صفحه اصلی > مراقبت از پوست : چقدر ترکیبات آبرسان پوست را می‌شناسید؟

چقدر ترکیبات آبرسان پوست را می‌شناسید؟

ترکیبات آبرسان پوست

یکی از آسان‌ترین راه‌ها برای داشتن پوستی سالم و زیبا این است که مطمئن شویم پوست ما به خوبی آبرسانی می‌شود. اما انجام این کار و پیدا کردن محصول مناسب برای آن، کمی پیچیده‌تر از آن چیزی است که به نظر می‌رسد. در ابتدا این نکته را بدانید که بین ترکیبات مؤثره آبرسان و مرطوب‌کنندهT تفاوت‌هایی هست که از اسمشان هم پیداست. ترکیبات آبرسان پوست به معنای واقعی کلمه، به پوست آب می‌رسانند. ترکیبات مرطوب‌کننده از طرف دیگر، آب را داخل پوست نگه می‌دارد و جلوی هدر رفتن آن را می‌گیرند.

برخی محصولات مثل بیشتر مرطوب‌کننده‌ها معمولاً حاوی ترکیبی از جمله مواد آبرسان پوست و مرطوب‌کننده‌ها هستند؛ اما همیشه هم این‌طور نیست! به عنوان مثال اگر بخواهیم از نقش آبرسان برای پوست بگوییم باید گفت سرم‌های آبرسان، اغلب تنها دارای ترکیبات فعال آبرسان پوست هستند و برای حفظ آب در داخل پوست نیاز به دیگر محصولات است.

ترکیب درست مواد مؤثره آبرسان و مرطوب‌کننده برای پوست بستگی به نوع پوست و مشکلات پوستی‌تان دارد. پوستی که خشک است نیاز به ترکیبات آبرسان پوست و مرطوب‌کننده دارد. درحالی‌که پوست چرب تنها نیاز به مرطوب‌کننده دارد.

برای این که بتوانید بهتر بفهمید باید دنبال چه چیزی باشید، ما در اینجا برخی از انواع آبرسان طبیعی پوست را گرد هم آورده‌ایم که می‌توانید از میانشان انتخاب کنید. این موارد ترکیبات یک آبرسان خوب هستند به توصیه متخصصان پوست جمع‌آوری شده است.

ترکیبات آبرسان پوست | هیالورونیک اسید

این همان چیزی است که به صورت طبیعی در بدن شما تولید می‌شود. هیالورونیک اسید نیز یک نوع مرطوب‌کننده است که می‌تواند پوست را آبرسانی کرده و در عین حال آب را داخل پوست نگه دارد. این ماده همچنین می‌تواند به محبوس کردن رطوبت در داخل پوست نیز کمک کند. به این معنا که به اندازه چیزی حدود ۱۰۰۰ برابر وزن خود، آب را نگه می‌دارد.

هیالورونیک اسید در ترکیبات آبرسان پوست
هیالورونیک اسید در ترکیبات آبرسان پوست

ترکیبات آبرسان پوست | گلیسیرین

گلیسیرین یک مرطوب‌کننده است، به این معنا که آب را به خودش می‌کشد. استفاده از آن بر روی پوست می‌تواند به جذب آب به پوست کمک کند. اگرچه دیگر ترکیبات مرطوب‌کننده ممکن است این روزها از محبوبیت بیشتری برخوردار باشند اما باید بگوییم، گلیسیرین همچنان بهترین آبرسان پوست به حساب می‌آید و می‌توانید آن را روی ترکیبات استفاده شده در محصولات مختلف نیز ببینید.

این ماده سال‌ها وجود داشته اما در همین چند سال گذشته به لطف شبکه‌های اجتماعی است که حسابی محبوب و معروف شده است. به خاطر همین تبلیغات و مانورهایی که روی آن داده می‌شود، می‌توان گفت این روزها بیشترین ترکیبات آبرسان که توسط افراد استفاده می‌شود هیالورونیک اسید است. این ترکیب آبرسان برای انواع پوست مناسب است و هیچگونه ضرری برای پوست ندارد.

