صفحه اصلی > مد و زندگی : چیزهایی که قبل از تزریق ژل لب باید بدانید

چیزهایی که قبل از تزریق ژل لب باید بدانید

تزریق ژل لب

بخواهیم صادق باشیم، تزریق ژل لب از آن کارهای زیبایی است که اکثرمان دوست داریم برای یک بار هم که شده امتحان کنیم اما جرأت انجام آن را نداریم. حالا که افراد زیادی به کارهای زیبایی تزریقی روی آورده‌اند، بد نیست روش برجسته‌سازی، فرمدهی و درشت‌تر کردن لب‌ها را بررسی کنیم؛ در نهایت، ببینیم آیا می‌توانیم شهامت تغییر اینچنینی را به‌دست آوریم یا نه، کلاً باید آن را فراموش کنیم.

اگر شما جزء این اکثریت هستید و برای اولین بار می‌خواهید به سراغ تزریق ژل لب بروید، این مقاله از لیامگ را تا انتها بخوانید. جزئیات ذکرشده در اینجا همه چیز درباره تزریق ژل لب را برایتان روشن می‌کند تا آگاهانه به کلینیک زیبایی بروید و یا تصمیم بگیرید در خانه بمانید!

تزریق لب چیست؟

تزریق لب یک عمل زیبایی است که از طریق تزریق پرکننده و فیلر، به حجم‌دهی و بهبود فرم لب‌ها کمک می‌کند.  فیلر برای افزودن حجم طبیعی به لب‌ها و متقارن کردن آن‌ها گزینه بسیار مناسبی است. شاید دیدن لب‌های بالشتی بعضی از بلاگرهای اینستاگرامی این تصور را در شما ایجاد کند که نتیجه همه انواع تزریق لب به همین شکل است. اما تزریق لب می‌تواند کاملاً منحصربه‌فرد باشد. اگر به یک متخصص زیبایی باتجربه مراجعه کنید، لب‌های شما را در تناسب با سایر اجزای صورتتان و همچنین مدلی که در ذهن دارید، حجم و فرم می‌دهد.

بهترین نوع تزریق لب چیست؟

پزشکان و متخصصان این حوزه، برندهای Juvéderm، Juvéderm Ultra، Juvéderm Volbella، Restylane و Restylane Silk را به عنوان بهترین فیلرهای لب معرفی می‌کنند. این فیلرها از هیالورونیک اسید ساخته شده‌اند اما میزان حجمی که به لب می‌دهند و اینکه چگونه به‌نظر می‌رسند، با یکدیگر متفاوت است.

هیالورونیک اسید یکی از مشتقات قند است که به طور طبیعی در بدن ما نیز یافت می‌شود و توانایی نگهداری ۱۰۰۰ برابر وزن خود را در آب دارد. به همین دلیل، هم برای آبرسانی پوست و هم برای حجم‌دهی لب‌ها (و یا گونه‌ها، چانه، خط فک و غیره) عالی است. یکی دیگر از دلایلی که هیالورنیک اسید را به یک فیلر محبوب تبدیل کرده این است که ظاهری طبیعی به لب‌ها می‌دهد و در طول زمان جذب می‌شود.

فرمدهی لب
فرمدهی لب

فیلرهای Juvéderm، Volbella و Restylane Silk حجم کمی به لب‌ها اضافه می‌کنند. به افراد مسن‌تر یا کسانی که لب‌های بسیار نازکی دارند، توصیه می‌شود که از فیلرهایی مثل Restylane برای تغییر فرم و بهبود ظاهر لب‌هایشان استفاده کنند. این فیلرها لب‌ها را حجیم‌تر می‌کنند و بعد از مدتی که از بین می‌روند، باز هم لب‌ها بهتر از حالت اولیه خواهند بود.

پس هنگام انتخاب پزشک، این معیار را در نظر داشته باشید که به جزئیات و ظرافت کار بها دهد. دیدن تصاویر بیماران، قبل و بعد از تزریق فیلر لب کمک زیادی به شما می‌کند.

فرق تزریق لب و بوتاکس لب چیست؟

احتمالاً چیزهایی درباره روش بوتاکس لب شنیده‌اید. اما آیا می‌دانید بوتاکس لب چه فرقی با ژل یا فیلر لب دارد؟ در واقع، بوتاکس لب شامل تزریق ژل به داخل لب‌ها نمی‌شود. در این روش، به ماهیچه‌های دور لب بوتاکس تزریق می‌کنند. در نتیجه، این ماهیچه‌ها دیگر حرکت نمی‌کنند و ماهیچه‌های لب هنگام صحبت کردن و خندیدن به داخل نمی‌روند و نازک به‌نظر نمی‌رسند.

