صفحه اصلی > مراقبت از مو : مزوتراپی مو چیست و چه نتایج و عوارضی به همراه دارد؟

مزوتراپی مو چیست و چه نتایج و عوارضی به همراه دارد؟

مزوتراپی مو

اگر تا به حال ریزش مو شدید یا جدی داشته‌اید، به احتمال زیاد در مقطعی مزوتراپی موبه شما توصیه شده است. اما آیا مزوتراپی به رشد مو کمک می کند؟ مزوتراپی مو یک گزینه درمانی عالی برای افرادی است که دچار ریزش مو هستند. این روش غیرتهاجمی و بدون درد است و شامل تزریق سرم سلول ‌بنیادی یا پلاسمای غنی از پلاکت به پوست سر است. با ما در این مقاله از لیامگ همراه باشید تا کاملاْ با این روش آشنا شوید.

مزوتراپی مو چیست؟

مزوتراپی مو با نام‌های مزوپلاستی یا مزوهیر نیز شناخته می‌شود. در این روش دارو مستقیماْ به پوست سر تزریق می‌شود. این تکنیک بر روی اپیدرم، بافت همبند پوستی، گردش خون و سیستم ایمنی و حسی عصبی تاثیر می‌گذارد.

مزوتراپی مو ممکن است به بهبود اشکال خاصی از ریزش مو مانند تلوژن افلوویوم، ریزش مو آندروژنتیک، ریزش مو آره آتا و ریزش مو ناشی از استرس کمک کند. با این حال، شواهد علمی بسیار کمی وجود دارد که نشان دهد این روش می‌تواند ریزش مو را به‌طور کامل از بین ببرد. هدف از این درمان، بازیابی و افزایش ریزجریان‌ها در پوست سر، تامین مواد مغذی، کاهش سرعت انقباض فولیکول‌ها و تحریک رشد مو است.

مزوتراپی برای مو
مزوتراپی برای مو

ترکیبات زیر می‌تواند رشد مو را تحریک کرده و به رشد موهای جدید منجر شوند:

 • بیوتین
 • بوفلومدیل
 • دکسنول
 • دوتاستراید
 • فیناستراید
 • ماینوکسیدیل
 • سیلیسیم آلی
 • ویتامین‌ها
 • استیل تتراپتید-۳
 • پی آر پی
 • پپتیدهای نانو
 • کوکتل‌های مزوتراپی

مواد مورد استفاده برای مزوتراپی را می‌توان به مواد اصلی (که با شواهد علمی تأیید شده و توسط FDA تأیید شده است) و مواد مکمل (که ادعا می‌کنند شرایط موجود را بهبود می‌بخشد) طبقه‌بندی کرد. یک کوکتل موثر حداقل شامل دو تا سه عامل اصلی است.

تحقیقات علمی برای تعیین اینکه کدام کوکتل در مزوتراپی مو برای کمک به رشد مو مؤثرتر است، وجود ندارد. مقدار ویتامین‌ها، آنزیم‌ها، هورمون‌ها، داروها، عوامل هومیوپاتی، عصاره‌های گیاهی طبیعی و مواد فعال زیستی مورد استفاده در این تزریق‌ها به تجربه و تمرین پزشک بستگی دارد.

تاریخچه مزوتراپی

اصطلاح مزوتراپی برای اولین بار توسط دکتر میشل پیستور در سال ۱۹۵۸ ابداع شد. او از این روش به عنوان یک تکنیک تسکین درد برای درمان بیماری‌های روماتولوژی، تروماتولوژی، بیماری‌های عفونی و بیماری‌های عروقی استفاده کرد. دکتر لیونل بیسون این تکنیک را در فرانسه آموخت و بعداً آن را در ایالات متحده روتج داد. کاربردهای زیبایی آن، به‌ویژه برای از بین بردن چربی و سلولیت و درمان ریزش مو، اخیراً مورد توجه جهانی قرار گرفته است.

مزوتراپی مو چگونه ریزش را برطرف می‌کند؟

مزوتراپی مو یک روش درمانی زیبایی غیرتهاجمی و غیرجراحی است که برای بازگرداندن حجم و درخشندگی موهای نازک استفاده می‌شود. در این روش عوامل دارویی، اسیدهای آمینه، ویتامین‌ها و غیره در لایه اپیدرمی پوست سر تزریق می‌شوند. این لایه مزودرم را تحریک کرده و سبب رشد مو و رویش مجدد آن می‌شود.

این تکنیک بر این واقعیت استوار است که اکثر مشکلات ریزش مو به دلیل مشکلات هو رمونی در اطراف فولیکول‌های مو، کمبود مواد مغذی مناسب مو و کاهش گردش خون در پوست سر رخ می‌دهد.

محلول مزوتراپی که به پوست سر تزریق می‌شود، حاوی ترکیبی از مواد شیمیایی خاص، ویتامین‌ها، کوآنزیم‌ها و اسیدهای آمینه است که بر اساس نیازهای بیمار طراحی شده‌اند. مزوتراپی مو رشد تارهای جدید و سالم مو را تشویق می کند. هم مردان و هم زنان می‌توانند از این تکنیک بهره‌مند شوند.

برطرف کردن ریزش مو با مزوتراپی
برطرف کردن ریزش مو با مزوتراپی

روش‌های مزوتراپی مو به چه صورت است؟

مزوتراپی مو به دو روش انجام می‌شود:

۱. مزوتراپی شیمیایی

در این روش موادی مانند بوفلومدیل، ماینوکسیدیل، فیناستراید، دوتاستراید، بیوتین، ویتامین‌ها و سیلیسیم آلی به لایه مزودرم پوست تزریق می‌شوند. این مواد برای تحریک رشد طبیعی مو با بهبود گردش خون، خنثی کردن DHT اضافی، کاهش التهاب و تحریک تولید کلاژن برای جلوگیری از ریزش مو کار می‌کنند.

۲. مزوتراپی مکانیکی

در این حالت پزشک سوراخ‌های ریزی را در ناحیه آسیب‌دیده ایجاد می‌کند که باعث رشد مو می‌شود. این حرکت باعث تولید کلاژن و الاستین شده و به تشکیل بافت‌های جدید در موهای شما کمک می‌کنند. در طی این فرآیند هیچ آسیبی به کلاژن موجود نمی‌رسد.

مدت زمان درمان در روش مزوتراپی مو چقدر است؟

مدت زمان درمان بستگی به فرد دارد؛ اما به‌طور متوسط ​​حدود چهار ماه و یک بار در هفته به درمان نیاز خواهید داشت.

درمان معمولاً هشت جلسه، هر هفته یک جلسه و هر جلسه به مدت نیم ساعت است. هنگام انجام این درمان باید صبور و خونسرد باشید؛ زیرا نتایج قابل مشاهده معمولاْ پس از حدود ۵ جلسه مشاهده می‌شوند. البته، هنگامی که بدن شما شروع به پاسخ دادن به درمان کند، مدت زمان و دفعات درمان کاهش می‌یابد.

عوارض مزوتراپی مو چیست؟

مطالعه ای برای نشان دادن اثرات دیرهنگام مزوتراپی برای ریزش مو انجام شد. سه بیمار مبتلا به ریزش مو آندروژنیک پس از جلسات مزوتراپی به مدت یک سال، ریزش مو را تجربه کردند. این مطالعه به این نتیجه رسید که مزوتراپی برای ریزش مو آندروژنتیک ممکن است باعث ریزش مو بیشتر و اسکار شود.

در مطالعه دیگری، دو بیمار پس از انجام مزوتراپی برای درمان ریزش مو آندروژنتیک، دچار ریزش مو سکه‌ای شدند.

علاوه بر این، مزوتراپی مو ممکن است باعث عوارض حاد مانند آبسه پوست سر شود. برخی از افراد ممکن است کبودی، زخم، ورم، سردرد، خارش و درد را نیز تجربه کنند.


اگر مشتاق هستید تا با مزوتراپی صورت و فواید و مضرات آن آشنا شوید، مقاله زیر را از دست ندهید.

