صفحه اصلی > مد و زندگی :  لیزر موهای زائد و نکات کلیدی که باید بدانید

 لیزر موهای زائد و نکات کلیدی که باید بدانید

لیزر موهای زائد

قدیم‌تر‌ها همه با استفاده از وکس، تیغ و کرم موبر موهای زائد خود را شیو می‌کردند. اما این روش‌ها در بلندمدت باعث رشد چند برابری مو می‌شدند و جنس و ضخامت مو را هم بیشتر می‌کردند. همیشه هرجا که می‌خواستید بروید، مجبور بودید دوباره شیو کنید و یا اگر قصد سفر داشتید، باید حتماً ابزار شیو را با خود می‌بردید. خوشبختانه لیزر موهای زائد تمام این مشکلات را حل کرده است. کافی است درمان را تا آخر پیش ببرید و تمام جلسات خود را کامل بروید تا شاهد معجزه آن باشید.

لیزر در هر جلسه موهای زائد شما را کم‌پشت‌تر و کم‌تر می‌کند. بعد از چندین جلسه هم که دیگر درصد قابل‌توجهی از موهای شما برای همیشه از بین می‌رود. دیگر در سفر‌ها نگران شیو کردن نیستید و همیشه بدن شما بدون موی زائد خواهد بود. در این مطلب نکاتی را درباره عوارض، میزان اثربخشی و نحوه آمادگی برای لیزر کردن موهای زائد به شما می‌گوییم که در شروع جلسات حتما به دردتان می‌خورد. با ما همراه باشید.

لیزر موهای زائد چگونه انجام می‌شود؟

لیزر یک ابزار پزشکی است که از یک پرتو متمرکز نور (لیزر) برای از بین بردن موهای زائد استفاده می‌کند. در طی لیزر درمانی، دستگاه نوری از خود ساطع می‌کند که توسط رنگدانه (ملانین) موجود در مو جذب می‌شود. انرژی نور به گرما تبدیل می‌شود و به کیسه‌های لوله‌ای شکل درون پوست (فولیکول‌های مو) آسیب می‌رساند. فولیکول جایگاه تولید و رشد موهاست. این آسیب، رشد مو در آینده را مهار یا به تأخیر می‌اندازد. اگرچه لیزر به طور مؤثر رشد مو را برای دوره‌های طولانی به تأخیر می‌اندازد، اما معمولاً منجر به حذف دائمی موهای زائد نمی‌شود. چندین جلسه برای حذف اولیه موهای زائد مورد نیاز است. بعد از اتمام جلسه‌های اصلی، امکان دارد به چند جلسه یادآور برای حفظ نتیجه نیاز داشته باشید. لیزر برای افرادی که پوست روشن و موهای تیره دارند بسیار مؤثر است؛ اما همه انواع پوست می‌توانند نتیجه رضایت‌بخشی از آن بگیرند.

دلایل استفاده از لیزر برای حذف موهای زائد

همانطور که از نامش پیداست، لیزر موهای زائد برای کاهش این موها استفاده می‌شود. مکان‌های رایج درمان شامل پاها، زیربغل، بالای لب، چانه و خط بیکینی است. با این حال، درمان موهای  زائد تقریباً در هر ناحیه‌ای به جز پلک یا ناحیه اطراف آن امکان‌پذیر است. پوست دارای خال‌کوبی نیز نمی‌تواند از لیزر برای از بین بردن موهای زائد استفاده کند.

رنگ مو و نوع پوست بر میزان موفقیت لیزر در حذف موهای زائد تأثیر می‌گذارد. اصل اساسی این است که رنگدانه مو (و نه رنگدانه پوست) باید نور را جذب کند. لیزر باید تنها به فولیکول مو آسیب برساند و درعین‌حال از آسیب به پوست جلوگیری کند؛ بنابراین، لیزر موهای تیره روی پوست روشن بهترین نتایج را به همراه دارد.

خطرات لیزر موهای زائد

خطرات عوارض جانبی بسته به نوع پوست، رنگ مو، برنامه درمانی و رعایت مراقبت‌های قبل و بعد از لیزر متفاوت است. شایع‌ترین عوارض لیزر موهای زائد عبارتند از:

  • تحریک پوست: ممکن است پس از اتمام جلسه کمی احساس ناخوشایند، قرمزی و تورم پوست در ناحیه لیزر شده داشته باشید. همه این علائم و نشانه‌ها معمولاً در عرض چند ساعت ناپدید می‌شوند.
  • تغییر رنگدانه پس از لیزر: استفاده از لیزر برای حذف موهای زائد ممکن است پوست ناحیه مورد نظر را تیره یا روشن کند. این تغییرات می‌تواند موقت یا دائمی باشد. در اغلب موارد، کسانی روشن شدن پوست بعد از لیزر موهای زائد را تجربه می‌کنند که پوست تیره‌ای داشته‌اند و یا قبل و بعد از درمان در معرض آفتاب قرار می‌گیرند.

 لیزر درمانی به‌ندرت می‌تواند باعث ایجاد تاول، پوسته‌پوسته شدن، زخم یا سایر تغییرات در بافت پوست شود. سایر عوارض جانبی نادر عبارت‌اند از سفید شدن موهای لیزر شده یا رشد بیش از حد مو در اطراف مناطق تحت درمان (به‌ویژه در پوست‌های سبزه). استفاده از لیزر برای پلک‌ها، ابروها یا نواحی اطراف به دلیل احتمال آسیب شدید به چشم توصیه نمی‌شود.


در مقاله دیگری، نکات جذابی درمورد رفع موهای زائد صورت گفته‌ایم. آن را از دست ندهید.

رفع موهای زائد صورت

چند و چون رفع موهای زائد صورت!

موهای زائد از آن چیزهایی است که نمی‌شود با آن کنار آمد. اینجا قرار است روش‌های رفع موهای زائد صورت را باهم بررسی کنیم و ببینیم کدام مناسب شماست.


چگونه برای لیزر موهای زائد آماده شویم؟

اگر قصد رهایی از شر موهای زائد با لیزر را دارید، پزشکی را انتخاب کنید که گواهینامه تخصصی مانند پوست یا جراحی زیبایی و همچنین تجربه لیزر درمانی بر روی نوع پوست شما را داشته باشد. اگر دستیار پزشک یا پرستار دارای مجوز متصدی لیزر بود، مطمئن شوید که تحت‌ نظر یک پزشک  متخصص این کار را انجام می‌دهد و در طول جلسات، پزشک در محل و در دسترس است. در مورد اسپاها، سالن‌ها یا سایر مکان‌هایی که به پرسنل غیرپزشکی اجازه انجام این روش را می‌دهند، احتیاط کنید.

قبل از لیزر موهای زائد، با پزشک مشورت کنید تا مشخص شود که آیا این گزینه درمانی برای شما مناسب است یا خیر. پزشک شما احتمالاً موارد زیر را انجام خواهد داد:

  • سابقه پزشکی شما را مرور می‌کند؛ از جمله مصرف دارو، سابقه اختلالات پوستی یا اسکار و روش‌های قبلی حذف موهای زائد.
  • در مورد خطرات، مزایا و انتظارات، از جمله اینکه لیزر موهای کدام قسمت‌ها را می‌تواند و نمی‌تواند از بین ببرد، صحبت خواهد کرد.
  • برای ارزیابی‌های قبل و بعد و بررسی‌ نتیجه در طولانی‌مدت عکس می‌گیرد.

قبل از لیزر چه کارهایی انجام دهیم؟

در جلسه مشاوره، درمورد برنامه درمان و هزینه‌های مربوطه صحبت کنید. هزینه لیزر موهای زائد نسبتاً بالاست. پزشک همچنین دستورالعمل‌های خاصی را برای آماده شدن برای لیزر موهای زائد ارائه می‌دهد که احتمالا عبارت است از:

  • دوری از آفتاب بعد از لیزر: توصیه‌های پزشک خود را برای اجتناب از قرار گرفتن در معرض نور خورشید قبل و بعد از درمان جدی بگیرید. هر زمان که بیرون می‌روید، از یک ضدآفتاب با SPF30  به بالا استفاده کنید.
  • پرهیز از برنزه کردن پوست: از مصرف هرگونه کرم برنزه کننده خودداری کنید. اگر اخیراً برنزه شده‌اید یا پوست تیره‌ای دارید، شاید پزشک یک کرم روشن‌کننده‌ پوست تجویز کند.
  • اجتناب از سایر روش‌های حذف موهای زائد: کندن موها با روش‌های مختلف مثل اپیلاسیون و وکس و همچنین الکترولیز می‌تواند فولیکول مو را تحریک کند و حداقل چهار هفته قبل از درمان باید از انجام آنها اجتناب کنید.
  • پرهیز از داروهای رقیق کننده خون: از پزشک خود در مورد مصرف داروهایی مانند آسپرین یا داروهای ضدالتهابی قبل از انجام لیزر درمانی سوال کنید.
  • اصلاح موهای ناحیه مورد نظر: توصیه می‌شود یک روز قبل از لیزر، موهای زائد ناحیه مورد نظر را اصلاح نمایید. با این کار، پرتو لیزر راحت‌تر به فولیکول مو می‌رسد.
لیزر موهای زائد صورت
لیزر موهای زائد صورت

چه انتظاری از لیزر داشته باشیم؟

حذف موهای زائد با لیزر معمولاً به  شش تا ده جلسه نیاز دارد. فاصله بین جلسات بسته به ناحیه مورد نظر متفاوت است. در مناطقی که مو به‌ سرعت رشد می‌کند، مانند بالای لب، درمان ممکن است بعد از چهار تا هشت هفته تکرار شود. نواحی با رشد کند مو، مانند کمر، لیزر درمانی می‌تواند هر ۱۲ تا ۱۶ هفته انجام شود.

هر جلسه، از عینک مخصوص برای محافظت از چشم‌ها در برابر پرتو لیزر استفاده خواهید کرد. ممکن است دستیار پزشک یا تکنسین دوباره آن مناطق را اصلاح کند. برای کاهش درد و سوزش، قبل از مراجعه به مطب یا کلینیک از پماد بی‌حسی استفاده کنید.

