صفحه اصلی > محصولات آرایشی و مد و زندگی : آشنایی با اسپری فیکساتور آرایش و کاربرد آن در میکاپ

آشنایی با اسپری فیکساتور آرایش و کاربرد آن در میکاپ

به‌طور معمول یک آرایش کامل زمان زیادی را از افراد می‌گیرد؛ به همین دلیل افراد تمایل دارند تا برای مدت زمان طولانی آرایش‌شان ثابت و به همان شکل باقی بماند و نیازی به تکرار آن نداشته باشند. اسپری فیکساتور، آرایش صورت را مانند ساعات اولیه آن حفظ می‌کند. از اسپری پودر فیکس بعد از تمام شدن آرایش استفاده می‌شود تا رطوبت، عرق، جریان هوا و سایر عوامل باعث بهم ریختن آن نشود.

اسپری فیکساتور چیست؟

تفاوت چندانی ندارد که آرایش صورت را برای یک دورهمی دوستانه انجام می‌دهید یا قصد شرکت در مهمانی و جلسه کاری را دارید. برای هر کسی مهم است که مطمئن باشد آرایش صورتش به هم نمی‌خورد. اسپری فیکس آخرین مرحله از آرایش صورت است که مانند یک سلفون روی صورت عمل کرده و مانع از هرگونه تغییری در ظاهر می‌شود.

برای اکثر افراد این سوال پیش می‌آید که ترکیب اسپری تثبیت کننده آرایش چیست؟ و پاسخ همینجاست!

یک اسپری فیکس از سه قسمت اصلی تشکیل می‌شود:

  • آب
  • الکل
  • لایه‌بردار

این سه ماده در ترکیب با یکدیگر مانعی برای جلوگیری از به هم خوردن آرایش می‌شوند. در حقیقت این همان فرمول شیمیایی است که در اسپری موی سر استفاده می‌شود ولی به گونه‌ای بهینه‌سازی شده که به پوست صورت آسیبی وارد نکند.

انواع اسپری فیکساتور آرایش کدامند؟

فیکساتورهایی که در بازار عرضه می‌شوند دارای دو حالت اسپری و پودری هستند. سوالی که برای افراد تازه‌کار در میکاپ پیش می‌آید این است که پودر فیکس بهتر است یا اسپری فیکس؟
در پاسخ باید بگوییم اسپری فیکساتور آرایش طرفداران بیشتری دارد؛ چرا که استفاده از آن‌ها برای افراد مبتدی ساده‌تر است. البته در میکاپ حرفه‌ای اسپری و پودر هر کدام کاربرد مختص به خود را دارند که در ادامه به بررسی آن می‌پردازیم.

پودر فیکس چه کاربردی دارد؟

آرایشگران حرفه‌ای در مراحل آرایش خود از پودر استفاده می‌کنند. آن‌ها بعد از اینکه زیرسازی را انجام دادند به کمک پودر آن را فیکس می‌کنند تا آرایش حفظ شود. پودر فیکس کننده آرایش این امکان را فراهم می‌آورد تا کرم پودر را مدت بیشتری روی صورت حفظ کنید.

کاربرد پودر فیکس
کاربرد پودر فیکس

نحوه استفاده از پودر فیکس چگونه است؟

نحوه استفاده از پودر فیکس ساده است؛ به کمک یک براش پودر را برداشته و روی صورت خود پخش کنید. در این حالت باید از حرکت دادن صورت و چشم‌ها اجتناب کنید تا آرایش ثابت بماند. ر آخر و بعد از خشک شدن پودر اضافه هم آن را پاک کرده و به تکمیل آرایش صورت بپردازید.