فواید و مضرات مزوتراپی برای صورت

با فواید و مضرات مزوتراپی صورت آشنا شویم

فواید مزوتراپی صورت چیست؟ چرا و چطور انجام می‌شود؟ و چه فواید و مضراتی دارد؟ در این مطلب قرار است به همه‌ی این سوالات پاسخ دهیم.


مزوتراپی مو به چه افرادی توصیه نمی‌شود؟

اگر شامل هریک از موارد زیر هستید، مزوتراپی مو را به شما توصیه نمی‌کنیم:

 • به هر یک از مواد و ترکیبات مورد استفاده در مزوتراپی حساسیت دارید
 • بیماری‌های کبدی، کلیوی، مشکلات قلبی یا دیابت دارید
 • باردار یا شیرده هستید
 • داروهای ضدانعقاد مصرف می‌کنید
 • در ناحیه آسیب‌دیده سرتان عفونت یا ضایعه وجود دارد

هزینه مزوتراپی مو چقدر است؟

هزینه مزوتراپی بستگی به نوع درمان و تعداد جلسات دارد. از آنجایی که مزوتراپی یک تکنیک زیبایی غیرتهاجمی است و شامل جراحی نمی‌شود، شرکت‌های بیمه معمولا هزینه را پوشش نمی‌دهند.

مراقبت و نگهداری بعد از مزوتراپی مو به چه صورت است؟

این درمان ممکن است شما را از نیاز به جراحی‌های کاشت مو و سایر جایگزین‌های گران‌قیمت و دردناک جلوگیری کند. با این حال، برای نتایج مطلوب، باید یک رژیم غذایی سالم داشته باشید، مصرف مواد غذایی ناسالم را حذف کنید و یک رژیم تناسب اندام منظم را دنبال کنید.

سوالات متداول در خصوص مزوتراپی مو

آیا مزوتراپی مو دردناک است؟

خیر، اگر به درستی انجام شود، یکی از کم‌دردترین روش‌های بازسازی و ترمیم مو است.

چقدر می توان انتظار داشت که بعد از اولین جلسه درمان نتیجه آن را دید؟

نتایج هر جلسه درمانی ترمیم مو همیشه بین افراد متفاوت است، اما در بیشتر موارد، ۲ تا ۳ ماه طول می‌کشد تا نتایج قابل‌توجه باشد.

آیا مزوتراپی مو روشی دائمی است؟

متأسفانه نتایج در مزوتراپی مو دوام زیادی ندارد.

تفاوت PRP و مزوتراپی چیست؟

PRP روشی پیچیده تر از مزوتراپی است. در PRP، خون از بیمار گرفته می‌شود و برای آنالیز بررسی می٬شود. پس از یک سری فرآیندهای پیچیده، پلاسمای خون شفاف و پلاسمای غنی غلیظ به پوست سر فرد تزریق می‌شود تا رشد مو را تحریک کند.

تفاوت PRP‌ و مزوتراپی مو
تفاوت PRP‌ و مزوتراپی مو

کلام آخر!

در این مقاله به‌صورت کامل با مزتراپی با شما صحبت کردیم. حالا شما می‌دانید که مزوتراپی مو یک روش تزریقی غیر جراحی و نسبتاً بدون درد است که با وجود تحقیقات محدود در مورد استفاده و اثربخشی آن، در چند سال اخیر بسیار محبوب شده است. یادتان باشد که روش صحیح استفاده از کوکتل و تزریق برای دستیابی به نتایج مناسب بسیار مهم است؛ پس این کار را در یک کلینیک تخصصی و توسط یک پزشک متخصص انجام دهید.

برند تراست شامل محصولات متنوعی مثل شامپوهای تخصصی ضدریزش، تونیک ضدریزش و پک رویش مجدد مو است. این محصولات به‌خوبی ریزش موی شما را کنترل کرده و سبب رشد مجدد تارهای مویتان می‌شوند. برای آشنایی با آن‌ها کافیست به وب‌سایت لیاتیم مراجعه نمایید.

اینستاگرام لیاتیم
تلگرام لیاتیم

۳/۵ - (۲ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید