صفحه اصلی > مراقبت از پوست : انواع روش‌های تشخیص نوع پوست را بشناسید!

انواع روش‌های تشخیص نوع پوست را بشناسید!

تشخیص نوع پوست

آیا تا به حال از محصولات مراقبت از پوستی استفاده کرده‌اید و دیده‌اید هیچ نتیجه‌ای برایتان نداشته‌اند؟ یا حتی پوستتان را بدتر کرده‌اند؟ شاید علت تمام این اتفاقات به تشخیص نوع پوست برگردد. این که شما اشتباه نوع پوست خود را تشخیص داده‌اید.

احتمالاً جایی خوانده یا شنیده باشید که وقتی صحبت از زیبایی و مراقبت از پوست مطرح می‌شود، باید سراغ استفاده از محصولاتی بروید که به طور خاص برای نوع پوست شما ساخته شده‌اند.

محصولات مراقبت از پوست به این صورت عمل نمی‌کنند که یکی وجود داشته باشد مناسب تمام پوست‌ها! در چنین شرایطی تشخیص نوع پوست بسیار مهم است چرا که به این صورت می‌توانید بیشترین بهره را از روتین مراقبت از پوست خود بگیرید.

در این مطلب لیامگ قرار است با هم به سفری برویم که در آن دستاوردهای زیادی برایمان خواهد داشت. یکی از آنها، یادگیری نحوه شناسایی نوع پوستمان است!

علت شناسایی نوع پوست چیست؟

برای این که مراقبت از پوستتان به خوبی جواب دهد، تشخیص نوع پوست بسیار مهم است. در گذشته، خانم‌ها محدود به انتخاب چند محصول مراقبت از پوست بودند و از همان‌ها هم استفاده می‌کردند. امروزه، طیف گسترده‌ای از محصولات مراقبت از پوست وجود دارد که به طور خاص برای هرکدام از انواع پوست طراحی شده است اما آنها تنها زمانی جواب می‌دهند و کار می‌کنند که مناسب نوع پوست شما باشند.

اگر نوع پوست خود را به اشتباه تشخیص بدهید و از محصولی اشتباه استفاده کنید، می‌تواند باعث بدتر شدن پوست و التهاب، افزایش چربی و خشکی پوستتان شود و در عین حال باعث ایجاد چین و چروک شود.

تفاوت شرایط پوست و نوع پوست در چیست؟

بسیار مهم است که تفاوت میان نوع پوست و شرایط پوست را وقتی صحبت از درمان و مراقبت می‌شود، بدانید. شرایط می‌تواند شامل چیزهایی مثل چین و چروک یا علائم پیری، افزایش رنگ پوست یا خشکی موقت شود و برای انواع پوست نیز به کار می‌رود. برای مثال، بسیار از افراد فکر می‌کنند که پوست مستعد آکنه، نوعی پوست است با این حال همه افراد با انواع پوستی که دارند می‌توانند این شرایط را تجربه کنند.

شرایط پوستی می‌تواند طی زمان تغییر کند یا تحت تأثیر محیط، سن یا تغییرات هورمونی باشد. برای مثال، پوست شما در تابستان چرب‌تر می‌شود اما لازم است در زمستان مدام به آن لوسیون بزنید. یا ممکن است پوست چرب یا پر آکنه‌ای را به عنوان نوجوان تجربه کنید. در این موارد، شرایط پوست شما تغییر کرده است اما نوع پوست شما همان چیزی است که بوده!

تفاوت شرایط پوست و نوع پوست
تفاوت شرایط پوست و نوع پوست

این موضوع را هنگام خرید محصولات مراقبت از پوست به خاطر داشته باشید. باید سراغ محصولاتی بروید که هرکدامشان برای یکی از مشکلات و شرایط پوستی ساخته شده‌اند اما باید از یک محصول مشخص و مناسب برای نوع پوستتان در روتین مراقبتی استفاده کنید.

فاکتورهای تشخیص نوع پوست چیست؟

  • ژنتیک: بزرگ‌ترین دلیل آن، ژن شماست که می‌تواند تصمیم بگیرد پوست شما حساس، چرب یا خشک باشد. همچنین می‌توانید نوع پوست خود را از مادر و پدرتان به ارث ببرید.
  • آب و هوا: تغییر مکان دادن به جایی با محیط و آب و هوای جدید می‌تواند نوع پوست شما را تغییر دهد. گاهی بهتر کند.
  • هورمون‌ها: هورمون‌های ما در طول زندگی‌مان دستخوش نوسان می‌شوند – خصوصاً در دوره بارداری – که می‌تواند روی رفتار پوستمان نیز اثر بگذارد.
  • داروها: برخی داروها می‌توانند باعث خشکی پوست یا حساس شدن آن شوند.
  • رژیم غذایی یا آلرژی: چیزی که به صورت روزانه می‌خورید نیز به شکل مؤثری روی پوست شما اثرگذار است. حالا چه منفی چه مثبت. با پزشک خود درباره آلرژی احتمالی‌تان صحبت کنید تا مطمئن شوید چیزی مصرف نکنید که برای پوستتان بد است.
  • مراقبت از پوست: همان‌طور که گفتیم، استفاده از محصولی اشتباه می‌تواند تعادل پوستی شما را برهم بزند.

نحوه شناسایی نوع پوست به چه صورتی است؟

تشخیص نوع پوست می‌تواند با یک تست ساده انجام شود. مراحل زیر را دنبال کنید تا به جواب برسید.

  • مرحله اول: صورت خود را با پاک‌کننده‌ای ملایم بشویید تا تمام آرایشتان، چربی و آلودگی پاک شود.
  • مرحله دوم: صورت خود را با یک حوله نرم خشک کنید. هیچ مرطوب‌کننده یا سرمی روی پوست خود نزنید. بگذارید پوستتان طبیعی رفتار کند.
  • مرحله سوم: ۱ ساعت صبر کنید. در طول این مدت، به هیچ عنوان صورت خود را لمس نکنید. بعد از ۱ ساعت، با دقت به صورت خود نگاه کنید و درباره کیفیت پوستتان بنویسید.
نوع پوسترفتار پوست بعد از گذشت ۱ ساعت از شستشو
خشکاحساس خارش می‌کند و قسمت‌هایی از آن پوسته‌پوسته می‌شود.
چرببرق میزند و چرب است به خصوص ناحیه T صورت
ترکیبیناحیه T صورت چرب است اما باقی قسمت‌ها مثل گونه و فک خشک است.
نرمالتمام قسمت‌های پوست خوب و یکسان است. نه خیلی خشک و نه چرب.
حساسگاهی قرمز، ملتهب و خارش‌دار می‌شود.

شاید این تست را نشود یک قانون سفت و سخت دانست اما نوع پوست می‌تواند در گروه‌های سنی متفاوت باشد. نوجوانان و آن‌هایی که نزدیک ۲۰ سالگی‌شان است معمولاً پوست چربی دارند چرا که غدد چربی‌شان بسیار فعال است. از اواسط ۲۰ سالگی تا اوایل ۳۰ سالگی معمولاً پوست آدم ترکیبی است و اواسط ۳۰ سالگی به بالا، پوست به سمت خشکی می‌شود و توانایی خود را برای تولید چربی از دست می‌دهد.

نحوه شناسایی نوع پوست
نحوه شناسایی نوع پوست

علت خشکی پوست چیست؟

درباره تشخیص نوع پوست خشک باید بگوییم که اگر پوست شما در طول سال، دچار خارش می‌شود، به خصوص بعد از پاک‌سازی و حس شما این‌طور است که انگار هیچ رطوبتی به پوستتان نرسیده به این معناست که پوست خشکی دارید. ممکن است در قسمت‌هایی از پوستتان، پوسته‌پوسته شدن را تجربه کنید.

به خاطر داشتن این نکته بسیار مهم است که تفاوتی میان پوست خشک و پوست بی آب وجود دارد. پوست خشک، نوعی پوست است که به خاطر کمبود تولید چربی در پوست ایجاد می‌شود. پوست بی آب، به خاطر کمبود آب است و شرایطی است موقتی که می‌تواند به خاطر آب و هوا، فاکتورهای محیطی یا ننوشیدن آب کافی رخ دهد.

دلایل مختلفی را میتوان به عنوان علت خشکی پوست در نظر گرفت. از کمبود تولید چربی یا سبوم گرفته تا عدم تعادل هورمون‌ها، آب و هوای خشک، بخاری و شوفاژ در فصل سرما، دوش آب گرم، دارو و سن.

مصرف الکل و محصولات بر پایه گوگرد می‌تواند چربی طبیعی پوست شما را از بین ببرد. همچنین دوش آب گرم نیز رطوبت پوست شما را از بین می‌برد. انجام این کارها را حتماً کنار بگذارید و تا حد امکان به هیچ عنوان این رفتارها را نداشته باشید.


اگر مشتاق هستید تا با روش‌های تشخیص نوع مو آشنا شید، مقابه زیر را از دست ندهید.

روش تشخیص نوع مو

روش تشخیص نوع مو؛ متخصص موی خود باشید!

مراقبت از مو، امری است اجتناب‌ناپذیر اما بدون شناخت نوع مو امکان‌پذیر نخواهد بود. اینجا قرار است روش تشخیص نوع مو را به شما آموزش دهیم. همراهمان باشید.


نحوه تشخیص نوع پوست چرب چگونه است؟

پوست شما براق است و کلی چربی اضافی روی پوست، گردن، شانه و پشتتان دارید. ممکن است احساس کنید که بدنتان نیاز به شستشوی مجدد دارد. به خصوص وسط ظهر که چربی تولیدی پوست زیاد است. منافذ پوستی شما بزرگ‌تر است و به راحتی بسته می‌شود و منجر به سرسیاه یا جوش چرکی می‌شود. خبر خوب این که مطالعات نشان می‌دهد که رطوبت پوست چرب می‌تواند به جلوگیری از چین و چروک کمک کند.

غدد چربی پوست می‌توانند به خاطر ژنتیک، دیگر مشکلات از جمله هورمون‌ها، آب و هوای شرجی و … چرب شوند.

برای کنترل نوع پوستتان بهتر است از مصرف پاک‌کننده‌های بر پایه چربی، مرطوب‌کننده و لوازم آرایش پرهیز کنید. پوست شما می‌تواند رطوبت بیشتری را جذب کند و چیزی که نتواند را روی پوست شما باقی می‌گذارد. همچنین به دنبال محصولاتی باشید که حاوی الکل یا گوگرد نباشند و باعث خشکی پوست شما نشوند.

نحوه تشخیص نوع پوست ترکیبی چگونه است؟

پوست شما چرب است، منافذ بزرگی دارد یا روی ناحیه T شکل صورتتان جوش زیاد میزند اما در نواحی گونه و فک خشک یا نرمال است. این ویژگی‌های پوست ترکیبی است. روش‌های مراقبت از آن نیز کمی سخت است به هر حال شما با دو نوع پوست سروکار دارید. هدف شما در اینجا باید متعادل‌سازی باشد.

نحوه تشخیص نوع پوست ترکیبی
نحوه تشخیص نوع پوست ترکیبی

ژن یا تولید زیاد از حد چربی در ناحیه T صورت می‌تواند باعث ترکیبی شدن پوست شود. محصولاتی که استفاده می‌کنید نیز می‌توانند باعث برهم ریختن ساختار پوست شما شوند. از محصولات حاوی الکل که پوست را حسابی خشک می‌کنند، پرهیز کنید. همچنین سراغ استفاده از محصولاتی نروید که آبرسانی خیلی قوی هستند. حواستان باشد برخورد شما با نواحی T مانند صورتتان با باقی صورتتان باید متفاوت باشد.

نحوه تشخیص نوع پوست نرمال چگونه است؟

پوست شما تقریباً صاف است اما نه خیلی، گاهی ممکن است احساس چرب بودن کنید، گاهی خشکی و گاهی هم ممکن است حسابی جوش بزنید. معمولاً واکنشی نسبت به محصولات مختلف نشان نخواهید داد و پوستتان تنظیم شده به نظر می‌رسد.

علت نرمال بودن پوست به ژن برمی‌گردد و خوش‌شانسی شما! اگرچه پوست نرمال یکی از آسان‌ترین انواع پوست برای مراقبت است اما یکی از انواع پوست است که به سادگی علائم پیری را نشان می‌دهد. فراموش نکنید از محصولات آب‌رسان و ضد پیری استفاده کنید و این کار را از زمانی که وارد ۲۰ سالگی شدید، انجام دهید.

نحوه تشخیص نوع پوست حساس چگونه انجام می‌شود؟

اگر پوست شما به سرعت ملتهب می‌شود، درگیر خارش و خشکی می‌شود، تبریک می‌گوییم! پوست شما حساس است! پوست شما وقتی از یک محصول جدید استفاده کنید، واکنش نشان می‌دهد. قرمز می‌شود و ملتهب و می‌خارد.

متأسفانه، برخی چیزها وجود دارند که می‌توانند باعث حساس شدن پوست شوند. ژنتیک، تغییرات هورمونی، آب و هوا، هوای خشک، آب سنگین و … می‌توانند تأثیر زیادی روی پوست داشته باشند. به هیچ عنوان سراغ محصولات معطر و محصولاتی که مواد شیمیایی زیادی دارند، نروید.

نحوه تشخیص نوع پوست حساس
نحوه تشخیص نوع پوست حساس

پوست خود را بشناسید؛ ساختن روتین، ساده می‌شود!

در این مطلب از لیامگ به بررسی روش‌هایی مختلف برای تشخیص نوع پوست پرداختیم. همچنین درباره هرکدام از این پوست‌ها نیز برایتان نوشتیم که بیشتر بدنتان را بشناسید. حالا برای ساختن روتین مراقبت از پوست خود، باید چند کار انجام دهید. اول از همه ببینید نوع پوست شما چیست. بعد وارد فروشگاه اینترنتی لیاتیم شوید و روتین مراقبت از پوست خود را انتخاب و خریداری کنید.

اینستاگرام لیاتیم
تلگرام لیاتیم

۴.۹/۵ - (۲۹ امتیاز)

دیدگاه کاربران (2 دیدگاه)

دیدگاهتان را بنویسید