نحوه استفاده از اسپری فیکساتور آرایش چگونه است؟

برخلاف پودر، اسپری فیکس را باید در آخرین مرحله آرایش به کار برد. زمانی که آرایش صورت کامل شد، اسپری را تکان داده و در فاصله ۳۰ تا ۳۵ سانتی‌متری صورت به صورت زیگزاگی اسپری کرد. در این حالت باید چشمان را بسته نگه داشت تا اسپری داخل چشم نرود و همچنین آرایش اطراف چشم‌ها هم ثابت بماند. به این نکته هم دقت کنید که لازم است بعد از اسپری کردن چند دقیقه بدون حرکت بایستید تا آرایش صورت کاملاً خشک شود.

مراحل استفاده از اسپری فیکساتور آرایش کدامند؟

برای اینکه آرایش زیبا و بدون نقصی داشته باشید مراحل زیر را در استفاده از اسپری فیکساتور آرایش انجام دهید:

✔️ آرایش پایه خود را انجام دهید: به‌طور معمول بعد از اتمام تمامی مراحل آرایش صورت، اسپری فیکساتور استفاده می‌شود. اما گاهی اوقات بهتر است بعد از هر مرحله از آرایش، از اسپری فیکساتور استفاده کنیم. ابتدا پرایمر خود را بزنید و سپس آرایش پایه خود (کانسیلر و…) را انجام دهید. در نهایت اسپری تثبیت کننده آرایش را روی تمام صورت خود بزنید تا لایه اول به طور کامل بچسبد؛

✔️ سایه چشم بزنید: در مرحله بعد، سایه چشم را زده و روی آن اسپری فیکساتور را بزنید. این کار موجب می‌شود تا سایه قبل از کشیدن خط چشم خشک شود؛

✔️ خط چشم بکشید: بعد از کشیدن خط چشم، روی هر چشم بسته خود کمی اسپری بزنید؛

✔️ رژ لب و رژ گونه را استفاده کنید: در آخرین مرحله جزئیات نهایی آرایش صورت خود را اضافه کرده و تمامی صورت را اسپری بزنید تا آرایش صورت به طور کامل فیکس شود.

بهترین اسپری فیکس کننده آرایش چیست؟

افراد دارای پوست‌هایی متفاوت هستند، به همین دلیل استفاده از یک نوع اسپری فیکساتور آرایش برای همه افراد منطقی به‌نظر نمی‌رسد. الکل موجود در اسپری‌ها به تحریک پوست خشک منجر می‌شود. همچنین در پوست‌های چرب، وجود مرطوب‌کننده‌ها باعث بسته شدن منافذ پوستی می‌شود.
با شناسایی نوع پوست می‌توان به انتخاب یک اسپری مناسب پرداخت:

۱- اسپری فیکساتور آرایشی برای پوست خشک

افراد دارای پوست خشک باید به سراغ محصولاتی بروند که حاوی الکل نباشند. الکل موجود در اسپری پودر فیکس، پوست را به شدت خشک کرده و حساسیت پوستی ایجاد می‌کند. برخی از اسپری‌های فیکس‌کننده موجود در بازار حاوی ترکیبات مرطوب‌کننده هستند تا پوست بیش از حد دچار خشکی نشود. امکان آب‌رسانی به پوست از طریق اسپری فیکساتور آرایش آن را به یک محصولی با دو کاربری تبدیل می‌کند:

💡 تثبیت آرایش

💡 حفظ رطوبت پوست

۲- اسپری فیکساتور آرایش برای پوست چرب

افرادی که دارای پوست چرب هستند با مشکل دیگری روبه‌رو هستند؛ درخشش شدید پوست بعد از استفاده از اسپری تثبیت کننده، آرایش آن‌ها را غیرطبیعی نشان می‌دهد. اسپری‌های اویل‌فری که فاقد چربی هستند نیز منافذ پوست را نمی‌بندند و مانع ایجاد جوش در صورت نمی‌شوند.

۳- بهترین اسپری فیکس کننده آرایش برای پوست‌های حساس

افرادی که دارای پوست حساس هستند باید در انتخاب اسپری فیکساتور آرایش خود دقت کافی داشته باشند. معمولا در برخی از اسپری‌های مخصوص پوست‌های حساس از عصارۀ گل رز استفاده می‌شود تا علاوه بر لطافت در آرایش، مواد مغذی نیز به پوست برسد.

۴- انتخاب انواع فیکساتور آرایش با توجه به شرایط آب و هوایی

در انتخاب اسپری فیکس باید به شرایط آب‌وهوایی نیز توجه داشت. در محیط‌هایی با آب و هوای خشک باید از فیکساتورهای حاوی مرطوب‌کننده‌ها استفاده کرد تا آب‌رسانی کافی به پوست صورت انجام پذیرد. همچنین در مناطق سردسیر یا در فصول سرد سال باید از اسپری فیکساتور آرایشی استفاده شود که علاوه‌بر حفظ رطوبت پوست، جلوی بادهایی که آرایش را به‌هم می‌ریزند را بگیرد. قابل توجه است که برخی از اسپری‌های فیکس کننده خاصیت ضد آفتاب داشته و جلوی اشعه ماورای بنفش خورشید را می‌گیرند.

اسپری فیکساتور آرایش
اسپری فیکساتور آرایش

آیا اسپری تثبیت کننده آرایش فاقد الکل نیز وجود دارد؟

اگر به دنبال اسپری‌هایی هستید که الکل نداشته باشند، چنین محصولاتی در بازار وجود دارند. اینگونه از اسپری تثبیت کننده آرایش برای افرادی با پوست خشک مناسب هستند. زیرا نه تنها رطوبت پوست را کاهش نمی‌دهند بلکه به آب‌رسانی پوست نیز کمک کرده و با افزایش اکسیژن‌رسانی موجب افزایش شفافیت و درخشان به نظر رسیدن پوست نیز می‌شوند.

البته باید توجه داشت که اسپری فیکساتور آرایش حاوی الکل عملکرد بهتری خواهد داشت، زیرا ماده‌ای که نقش کلیدی در تثبیت آرایش را دارد، همان الکل موجود در این محصول است.

ویژگی‌های بهترین اسپری فیکس کننده آرایش چیست؟

برای داشتن یک اسپری مناسب برای تثبیت آرایش صورت باید به ویژگی‌هایی توجه داشته باشیم.

برخی از این ویژگی‌ها عبارتند از:

  1. حذف براقی محصولات آرایشی: بسیاری از پودرها، سایه‌ها، رژلب یا رژگونه دارای برق و درخشندگی هستند. این درخشندگی اگر در حد طبیعی باشد به زیبایی آرایش صورت می‌افزاید، اما اگر براقی بیش از حد نرمال باشد آرایش غیرطبیعی به نظر می‌رسد. اسپری فیکساتور آرایش مقداری جلوی این درخشندگی را گرفته و با مات کردن آرایش، حالت طبیعی به صورت می‌دهد؛
  2. تثبیت آرایش برای طولانی مدت: در مهمانی‌ها یا مجالسی که نیاز به تثبیت آرایش وجود دارد،  استفاده از یکی از بهترین اسپری فیکس کننده کمک زیادی به ماندگاری آرایش می‌کند. چنین اسپری برای افرادی که زیاد عرق می‌کند یا شرایط محیطی، آرایش آن‌ها را به هم می‌ریزد یک محصول کاربردی است؛
  3. عدم چسبندگی در صورت: اسپری پودر فیکس اثر چسبندگی روی صورت ایجاد نمی‌کند، بنابراین در موقع استفاده از آن حس بدی را تجربه نخواهید کرد و از سوی دیگر، سایر افراد نیز متوجه استفاده از اسپری روی صورت نخواهند شد؛
  4. قابلیت خشک شدن سریع: اسپری فیکساتور آرایش صورت خیلی سریع خشک می‌شود. به همین دلیل دغدغۀ چندانی برای به هم ریختن آرایش صورت و تغییر در آن نخواهید داشت؛
  5. عدم حساسیت پوستی: استفاده از اسپری فیکس یا پودر فیکس، حساسیت پوستی ایجاد نخواهد کرد. همچنین استفاده از آن بسیار راحت و ساده است. افراد تازه‌کار می‌توانند آن را به کار گیرند و همچنین در میکاپ‌های حرفه‌ای توسط آرایشگران مورد استفاده قرار دهند.
ویژگی‌های اسپری فیکس کننده آرایش
ویژگی‌های اسپری فیکس کننده آرایش

نکات تکمیلی درباره اسپری فیکس کننده آرایش

💡 استفاده از اسپری فیکس کننده پیش از آرایش: به‌طور معمول از اسپری فیکساتور بعد از آرایش صورت استفاده می‌شود. اما در بسیاری از میکاپ‌های حرفه‌ای بعد از هر مرحله از آرایش صورت (زدن سایه چشم، استفاده از کرم پودر، کشیدن خط چشم، استفاده از رژگونه یا رژلب و…) از اسپری استفاده می‌شود تا آرایش صورت ثبات و ماندگاری بیشتری پیدا کند؛

💡 نحوه اسپری کردن: قبل از استفاده از اسپری آن را به خوبی تکان دهید و سپس با حرکت زیگزاگی دست (مشابه X و T ) با فاصله حدود ۲۰ سانتی‌متر از صورت اسپری را بزنید. توجه داشته باشید که برای جلوگیری از لکه‌دار شدن صورت، اسپری باید به صورت یکنواخت به همه قسمت‌ها برسد؛

💡 استفاده مداوم از اسپری فیکساتور آرایش: هر چند که اسپری فیکس با تثبیت آرایش حس خوبی را ایجاد می‌کند و موجب عدم نیاز به تکرار آرایش می‌شود، اما فیکساتورها با چسبندگی که دارند مانع جدی برای فعالیت‌های طبیعی پوست محسوب می‌شوند. به همین دلیل اکثر متخصصان پوست توصیه می‌کنند تا از این محصولات مداوم و همیشگی استفاده نشود. پودر فیکس بهتر است برای مراسم و جشن‌هایی استفاده شود که بیش از سه ساعت طول می‌کشند؛

💡 قیمت اسپری فیکساتور آرایش صورت: عرضه اسپری فیکس توسط برندهای مختلف موجب شده تا شاهد قیمت‌های متنوعی در بازار باشیم. بررسی مواد تشکیل‌دهنده اسپری یکی از نکات مهم قبل از خرید است. همچنین در هنگام خرید اسپری فیکساتور آرایش به فروشگاه‌های معتبر مراجعه کنید تا محصولی مطمئن و با کیفیت را در اختیار شما قرار دهند.

کمک به تثبیت آرایش یا پودر و اسپری فیکس

پودر فیکس یا اسپری فیکس از محصولاتی هستند که به حفظ و ماندگاری آرایش کمک کرده و باعث بهتر دیده شدن آرایش صورت می‌شوند. اسپری فیکساتور آرایش بعد از انجام تمامی مراحل آرایش استفاده می‌شود، اما از فیکساتور پودری پس از پایان هر مرحله از آرایش صورت استفاده می‌کنند.
در تهیه اسپری فیکس باید دقت کافی داشت تا محصولی متناسب با نوع پوست انتخاب شود. محصولات بی‌کیفیت نامتناسب برای پوست، احتمال ایجاد حساسیت را به شدت افزایش می‌دهند.

اگر تجربه مصرف هر یک از این دو محصول را داشته‌اید برای ما از تجربه‌تان بنویسید.

اینستاگرام لیاتیم
تلگرام لیاتیم
۵/۵ - (۲ امتیاز)

دیدگاه کاربران (2 دیدگاه)

دیدگاهتان را بنویسید