صفحه اصلی > مد و زندگی : افسانه هایی درباره ویتامین c که جالب است بدانید!

افسانه هایی درباره ویتامین c که جالب است بدانید!

ویتامین C (اسید اسکوربیک) یک ماده مغذی است که بدن برای تشکیل رگ‌های خونی، غضروف، ماهیچه‌ها و کلاژن در استخوان‌ها به آن نیاز دارد. این ویتامین همچنین برای بهبودی بدن افراد حیاتی است. در تعریفی دیگر می‌توان گفت که ویتامین C یک آنتی اکسیدان است که به محافظت از سلول‌های بدن افراد در برابر اثرات رادیکال‌های آزاد کمک می‌کند. رادیکال‌های آزاد ممکن است در بیماری‌های قلبی، سرطان و سایر بیماری‌ها تاثیرگذار باشد. همچنین این ویتامین به جذب و ذخیره آهن در بدن نیز کمک خواهد کرد. از دید دیگر ویتامین C یکی از مشهورترین و شناخته شده‌ترین ترکیبات مراقبت از پوست است. افسانه‌های زیادی در مورد این ویتامین رواج پیدا کرده و هدف ما نیز بیان افسانه هایی درباره ویتامین c است. شاید برای شما هم جالب باشند!

۱- افسانه هایی درباره ویتامین c | میزان ویتامین C در بدن تمام افراد یکسان است.

بهتر است که افسانه هایی درباره ویتامین c را با سنجش ویتامین سی در بدن افراد مختلف شروع کنیم. ممکن است محصول ویتامین سی انتخابی، از نظر شما تنها حاوی ویتامین C باشد. درحالی که با خواندن لیست مواد تشکیل دهنده آن، با نام‌هایی مانند اسید اسکوربیک (ویتامین C خالص) و یا نام دیگری مانند آسکوربیل گلوکوزید، منیزیم آسکوربیل فسفات، آسکوربیل تترا ایزوپالمیتات و… نیز روبه‌رو شوید. این‌ها عناصر نشات گرفته از ویتامین ث، اما حاوی افزودنی‌هایی هستند که باعث پایداری بیشتر یا جذب آسان‌تر مواد می‌شوند.

اما نکته جالب اینجاست که هر نوع ویتامین C، دارای تفاوت‌های ظریفی با دیگری است و تأثیر آن بر پوست نیز از دیدگاه تحریک و هم از دیدگاه اثربخشی می‌تواند بسیار متفاوت باشد؛  بنابراین در صورتی که نوعی از ویتامین سی را مصرف کردید و با مشکل خاصی روبه‌رو شدید، چک کنید که دقیقاً چه نوعی از ویتامین C را مصرف کرده‌اید. مثلاً چه فرمول و چه سطحی از pH! این موضوع شما را با پذیرش و عدم پذیرش انواع ویتامین سی آشنا می‌کند.

مثلاً اگر می‌خواهید محصولی مطمئن از ویتامین C انتخاب کنید که به این راحتی اکسید نمی‌شود و احتمال تحریک کمتری دارد، یک مشتق تثبیت‌شده را انتخاب کنید که نیازی به داشتن فرمول pH پایین ندارد؛ مانند آسکوربیل تترا ایزوپالمیتات.

۲- افسانه هایی درباره ویتامین c | ویتامین C باعث حساسیت به نور خورشید می‌شود.

ویتامین C در شکل خالص اسیدی است . به همین دلیل است که بسیاری از مردم معتقدند ویتامین ث باید در طول شبانه‌روز تنها در عصر استفاده شود. اما برخلاف برخی از اسیدهای دیگر، ویتامین سی به دلیل افزایش احتمال حساسیت به نور خورشید پیشنهاد نمی‌شود. در واقع، مطالعات نشان می‌دهد که این آنتی اکسیدان قوی می‌تواند به محافظت در برابر آسیب رادیکال‌های آزاد ناشی از نور خورشید کمک کند. این بدان معنا نیست که وقت آن رسیده است که از مصرف SPF خود صرف نظر کنید، اما ترکیب ویتامین C با SPF راه بهتری برای دستیابی به خواص ویتامین سی خواهد بود.

می‌توانید محصول ویتامین C (قرص ویتامین سی، مواد غذایی و…) خود را در صبح، بعدازظهر یا هر دو زمان استفاده کنید؛ اما این زمان بسته به اینکه به دنبال چه مزایایی هستید، انتخاب می‌شود. به عنوان مثال، اگر به دنبال فواید آنتی اکسیدانی در طول روز هستید، ویتامین سی را صبح‌ها مصرف کنید. اگر روی سفت و جوانسازی پوست تمرکز دارید نیز از آنجایی که ویتامین C تولید کلاژن را افزایش می‌دهد، گنجاندن آن در روتین عصر می‌تواند عالی باشد. به طور جداگانه، محصولات ویتامین C در تمام بافت‌های مختلف وجود دارند.

۳- افسانه هایی درباره ویتامین c | ویتامین C فقط برای انواع خاصی از پوست بوده و تنها برای پوست‌های حساس نیست.

تامین ویتامین C، از طریق مواد غذایی مصرفی و یا به صورت موضعی است. مهم کسب خواص ویتامین c برای انواع پوست است. تنها کای که باید انجام شود پیدا کردن نوع مناسب ویتامین C برای هر فرد خواهد بود. به عنوان مثال، اسید ال اسکوربیک باید در سطوح pH کمتری نسبت به بیشتر مشتقات فرموله شود. بنابراین درحالی که تا زمانی که اکسید نشود، یکی از قوی‌ترین نسخه‌های ویتامین ث در جهان است، یکی از تحریک کننده‌ترین انواع ویتامین C نیز به حساب می‌آید.

اگر پوست حساسی دارید، مشتقاتی را انتخاب کنید که فرمول اسیدی کمتری دارند. درمقابل نیز اگر می‌خواهید نتایج مصرف را به سرعت ببینید، مشتقی را انتخاب کنید که مطالعات بالینی قوی‌تری در مورد نگرانی‌های مورد نظر شما دارد. THD آسکوربات و آسکوربیل تترا ایزوپالمیتات دو نوع مشابه از مشتقات ویتامین C هستند. هر دو محلول در چربی هستند، بنابراین بهتر جذب پوست خواهند شد. آسکوربیل تترا ایزوپالمیتات در مقایسه با آسکوربات THD بازوهای خم‌تری روی مولکول دارد تا بهتر جذب شود. پس اگر یک محصول ویتامین C می‌خواهید، تصور نکنید که نوع پوست، شما را از محصولی که برای شما مناسب است، محروم می‌کند. شما می‌توانید یک محصول ویتامین C مناسب را در وبسایت لیاتیم پیدا کنید.

۴- افسانه هایی درباره ویتامین c | هر چه ویتامین C بیشتر باشد بهتر است.

فرمولی که حاوی درصد بالایی از ویتامین C است، اما به درستی فرموله نشده است تا پایدار و موثر بماند، می‌تواند تاثیر کمتری نسبت به فرمول ویتامین C با غلظت کمتر داشته باشد. جدای از این مورد، قابلیت جذب نیز اهمیت دارد. اگر یک مشتق وجود دارد که بهتر جذب می‌کند، غلظت کمتر می‌تواند نتایج قابل مشاهده‌تری نسبت به فرمولی که درصد بیشتری داشته اما نفوذ کمتری به پوست ارائه می‌دهد، ارائه دهد. ویتامین C بیش از حد نیز بسته به مشتق آن تحریک کننده خواهد بود. بنابراین همیشه هم افزایش آن به معنای نتایج بهتر برای پوست نخواهد بود.

بنابراین، چگونه متوجه می‌شوید که چه غلظتی برای شما مناسب است؟ همیشه اول از پشت جعبه شروع کنید. ویتامین C مورد استفاده را شناسایی کنید. سپس روی آن نوع خاص، تحقیق کنید تا ببینید چقدر خوب جذب می‌شود. براساس آن، می‌توانید ببینید چه غلظتی را ترجیح می‌دهید. پس تنها به درصد روی بسته‌بندی تکیه نکنید. نوع ویتامین C مورد استفاده را در نظر بگیرید و در صورت شک، از درخواست اطلاعات بیشتر هراس نداشته باشید.

۵- افسانه هایی درباره ویتامین c | زیاد بودن ویتامین C پوست را لک‌دار یا برنزه می‌کند.

ممکن است تجربه نارنجی شدن دست و صورت خود پس از مصرف برخی از محصولات ویتامین سی را داشته باشید. گویی فقط یک محصول برنزه کننده استفاده کرده‌اید. اسید ال‌اسکوربیک به آرامی به قندی تبدیل شده که مانند برنزه کننده‌های تقلبی نتیجه‌ای موقتی ارائه می‌دهد. اگر از طرفداران اسید ال اسکوربیک هستید، نکات زیرا را در نظر داشته باشید:

از فرمول ویتامین ث خود قبل از تجزیه استفاده کنید (چرا که به هر حال قوی‌تر خواهد بود.). همچنین آن را به طور مداوم در یک بازه به پوست خود بمالید و پس از آن نیز دست‌های خود را بلافاصله بشویید. همچنین مهم است که محصول را به طور یکنواخت به تمام صورت خود بمالید تا از ایجاد لک‌های پوستی جلوگیری کنید. آخرین روشی که باید در روتین خود اعمال کنید این است که روغن را روی محصول ویتامین C خود بمالید تا از اکسیداسیون روی پوست جلوگیری شود. همچنین می‌توانید مشتقات پایدارتری را انتخاب کنید که اثرات موقتی مانند برنزه شدن ایجاد نکنند.

۶- افسانه هایی درباره ویتامین c | احتمال مقاوم شدن بدن نسبت به ویتامین C وجود دارد.

سوالات زیادی در مورد تحمل و مقاومت در برابر مصرف مواد وجود دارد. روش ایجاد مقاومت زمانی است که تعداد گیرنده‌ها کاهش می‌یابد یا حساسیت کمتری نسبت به مواد تشکیل می‌دهند. مطالعات نشان نمی‌دهند که این اتفاق با ویتامین C می‌افتد، و تحقیقات همچنین نشان نداده‌اند که گیرنده‌های خاصی در نحوه استفاده از ویتامین C توسط پوست ما دخیل هستند.

اگر مصرف ویتامین C را شبیه به مصرف غذاهای مغذی روزانه بدانیم، با وجود مصرف روزانه سبزیجات و میوه‌ها، بدن مقاومتی نسبت به این مواد غذایی از خود نشان نخواهد داد. پوست شما تکامل می‌یابد و نیازهای آن تغییر می‌کند، بنابراین ممکن است روتین مراقبت از پوست خود را به صورت فصلی و در طول زمان تازه کنید، اما به این دلیل نیست که پوست شما به محصول ویتامین C شما عادت کرده است. پس اگر یک فرمول ویتامین C عالی پیدا کردید، نگران نباشید. می‌توانید هر چند وقت یکبار که برای پوستتان مناسب است، ویتامین سی مصرف کنید.

۷- افسانه هایی درباره ویتامین c | ویتامین C را نمی‌توان با اسیدهای دیگری مانند رتینول یا نیاسینامید ترکیب کرد.

بیایید با ویتامین ث و نیاسینامید شروع کنیم. این افسانه از یک مطالعه قدیمی ناشی می‌شود که نشان می‌دهد این دو ماده به طور بالقوه می‌توانند برای تشکیل اسید نیکوتین واکنش نشان دهند. این موضوع باعث تحریک نیز خواهد شد. با این حال، این پتانسیل تنها زمانی وجود دارد که اسید آسکوربیک خالص و نیاسینامید در دماهای بسیار بالا ترکیب شوند، که برای کاربردهای مراقبت از پوست ما صادق نیست. در واقع، جفت کردن این دو ماده می‌تواند ترکیبی برنده باشد، به‌ویژه برای مقابله با هایپرپیگمانتاسیون.


کرم ویتامین سی تراست معجزه پوست…


توصیه‌های مهم در رابطه با مصرف ویتامین C

اکنون وقتی صحبت از ویتامین C ،AHAs ،BHAs و رتینول می‌شود، سردرگمی زیادی به وجود می‌آید. به خصوص که برخی فرمول‌های ویتامین C وابسته به pH هستند. اغلب سوالاتی مانند موارد زیر پرسیده می‌شود:

  • آیا pH بالاتر AHA یا BHA یا رتینول، اثربخشی ویتامین سی را کاهش می‌دهند؟
  • آیا این مواد فعال فواید ویتامین C را خنثی می‌کنند؟

پاسخ کوتاه و منفی است. ویتامین ث را می‌توان با اسیدها و رتینول استفاده کرد اما بزرگ‌‌‌‌‌‌‌ترین خطر، تحریک پوست است. برای اکثر افراد این ترکیب قوی می‌تواند برای پوست بیش از اندازه باشد. باید گفت که تعداد زیاد مواد فعال به مراتب بدتر از عدم وجود ماده فعال است. تحریک شدید می‌تواند منجر به آسیب‌های زیادی شود. ممکن است مدتی طول بکشد تا پوست واکنش کمتری پیدا کند و دوباره تعادل خود را پیدا کند.

توصیه من در مورد مواد فعال از جمله ویتامین C این است که به آرامی درصد مصرف آن را بالا ببرید و مواد فعال را به طور کامل در یک برنامه ترکیب کنید. همچنین مواد فعال خود را بین برنامه صبح و شب یا حتی بین روزها یا هفته‌ها پخش کنید. به طور دقیق نیز بسنجید که چه احساسی در پوست شما ایجاد خواهد کرد. پیشنهاد بعدی ما در انتهای این مقاله مشاهده محصولات حاوی ویتامین سی در وبسایت لیاتیم است. شاید برای شما مفید باشند.

اینستاگرام لیاتیم
تلگرام لیاتیم
۵/۵ - (۱ امتیاز)

دیدگاه کاربران (2 دیدگاه)

  1. عالی بود،میشه برای کسانی که در برنامه روتینشون هم رتینول و هم ویتامین سی وجود دارد استفاده در زمان های متفاوت صبح و شب یا چند روز در میان پیشنهاد داد

    1. سلام دوست عزیز ❤️
      برای جلوگیری از تداخل هرگونه کرم و محصولات مراقبتی پوست، توصیه می‌شود پیش از مصرف حتما با یک متخصص مشورت شود.

دیدگاهتان را بنویسید