اما کسانی که می‌خواهند لب‌های پرتری داشته باشند، باید از تزریق ژل لب کمک بگیرند. بوتاکس لب مناسب افرادی است که فرم لب نچرال و طبیعی را می‌پسندند و یا هنگام خندیدن، لثه‌هایشان نمایان می‌شود.

ماندگاری ژل لب و فیلر چقدر است؟

ماندگاری ژل لب به عوامل مختلفی همچون میزان ژل تزریق شده، متابولیسم و سوخت‌وساز بدن و نوع فیلر بستگی دارد. با این‌حال اگر بخواهیم به‌طور متوسط بگوییم، ماندگاری اثر تزریق ژل لب بین شش ماه تا سه سال است. در این میان، حجم ژل تزریق شده نقش پررنگ‌تری نسبت به سایر عوامل ایفا می‌کند. بعضی‌ها مایلند که فقط تا شش ماه تأثیر ژل را بر روی لب‌های خود داشته باشند اما برخی دیگر، انتظار دارند مدت زمان بیشتری از لب‌های حجیم خود لذت ببرند.

تزریق ژل لب مدل نچرال چگونه است؟

شما دو گزینه دیگر نیز پیشِ رو دارید: فیلر دائمی و موقتی. و اگر نظر ما را بخواهید، فیلرهای لب موقتی انتخاب بهتری هستند. اگرچه اسم فیلرهای دائمی و نیمه دائمی همه را وسوسه می‎کند اما این فیلرها برگشت‌پذیر نیستند. اگر بعد از تزریق فیلرهای دائمی و نیمه‌دائمی، فرم یا حجم ایجاد شده را دوست نداشته باشید، کار زیادی برای اصلاح آن نمی‌توان کرد. اما طبیعی و نچرال بودن فرم لب‌ها ربطی به نوع فیلر استفاده شده ندارد. میزان فیلر و جایی که تزریق می‌شود، تعیین‌کننده طبیعی بودن فرم لب است.

پزشک قبل از هر چیزی باید تقارن و حالت کلی لب‌ها را بررسی کند و بعد تصمیم بگیرد که فیلر را به کدام قسمت‌ها باید تزریق کرد. اگر شخصی لب‌های حجیم‌تری می‌خواهد، بهتر است به یکباره حجم زیادی از فیلر را تزریق نکند. تزریق ژل لب به‌صورت تدریجی به طبیعی بودن فرم آن کمک زیادی می‌کند. به عبارت دیگر، اگر خواهان فرم طبیعی لب بعد از تزریق ژل هستید، انتظار نداشته باشید که بعد از یک جلسه، با تغییر زیادی مطب یا کلینیک را ترک کنید.

وقتی تزریق ژل لب را بارها و بارها تکرار کنید، فرم اولیه لب‌هایتان را دیگر به خاطر نمی‌آورید. پس، به سراغ پزشکی بروید که به‌طور مرتب لب‌هایتان را چک کند زیرا شما نمی‌خوانید فرم لب اردکی و بالشتی داشته باشید.


با رژ هم می‌توان لب‌ها را تا حدی برجسته کرد؛ نحوه صحیح رژ زدن را در این مقاله بخوانید.

آموزش رژ لب زدن

آموزش رژ لب زدن و استفاده از رژ لب قرمز

استفاده از رژ لب قرمز گاهی کار سختی به نظر می‌رسد. ما در این مقاله شما را با آموزش رژ لب زدن و مراحل آن آشنا می‌کنیم تا این کار برایتان راحت شود.


آیا ژل لب آسیب‌زننده است؟

همه انواع فیلر هیالورونیک اسید در ترکیبات خود لیدوکائین (نوعی ماده بی‌حس‌کننده) هم دارند. اما پزشک می‌تواند قبل از تزریق ژل لب با سایر کرم‌ها و داروهای بی‌حس‌کننده موضعی و تزریقی، ناحیه مورد نظر را بی‌حس کند. در طول بی‌حسی، ممکن است کمی احساس سوزن‌سوزن شدن، فشار و یک نبض خفیف در لب‌ها داشته باشید. با این وجود، درد زیادی را حس نخواهید کرد.

آیا تزریق ژل لب خطرناک است؟

تزریق ژل لب به عنوان یک روش زیبایی سرپایی و بی‌دردسر در نظر گرفته می‌شود. ولی باید آن را به عنوان یک روش بالقوه تهاجمی با احتمال عوارض و خطراتی مانند انسداد عروقی (بسته شدن رگ‌های خونی که منجر به مرگ بافت می‌شود) در نظر بگیرید.

