صفحه اصلی > مد و زندگی و مراقبت از پوست : با سوختگی بعد از لیزر موهای زائد چه کنیم؟

با سوختگی بعد از لیزر موهای زائد چه کنیم؟

سوختگی بعد از لیزر موهای زائد

شاید برای شما هم پیش آمده که با ذوق خلاص شدن از شر وَکس و تیغ، لیزر را برای حذف موهای زائد خود انتخاب کرده‌اید. در طول جلسه همه چیز خوب پیش می‌رود اما در آخر آثاری شبیه کبودی را روی پوست خود مشاهده می‌کنید. این کبودی‌ و قرمزی، سوختگی بعد از لیزر است که گریبان افراد زیادی را می‌گیرد.

لیزر موهای زائد یک روش زیبایی است که گرمای شدیدی را برای آسیب‌زدن به فولیکول مو ساطع می‌کند. در صورت استفاده مستمر از دستگاه، موهای زائد بعد از مدتی دیگر رشد نمی‌کنند. اگرچه این روش عوارض دارد، اما سوختگی جزء عوارض طبیعی آن نیست. چنانچه این اتفاق بیفتد، نشان می‌دهد که اپراتور کارش را به‌درستی انجام نداده است. در بعضی موارد هم، پوست شخص با لیزر سازگاری ندارد.

البته نگران نباشید زیرا سوختگی بعد از لیزر موقتی است. با رعایت نکاتی که در این مقاله از لیامگ در اختیارتان قرار می‌دهیم، سوختگی‌ها به‌سرعت بهبود پیدا می‌کنند. پس پیشنهاد می‌کنیم هیچ‌کدام از بخش‌های آن را از دست ندهید.

سوختگی بعد از لیزر چه شکلی است؟

سوختگی بعد از لیزر موهای زائد ممکن است یک ناحیه قرمز، متورم، تاول زده و به شکل سَری اپلیکاتور دستگاه لیزر باشد که با پوست تماس پیدا می‌کند. این علائم معمولاً تا چند ساعت یا چند روز بعد از جلسه لیزر بدتر می‌شوند. به علاوه، ممکن است در طول جلسه لیزر احساس سوزش کنید که تا انتها هم خنک نشود.

احتمال بروز علائم زیر هم وجود دارد.

 • کبره بستن و ضخیم شدن پوست آن ناحیه
 • پوسته‌پوسته شدن
 • تغییر رنگ پوست به قهوه‌ای یا رنگ سوختگی
 • ایجاد لکه های سفید روی پوست بعد از لیزر
درمان سوختگی بعد از لیزر موهای زائد
درمان سوختگی بعد از لیزر موهای زائد

سوختگی با لیزر بیشتر در کدام نواحی بدن رخ می‌دهد؟

احتمال ایجاد سوختگی بعد از لیزر در همان قسمت‌های بدن که در طول جلسه بیشتر درد می‌گیرند، بالاتر است. در واقع، آن نواحی که پوست نازک‌تری دارند، بیشتر دچار سوختگی ناشی از لیزر می‌شوند. این مناطق شامل بیکینی، صورت و گردن است. علاوه بر این، پوست‌های برنزه شده بیشتر مستعد سوختگی با لیزر هستند. در این‌صورت، پاها بیشتر از سایر قسمت‌های در معرض سوختگی خواهند بود.

اگر پزشک در همان ابتدا متوجه زیان دستگاه نشد و درجه انرژی را تنظیم نکرد، بهتر است از مراجعه‌های بعدی به آن مرکز خودداری کنید.

چرا سوختگی بعد از لیزر اتفاق می‌افتد؟

حرارت لیزر، رنگدانه یا ملانین موجود در فولیکول مو را هدف می‌گیرد. این روش برای موهای بور، سفید یا جوگندمی نتیجه مثبتی به همراه ندارد زیرا این موها ملانین کمی دارند. در ضمن، ملانین موهای قرمز نوع متفاوتی است و به همین دلیل، این موها نیز با لیزر از بین نمی‌روند.

حساسیت ناچیز پوست و تغییر رنگ آن به صورتی طبیعی است اما سوختگی نباید اتفاق بیفتد. موارد زیر می‌توانند دلایل احتمالی سوختگی بعد از لیزر باشند.

تماس طولانی مدت لیزر با پوست

طبق تحقیقات، سوختگی می‌تواند نتیجه تماس طولانی مدت دستگاه لیزر با پوست باشد. اگر دستگاه خنک‌کنندگی مناسبی نداشته باشد، این احتمال قوت می‌گیرد. نوع دستگاه هم در این میان نقش پررنگی دارد؛ دستگاه‌های جدید لیزر موهای زائد ایمن‌تر هستند و کمتر منجر به سوختگی می‌شوند.

ژل لیزر

بررسی‌ها همچنین نشان داده‌اند که ژل لیزر هم می‌تواند در سوختگی بعد از لیزر نقش داشته باشد. برای استفاده از بعضی انواع لیزر، باید ژل مخصوصی را به ناحیه مورد نظر زد. زمانی که ژل روی دستگاه اپلیکاتور انباشته شود، باعث سوختن اپیدرمی می‌شود.


نکاتی درباره لیزر موهای زائد که نباید از دست بدهید!

لیزر موهای زائد

 لیزر موهای زائد و نکات کلیدی که باید بدانید

لیزر موهای زائد شامل تاباندن پرتو نوری به فولیکول مو و از بین بردن رنگدانه موهاست. در اینجا از عوارض و میزان اثربخشی آن صحبت کرده‌ایم.


پوست تیره

در آخر هم افرادی که پوست تیره‌تری دارند یا به تازگی پوست خود را برنزه کرده‌اند (چه از طریق آفتاب گرفتن و چه با دستگاه‌های سولار) بیشتر از دیگران دچار سوختگی بعد از لیزر می‌شوند. دلیل این قضیه این است که ملانین در پوست این افراد زیاد است و همانطور که در بالا گفتیم، لیزر ملانین را مورد هدف قرار می‌دهد. به جای آنکه فقط فولیکول مو گرمای لیزر را جذب کند، کل پوست این کار را انجام می‌دهد.

در مقابل، احتمال سوختگی با لیزر در کسانی که پوست روشن با موهای تیره دارند، بسیار کمتر است؛ زیرا ملانین کمی در پوست اطراف مو وجود دارد.

درمان سوختگی بعد از لیزر

شما می‌توانید سوختگی خفیف ناشی از لیزر موهای را به‌راحتی درمان کنید. انجام کارهای زیر کمک بزرگی به شما خواهد کرد.

 • مسلماً کمی احساس سوزش دارید. برای تسکین فوری آن، روی محل سوختگی آب خنک یا ولرم بپاشید تا حس سوزش کاهش پیدا کند. هرگز از کمپرس یخ یا آب سرد روی هرگونه سوختگی استفاده نکنید. سرمای شدید می تواند رگ های خونی نزدیک پوست شما را منقبض کرده و جریان خون را در نواحی آسیب دیده کاهش دهد. در نتیجه، روند بهبودی مختل می‌شود.
 • از زدن اسپری یا پمادهای چرب روی آن ناحیه خودداری کنید؛ زیرا برعکس آنچه شما می‌خواهید، گرما را به دام می‌اندازد و زخم‌ها خنک نمی‌شوند. خنک شدن زخم‌های سوختگی بعد از لیزر به آن فرصت می‌دهد سریع‌تر بهبود پیدا کند.
 • روی محل سوختگی را با یک گاز استریل بپوشانید اما آن را سفت و محکم بانداژ نکنید.
 • اگر درد ادامه داشت، پاراستامول یا ایبوپروفن مصرف کنید.
 • از پوشیدن لباس‌های جذب و چسبان و لباس‌هایی که جنس زبری دارند، خودداری نمایید. لباس‌های اینچنینی زخم‌ها را تحریک و حتی شرایط آنها را بدتر می‌کنند.
 • سوختگی نسبت به آفتاب حساس است. پس تا زمانی که قرمزی آن از بین نرفته، نباید محل زخم‌ها را در معرض تابش مستقیم آفتاب قرار دهید.
 • بهترین پماد برای درمان سوختگی با لیزر پمادهای آنتی‌باکتریال با باند مخصوص است.

توجه داشته باشید که اگر شدت سوختگی زیاد است، حتماً باید به پزشک مراجعه و از داروهای تجویزی استفاده کنید.

پیشگیری از سوختگی با لیزر موهای زائد
پیشگیری از سوختگی با لیزر موهای زائد

با جوش چرکی و تاول بعد از لیزر چه باید کرد؟

ممکن است سوختگی بعد از لیزر موهای زائد با تاول و جوش همراه باشد. در این‌صورت، بهترین کار این است که تاول‌ها را به حال خود رها کنید تا در عرض یک هفته خودبه‌خود خوب شوند. اگر نگران هستید که تاول‌ها عفونت کنند، روی آنها پماد آنتی‌باکتریال بزنید. به‌طور کلی، تاول‌های ناشی از لیزر موهای زائد نیازی به درمان خاصی ندارند.

به‌ هیچ‌ وجه تاول‌ها را نترکانید. فراموش نکنید که آنها ایجاد شده‌اند تا از ناحیه سوختگی محافظت و به بهبودی سریع‌تر آن کمک کنند.

اگر در محل سوختگی جوش چرکی به وجود بیاید، یعنی منافذ پوست در آن ناحیه بسته شده است. از آنجایی که گرمای لیزر منافذ پوست را باز می‌کند، پوست‌تان در برابر عفونت‌های کوچک آسیب‌پذیر است. به همین دلیل، جوش‌های چرکی کوچک ایجاد می‌شوند تا جرم و باکتری را از بدن بیرون کنند.

جوش‌ها هم مثل تاول‌ها به درمان نیاز ندارند. تنها کاری که می‌توانید بکنید این است که آن ناحیه را خنک نگه دارید و لباس‌های تنگ نپوشید تا باعث خراش و ترکیدن آنها نشود. اگر مدت زیادی می‌گذرد و جوش‌ها از بین نمی‌روند، از یک کرم آنتی‌بیوتیک استفاده کنید. مجدداً از ترکاندن جوش‌ها خودداری کنید زیرا ممکن است جای آنها روی پوست باقی بماند.

پوست نسوخته اما حس سوزش و خارش دارید؟

دقایقی بعد از لیزر موهای زائد ممکن است کمی حس ناخوشایند داشته باشید. دلیل این است که پوست شما عضو مهمی را از دست می‌دهد. تسکین این حس نیاز به کار خاصی ندارد، کافیست کمی به پوست‌تان توجه کنید. یک پارچه تمیز را با آب خنک خیس نموده و آن را روی محلی که حس گزگز یا خارش دارد، بگذارید. بعد از چند دقیقه دیگر خبری از سوزش و خارش نخواهد بود. تا یک روز بعد از جلسه لیزر، از شستن، تمیز کردن و لایه‌برداری پوست خودداری کنید تا تحریک نشود.


برای از بین بردن جای سوختگی با لیزر کافیست کلیک کنید.

کرم ترمیم کننده انواع پوست تراست

جلوگیری از سوختگی با لیزر موهای زائد

اگر سوختگی بعد از لیزر را تجربه کرده‌اید و دیگر نمی‌خواهید این اتفاق برایتان رخ دهد، و یا فقط چیزهایی درباره آن شنیده‌اید، بهتر است بدانید که این مشکل قابل‌پیشگیری است. به عنوان اولین قدم، حتما به مطب و یا کلینیک تخصصی مراجعه کنید. حذف موهای زائد با دستگاه لیزر فقط باید توسط پزشک یا متصدی دوره‌دیده و باتجربه انجام شود.

از آنجا که پوست‌های تیره و برنز بیشتر مستعد سوختگی ناشی از لیزر هستند، کمتر در معرض آفتاب باشید و حتماً از آفتاب‌گرفتن یا برنزه کردن پوست خودداری کنید. به‌علاوه، مصرف بعضی از محصولات مراقبت پوستی هم قدغن است. حداقل ۱ هفته قبل از جلسه، از مصرف داروهای موضعی پوست مانند رتینوئیدها خودداری کنید.

در آخر، تست کردن دستگاه روی یک ناحیه کوچک به جلوگیری از عوارض احتمالی کمک بزرگی می‌کند. نکته بعدی اینکه تمامی قسمت‌های بدن یا بخش‌های وسیع را در جلسه اول لیزر نکنید؛ با نواحی کوچک شروع نمایید. با این کار حتی اگر سوختگی هم رخ بدهد، کمتر اذیت می‌شوید و سوختگی بعد از لیزر هم زودتر درمان می‌شود.

نکات پایانی

حذف موهای زائد با لیزر یک روش زیبایی محبوب است. اگر تمامی جلسات لازم را تکمیل کنید، برای همیشه از شر موهایی زائد خلاص می‌شوید. اما مانند همه روش‌های زیبایی، عوارض لیزر موهای زائد هم ممکن است برای هر کسی اتفاق بیفتد.

با این حال، سوختگی بعد از لیزر نباید یکی از آنها باشد. جلسات را از همان ابتدا با یک متخصص پوست و مو شروع کنید تا سازگاری یا عدم‌سازگاری پوست شما با لیزر را تشخیص دهید. اما اگر به هر دلیلی سوختگی ناشی از لیزر برایتان رخ داد، اصلاً نگران نباشید و بدانید در عرض یک هفته بهبود پیدا خواهد کرد. کافیست که نکات گفته شده در این مطلب از لیامگ را رعایت نمایید و بعد از بهبودی زخم‌ها از یک کرم ترمیم‌کننده پوست کمک بگیرید.

اینستاگرام لیاتیم
تلگرام لیاتیم
امتیاز دهید.

دیدگاهتان را بنویسید