ترکیبات آبرسان پوست | سرامیدها

سرامیدها، بخش مهمی از لایه شاخی پوست (سد محافظت طبیعی پوست) هستند. آن‌ها بین سلول‌های پوستی وجود دارند و به بسته نگه داشتن سد پوست کمک می‌کنند. این کار هم به آبرسانی کمک می‌کند و هم محرک‌های احتمالی را دور نگه می‌دارد. در پوستی که دائماً خشک است، مثل پوست افرادی که اگزما دارند، احتمالاً عملکرد این قسمت از پوست مشکل دارد و برخی درمان‌های تجویزی برای حل این مشکل طراحی شده است و به طور خاص در این درمان‌ها از سرامید استفاده می‌شود.


برای آشنایی با باید و نبایدهای استفاده از سرم آبرسان، مقاله زیر را مطالعه کنید:

استفاده از آبرسان

بایدها و نبایدهایی درخصوص نحوه استفاده از آبرسان پوست

آبرسانی پوست کمک بزرگی به برطرف کردن مشکلات پوستی می‌کند. امروز می‌خواهیم باید و نبایدهایی را در مورد استفاده از آبرسان برای شما بیان کنیم.


ترکیبات آبرسان پوست | الکل‌های چرب

به‌طورکلی، الکل دارای شهرتی بد در جهان مراقبت از پوست است؛ افراد اغلب آن را به عنوان ترکیبی خشک کننده می‌شناسند که البته اشتباه هم نیست. اما همه الکل‌ها مثل هم نیستند. الکل‌های چرب مثل ستیل و استیریل می‌توانند به جای آسیب زننده بودن مرطوب‌کننده باشند!

درست مثل سرامیدها، این ترکیبات آبرسان پوست به طور طبیعی در سد مرطوب پوست یافت می‌شوند و جلوی هدر رفتن آب را می‌گیرند. الکل‌های چرب را می‌توانید در محصولات مراقبت از پوست پیدا کنید که اغلب از روغن‌های گیاهی گرفته می‌شوند.

ترکیبات آبرسان پوست | پترولاتوم

این ماده مؤثره را می‌توان یک ماده قدیمی مراقبت از پوست در نظر گرفت که به عنوان یک مانع مسدود کننده در محصولات مراقبت از پوست برای کاهش میزان آب از دست رفته پوست استفاده می‌شود. ترکیباتی مثل این مورد، معمولاً برای افرادی که پوست چرب دارند، ترسناک به نظر می‌رسند چرا که می‌توانند کودوژنیک باشند. اما برای افرادی که پوست خشک دارند، بسیار مهم و ضروری هستند.

پترولاتوم در ترکیبات آبرسان پوست
پترولاتوم در ترکیبات آبرسان پوست

ترکیبات آبرسان پوست | اسکوالن

این مورد کمی جدیدتر و ترندتر از باقی ترکیبات است و ورژن کمی متفاوت‌تر نسبت به اسکوالین (ترکیبی که به صورت طبیعی در پوست ما ساخته می‌شود) دارد. غدد تولید چربی پوست ما، سبوم تولید می‌کند. چربی ای که باعث چرب شدن پوست می‌شود و در عین حال به محافظت از پوست و مرطوب‌سازی آن کمک می‌کند. برخلاف سبوم، اسکوالین کمی سبک‌تر است و به صورت نرم‌کننده عمل می‌کند و با سرعت بیشتری جذب پوست می‌شود.

ترکیبات آبرسان پوست | اسیدلاکتیک

ما معمولاً به ترکیباتی مثل اسیدلاکتیک، گلیکولیک اسید و پلی هیدروکسی اسیدها به عنوان لایه بردار فکر می‌کنیم. اما جالب اینجاست که این ترکیبات، مرطوب‌کننده هم هستند. اینها را شاید بتوان به عنوان منابع اولیه آبرسان پوست نیز در نظر گرفت. بله اینها لایه بردار هستند و می‌توانند باعث تحریک پوست شوند اما این نکته را بدانید که این ترکیبات آبرسان پوست فقط مسئول از بین بردن سلول‌های مرده پوست یا دیگر آلودگی‌های پوستی شما نیستند، بلکه می‌توانند باعث آبرسانی عمیق پوست نیز بشوند.


آبرسانی پوست با کرم آبرسان تراست نیز راه خوب و ایده‌آلی است که به شما پیشنهادش می‌کنیم:

کرم آب‌رسان پوست خشک و نرمال


ترکیبات آبرسان پوست | سدیم هیالورونات

سدیم هیالورونات، نمک هیالورونیک اسید است. عملکرد آن دقیقاً مشابه هیالورونیک اسید است و به حفظ رطوبت پوست کمک می‌کند. معمولاً از این ماده بیشتر از هیالورونیک اسید استفاده می‌شود چرا که توانایی آن در نفوذ به پوست بیشتر است. سایز مولکول‌های این ماده نیز نسبت به هیالورونیک اسید کوچک‌تر است و به همین خاطر به شکل مؤثرتری جذب پوست می‌شود. درنتیجه گزینه منطقی‌تری برای کسانی است که سد پوستی آن‌ها آسیب دیده است.


در مقاله زیر اطلاعاتی از مقایسه سرم آبرسان تراست با سه برند خارجی ارائه شده است. با کلیک روی لینک زیر نتایج جالب این مقایسه را ببینید و بهترین گزینه را انتخاب نمایید.

سرم هیالورونیک اسید تراست

مقایسه سرم هیالورونیک اسید تراست با سه برند خارجی!

سرم هیالورونیک اسید تراست و مزایای آن را می‌شناسید؟ ما در این مقاله این محصول را با سرم‌های آبرسان برندهای خارجی مقایسه کردیم.


ترکیبات آبرسان پوست | پانتنول

پانتنول، همان ویتامین ب ۵  خودمان است… این ویتامین باعث نرمی پوست شده و به عنوان مرطوب‌کننده عمل می‌کند. پانتنول به سلول‌های پوستی کمک می‌کند تا رطوبت را جذب و در خود نگه دارد. اما نتیجه چیست؟ سلول‌های پوستی آبرسانی و عملکرد سدهای پوستی نیز تقویت می‌شود.

ترکیبات آبرسان پوست | سدیم پی سی ای

سدیم پی سی ای، نمکی است که از پیروگلوتامیک اسید می‌گیرند. این ماده به صورت طبیعی در گیاهان مختلف وجود دارد و نقش مرطوب‌کننده طبیعی پوست را بازی می‌کند. در اصل می‌توان آن را به عنوان یک آبرسان با خاصیت مرطوب‌کننده در نظر گرفت. به اندازه هیالورونیک اسید آب نگه نمی‌دارد اما هردویشان که در یک محصول استفاده شوند، آن را به محصولی قدرتمند تبدیل می‌کنند.


تا داشتن پوستی هیدراته تنها یک کلیک فاصله دارید:

سرم آبرسان هیالورونیک اسید تراست


خرید محصولات آبرسان؛ تضمین سلامت پوست شما!

در این مطلب از لیامگ، همان‌طور که خودتان مطالعه کردید به بررسی و شناخت انواع ترکیبات آبرسان پوست پرداختیم. شناخت هرکدام از آن‌ها به شما در انتخاب و خرید محصولات مناسب پوستتان کمک می‌کند. به هر حال این‌طوری بیش از پیش به مواد مؤثره به کار رفته در تولید محصول مراقبت از پوستتان توجه خواهید کرد و می‌دانید دنبال چه محصولاتی باشید و از چه محصولاتی تا می‌توانید فاصله بگیرید!

رای اطلاع از قیمت کرم آبرسان یا دیگر محصولات مربوطه می‌توانید سری به فروشگاه اینترنتی لیاتیم بزنید و از محصولات ما دیدن کنید.ب

اینستاگرام لیاتیم
تلگرام لیاتیم

امتیاز دهید.

دیدگاهتان را بنویسید