برای پیشگیری از عوارض و خطرات احتمالی، فقط به یک متخصص پوست یا جراح پلاستیک مراجعه کنید که در تزریق ژل لب تجربه بالایی دارد. از پزشک بخواهید تصاویر قبل و بعد کارهایی که در گذشته انجام داده را به شما نشان دهد. به ظاهر پرسنل مطب یا کلینیک هم توجه کنید؛ زیرا احتمالاً همان پزشک روی آنها نیز کارهای زیبایی انجام داده است.

کارهایی که قبل از برجسته کردن لب‌ها باید انجام دهید

۱۰ روز قبل از اینکه برای تزریق ژل لب به پزشک مراجعه کنید، از مصرف داروهای رقیق‌کننده خون مثل مسکن‌ها (از جمله آسپرین و ایبوپروفن)، قرص روغن ماهی و ویتامین E خودداری نمایید. این داروها احتمال خونریزی و کبودی را بالا می‌برند. حتماً می‌دانید که مصرف نوشیدنی‌های الکلی نیز همین تأثیر را دارد.

به‌علاوه، کسانی که سابقه تبخال دارند باید دو روز قبل از تزریق ژل لب داروهای پیشگیری را مصرف کنند، زیرا ممکن است فیلر باعث تشدید آن شود.

مراقبت بعد از تزریق ژل لب

تا ۲۴ ساعت بعد از تزریق ژل لب به باشگاه نروید. علاوه بر این، از انجام فعالیت‌هایی که باعث افزایش جریان خون در صورت می‌شوند (مثل ماساژ یا فیشیال) خودداری کنید؛ زیرا این کارها ورم بعد از تزریق ژل لب را افزایش می‌دهند. نکته دیگری که باید به‌خاطر داشته باشید این است که ورم، قرمزی و کبودی لب‌ها تا حدی بعد از تزریق فیلر طبیعی است. برای به حداقل رساندن آن می‌توانید از کمپرس یخ استفاده کنید و آب کافی بنوشید.

مشاوره تزریق ژل لب
مشاوره تزریق ژل لب

آیا فیلر لب خودبه‌خود جذب می‌شود؟

اگر از یک فیلر اسید هیالورونیک استفاده می‌کنید، بله، فیلر در عرض چند ماه به‌صورت خودبه‌خود حل و جذب می‌شود. مزیت دیگر این فیلرها این است که اگر به هر دلیلی ظاهر جدید لب‌های خود را دوست نداشته باشید، پزشک می‌تواند با تزریق آنزیمی به نام هیالورونیداز آن را از بین ببرد. این آنزیم، ذرات فیلر و ژل لب را در هم می‌شکند و به جذب سریع‌تر آن کمک می‌کند. تزریق آنزیم تنها چند ثانیه طول می‌کشد.

برای ماندگاری بیشتر اثر فیلر لب چه کارهایی می‌توان انجام داد؟

متأسفانه نمی‌توان کاری کرد. چرا که طول ماندگاری فیلرهای لب به فاکتورهای مختلفی بستگی دارد. شما نمی‌توانید کار زیادی انجام دهید تا لب‌ها مدت زمان طولانی‌تری حجیم بمانند؛ بدن هر کاری که بخواهد انجام می‌دهد.

برجسته کردن لب‌ها در خانه: ممکن؟ یا تبلیغ پوچ؟

شما در خانه هم می‌توانید کمی به‌ لب‌های خود حجم دهید. حجم‌ دهنده لب موجود در بازار شمایلی شبیه برق لب دارد. این حجم‌دهنده‌ها حاوی هیالورونیک اسید، عصاره نعناع و فلفل هستند و می‌توانند به‌طور موقتی و تا حدودی لب‌ها را درشت‌تر کنند. مسلماً با حجم دهنده فوری لب نتیجه مشابه تزریق ژل لب دریافت نمی‌کنید اما خبری از درد و ریسک نخواهد بود. در ضمن، می‌توانید از خط لب و لوازم و ترفندهای آرایشی نیز برای برجسته کردن لب در خانه استفاده کنید.

توصیه‌های آخر

تزریق ژل لب یک تصمیم شخصی است. اگر می‌خواهید حجم و مدل لب‌های خود را تغییر دهید، به یک مرکز تخصصی زیبایی مراجعه کنید. تنها کلینیک و مرکز زیبایی مهم نیست؛ در انتخاب پزشک نیز باید دقت و وسواس به خرج دهید و متخصص پوست و زیبایی را انتخاب کنید که تجربه زیادی در تزریق ژل لب دارد. ژل و فیلر لب می‌تواند اعتماد به نفس شما را بالا ببرد اما موقتی است. قبل از مراجعه به کلینیک یا مطب، تمام سؤالات خود را مرور و حتی یادداشت کنید و از پزشک بپرسید. وقتی همه چیز برایتان روشن و واضح باشد، دیگر نگران نخواهید بود.

اینستاگرام لیاتیم
تلگرام لیاتیم
۳.۲/۵ - (۸ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید