روتین پوست کره ای فراتر از یک نوع مراقبت پوستی است؛ این روتین در واقع، از سبک زندگی و فرهنگ کره ای ها نشات می‌گیرد. مردم کره از سال‌های دور و قبل از پیشرفت علم پزشکی و زیبایی از این روش برای تغذیه و مراقبت از پوست خود استفاده می‌کنند. پوست شیشه‌ای و شفاف آنها باعث شده تا افراد زیادی در سراسر دنیا به دنبال روتین پوست کره ای باشند.

در طول این روتین نیازی نیست تعداد زیادی از محصولات مراقبت پوستی را داشته باشید؛ در عوض باید از محصولات درست و به ترتیب صحیح استفاده کنید.

آنچه می‌خوانید...

روتین پوست کره ای چیست؟

روتین پوست کره ای روی پیشگیری و مراقبت متمرکز است و برای درمان مشکلات پوستی مثل چین و چروک و لک کاربردی ندارد. به باور این روش مراقبتی، پیشگیری بهتر از درمان است و پیشگیری از مشکلات پوستی راحت تر از برطرف‌کردن آسیب‌های وارد شده می‌باشد. با استفاده از این روتین، در دراز مدت اتفاق‌های بسیار خوبی برای پوست شما می‌افتد و بعد از مدتی آثار آن را مشاهده می‌کنید.

چرا این روتین بسیار ارزشمند است؟

روتین پوست کره ای توسط هیچ برند یا شخصی کشف نشده است. با تکامل رژیم های پوستی که بیشتر کره ای ها آنها را دنبال می‌کردند، روتین پوست کره ای امروزی پدید آمد. این روش، صنعت مراقبت از پوست را در سراسر جهان به نوعی تغییر داد و توجه افراد زیادی را به خود جلب کرد.

داشتن این روتین مراقبت از پوست نه تنها نتایج باثبات و موثری ایجاد می‌کند، بلکه کمک می‌کند تا به پوست خود احترام بگذارید و وقت بیشتری برای آن صرف کنید.

طبق گزارش انجمن بین‌المللی نساجی و پوشاک، صنعت زیبایی کره در صادرات به بازار جهانی رشد قابل توجهی کرده است. در سال ۲۰۱۶، کل صادرات لوازم آرایشی و بهداشتی تقریبا ۴/۲ میلیارد دلار بود که ۶۱/۶ درصد نسبت به سال قبل افزایش داشت.

پوست شیشه ای چیست؟

اصطلاح پوست شیشه ای به طور رایج در دنیای زیبایی کره استفاده می‌شود و منظور از آن پوستی آب‌رسانی شده، نرم و روشن است که درست مثل شیشه شفاف دیده می‌شود.

مراحل مراقبت از پوست کره ای چقدر است، ۵، ۷، ۱۰ یا ۱۲ مرحله؟

هرچند ۱۰، عدد رایجی برای تعداد مراحل روتین پوست کره ای به حساب می‌آید اما به سختی می‌توان عدد مشخص و ثابتی را برای آن تعیین کرد. فراموش نکنید که تعداد مراحل مهم نیست و هدف، داشتن روتین پوست مناسب برای رفع نیازهای پوستی است. درحالی که بسیاری از افراد با روتین ۱۰ مرحله‌ای شروع می‌کنند، شما می‌توانید عدد آن را بسته به نیاز خود کم یا زیاد نمایید.

روتین پوست کره ای ۱۰ مرحله‌ای

روتین ۱۰ مرحله‌ای روشی است که به طور گسترده در سرتاسر جهان استفاده می‌شود و به شرح زیر است.

مرحله اول روتین پوست کره ای: پاک‌کننده بر پایه چربی

کره ای‌ها معمولا سراغ پاک‌کننده بر پایه چربی به عنوان اولین مرحله روتین پوست کره ای می‌روند.

درحالی که بسیاری از افراد این مرحله را به عنوان روتین شبانه پوست برای پاک کردن لوازم آرایش در نظر می‌گیرند، بسیاری از کره ای‌ها درواقع آن را در صبح هم انجام می‌دهند تا از شر سبومی که در طول شب تا صبح تولید شده، خلاص شوند. ایده پشت آن این است که چربی، چربی را از بین می‌برد؛ پس استفاده از پاک‌کننده بر پایه چربی به عنوان اولین مرحله روتین پوست کره ای این اطمینان را می‌دهد که رد چربی بدون خشک ساختن پوست از بین می‌رود.


در ادامه این مطلب با روتین پوست کره ای به صورت مرحله به مرحله آشنا می‌شوید. چنانچه مایل به دریافت اطلاعات درباره روتین پوست خشک و روتین پوست چرب هستید، به مقالات زیر سر بزنید.

روتین پوست خشک

با روتین پوست خشک؛ نگران زبری پوستتان نباشید!

پوست خشک می‌تواند باعث آسیب‌های زیادی به پوست شود. راه‌حل مقابله با آن داشتن روتین پوست خشک و رعایت آن است. اینجا به شما برنامه‌ای کامل ارائه خواهیم کرد.

روتین پوست چرب

روتین پوست چرب؛ برای آن‌هایی که از پوست چرب کلافه شده‌اند!

پوست چرب از انواع پوست است که سر و کله زدن با آن می‌تواند سخت باشد اما راه کنار آمدن با آن داشتن روتین پوست چرب مناسب است. با ما همراه باشید.


مرحله دوم روتین پوست کره ای: پاک‌کننده بر پایه آب

احتمالا شگفت‌زده شده‌اید که دومین مرحله هم پاک‌کننده است. اما این بار سراغ پاک‌کننده بر پایه آب می‌رویم.

پاکسازی صورت با محصولی بر پایه آب به شما کمک می‌کند تا هیچگونه کثیفی روی صورت شما باقی نماند و همچنین جلوی بسته شدن منافذ پوست شما را می‌گیرد. با پوستی تمیز، احتمال کمتری وجود دارد که دچار آسیب ناشی از استفاده از لوازم آرایش شوید. این مرحله پوست شما را آماده می‌کند تا بتوانید محصولات و مراحل دیگر را به درستی و خوبی پیش ببرید.

مرحله سوم: لایه‌بردار

لایه‌برداری به شما کمک می‌کند تا از شر سلول‌های مرده که سطح پوست را احاطه کرده‌اند، خلاص شوید. این مرحله باعث از بین بردن سلول‌های قدیمی می‌شود تا سلول‌های جدید و جوان زیر آن بتوانند خودی نشان دهند. به علاوه با استفاده از لایه‌بردار، پوست برای جذب محصولات مراقبتی بعدی آماده می‌شود.

انواع مختلف محصولات لایه‌بردار در بازار وجود دارد که در هنگام خرید و انتخاب باید حسابی مراقب باشید.

مرحله چهارم روتین پوست کره ای: تونر

گاهی این مرحله را آخرین مرحله پاک‌کننده صورت می‌نامند. تونر کارهای زیادی برایتان انجام می‌دهد. مثلا پوست را آب‌رسانی و شاداب نموده و PH پوست شما را تنظیم می‌کند.

اگر پاک‌کننده خوبی برای مراحل اولیه انتخاب کنید، PH پوست شما نباید خیلی به هم  بریزد. با این حال، تونر می‌تواند از قلیایی شدن پوست به دلیل استفاده از شوینده‌ها و پاک‌کننده ها جلوگیری کند. تنظیم PH پوست باعث جذب راحت‌تر محصولات مراقبت از پوست می‌شود.

مرحله پنجم: اسانس

غیرممکن است درباره روتین پوست کره ای حرف بزنیم و چیزی از اسانس نگوییم. می‌توانیم بگوییم کره ای‌ها اولین کسانی بودند که نقش پررنگ‌تری به این محصولات دادند.

به این مرحله به عنوان شروع تغذیه پوست خود فکر کنید؛ اسانس به نوعی پیش غذای پوست شماست. بیشتر اسانس‌ها، آب‌رسان بوده و مزایای زیادی مثل خواص ضدپیری، روشن‌کنندگی و نرم‌کنندگی برای پوست دارند. باید سراغ اسانسی بروید که برای پوست شما مناسب است.

مرحله ششم روتین پوست کره ای: سرم

مراقبت از پوست به روش کره ای در مرحله اسانس به اتمام نمی‌رسد. اسانس صرفا کمک می‌کند تا آسیب‌های پوست ترمیم شود. اما سرم این آسیب ها را درمان می‌کند.

پوست شیشه ای
پوست شیشه ای

مرحله هفتم روتین پوست کره ای: ماسک ورقه‌ای

یکی دیگر از محصولات کره ای معروف، ماسک ورقه‌ای است و هیچکس نیست از این مدل ماسک‌ها خوشش نیاید. انواع گسترده‌ای از ماسک ورقه‌ای در بازار وجود دارند که برای رفع نیازهای مختلف مراقبت از پوست هستند: روشن‌کنندگی، آب‌رسانی، کمک به از بین بردن جای جوش و غیره.

ماسک‌های ورقه‌ای سنتی تنها ورقه‌ای پنبه‌ای هستند که آغشته به سرم شده‌اند و تنها کاری که باید بکنید این است که آن را روی صورت خود قرار دهید و یک‌جا بنشینید. اخیرا، ماسک‌های ورقه‌ای کره ای تکامل یافته‌اند و شما می‌توانید ماسک خود را با اسانس‌های مختلف برای مشکلات پوستی متفاوتی خریداری کنید.

مرحله هشتم: کرم دور چشم

خطوط اطراف چشم، تیرگی و پف چشم از جمله مشکلاتی است که برای پوست اطراف چشم پیش می‌آید. برای مقابله با این مشکلات، روتین پوست کره ای توصیه می‌کند که از کرم دور چشم استفاده کنید و آن را تا شقیقه‌ها بزنید.

مرحله نهم: مرطوب‌کننده

چه از مرطوب‌کننده استفاده کنید چه از کرم شب، قطعا این مرحله را نباید فراموش کنید. مهم نیست در چه فصلی باشیم، حتما پوست خود را مرطوب نگه دارید. مرطوب‌کننده از این حیث بسیار مهم است که پوست شما به مرور زمان خشک می‌شود و پوست خشک مستعد چین و چروک است.

مرحله دهم روتین پوست کره ای: SPF و ضدآفتاب

اخیرا، افراد بیشتر و بیشتر به آسیب اشعه های مضر آفتاب پی برده‌اند. بیشتر محصولات مثل کرم پودر و مرطوب‌کننده حاوی SPF به فروش می‌رسند. ضدآفتاب یکی از مهم‌ترین عناصر روتین پوست کره ای است. اگر در منزل هستید از محصولات با ۳۰ SPF و اگر بیرون از منزل هستید، از محصولات با ۵۰ SPF استفاده کنید.

روتین پوست کره ای 5 مرحله ای
روتین پوست کره ای ۵ مرحله ای

روتین پوست کره ای ۵ مرحله‌ای

نسخه سبک‌تر این روتین، ۱۰ مرحله را به نصف کاهش داده است. این نسخه مناسب کسانی است که زمان یا بودجه کمی دارند. این ۵ مرحله بهتر است که هر روز صبح انجام شوند.

 1. پاک‌کننده بر پایه چربی
 2. پاک‌کننده بر پایه آب
 3. تونر
 4. مرطوب‌کننده
 5. SPF

روتین پوست کره ای ۷ مرحله‌ای

در مقایسه با روتین ۱۰ مرحله‌ای، این نسخه ماسک ورقه‌ای، لایه‌بردار و SPF را ندارد.

روتین پوست ۷ مرحله‌ای مناسب شب است چرا که SPF ندارد و نیازی نیست ماسک یا لایه‌بردار را هر روز استفاده کنید.

 1. پاک‌کننده بر پایه چربی
 2. پاک‌کننده بر پایه  آب
 3. تونر
 4. اسانس
 5. درمان (سرم)
 6. کرم زیر چشم
 7. مرطوب‌کننده

روتین پوست کره ای ۱۲ مرحله‌ای

بله، اینجا با مراحل بیشتری روبرو هستید. اگر ۱۰ مرحله برایتان کاری ندارد و می‌خواهید بیشتر از این‌ها مراقب پوست خود باشید، این روتین مناسب شماست.

۱۰ مرحله‌ای که بالاتر گفتیم را در نظر بگیرید و این ۲ مرحله را اضافه کنید.

میست

اگر به عشق شبنم روی  پوست شیشه ای که برای آن خیلی زحمت کشیده‌اید، تا اینجا آمده‌اید، استفاده از اسپری میست به صورت دوره‌ای به حفظ و فعال‌سازی مجدد محصولات مورد استفاده کمک می‌کند.

فشیال صورت

فشیال هفتگی و ماساژ صورت مناسب کسانی است که می‌خواهند اوضاع پوست خود را از همیشه بهتر کنند.

روتین پوست صبح و شب

این روتین‌ها تفاوت هایی باهم دارند. روتین صبح تمرکزش بیشتر روی مرطوب ساختن و مراقبت از پوست در برابر خورشید است. روتین‌های طولانی‌تر می‌توانند برای شب باشند و لایه‌بردار، کرم زیر چشم، ماسک و چیزهای دیگر را نیز دربر بگیرند.

انواع پوست و مواردی که باید در نظر داشت!

نیازهای انواع مختلف پوست متفاوت است و هنگام خرید محصولات روتین پوست کره ای باید این مسئله را در نظر داشته باشید.

محصولات مناسب پوست چرب

علی‌رغم چیزی که فکر می‌کنید، استفاده از پاک‌کننده بر پایه چربی اشکالی ندارد. اگر پوست چربی دارید، استفاده از دو نوع پاک‌کننده مانعی ندارد.

درمورد تونر، پوست چرب نیاز به تونر سبک دارد.


تنها با یک کلیک پوستی تمیز و بدون چربی داشته باشید.

تونر مناسب پوست چرب تا مختلط تراست

محصولات مناسب پوست خشک

برای کسانی که پوست خشک دارند، بهتر است تنها از پاک‌کننده بر پایه چربی استفاده کنند. به حسی که پوست شما دارد توجه کنید و سپس تصمیم بگیرید.

در روتین پوست خشک از تونر حاوی هیالورونیک اسید استفاده نمایید.

محصولات مناسب پوست مختلط

اگر پوست شما مختلط است، به سراغ محصولاتی بروید که به متعادل ساختن پوست شما کمک می‌کنند.

محصولات مناسب پوست مستعد آکنه

اگر پوست شما مدام آکنه می‌زند یا مستعد آن است، بهتر است مرحله لایه‌برداری را فاکتور بگیرید تا زمانی که شرایط پوست‌تان بهتر شود.

فاصله شما تا داشتن پوستی زیبا و سالم، ۱۰ مرحله ساده است!

در این مقاله از لیامگ سعی کردیم حسابی خوش بگذرد. شیوه‌ای جدید برای مراقبت از پوست را به شما معرفی کردیم که شاید تا پیش از آن هم می‌شناختید اما نمی‌دانستید برای کره ای‌هاست. مراحل مختلف و انواع و اقسام این روتین را باهم بررسی کردیم. حالا نوبت شماست. برای داشتن پوستی سالم، حاضرید چه کاری انجام دهید؟

تنها کافی است سری به فروشگاه اینترنتی لیاتیم بزنید، محصولات لازم برای مراقبت از پوست را تهیه کرده و دست به کار شوید.

پوست شما وسط آلودگی‌ها و کثیفی‌های شهر، صدایتان می‌زند. به صدایش گوش کنید.

اینستاگرام لیاتیم

تلگرام لیاتیم
۱/۵ - (۱ امتیاز)

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید