای گام به گام در مورد نحوه استفاده از بافر ناخن برای زیباتر جلوه دادن ناخن‎ها آورده شده است.

 • با ناخن های تمیز شروع کنید. هر گونه لاک یا باقی مانده ناخن قدیمی را با یک سواب پنبه ای و پاک کننده لاک ناخن پاک کنید.
 • سمت راست بافر را برای استفاده انتخاب کنید. بیشتر بافرهای ناخن دارای چهار ضلع هستند که از ۱ تا ۴ شماره گذاری شده اند. از ضلع شماره ۱ که درشت ترین ضلع است شروع کنید تا ناخن‌های خود را سوهان بکشید و شکل دهید. سپس، به سمت ۲ بروید، که کمی صاف تر است، تا هرگونه برآمدگی یا نقص را از بین ببرید.
 • از سمت ۳ که صاف‌تر است استفاده کنید تا ناخن های خود را صاف‌تر کنید و سطح ناخن‌های خود را برای لاک زدن آماده کنید. در نهایت از سمت ۴ که صاف ترین سمت است استفاده کنید تا ناخن هایتان براق تر و صاف تر شود.
 • بافر را به موازات ناخن خود نگه دارید و به آرامی در فرمت X برای حداکثر ۶ تا ۸ ضربه صاف کنید. این روند را روی هر ناخن تکرار کنید. به یاد داشته باشید که ریزه کاری خود را عاقلانه انتخاب کنید. بافرهای ناخن را مانند کاغذ سنباده در نظر بگیرید. هر چه عدد روی بافر شما بیشتر باشد، شن روی سطح آن ملایم‌تر است.


در این بین بد نیست که با روش‌های تقویت ناخن نیز در این مقاله آشنا شوید:

روش های تقویت ناخن

ساده‌ترین روش های تقویت ناخن در خانه

ناخن‌هایتان چه به دلیل ژنتیک و چه بر اثر ژلیش و کاشت شکننده شده باشد، ساده‌ترین و کم‌هزینه‌ترین روش های تقویت ناخن در اینجاست.


 • بافر را خیلی محکم روی ناخن فشار ندهید و خیلی شدید سوهان کشی نکنید؛ اینکار می‌تواند به ناخن آسیب برساند و باعث ساییدگی سطح آن شود. در نهایت نیز ناخن‌ها شکننده و نازک می‌شوند.
 • اگر از ژل یا لاک شفاف استفاده می‌کنید، از سمت ۳ استفاده کنید تا درخشندگی ناخن‌هایتان را از بین ببرید. اینکار کمک می‌کند تا لاک بهتر به ناخن بچسبد.
 • حداقل یک بار در ماه ناخن‌های خود را صاف کنید تا به بهترین شکل ظاهر شوند. صاف کردن منظم ناخن‌ها همچنین می‌تواند گردش خون را در نوک انگشتان شما بهبود بخشد.
 • با کمی تمرین، می‌توانید ناخن‌هایتان را به شکل دلخواهتان درآورید و بدرخشید. فقط به یاد داشته باشید که از یک لمس سبک استفاده کنید و همیشه در یک جهت سوهان کشی کنید.
فواید استفاده از سوهان ناخن
فواید استفاده از سوهان ناخن

نکات ایمنی در زمان استفاده از بافر ناخن

وقتی صحبت از استفاده از بافر ناخن می شود، چند نکته ایمنی وجود دارد که باید به خاطر داشته باشید تا مطمئن شوید که بهترین نتایج را بدون به خطر انداختن سلامتی خود می‌گیرید. در اینجا چند نکته مهم وجود دارد که باید در نظر بگیرید:

 • از ابزارهای مناسب استفاده کنید: مطمئن شوید که از ابزار مناسب برای کار استفاده می کنید. بافر ناخن یک ابزار آرایشی است که به طور خاص برای صاف کردن سطح ناخن شما طراحی شده است. استفاده از نوع نامناسب بافر، مانند تخته سنباده یا سوهان زبر، می‌تواند به ناخن آسیب برساند و آن را مستعد شکستن کند.
 • با ناخن‌هایتان مهربان و ملایم باشید:  هنگامی که از بافر ناخن استفاده می‌کنید، مهم است که ملایم باشید. بیش از حد فشار وارد نکنید و ناخن‌های خود را خیلی تهاجمی سوهان نکشید. اینکار می‌تواند به سطح خارجی ناخن‌های شما آسیب برساند و آن‌ها را بیشتر در معرض عفونت قرار دهد.
 • در یک جهت سوهان کشی کنید: همیشه ناخن‌های خود را در یک جهت صاف کنید. عقب و جلو رفتن باعث می‌شود ناخن های شما ضعیف و شکننده شوند. از حرکات سبک و ملایم برای صاف کردن سطح ناخن های خود استفاده کنید تا زمانی که صاف و براق شوند.
احتیاطات زمان استفاده از سوهان ناخن
احتیاطات زمان استفاده از سوهان ناخن
 • در سوهان کشی زیاده روی نکنید: صاف کردن منظم ناخن‌ها شاید برای آن‌ها مفید باشد، اما زیاده روی در آن نیز می‌تواند مضر باشد. ساییدن مکرر یا بیش از حد تهاجمی ناخن‌ها آن‌ها را نازک می‌کند. همچنین باعث ضعیف و شکننده شدن آن‌ها نیز می‌شود. ناخن های خود را یک بار در هفته یا کمتر صاف کنید.
 • ابزار خود را تمیز کنید: مطمئن شوید که بافر ناخن شما تمیز و عاری از باکتری است. بعد از هر بار استفاده آن را با آب و صابون بشویید و بگذارید در هوا خشک شود. همچنین می‌توانید از یک پارچه پنبه‌ای نرم برای پاک کردن سوهان ناخن خود استفاده کنید و هرگونه کثیفی را از سطح آن پاک کنید.
 • از یک بافر بلوکی با شن متوسط استفاده کنید: یک بافر بلوکی با شن متوسط بهترین گزینه برای صاف کردن ناخن‌ها است. این بافرها دارای سطح شنی است که برای صاف کردن لبه‎‌های زبر و ایجاد درخشش روی ناخن عالی است. فقط مطمئن شوید که از بافر بلوک روی سطح ناخن طبیعی استفاده می‌کنید نه روی قسمت عمیق‌تر ناخن.

هر چند وقت یکبار می‌توان سوهان کشی ناخن را انجام داد؟

توصیه می‌شود فقط یک بار در ماه ناخن های خود را صاف و سوهان کشی کنید. زیرا سوهان کشی بیش از حد ناخن ها می‌تواند آن‌ها را نازک و ضعیف کند.

آیا سوهان کشی ناخن برای سلامت ناخن مضر است؟

اگر به شکلی نادرست ناخن‌ها را سوهان کشی کنید، می‌تواند باعث آسیب به ناخن‌های و در نهایت منجر به نازک شدن ناخن‌ها شود. همچنین می‌تواند ناخن‌های شما را مستعد ترک خوردن کند.

بنابراین، مهم است که هنگام صاف کردن ناخن‌ها مراقب باشید:

 • از ضربه‌های سبک استفاده کنید، به این معنی که از فشار دادن شدید روی سطح ناخن خودداری کنید.
 • فقط چند بار در ماه به آرامی ناخن را سوهان کشی کنید.
 • همیشه دست های خود را قبل و بعد از سوهان کشی بشویید تا از ورود باکتری‌‌ها به صفحه ناخن جلوگیری کنید و به طور منظم با یک روغن مغذی دست و ناخن‌ها را مرطوب کنید.
آسیب‌های ناشی از سوهان کشی ناخن
آسیب‌های ناشی از سوهان کشی ناخن

بهترین بافر ناخن برای استفاده چیست؟

بهترین بافر ناخن به ترجیحات شخصی بستگی دارد، اما یک بافر بلوکی با چندین گزینه، مانند بلوک‌های ۳ یا ۴ طرفه، گزینه خوبی برای انتخاب است.

آیا می توانم از بافر ناخن روی لاک ناخن ژلی استفاده کنم؟

بله، می‌توانید از سوهان ناخن روی لاک ناخن ژلیش شده استفاده کنید. انواع سوهان ناخن برای دستیابی به یک روکش صاف روی ناخن‌ها و رفع برآمدگی‌ها و برجستگی‌ها با مانیکور خانگی ضروری هستند.

هنگامی که با ژل لاک استفاده می‌شود، بافر به ایجاد یک لایه یکنواخت و براق کمک می‌کند که روزها یا هفته ها در هر زمان دوام می‌آورد.

فرآیند سوهان کشی ناخن باید به آرامی انجام شود تا از آسیب به صفحه ناخن و لایه‌های زیرین آن جلوگیری شود. بافرهای ناخن دارای بافت‌ها و درجات سایندگی متفاوتی هستند، بنابراین مهم است که بهترین گزینه را انتخاب کنید که با نیازهای شما مطابقت دارد و حتماً قبل از استفاده از هر محصولی، تمام دستورالعمل‌ها را به دقت بخوانید.

استفاده از سوهان ناخن
استفاده از سوهان ناخن

آیا صاف کردن ناخن با سوهان ناخن جایگزین مانیکور یک ناخن کار می‌شود؟

به این نکته توجه ویژه‌ای داشته باشید که در حالی که صاف کردن ناخن با سوهان ناخن می‌تواند ظاهر و سلامت آن‌ها را بهبود بخشد، اما نمی‌تواند جایگزین خدماتی مانند پاکسازی، فرم دهی و سایر خدمات ارائه شده توسط یک تکنسین حرفه‌ای ناخن شود.

چگونه می توانم ماندگاری مانیکور خود را با بافر ناخن بیشتر کنم؟

 قبل از استفاده از لاک یا ناخن، از یک بافر ناخن برای صاف کردن برجستگی‌ها و ایجاد یک پایه صاف و شکل ناخن صاف استفاده کنید. اینکار به چسبندگی بهتر لاک کمک می‌کند و ماندگاری مانیکور را بیشتر می‌کند.

راه مناسب برای صاف کردن ناخن ها چیست؟

از یک طرف ناخن خود شروع کنید و سوهان را روی ناخن خود در یک جهت حرکت دهید. از یک راهنمای گام به گام استفاده کنید تا مطمئن شوید که هر قسمت از ناخن خود را به درستی صاف کرده‌اید. برای فرمی بیضی، با حرکات دایره‌ای ناخن را صاف کنید. دقت کنید که خیلی سفت و یا برای مدت طولانی سوها کشی نکنید، زیرا می‌تواند به ناخن های شما آسیب رساند.

بهترین سوهان ناخن را انتخاب کنید و تمام!

استفاده از انواع سوهان ناخن یک راه آسان و مقرون به صرفه برای دادن ظاهری حرفه‌ای به ناخن‌ها است. این کار با صاف کردن سطح ناخن، صاف کردن برآمدگی‌ها و دادن درخشندگی به ناخن‌ها عمل می‌کند. هنگام استفاده از بافر ناخن، مهم است که ابزاری مناسب را برای ناخن‌های خود انتخاب، از ضربه‌های ملایم استفاده و در ساییدن بافر به ناخن زیاده روی نکنید.

صاف کردن منظم ناخن‌ها می‌تواند آ‌ن‌ها را بدون هیچ گونه مواد شیمیایی یا درمانی خشن، درخشان و سالم جلوه دهد. بنابراین دفعه بعد که می‌خواهید در خانه با آرایشگاه یا سالن ناخن خود برای دریافت نوبت تماس بگیرید، یادتان به سوهان ناخن روی میز آرایشتان بیفتد!

اینستاگرام لیاتیم
تلگرام لیاتیم
امتیاز دهید.

دیدگاهتان را بنویسید