پروسه از بین بردن موهای زائد با لیزر

پزشک یک دستگاه لیزر دستی را روی پوست شما قرار می‌دهد. بیشتر انواع دستگاه‌های لیزر یک باد خنک‌کننده برای کاهش حس سوزش دارند. در غیر اینصورت، از یک ژل خنک برای محافظت از پوست و کاهش خطر عوارض جانبی استفاده می‌شود.

هنگامی که پزشک لیزر را فعال می‌کند، پرتو لیزر از طریق پوست شما به فولیکول‌های مو منتقل می‌شود. گرمای شدید پرتو لیزر به فولیکول‌های مو آسیب رسانده و از رشد مو جلوگیری می‌کند. ممکن است احساس درد یا سوزش کمی داشته باشید و سرمای دستگاه خنک‌کننده یا ژل را حس خواهید کرد.

لیزر یک ناحیه کوچک، مانند پشت لب، ممکن است تنها چند دقیقه طول بکشد. درمان یک ناحیه بزرگ‌تر، مانند پاها، ممکن است بیش از یک ساعت طول بکشد.

بعد از لیزر

ممکن است در چند ساعت اول پس از لیزر متوجه قرمزی و تورم پوست شوید. برای فروکش کردن این موارد، یخ را روی پوست قرار دهید. اگر بلافاصله بعد از لیزر کردن موهای زائد دچار واکنش پوستی شدید، احتمال دارد پزشک از کرم استروئیدی روی ناحیه آسیب دیده استفاده کند. پس از انجام لیزر و بین جلسات برنامه‌ریزی‌شده، در معرض نور آفتاب نباشید. به مدت شش هفته یا طبق دستور پزشک نباید پوست را برنزه کنید. هر روز از ضدآفتاب با SPF30 به بالا استفاده کنید.


یک کرم ترمیم کننده کمک بزرگی به رفع حساسیت بعد از لیزر می‌کند. کرم ترمیم کننده تراست همینجاست.

کرم ترمیم کننده انواع پوست تراست

نتیجه لیزر کردن موهای زائد

موها فوراً بعد از لیزر نمی‌ریزند؛ اما در طی چند روز تا چند هفته، این اتفاق می‌افتد. لیزر مکرر معمولاً ضروری است زیرا رشد و ریزش مو به طور طبیعی در یک چرخه اتفاق می‌افتد. لیزردرمانی روی فولیکول‌هایی که در مرحله رشد جدید هستند، بهترین نتیجه را دارد.

نتیجه لیزر به طور قابل‌توجهی در هرکس متفاوت و پیش‌بینی آن دشوار است. از بین بردن موهای زائد با لیزر در اکثر افراد، چند ماه تا چند سال طول می‌کشد. اما تضمینی برای حذف دائمی آنها وجود ندارد. زمانی که موها بعد از لیزر دوباره رشد می‌کنند، معمولاً ظریف‌ترند و رنگ روشن‌تری دارند.

دستگاه خانگی لیزر موهای زائد

دستگاه‌های خانگی برای رفع موهای زائد موجود است. این دستگاه‌ها می‌توانند باعث کاهش متوسط موهای زائد شوند. اما هیچ مطالعه جامعی برای مقایسه میزان مؤثر بودن این دستگاه‌های خانگی و صنعتی موجود در مطب وجود ندارد.

علاوه بر این، سازمان غذا و داروی ایالات متحده دستگاه‌های لیزر خانگی رفع موهای زائد را جزء لوازم آرایشی و بهداشتی می‌داند، نه پزشکی، به این معنی که آنها به‌اندازه سایر دستگاه‌های پزشکی مورد بررسی قرار نمی‌گیرند. تا کنون، مطالعه طولانی‌مدت و کاملی در مورد میزان ایمنی و مؤثر بودن دستگاه‌های خانگی انجام نشده است.

اگر تصمیم به استفاده از دستگاه لیزر موهای زائد خانگی دارید، دستورالعمل‌های همراه دستگاه را دنبال کنید تا از خطرها، به‌ویژه آسیب‌های چشمی جلوگیری کنید.

لیزر موهای زائد؛ آرزوی محقق شده بشر!

بشر سال‌ها به دنبال روشی برای کاهش موهای زائدگشت.روش‌های زیادی هم برای شیو کردن اختراع شد. اما هیچ‌کدام نه ‌تنها موهای زائد را کم نکرد، بلکه رشد آنها زیاد هم شد. لیزر موهای زائد تا امروز، تنها روش مؤثری است که در بلندمدت، درصد زیادی از موهای زائد را برای همیشه از بین می‌برد. نتیجه این روش نسبت به سایرین تقریباً دائمی است. امیدواریم این مطلب از لیامگ هم برایتان مفید بوده باشد. تیم ما آماده شنیدن نظرات و پاسخ‌دهی به سواات شما در کادر پایین صفحه است.

اینستاگرام لیاتیم
تلگرام لیاتیم
۵/۵ - (۱ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید